tablet pc mi grafik tablet mi ?

Grafik Tablet Kullanım Alanları - tablet pc mi grafik tablet mi ? Sponsorlu Bağlantılar merhaba arkadaşlar son zamanlarda bi tablet hevesidir tutturdum acaip heveslendim tablet konusuna ancak şöylede bir durum var laptop ım yok ve onada ihtiyaç duyuyorum size soracağım şey tablet ...

chncnblt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

chncnblt

Grafiker / Yurtdışı

Dosya23

Alt 18-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar son zamanlarda bi tablet hevesidir tutturdum acaip heveslendim tablet konusuna ancak şöylede bir durum var laptop ım yok ve onada ihtiyaç duyuyorum size soracağım şey tablet pc diye adlandırılan dokunmatik ekran laptoplarla grafik tabletle yapılan herşeyi yapabilirmiyim ikisininde artıları ve eksileri nelerdir

birde flybook diye bir markanın taplet pc sini inceledim bugün 8,9" ekranlı ve boyutları dolayısıyla çok hoşuma gitti fiyatı 1066 tl dediler ve 12 ay taksitli şimdi ben bu laptopu alsam grafik tabletle yapılan çizimleri yapabilirmiyim vede tablet pc lerin dokunmatik olayı corel photoshop gibi programlardada kullanılıyormu

çok soru sordum ama cahillik işte cevaplarsanız beni çok memnun edersiniz şimdiden teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 18-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok soru sorduğunuz ramek hiç bir şey anlamadım....

tablet tablettır, wacom wacomdur.....

Eğer sizin masaüstü bilgisayarınız varsa ne için lazım laptop almayi, sadece tableti kulanmak için mı? enteresan.. ama bu sizin terci

bugüna kadar o kadar çok tablet çikmişki şaşırıyorum....

Flybook'un fiatı çok düşük geldı bana:S tuhaf... birde sürekli ekranı döndüreceksiniz için pek güvenim yok bu konuda... tabi teknology dersiniz... bir şey deyemem...

madem ekran lı bir tablet istiyorsunuz wacom alın... eğer çok profesionel iş yapıyorsunuz....

eğer sadece benimde tabletim olsun istiyorum diyorsunuz o zaman basit bir şey alın ekransız... Uc Logig güzel bir marka.... tablet aldığınız zaman hem çizim hem tasarım, hem decupaj, mijanpaz, desen, resimler üzerine her hangi değişiklik yapabilirisniz, Pen ile bilgisayar ortamında maus olarak kullanabilirsiniz....
Bu mesajdan alıntı yap
chncnblt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

chncnblt

Grafiker / Yurtdışı

Alt 19-04-2009 #3
ya işin kısası bu casper nirvana nın dokunmatik olanları gibi bi laptop mu daha iyi olur yoksa wacom gibi bi grafik tabletmi çizimler v.s konusunda

ilginiz için teşekkürler kasta
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 19-04-2009 #4
daha önce dediğim gibi eğer siz daha önce tablet kullandınız, tablet ne demek biliyorsunuz... o zaman kesinlikle wacom alın... çizim yapıcağınız zaman inanılmaz bir zevk alıcaksınız...
Bu mesajdan alıntı yap
mash isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mash(43)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 04-06-2009 #5
üstadım tabletlerin touch panel notebooklardan ( tablet pc ) hassasiyetleri daha fazladır ve ekstra birkaç tuş ilede kullanım kolaylığı sunarlar....
ancak ( emind eğilim ama hafızam öyle diyor başka markada olabilir) toshiba nın bir tablet pc sinin youtube da wacom cintiq21 ile testini izlemiştim.
Testi yapan kişi arada çok fark yoka getiriyordu.
o videoyu bi arayın büyük ihtimalle sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.
2 işiniz bir arada görülecektir.
daha sonra hem elinizde bir miktar alıştırdıktan sonra diyelim
illede ihtiyaç olursa ayrıca birde tablet alırsınız.
ama şahsi kanaatimdir siz o videoyu izlemeden alışveriş yapmayın.
teşekkürler....

işte videonun linkinide buldum daha ne yapim Allah aşkına.. çok yardıme ttim çoooooooookkk... tablet pc mi grafik tablet mi ?))

Bu mesajdan alıntı yap
grikarga isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grikarga

Ressam / İstanbul

toshiba m4 ve cintiq

Alt 17-04-2010 #6
Merhabalar.Ben siteye yeni üye oldum.Sizin mesajlarınızı ilgi ve TAKDİR ile okuyorum.Profesyonel olarak illüstratörlük yapmaktayım.Uzun yıllar airbrush,guaj,akrilik,sulu boya çalışmaları yaptıktan sonra photoshop çalışmalarına başladım.Cep telefonlarından tutun harley davidsonlara kadar çok çeşitli airbrush çalışmalarım oldu.Şu an basit bir acecad flair a6 tablet kullanmaktayım.Aslında daha büyük tabletler tabiiki çok ilgimi çekiyor ancak buna alıştım gitti açıkçası.Ufaklığından ötürü elimi kaldırmadan ekranın heryerine ulaşabiliyorum.Büyüterek detaylara girmekteyim.Çizimlerimi kağıda yaptıktan sonra tarama yapıp ekranda çalışıyorum..

