Tasarım mı? Ne gerek var?

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarım mı? Ne gerek var? ...

madchoice isimli Üye şimdilik offline konumundadır

madchoice

Forumdan Uzaklaştırıldı

Webmaster / İzmir

ünlem

Alt 21-07-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Uzun zamandır gözlüyorum. Bir ürün veya reklam ihtiyacı için "tasarımcı" ya müracaat eden müşterilerin hazmetmekte en zorlandığı maliyet kalemi tasarım ücreti. Baskı, matbaa maliyetleri vs konusunda bir hazımsızlık yok. Onlar bir şekilde ödeniyor. Ama tasarım bedelini ödemeye kimse yanaşmıyor. Sanki o tasarım gökyüzünden düşmüş gibi.

Üstelik yaptığınız tasarımın da bir hükmü yok. Öyle veya böyle...güzel / başarılı yerine, uydur kaydır bir şey. Arada hiç bir fark yok. Zaten daha başarılı bir tasarımı yorumlayacak müşteri de yok. Yani bir tasarım iyi veya kötü fark etmez, bir şeyler olsun ve ona para istenmesin yeter. Ortaya çıkan tasarım kırk kere değiştirilebilsin yeter ki. Tasarımcı yapsın... onay beklesin. Tam baskıya veya yayına verilecek...huuooop...şunu da ekleyelim. Ama o oraya eklenmez, tasarımın bütün dengesi alt üst olur...olsun ekle sen. Eklersiniz bir yolunu bulup. Onaya gönderirsiniz. Ses çıkmaz. Yayına, baskıya verecek olursunuz...huooop....zemin rengini değiştirelim.... ve bu böyle devam eder gider. En sonunda, zaman yokluğundan, ortaya çıkan "garabet" kullanılır. Tasarım bedeli istersiniz.... ya olur mu canım...zaten....
gibi cümleler başlar...

Bu nasıl bir görmemişliktir gerçekten. Forumda bir arkadaş yazmıştı. Bu talepleri ortaya koyan üretici kesim, köyden kente sonradan gelme diye. Belki de tespit doğru. Hayatında hiç bir güzel sanat eserine bakma ihtiyacı olmayan bir üreticiye tasarım yapmak ne kadar zor ... ne kadar anlamsız ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 21-07-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ya alt tarafı bi yazı yazacaksın ona da para istenir mi?

4 sayfa katalog yaparsın sayfanın birinde tek resim olsun büyükçene der para istemeye gelince canım sadece resim koyduk o da hazırdı zaten gibisinden kıvırtmalar.

Değişiklik yaparsın onaya gider tamam denir ertesi gün hoop tel yalnış bana ne kardeşim para vermem (sanki benim tel ben onayladım).

Bi tasarım yaparsın hop logo yukarı ister olmadı sağa olmadı sola ve günün sonunda yine senin yaptığın ilk haline gelir tasarım.

Ve ve ve ve ve..... böyle uzar gider.

Teşekkürler madchoice yaraya tuz bastığın için. Tasarım mı? Ne gerek var?DTasarım mı? Ne gerek var?

Haaa bir de çuvaldızı kendimize batıralım, geçen gün bi konu vardı şu an çöpte sahibi de azad edildi, yeni firma açmış broşür için yardım istiyor, meslek kısmına da baktım grafiker yazınca bende sandım fikir bakımından yardım sonradan baktım ben şimdi word de yaparım birşeyler ama güzel olmaz siz güzel birşeyler yapıp bana gönderirmisiniz diyor buyur buradan yak.

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
madchoice isimli Üye şimdilik offline konumundadır

madchoice

Forumdan Uzaklaştırıldı

Webmaster / İzmir

Alt 21-07-2011 #3
Bir seferinde bir müşterime fena çıkıştım. Bu doldur boşalt, koy kaldır, yerleştir değiştir sürecinin sonu neresi diye? Anlamadım demişti.. Efenmdim olmayana ergi yöntemiyle bu tasarım bitmez.... Höh....demişti. Olmayana ergi yöntemi ne yaa? Olmayana ergi yöntemi şu efendim. Sonsuz sayıdaki ihtimallerden her seferinde birini koyarak, oldu mu olmadı mı denersinizi. Olmayanları eleyerek, olanı bulmaya çalışırsınız. Sonunda doğruyu bulursunuz. Süreç sonsuza kadar uzayabilir....
Şimdi kaaadeşiim...biz bilmeyiz olmayana bilmem ne yöntemini....patron Bursada...geldiğinde bakacak....Bursada internet yok mu? Vaaaar
Yok gelsin "yüz yüze" görüşelim. Abi skype dan görüşsek...orada da yüzümü görebilirsiniz....sıkayyıp mı? o ne?
Bu mesajdan alıntı yap
AmethystonE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

