Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum.

Kantin - Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum. Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar forumda yeniyim. İnş. yanlış bişi yapmamışımdır. Tasarım Yaparken öncelikle nelere dikkat etmeliyim. Örneğin broşür yaparken işe nereden başlamalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum....

grfbilal85 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grfbilal85

Grafiker / İstanbul

Dosya23

Alt 02-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar forumda yeniyim. İnş. yanlış bişi yapmamışımdır. Tasarım Yaparken öncelikle nelere dikkat etmeliyim. Örneğin broşür yaparken işe nereden başlamalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 02-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Özel yetenek sınavlarına hazırlanıp, grafik eğitimi almakla işe başlayabilirsin...
Bu mesajdan alıntı yap
haloww isimli Üye şimdilik offline konumundadır

haloww

Öğrenci (Diğer) / Konya

Alt 03-07-2008 #3
selamlar.. yardım etmek isteyen varsa buyursun.. yoksa milletin moralini bozmanın bi anlamı yok desem.. üstteki arkadaştan biri bozulmaz heralde..

1) tasarım yapacagın programı seç (corel mesela)
2) internetten konuyla ilgili örnek topla (bu uzun sürmesin sonra sıkıcı olmaya başlıyor)
3) kagıt ebatını, kesme paylarını ve kırım yerlerini belirle.
4) çalışmaların cmyk renklerine uygun olacak -sonuçta matbadan çıkacak- şekilde bismillah de başla işte Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum.
5) girişte logo ve firmayı öne çıkar. canlı renkler kullan - işe göre degişir ama bu- fontlar büyük, tırnaksız olsun, çok farklı uçuk kaçık yazılara firmalar girmez. sen de girme. Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum.
6) ara sıra save as. save as diyorum çünkü begenmediğinde digerinden devam etmek isteyebilirsin.
7) BENCE EN ÖNEMLİSİ.. çalışmana en fazla 45 dk ayır. sonra kalk bi su, çay, ayran falan iç, biraz dışarıyı seyret.. ciddiyim.. Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum. sonra dön, tekrar çalışmana bak. değişecek çok şey varsa.. uğraş.. bu moladan sonra degişecek bişey yok diyorsan çalışmayı bitirmeye hazırlan..
Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum. can alıcı nokta... bariz hatalar vardır. görmen gerekir. renk uyumu, font seçimi, karakterler, cümlelerin duruşu, vurgusu vs... eger bunlar olmamışsa cidden bi tasarımcı gözünde ve sen de yaptıgın çalışmayı kusursuz görüyorsan.. o zaman gelişmeye kapalısın demektir. ama hatalarını görüyor, düzelmesi için ilerde inş. falan diyorsan olur... dedigim gibi.. bazi şeyleri görmek lazım.. onlar sana görünmüyorsa... piyasada başka işler de var.. illa tasarım olmak zorunda degil. başka bi işe bakılabilir.

kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-07-2008 #4
bnde yeni üyeyim yhanii...hiç bi fikrim yoqqq...
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-07-2008 #5
Benim amacım moral bozmak, heves kırmak değil. Doğru olan yöntemi sunuyorum. Sizin doğrunuz genel yanlış olabilir...
Bu mesajdan alıntı yap
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Alt 03-07-2008 #6
selamlar.. yardım etmek isteyen varsa buyursun.. yoksa milletin moralini bozmanın bi anlamı yok desem.. üstteki arkadaştan biri bozulmaz heralde..

