tanıtım cd'leri reklamcılığı

Grafik Sözlük - tanıtım cd'leri reklamcılığı ...

Cevapla
tanıtım cd'leri reklamcılığı
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Standart
Alt 11-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Çoğunlukla interaktif CD ve tanıtım CD'si ifadeleri eş anlamlı olarak kullanılır. Oysa ki, bir tanıtım CD'si interaktif olmayabilir, ya da bir interaktif CD tanıtım CD'si olmayabilir.Büyük işletmeler genelde bu yöntemleri seçerler.Tanıtım broşürleri, dosyalarının yanı sıra tanıtım cd de vermek daha etkili olacaktır.

Interaktif CD Nedir?
Interaktif CD, yani etkileşimli CD, izleyen tarafından yapılan hareketlerle CD'nin akışının belirlendiği bir yapıyı ifade eder. En basit anlamı ile izleyenin menüden bir seçim yaptığında CD içeriğinin bir bölümünün devreye girmesi bu kapsamdadır. Oysa ki, bu bir zorunluluk değildir. Takıldığında çalışmaya başlayan ve izleyenin her hangi bir müdahelesine izin vermeden kendi akışını tamamlayan bir tanıtım CD'si de hazırlanabilir. Örneğin bir tanıtım videosu, CD ortamında sunulduğunda etkileşimsiz bir durum sözkonusudur.

Çoğunlukla interaktif CD ve tanıtım CD'si ifadeleri eş anlamlı olarak kullanılır. Oysa ki, bir tanıtım CD'si interaktif olmayabilir, ya da bir interaktif CD tanıtım CD'si olmayabilir

Interaktif CD Nedir?
Interaktif CD, yani etkileşimli CD, izleyen tarafından yapılan hareketlerle CD'nin akışının belirlendiği bir yapıyı ifade eder. En basit anlamı ile izleyenin menüden bir seçim yaptığında CD içeriğinin bir bölümünün devreye girmesi bu kapsamdadır. Oysa ki, bu bir zorunluluk değildir. Takıldığında çalışmaya başlayan ve izleyenin her hangi bir müdahelesine izin vermeden kendi akışını tamamlayan bir tanıtım CD'si de hazırlanabilir. Örneğin bir tanıtım videosu, CD ortamında sunulduğunda etkileşimsiz bir durum sözkonusudur.Interaktif CD ve tanıtım CD'si arasındaki fark
Tanıtım CD'si ifadesi kullanım şeklini ifade eden bir kavramdır. Sözkonusu CD içeriğinin bir kurum, proje ya da fikrin tanıtılması amacı ile hazırlandığını belirtir. Interaktif CD ifadesi ise CD'nin yapısını belirten bir ifadedir.

Karışıklığın Nedeni?

Etkili bir tanıtım için interaktivite yani etkileşimin kullanılması çok avantajlıdır. Bu nedenle tanıtım CDleri, büyük oranda interaktif (etkileşimli) olarak hazırlanır. Sıkça karşılaşılan bir durum olması nedeni ile de bu tür bir yanlış ifade şekli yer etmiştir.

Interaktivite (Etkileşim) Nasıl Sağlanır?
Yukarıda belirttiğimiz gibi etkileşimin en basit hali menü kullanımıdır. Ancak alışılagelmiş bir menü kullanımının dışında videolarda ya da animasyonlarda tıklanabilecek alanların olması, fare hareketlerine göre davranışlar gibi etkileşim unsurları da kullanılmaktadır. Hatta pasif etkileşim olarak adlandırabileceğimiz, izleyicinin bilgisayarındaki çeşitli durumların otomatik olarak tespit edilmesine bağlı olarak sunulacak içeriğin değişmesi gibi bir etkileşim düzeneği de kullanılabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
cd hazirlama, interaktif cd, tanitim cdsi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
tanıtım cd si nagehanozbay Temel Tasarım İlkeleri 5 20-04-2010 12:55:48
Civ Pilic Tanıtım IDN34 Kitap kapağı, broşür, menü vb. 5 27-05-2008 11:10:36
Okul Tanıtım Broşürü swanp Kitap kapağı, broşür, menü vb. 5 09-05-2008 18:26:46
tanıtım afişi purki Afiş Tasarımı 16 31-01-2008 10:09:28

Kapat
Şifremi Unuttum?