AmethystonE

Grafiker / Yalova

Alt 21-07-2011 #4
Boşuna kendinizi yorup, sinirlerinizi yıpratmaya ve zaman kaybetmeye başlamadan önce, müşteriniz ile ilk karşılaşmanızda firma yöneticilerinin ve/veya direkt muhatap olduğunuz kişinin kültür seviyesini hızla anlamaya çalışın. Sonuca vardıktan sonra şunu sorun; "Yaptıracağınız çalışmayı evrensel kurallara göre iyi denecek bir biçimde mi yoksa istediğiniz gibi mi yapalım?" vereceği cevap mesleğinize duyduğu saygıyı, zeka ve bilgi seviyesini gösterecektir. Bundan sonra da seçeceğiniz yolu kendiniz belirlersiniz... Bazı durumlarda "evrensel" kelimesi müşterinin anlama kapasitesinin çok ötesinde kalır, sorudan çıkartılıp "iyi mi olsun, istediğiniz gibi mi olsun?" şeklinde sormak çalışmayı yapacak kişinin sağlığı açısından gerekebilir... ^^
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 21-07-2011 #5
Boşuna kendinizi yorup, sinirlerinizi yıpratmaya ve zaman kaybetmeye başlamadan önce, müşteriniz ile ilk karşılaşmanızda firma yöneticilerinin ve/veya direkt muhatap olduğunuz kişinin kültür seviyesini hızla anlamaya çalışın. Sonuca vardıktan sonra şunu sorun; "Yaptıracağınız çalışmayı evrensel kurallara göre iyi denecek bir biçimde mi yoksa istediğiniz gibi mi yapalım?" vereceği cevap mesleğinize duyduğu saygıyı, zeka ve bilgi seviyesini gösterecektir. Bundan sonra da seçeceğiniz yolu kendiniz belirlersiniz... Bazı durumlarda "evrensel" kelimesi müşterinin anlama kapasitesinin çok ötesinde kalır, sorudan çıkartılıp "iyi mi olsun, istediğiniz gibi mi olsun?" şeklinde sormak çalışmayı yapacak kişinin sağlığı açısından gerekebilir... ^^
Düşüncelerine katılıyorum. Verilen hizmet, hizmetin verildiği kişinin kültür seviyesiyle de alakalı. Sonradan yıpranmamak ve yıpratılmamak adrına önceden bu tesbit yapılmalı bence de.
Gerekirse müşteriniz işini yaptırmadan da gidebilir.
Ama aç kalmak, stres ve sinir sahibi olmaktan daha iyidir yaa.
Bu mesajdan alıntı yap
sLyman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sLyman(28)

Grafiker / Mersin

Alt 21-07-2011 #6
Müşteri daima haklıdır Tasarım mı? Ne gerek var?
Bu mesajdan alıntı yap

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 21-07-2011 #7
Müşteri daima haklıdır Tasarım mı? Ne gerek var?
1. madde budur Tasarım mı? Ne gerek var?
(parayı veren düdüğü çalar)

ama düdük olmamak için elimizden geleni de yapmak lazım.
Bu mesajdan alıntı yap
Arif ARINMIŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 21-07-2011 #8
çok harika bir konu idi
açan ve yorum yazan herkese teşekkür ederim
işveren de çok önemli bir ayrıntı gerçekten.
Ben işe girerken sizlerin yaşadığı gibi yaşadığım sorunları patronuma aktardım ve ekledim bana bu tarz sorun çıkaracak adam getirirseniz 1, 2, 3 tamammm derim dedim.
Yaklaşık 10 aydır çalıştığım yerdeyim.

Sonuç mu taahhütler yerine getirilmediği için işten aysonu ayrılıyorum.
Bunu bizzat işverene nedenleri ile belirttim.

Bir ekleme de yapayım freelance yapılan işlerim herzaman işyerindekilerden güzel oluyor.
Nedeni ise her değişiklik için ücret talep etmem ve tasarımı yaparken yanıma gelip şunu şuraya bunu buraya diyen birisi oturmaması. Ayrıca müşterinin bakış açısı da çok önemli gerçekten. Son müşterim ile çok iyi anlaştık ve 3 aydır birçok tasarımını free olarak yapmaktayım. Tek bir değişiklik talebi olmadığı gibi içime en çok sinen çalışmalar da onun işleridir. Kendisi eğitimli birisi olduğunu çok net belli ediyor. Benden iş isterken en ufak ayrıntısını bile iletiyor ve tek seferde iş bitiyor. Hepimize böyle müşteriler nasip olur inşallah.

ben deveyi güdemedim ve bu diyardan gidiyorum. Patronu artık seçme devrine geçtim. Ya işi çok iyi bilen ya da hiç bilmeyen bir patronum olsun isterim. Bilen gereksizleri eler, bilmeyen ise gereksizleri eletir; ama orta derecede bilen herşeyi bildiğini sanan herşeyi bilenden daha fazla bilgi çöplüğünde iken, hiçbirşeyi bilmeyenden çok daha geridedir.