1) tasarım yapacagın programı seç (corel mesela)
2) internetten konuyla ilgili örnek topla (bu uzun sürmesin sonra sıkıcı olmaya başlıyor)
3) kagıt ebatını, kesme paylarını ve kırım yerlerini belirle.
4) çalışmaların cmyk renklerine uygun olacak -sonuçta matbadan çıkacak- şekilde bismillah de başla işte Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum.
5) girişte logo ve firmayı öne çıkar. canlı renkler kullan - işe göre degişir ama bu- fontlar büyük, tırnaksız olsun, çok farklı uçuk kaçık yazılara firmalar girmez. sen de girme. Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum.
6) ara sıra save as. save as diyorum çünkü begenmediğinde digerinden devam etmek isteyebilirsin.
7) BENCE EN ÖNEMLİSİ.. çalışmana en fazla 45 dk ayır. sonra kalk bi su, çay, ayran falan iç, biraz dışarıyı seyret.. ciddiyim.. Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum. sonra dön, tekrar çalışmana bak. değişecek çok şey varsa.. uğraş.. bu moladan sonra degişecek bişey yok diyorsan çalışmayı bitirmeye hazırlan..
Tasarım bilgisi olan arkadaşlar Yardım istiyorum. can alıcı nokta... bariz hatalar vardır. görmen gerekir. renk uyumu, font seçimi, karakterler, cümlelerin duruşu, vurgusu vs... eger bunlar olmamışsa cidden bi tasarımcı gözünde ve sen de yaptıgın çalışmayı kusursuz görüyorsan.. o zaman gelişmeye kapalısın demektir. ama hatalarını görüyor, düzelmesi için ilerde inş. falan diyorsan olur... dedigim gibi.. bazi şeyleri görmek lazım.. onlar sana görünmüyorsa... piyasada başka işler de var.. illa tasarım olmak zorunda degil. başka bi işe bakılabilir.

kolay gelsin.
nasıl bir yorumdur bu
usteki kelimlede ''o zaman gelişmeye kapalısınız diye'' yorum yapmışsuınız ama sizin verdiginiz bilgiyle ve örneklerle nekadar insan kendini geliştirebilirki
Bu mesajdan alıntı yap
ben_romeo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ben_romeo

Webmaster / İzmir

Alt 04-07-2008 #7
arkadaşlar forum içerisinde neden hep amacın dışında bir tartışma ortamı doğuyor. Yani istenilene ama sadece istenilene cevap vermek bu kadarmı zor.

Bilal arkadaşım broşür tasarlamaktan ziyade, öncelikle Photoshop, CorelDraw, Fireworks, Freehand gibi bir editörleri hakkında bilgi araştırıp acemiliğini atmana fayda sağlıyacak kitap yada e-book edinmen gerekir. Bu programların hepsinin lider olduğu farklı kulvarlar var. Eminim bu konu hakkında da detaylı bilgi vericektir arkadaşlar. Ben çalışmalarımı photoshopda yapıyorum. Yazı ve logo bölümlerini FreeHand' de editliyorum. Broşür çalışmaları genel olarak tek sayfa düşündüğümüzde A4 (21x29) ebatlarındadır ve başlangıç olarak senin için biraz büyük bir çalışma statüsüne girer. Çünkü başlangıç olarak hakimiyeti sayfanın her noktasına yaymak bu ebatlarda senin için zor olucaktır. Sana önerim renklerle ve renk geçişleriyle aran iyiyse korkulcak birşey yok. Tabi herşey bununla da bitmiyor. Tasarımın amacına mutlaka uygun olması lazım. Onun için tasarımın amacını iyi belirleyip kağıt ve kalemle ufak ufak karalamalar yap. Üret,,,,, düşün ve daha fazla üret. Buradaki arkadaşların çalışmalarını incele yada broşür yapacağın firmanın türev markalarından broşür ve reklam teşhir kataloglarından edin. İncele... Yazı tiplerini, sayfa yapısını, resim, obje, fırça vs. Yukarda "haloww" arkadaşımızın vurguladığı önemli faktörleride sakın gözardı etme.