Cintiq konusuna gelirsek.Sizin bu konuda çok tecrübeniz var kesinlikle bunu gördüm.Yerli cintiq çaılşmanız takdirlerin ötesinde.Gurur duydum açıkçası.Tebrikler.Bir yazınızda cintiq i tavsiye etmediğinizi okudum.Aletin buradaki fiyatı gerçekten çok çok uçuk.Bir arkadaşımdanda bazı sıkıntılarını işitmiştim.Ekran kalınlığından ötürü kalem ile çizilen zemin arasındaki kot farkı rahatsız ediciymiş.Çok fazla ısınma ve omuzunuzdaki yorgunluk olayıda cabası demişti.Cintiq in ilk bakışta muhteşem bir etki yarattığıda kesin ama soru işaretleride var maalesef.Alternatif olarak tablet pc olayını öneriyorsunuz.Toshiba m4 sanırım.Buradada izledim.Çok güçlü bir işlemcisi yok galiba.Eski bir modelmidir?.Halen üretiliyormu bu makine.Pek yaygın değiller sanırım tablet pcler...Yada hiç bunlara girmeden şuan çok alıştığım 1024 basınçlı olan acecad ile yoluma devammı edeyim diyede düşünmekteyim. Değerli yorumlarınızı almak isterim.
Esenkalın
Doğan
Bu mesajdan alıntı yap
viooltje isimli Üye şimdilik offline konumundadır

viooltje

Öğrenci (Grafik) / Yurtdışı

Alt 17-04-2010 #7
Bence eyer professioneel isiniz icin kullanicaksaniz cintiq almanizi tavsiye ederim. Sebebi birincisi cok rahat calismasi, ekrani daha genis.
Tablet pc bi arkadasim almisti, tek kendisi kullanmasina ragmen ekrani cok cabuk yiprandi. okulumuzda cintiq lerden var ve hergun bisuru kisinin kullanmasina ragmen hic birinde bi yipranma gormedim ben.
gozlemlerime gore saglamlik konusunda da cintiq daha iyi.

bi cintiq in ortalama fiyati 1500 euro
bi tablet pc nin ortalama fiyati 1000 euro yani fazlada bi fark yok bence

Secim sizin tabi
Bu mesajdan alıntı yap

grikarga

Ressam / İstanbul

tablet pc

Alt 17-04-2010 #8
Teşekkür ederim.
Esenkalın
Bu mesajdan alıntı yap
mash isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mash(43)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-05-2010 #9
cintiq 2 adet kullandım bugüne kadar 15 ve 21
güzel aletler denecek bi şey yok...
ama şu anda 2sinide sattım ve toshiba m205 kullanıyorum...
çünkü 12.1 ekranı ile küçücük ve aynı zamanda birde pc işlevi görüyor...
hem zaten toshibanın içindede wacom un digitizer i var.. yani ekranın arkasındaki board yine wacom un...

m205 im 1.6ghz hızında...
kalem ile çizim konusunda hiç bir eksikliği yok..
300-400tl yede satılıyor.. öyle milyar bazında rakamlar değil...

benim tavsiyem elinizdekinden memnunsanız konuyu kurcalamayın.
rusların dediği gibi
çalışıyosa kurcalama...

yok değiştiricem derseniz kesinlikle m205 uygundur.. parasına göre daha yukarılarada çıkabilirsiniz... tablet alınca hem mekandan bağımsızda oluyorsunuz...oturup balkonda çizebiliyorsunuz.. yada çayırda çimende nerde isterseniz artık...

toshibayı almaya karar verirseniz,yapmanız gereken 2 şey var...
ramini ben 2gb yaptım
ekran koruyucu plastiğini söküp yerine 2mm normal cam taktım
(zira normal plastiği uzaun saatlerde gözleri yoruyor)
bu 2 işlemde son derece kolay işlemler...

yani aldıktan sonra 100$ daha harcicam diye bakın... ama bunuda zamanla yapabilirsiniz..

işlemcisinin günümüz pc lerine göre küçük görünmesine aldanmayın. corel painter, photoshop, artrage, sketchup hepsinide aynı anda değişik işler için kullanıyorum. hiçbir problem yok.. elle çizecekseniz en küçük bir yavaşlama dahi söz konusu değil. diğer işlemler için test etmedim, çünkü diğer işlerimi normal pc mde yapıyorum.. ama zaten grafik tablet alırsanız nasılsa ondada çizmekten başka bir şey yapamicaksınız.

benim şahsi tavsiyem budur.. cintiq alıcam diye kasmanın bi mantığı yok.. zaten yukarda yapılmış test videosununda linki mevcut..

son bir tavsiye olarakta gateway markasının 15.4" lik tablet modeli. bu model ile ilgili çok yazı okudum ama tr de uygun fiyatlı bi tane bulamadım. amerikayada bir müddettir gidemediğim için de alamadım. yani test etmek şansım olmadı. Ancask forumlarda hakkında iyi şeyler yazıyor.

benim diyeceğim budur ama karar sizindir....

vesselam son söz: tablet sadece elinizin yaptığını ekrana aktarır.. sonucu etkileyen en önemli şey tabletin markasından ziyade elinizin ne yaptığıdır.

teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap

grikarga

Ressam / İstanbul

Toshiba m250

Alt 07-05-2010 #10
Merhaba.Alaka ve açıklamalarınız için çok çok teşekkür ederim.Haklısınız dediğiniz çok doğru.Çalışıyorsa kurcalama.!Bu arada Toshiba çok hesaplı imiş.Serbest çalışmalar için düşünülebilir gerçekten.Bu şekilde değerlendireceğim sanırım.

Esenkalın
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
grafik tablet, tablet pc