Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)

Fotoğrafçılık - Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program) ...

hopdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hopdi

Yrd. Grafiker / Afyonkarahisar

Dosya22

Alt 25-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar arkadaşlar;

En çok merak edilen bir konuyu bir kaç adımda özetlemeye çalışacağım tabi gerisi size kalan bu çalışmayı sürekli olarak değişik uygulamalarda kullanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Öncelikle hdr nedir ne değildir bunları bilmeniz gerekiyor. Hdr en az 3 fotoğraf karesinin biraraya gelmesiyle oluşan bir bütünleme çalışmasıdır. Kısacası fotoğraf makinenizi bir yere tripot aracılığıyla sabitlersiniz ve ard arda makinenizde estantene ve diyaframı 3 kere birbirine zıt oranda düşürür ve yükseltirseniz hdr yapabilirsiniz. Yani şu demek oluyor ki, hdr 3 kere aynı kareyi pozlamadan ibarettir. Daha ayrıntılı bilgi için nette araştırma yapabilirsiniz.

Burada hdr çekiminden ziyade "tek kareden nasıl hdr yapılır" bunu sunmak istiyorum. Sizlere vermek istediğim programın adı "Topaz Adjust" şuradan indirebilirsiniz.

Mac kullanıcıları üzülmeyin sizde şuradan indirebilirsiniz.

Not: Program deneme sürümü olarak sunuluyor ama uzunca bir zaman kullandım ve denemeden bahsetmedi bile Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)

Öncelikle ham ve hiç oynanmamış tek kareden hdr yapmaya çalışacağız. Zaten amacımızda bu değil mi Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program) Tam olarak Hdr mantığına aykırı ama yinede simule etmek açısından gerçeğe yakın sonuçlar alabiliriz.

Programımızı normal program kurar gibi çift tıklayıp kuruyoruz. Kurulum işlemi bittikten sonra Photoshop 'u açıyor ve Hdr düzenlemesi yapacağımız ham fotoğrafımızı açıyoruz. Filter/Topaz Adjust 'a tıklıyoruz.

İşte karşımızda yeni bir menü geldi.

Menüde bazı yerleri işaretledim. Açtığınız zaman daha farklı bölümlerde geliyor. Fakat photoshopa biraz hakimolan birisinde mutlaka bu menülere göz aşinalığı olacaktır.

Uzun lafın kısası;

Exposurede fotoğrafımızda ışık ve koyu olan yerleri ayarlıyoruz.
Detailsde detaylar ve hdr uygulanacak bölgeleri ve derinliği ayarlıyoruz.
Color a renk ve saturation u ayarlayıp fotoğrafımızın renk dengesini değiştirebiliyoruz (yeşil çok yeşil, yada mavi tam mavi)
Noisede ise hdr uygulamamızdan doğacak bazı kumlanma sorunlarını ortadan kaldırıyoruz. Ama kumlanma yapmamaya dikkat edelim. Çünkü kumlanma genelde yüksek iso değerlerinde film in ışığa olan duyarlılığının yetersiz kalmasıdır. (teknik oldu ancak siz yinede diğer ayarları uygularken fotoğrafınızda kumlanma olmamasına dikkat edin.)

İşte sonuç:

Fotoğrafın orjinal hali

Tek kare hdr

Ben rastgele değerler ile bi dakkadan kısa bir zaman da oluşturdum. Ama eğer üstünde çalışılırsa neler yapabileceğinizi tahmin bile edemezsiniz. Hadi alın fotoğraf makinenizi tek kare hdr ın tadını çıkarın.

Anlatım bana aittir. Her ne kadar anlatma özürlü olsamda, paylaşılmamış hiç bişeyin ne bana ne size faydası vardır Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 25-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tabii işlemler güzel teknik te iyi ancak tek kareden asla tam anlamı ile hdr fotoğrafın sonuçlarını yakalayamazsınız.
Bu mesajdan alıntı yap

hopdi

Alt 25-09-2008 #3
Tabii işlemler güzel teknik te iyi ancak tek kareden asla tam anlamı ile hdr fotoğrafın sonuçlarını yakalayamazsınız.

Onu biliyorum Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program) Bilmesem belirtmezdim. Kimsede Hdr yapabilecek kadar güçlü bir makineyi alacak paraya sahip olmadığını da varsayarsak eğer sanırım demek istediğimi anlarsınız. Yoksa piyasada oyuncak bir sürü slr ve dslr makine var. Ancak çoğu fotoğraf ve kadrajdan bile nasibini alamamışlar. Kumanda bile 50 ile 100 milyon arası, hadi bende var diyelim işim gereği. Herkes 1000 dolar artı bide kumanda tripot verip sırf hdr çekmez. Ancak böyle programlarda simule eder.
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-09-2008 #4
Hdr'yi sayenizde öğrenmiş oldum, hopdi çok teşekkürler. Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 25-09-2008 #5
Sayın hopdi , katılıyorum herkes dediğiniz gibi 1000 $ lık bir makine almaz. Bir nikon d80, d200 veya d700 herkesin alabileceği makineler değil . Ben sizin anlatımınıza ek olarak o mesajı yazmıştım. Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)

cs3 ve üstü versiyonlar raw formatınıda destekleyerek ek özellikler katan bir program haline geldi raw ile hayat güzel Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)
Bu mesajdan alıntı yap

hopdi

Alt 25-09-2008 #6
Sayın hopdi , katılıyorum herkes dediğiniz gibi 1000 $ lık bir makine almaz. Bir nikon d80, d200 veya d700 herkesin alabileceği makineler değil . Ben sizin anlatımınıza ek olarak o mesajı yazmıştım. Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)

cs3 ve üstü versiyonlar raw formatınıda destekleyerek ek özellikler katan bir program haline geldi raw ile hayat güzel Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)
Evet aslında işin özü raw 'dır ancak işte o parasızlık yokmu Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program) Ondan dolayı bir meslek yada özel bir uğraş olmadığı sürece çoğu kimse o gerçek raw ın tadını bilemeyecek. Saygılar, benden Tek Kareden Hdr Yapımı (Anlatım+Program)
Bu mesajdan alıntı yap
arasyas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

arasyas(39)

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-09-2008 #7
Bu konuyu ben açmak istiyordum size kısmetmiş. Ben D80 kullanıyorum Redynamix kullanıyorum ve yinede güzel sonuçlar alıyorum. Halbuki raw çekebildiğim halde. Ama iş tamamen kullanım şekli ve yaratıcılıkla alakalı. Bu tarz programlar güzel sonuçlar verebildiği kanısındayım tabi iş makinanın hakkını vererek ve uğraşarak gerçek HDR'ler çekmekte. Fotoğrafla uğraşmak isteyen yada hobi olarak kullanan herkes HDR tekniğini denemeli, Profesyoneller zaten konuya vakıf.
Bu mesajdan alıntı yap
asit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asit

Webmaster / Ankara

Alt 26-09-2008 #8
hemen indirip deneyelim teşekkürler açıklayıcı bilgi için
Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 26-09-2008 #9
ben mac için olanını indirip denemek istedim fakat install etmiyor... önce şu uyarıyı verdi...

continue deyince de bunu...

sonra kapandı ve kurulum yapmadı...
Bu mesajdan alıntı yap
tugi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tugi

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 28-09-2008 #10
teşekkürler hopdi bunu deneyecegim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
anlatim, anlatım, hdr, kareden, program, tek, topaz adjust, yapimi, yapımı