Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli? Sponsorlu Bağlantılar Grafik tasarım sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Tasarımı oluşturduktan ve müşteri onayından sonra baskı süreci başlar. Eğer tasarıma başlarkan işinizin ölçüsünü, rengini, fontunu, simetrisini, taşırmasını yani kesim ...

Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-12-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Grafik tasarım sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Tasarımı oluşturduktan ve müşteri onayından sonra baskı süreci başlar. Eğer tasarıma başlarkan işinizin ölçüsünü, rengini, fontunu, simetrisini, taşırmasını yani kesim payını bırakarak çalıştıysanız işinizin çoğu bitmiş demektir.

Tasarımı hazırladınız ve tasarımınız müşteriniz tarafından da onaylandı. Şimdi sıra geldi işimizi baskıya göndermeye, baskı sürecinden önce olması gerekenleri sıralayalım.

• Ölçüler kesinlikle doğru çalışılmalı ve kesim payı bırakılmalı.

• Her işin mutlaka taşırma payı olmalı, günümüz teknolojisinde 3'er mm taşırma payı yeterlidir.

• Ofset baskıda tasarımınızın renk formatı her zaman CMYK olmalıdır.

• Mümkün olduğunca vektörel objelerle çalışın. Özellikle logolar ve çizimler mutlaka vektörel olarak kullanılmalıdır.

• Çalışmanızda yer alan resim, fotoğraf, illüstrasyon vb. kullandıysanız bunlar mutlaka kontrol edilmeli RGB ise CMYK olmalı.

• Çalışmanızın tamamı ve çalışmanızda kullandığınız fotoğrafların resolution 300 DPI'den az olmamalı, aksi takdirde yeterli netliği yakalayamazsınız.

• Mümkün olduğunca şartları zorlayın ve işinizi asla program dosyası olarak baskıya göndermeyin, PDF olarak yollamanız en sağlıklı ve kolay yoldur.

• Kullanmış olduğunuz fontlarınıza güveniyor (örneğin lisanslı ve herhangi bir hata oluşturmayan fontlar) ve işinizi PDF formatında baskıya gönderiyorsanız convert etmenize gerek yoktur. Eğer fontlarınıza güvenmiyorsanız ya da herhangi bir hatayla karşılaşıyorsanız PDF yapmadan önce mutlaka convert edin.

• Eğer işinizi program halinden başka yollama ihtimaliniz yoksa, çalışmanızı hangi programda hazırladıysanız (Illustrator, InDesign, FreeHand, vb.) çalışmanızı, çalışmanızdaki resimlerin ve fontların tamamını bir klasörde toplayın. (Bu işlemi program üzerinde bir komutla yapmak mümkündür.)

• Özellikle çok sayfalı ve karmaşık işlerinizi mutlaka PDF formatında gönderin bunun dışında mecburi durumlarda Ai, INDD, FH, EPS, CDR, PSD, ve TIFF formatlarında da gönderebilirsiniz.

İlk anda aklıma gelen notlar bunlar. Zaten grafik tasarımla ilgileniyorsanız baskı sorunları yaşamışsınızdır ya da mutlaka yaşayacaksınız ve bazı noktaları da tecrübe ederek öğreneceksiniz...

Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

korhanyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

korhanyilmaz

Grafiker / İstanbul

Alt 26-12-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
açıklayıcı ve net bilgiler var. yeni başlayan bilgisini yenilmek isteyen arkadaşlarımın işine yarayacaktır. emeğinize sağlık..
Bu mesajdan alıntı yap

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-12-2013 #3
Baskıda oluşacak sorunları en aza indirgemek konusunda, özellikle yeni başlayanlar için ufak ama önemli bir brief olduğunu düşünüyorum..

Faydalı olmasını umarım.. Rica ederim..
Bu mesajdan alıntı yap
rkiritoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rkiritoglu

Grafiker / İzmir

Alt 03-01-2014 #4
Resim çözünürlükleri ile ilgili bir ek yapmak istiyorum müsadenizle.
Baskı amaçlı kullanılacak resimlerden optimum sonucu almak isterseniz baskıda kullanacağınız tram değerinin 2 katı bir çözünürlükte resimler kullanmanız gerekir. Günümüzde genellikle 175 lpi tram sıklığında baskılar yapılmaktadır. Bazı özel işlerde ve sıvalı kağıt baskılarında ise 200 lpi tram sıklığında baskılar görmek mümkün oluyor. <eğer baskıyı 175 lpi tram ile yapacaksanız resminizden optimum sonucu alabilmek için 350 dpi eğer 200 lpi baskı yapacaksanız 400 dpi çözünürlükte resimler kullanmalısınız. Ancak lpi değeri yükseldikçe daha yüksek dpi değerine sahip pozlayıcılar kullanmanız gerekir. Aksi halde sert degrade geçişlerde sorunlar yaşayabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-01-2014 #5
Bu aydınlatıcı bilgi için herkes adına teşekkürü borç bilirim.. Eminim faydalı olacaktır..
Bu mesajdan alıntı yap
Erkamm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkamm(26)

Öğrenci (Grafik) / Antalya

Dosya15
Alt 16-01-2014 #6
yeni yani benim gibi arkadaşlara faydalı olacak bilgiler. Tasarımı öğrenmekten çok temel bilgileri öğrenmeye daha çok meraklıyım. Temeli bilmeden inşa etmek sıkıntı doğurabilir. Çok Teşekkür ederim.Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bu mesajdan alıntı yap

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 31-01-2014 #7
Temeli bilmeden inşa etmek sıkıntı doğurabilir. Çok Teşekkür ederim.Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bilinçli öğrenici gibisi yok Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Rica ederim..
Bu mesajdan alıntı yap
selowatt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selowatt

Baskıcı / Antalya

Alt 04-02-2014 #8
Ben de bu sektöre yeni başlamış biri olarak, bu bilgilerin çok yararlı olduğunu belirtmek isterim. Teşekkürlerimi iletiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

Value

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-02-2014 #9
Ben de bu sektöre yeni başlamış biri olarak, bu bilgilerin çok yararlı olduğunu belirtmek isterim. Teşekkürlerimi iletiyorum.
Buna benzer bir çok bilgi mevcut forumda..
Yeni başlayan biri olarak konulara göz atıp dağarcığını biraz daha şişirebilirsin Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Rica ederim..
Bu mesajdan alıntı yap