Umarım bir ölçü soruna cevap verebilmişimdir...
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 04-07-2008 #8
Tasarım, yaparken dikkat edilmesi gereken konular, uzun bir eğitim sürecidir. Program bilmekten çok daha temel bilgiler vardır. Bu detayları zaman zaman bu forum sayfasında paylaşıyoruz. Fakat bizim konunumuz pratik ve uygulama yaparak öğrenilebilen bir konu olduğu için bir atolye dersi en gerçek doğru olacaktır. (temel sanat eğitimi dersi almak gibi)
Türkiyede grafikerler olunma yöntemi yanlış olduğu için böyle bir soru ile karşılaşıyor. Kendi grafiker olma yöntemimizin doğru olduğunu sanıp, başkalarına yanlış yön veriyoruz.
Kimseyle tartışmıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
ben_romeo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ben_romeo

Webmaster / İzmir

Alt 04-07-2008 #9
Tasarım, yaparken dikkat edilmesi gereken konular, uzun bir eğitim sürecidir. Program bilmekten çok daha temel bilgiler vardır. Bu detayları zaman zaman bu forum sayfasında paylaşıyoruz. Fakat bizim konunumuz pratik ve uygulama yaparak öğrenilebilen bir konu olduğu için bir atolye dersi en gerçek doğru olacaktır.
Türkiyede grafikerler olunma yöntemi yanlış oluduğu için böyle bir soru ile karşılaşıyor. Kendi grafiker olma yöntemimizin doğru olduğunu sanıp, başlarına yanlış yön veriyoruz.
Kimseyle tartışmıyorum.
Söylediklerinde sana katılmamak elde değil, lakin unutmamalıyız ki "iş illa okulunda öğrenilir" diye bir olgu yok. Bazı arkadaşlarımızın bunlara ayıracak vakti yada maddiyatı olmayabilir. Bu yüzden arkadaşların içindeki tasarım ruhunu ve şevkini kırmak yerine, sizin gibi işi bilenlerin, okulunda öğrenenlerin burdan bu arkadaşlara yardım etmesi lazım diye düşünüyorum. Paylaşım burda başlıyor zaten... Neyse bence bundan sonra yorum ve söylemlerin, Bilal arkadaşın yararına yapılmasını rica ediyorum...
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 04-07-2008 #10
Bizim mesleğimizin gerçeği, okulda teori ve temel bilgi öğrenilir, iş yerinde ise pratik kazanılır. Ben gerçek yeteneği ve isteği olan herkezin bu ülkede özel yetenek sınavları ile ilgili okullara girip okuyabileceği inancında olan bir kişiyim. Bizler çok sanslıyız ki çalışarak okunan bilen bir bölümdür grafik. Ben bu madiyatım yoktu okuyamadım durumuna artık sığınılmasından gerçekten sıklıdım. Çünkü sonrasında param yok okulamadım diyen insanların özel kursları ödediği paraları duyunca şok oldum.
Bu forum sayfalarında zaman zaman okuyorum,
ben mücelitte çalişiyordum şans eseri grafiker oldum,
ben ajansin şöfürüydüm, birden bi gün grafiker oldum. (olmuşa çare yok, iyide grafikerdir diyecek birşeyim yok)
Amacım bu sayfaları okuyan 14 ila 25 yaş arası yeni yetişen gençlere biran önce ön ayak olmaktır.
grfbilal85 , ya yeni bir grafiker yada grafiker olmaya niyetili bir dostumuz gibi gözüküyor.
sormuşki, tasarım yaparken nelere dikkat edeyim. Ona photoshop ögren, birazda dergi vs karıştır, internette gezin demekle, acaba yardımcımı olmuş oluyoruz yoksa yanlış bir yönteme yöneltmişmi oluyoruz?
Tasarım yapmak,
Renk bilgisi, desen bilgisi, ölçü bilgisi, persfektif bilgisi gibi bir dizi kuramı gerektirir. Bu bilgilerin hemen hemen tamamı, bilgi olarak yazılı bir şekilde, zaten bu sitede var. Dostumuz ne öğreneceğini bilmiyorki bunları okusun. Hadi okudu uygulama yapıp öğrenmeli ki ne olduğunu anlamalı. Yaptığı uğulamada bir eğitimci tarafından değerlendirilmeli.
(Bizler hergün burda birçok tasarımı değerlendiriyoruz. Acaba doğrumu yapiyoruz yanlışmı? bunuda düşünümekteyim.)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
arkadaşlar, bilgisi, istiyorum, istsyorum, olan, tasarım, yardım