Benim görüşlerim bunlar.
Buradan reklam olsun olmasın umrumda değil "Gonca kreşlerine" tüm kötü dileklerim gitsin.
"Cemaat"ı kullanarak, din istismarı yaparak ama çalışanlarını 2 yıl bulgaristanda sigortalı gösterip Türkiye'de 1 ay askerlik yaptıran vs vs vs Tasarım mı? Ne gerek var? sonu gelmez. Beyfendi(kendisi ankara yöneticisi olur) bana oturup işi öğrettiğini, kendisi yapsa daha iyi yapacağını vb. bir çok aşağılayıcı ifade ile bana zamanında (2 yıl kadar önce) çok baskı kurdu. O an işverenime bay bay dedim.

ve yine ağustosa girerken aynı şeyi demekten memnuniyet duyuyorum.

Bir süre free çalışmaya karar verdim. Umarım hayırlısı olur.
Bu mesajdan alıntı yap

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 21-07-2011 #9
çok harika bir konu idi
açan ve yorum yazan herkese teşekkür ederim
işveren de çok önemli bir ayrıntı gerçekten.
Ben işe girerken sizlerin yaşadığı gibi yaşadığım sorunları patronuma aktardım ve ekledim bana bu tarz sorun çıkaracak adam getirirseniz 1, 2, 3 tamammm derim dedim.
Yaklaşık 10 aydır çalıştığım yerdeyim.

Sonuç mu taahhütler yerine getirilmediği için işten aysonu ayrılıyorum.
Bunu bizzat işverene nedenleri ile belirttim.

Bir ekleme de yapayım freelance yapılan işlerim herzaman işyerindekilerden güzel oluyor.
Nedeni ise her değişiklik için ücret talep etmem ve tasarımı yaparken yanıma gelip şunu şuraya bunu buraya diyen birisi oturmaması. Ayrıca müşterinin bakış açısı da çok önemli gerçekten. Son müşterim ile çok iyi anlaştık ve 3 aydır birçok tasarımını free olarak yapmaktayım. Tek bir değişiklik talebi olmadığı gibi içime en çok sinen çalışmalar da onun işleridir. Kendisi eğitimli birisi olduğunu çok net belli ediyor. Benden iş isterken en ufak ayrıntısını bile iletiyor ve tek seferde iş bitiyor. Hepimize böyle müşteriler nasip olur inşallah.

ben deveyi güdemedim ve bu diyardan gidiyorum. Patronu artık seçme devrine geçtim. Ya işi çok iyi bilen ya da hiç bilmeyen bir patronum olsun isterim. Bilen gereksizleri eler, bilmeyen ise gereksizleri eletir; ama orta derecede bilen herşeyi bildiğini sanan herşeyi bilenden daha fazla bilgi çöplüğünde iken, hiçbirşeyi bilmeyenden çok daha geridedir.

Benim görüşlerim bunlar.
Buradan reklam olsun olmasın umrumda değil "Gonca kreşlerine" tüm kötü dileklerim gitsin.
"Cemaat"ı kullanarak, din istismarı yaparak ama çalışanlarını 2 yıl bulgaristanda sigortalı gösterip Türkiye'de 1 ay askerlik yaptıran vs vs vs Tasarım mı? Ne gerek var? sonu gelmez. Beyfendi(kendisi ankara yöneticisi olur) bana oturup işi öğrettiğini, kendisi yapsa daha iyi yapacağını vb. bir çok aşağılayıcı ifade ile bana zamanında (2 yıl kadar önce) çok baskı kurdu. O an işverenime bay bay dedim.

ve yine ağustosa girerken aynı şeyi demekten memnuniyet duyuyorum.

Bir süre free çalışmaya karar verdim. Umarım hayırlısı olur.
Yazdıklarını (yaşadıklarını) ibretle okudum.
Sen kendine güvenini kaybetme. Emin ol hayırlısı olacak.
Bu mesajdan alıntı yap
Arif ARINMIŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 21-07-2011 #10
Yazdıklarını (yaşadıklarını) ibretle okudum.
Sen kendine güvenini kaybetme. Emin ol hayırlısı olacak.
eheh teşekkür ederim.
Evet şükür ki kendime güvenim artık tam.
Artık eyvallah demediğim için hayatımı değiştiriyorum zaten. Ben eyvallah diyen değil; eyvallah dedirten olana kadar ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
köylü, maliyet, tasarım