Tasarımlarda kesim payı

Baskı Öncesi - Tasarımlarda kesim payı ...

Tasarımlarda kesim payı
ekografik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ekografik

Hiç Biri / Çorum

Tasarımlarda kesim payı

Alt 12-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Bu siteyi yeni öğrendim.Grafik tasarımına merak sardım.Programlara hakimiyetim var.Kendi çapımda bazı şeyler tasarlayabiliyorum.Ancak iş tasarlamakla bitmediği için öğrenmek istediğim bazı hususlar var.Sorularımı maddeler halinde yazıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
1.Tasarımlarda kesim payını neye göre belirliyoruz?
2.Kesim paylarını kendimiz mi belirliyoruz yoksa baskıyı yapacak matbaadan mı soruyoruz?
3.Bütün işlerde kesim payı eşitmidir?Örneğin;Bir broşür ile katalog da kesim payı aynımıdır?
4.Broşür tasarımındaki yazıların puntosu en ideal kaçtır?
5.Kartvizit tasarlarken isim-ünvan ve adres bilgilerinin puntosu en ideal kaçtır?

Bu sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olurum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

mizoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mizoo

Grafiker / İstanbul

Alt 13-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
1. 2. ve 3. soruların hemen hemen aynı, matbaaya sormana kesinlike gerek yok, broşür, katalog, dergi vs. işlerde standart olarak 3 mm - 5 mm kesim payı vermelisin, broşürde kac punto uygundur pek bir bilgim yok acıkcası, fakat kartvizitlerde yazı puntoları 8 benim standartımdır. 10 puntonun üstünede kimsenin cıkacağını sanmıyorum, aksi takdirde iş basit kalır.Tasarımlarda kesim payı
Bu mesajdan alıntı yap
user82 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

user82

Grafiker / Kocaeli

Alt 13-05-2009 #3
Arkadaşlar Bu siteyi yeni öğrendim.Grafik tasarımına merak sardım.Programlara hakimiyetim var.Kendi çapımda bazı şeyler tasarlayabiliyorum.Ancak iş tasarlamakla bitmediği için öğrenmek istediğim bazı hususlar var.Sorularımı maddeler halinde yazıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
1.Tasarımlarda kesim payını neye göre belirliyoruz?
2.Kesim paylarını kendimiz mi belirliyoruz yoksa baskıyı yapacak matbaadan mı soruyoruz?
3.Bütün işlerde kesim payı eşitmidir?Örneğin;Bir broşür ile katalog da kesim payı aynımıdır?
4.Broşür tasarımındaki yazıların puntosu en ideal kaçtır?
5.Kartvizit tasarlarken isim-ünvan ve adres bilgilerinin puntosu en ideal kaçtır?

Bu sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olurum.
1 - Tasarımlarda kesim payları 2 mm den az olmamakla birlikte basılacak işe göre değişklik gösterir. Örneğin bir kartvizit ile derginin kesim payları aynı değildir.
2 - Kesim payını kendin belirlersin. Bu iş biraz senin tecrübene bakar ama tereddüte düşüyorsan çalıştığın matbaaya sormaktan bence çekinme.İşin çöp olmasından iyidir.
3 - Bütün işlerde kesim payı aynı değildir. Örneğin kartvizit yada el ilanında dikiş,cilt vb. işlemler olmadığından daha az kesim payı bırakılabilir. Dergi, ajanda gibi işlerde ise bu pay artar çünkü bunlar amerikan cilt veya iplik dikiş denilen cilt işlemlerine tabi olurlar.
4 - Sana ideal punto şudur diyemem ama forumda tipografiyle alakalı, tasarımla alakalı bircok konu var. Nerde hangi tür fontlar kullanılır,başlıklar,metinler,kullanılacak zeminlerin yeri vs. konuları forumda bulabilirsin hatta bu meslekte epeyce yol katetmiş çalışmalarını biizmle paylaşan arkadaşlarımız var. Onların çalışmalarını inceleyip yorumları okuyup bu bilgilerden de faydalanabilirsin.
5 - Kartvizitte isim puntoları kullanılan fonta göre 9-11 arası değişiklik gösteriyor. Ünvan isim puntosundan 1-2 punto küçük adres ise emin ol 5.5 punto bile kullandığımı hatırlıyorum ama genelde 6 ile 8 punto arası olur diyebilirim. Burada en önemlisi kullandığın font. Eğer ince bir fontsa punto büyükte olsa göze batmaz(tabi abartmadığın sürece) ama etli bir fontsa o zaman puntoyu küçük tutman faydalı olur.
Bu mesajdan alıntı yap
FiRARDA isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FiRARDA

Yrd. Grafiker / Ankara

Alt 22-10-2009 #4
kesim payını her köseden 4mm veriyoruz değilmi
Bu mesajdan alıntı yap
brsgrf60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

brsgrf60

Matbaacı / İstanbul

Alt 29-10-2009 #5
taşırma payı en az 3 mm olmalı
Bu mesajdan alıntı yap
nuriQocca isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nuriQocca

Öğrenci (Grafik) / Bolu

Alt 26-05-2010 #6
Örneğin 60 sayfaLık bir katalog için; payı standart bir 21x29,7 içine doğru mu veriyorum?
Yoksa 'Image size' diyerek A4 sayfasının dışına doğru her kenardan 3'er mm.büytüp yapıyorum?
Basılı materyaller üzerinde ki bu pay olayının doğrusu nedir? Teşekkürler..

Biraz acil de,mümkünse arkadaşlar..
Bu mesajdan alıntı yap
Erkan ERGEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkan ERGEN

Özel

Grafiker / Karabük

Alt 26-05-2010 #7
arkadasım calışmanı 20x28 olarak ayarlarsan matbaaya da sana da kolaylık olur. Tabi a4'den de baskı yapılıyor sonuçta. işi forma baskı mı vep ofsetdemi yaptiracağına göre değişir. Ama kenarlardan 5mm gibi verirsen işini riske atmamış olursun.
Bu mesajdan alıntı yap

nuriQocca

Öğrenci (Grafik) / Bolu

Alt 26-05-2010 #8
alwaysbroker;
standart A4 içerisine 20x28 çalışmalıyım.. sayfa köşelerine görsel koymam gerekiyor bunlarıda 3 er mm. içeriden yapacağım sanırım .. Muhtemelen forma baskı olacak..anlatmakta başarılı oldum mu ki :s
Bu mesajdan alıntı yap
seabis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seabis

Hiç Biri / İstanbul

Alt 26-05-2010 #9
Taşırmayı asıl çalışma alanının dışına taşıracaksın. 21*29 ise 5 mm taşırma vereceksen 22*30 alan gibi düşüneceksin.
Bu mesajdan alıntı yap

nuriQocca

Öğrenci (Grafik) / Bolu

Alt 29-05-2010 #10
Basılı yayınlar için kenar boşlukları ve hizalama
Linkteki yönteme göre yapıyorum o zaman inş.yanLış yapmıyorumdur :0~
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları