Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)

Teknoloji Haberleri - Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek) ...

Cevapla
Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Standart

Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)

Alt 13-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Türkçe karakter hazır
Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Murat Dursun, 1 Temmuz’dan itibaren kısa mesajda Türkçe karakter uygulamasına geçilecek olmasının sektöre maliyeti olmadığını belirtti.

MOBİSAD Başkanı Murat Dursun ANKA’ya yaptığı açıklamada, kısa mesajlarda Türkçe karakterlerin kullanılmasına ilişkin yönetmeliğin hafta sonu Resmi Gazete’de yayımlandığını belirterek, bu uygulamanın iki kez ötelendiğini anımsattı. Geçen zaman içerisinde hem üreticinin hem ithalatçının hem de dağıtıcının gerekli pozisyonlarını önemli ölçüde aldığını vurgulayan Dursun, “1 Temmuz’dan itibaren Türkçe karakterlere uygun olmayan telefonların toplanması da söz konusu. Türkçe karakterlere geçişte bir maliyet söz konusu değil. Zaten uzun süredir GSM operatörleri Türkçe karakterlerin maliyetini tüketiciye yansıtmıyordu” dedi.

Ayrıca, Türkiye’nin girişimleri sonrasında Uluslararası GSM Birliği’nde (GSMA) Türkçe karakterlerin kullanılmaya başlandığını ifade eden Dursun, 256 harften oluşan uluslararası GSM alfabesinde Türkçe karakterlerin de yer aldığını kaydetti. Dursun, geçtiğimiz senelerde tüketicilerin kısa mesajda kullanılan Türkçe karakterlere göre iki veya üç katı fazla SMS ücreti ödediğini sözlerine ekledi

Yakıtsız dünya turu
Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)

İsvİçrelİ bir mucit tarafından geliştirilen Solar Impulse adlı bir uçak, sadece güneş enerjisi ile çalışıyor

Bir yıl sonra da çıkacağı dünya turunu 3 ayda tamamlaması beklenen araç, birkaç gün arayla sadece pilot değiştirmek için yere inecek. Karbon fiberden yapıldığı için uçak çok hafif olacak. İlk dizaynın ağırlığı sadece 1 tondu. Solar Impulse böylece bir planör gibi havada süzülebilecek.

Solar Impulse’ın kanatlarında, 12 bin adet güneş pili bulunuyor. Bu piller, uçağın pervanesi için gerekli enerjiyi üretecek. Pilot birkaç gün süreyle uçağı kullanacağı için kokpitte, yemekten içeceğe, tuvalete kadar tüm ihtiyaçlarını giderebilecek. İsviçreli maceraperest ve mucit Bertrand Piccard tarafından geliştirilen Solar Impulse’ın kanat açıklığı 80 metre. Yani Airbus 380’den daha uzun.2 saatte şarj olan otomobil
Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Siemens, 2 adet elektrikli otomobil prototipinin sürüş sistemlerini gerçekleştirdi.

Şirket elektrikli otomobillerin hem ulaşım aracı hem de mobil enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüyor. E-RUF, “dünyanın iki yönlü şebeke bağlantılı ilk elektrikli otomobili” olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 2 saatte şarj edilebilen otomobil, saatte 220 kilometre hıza çıkabiliyor.


Yarı insan, yarı robot!
Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
ABD'de bulunan Exmovere isimli bir firmanın üretttiği "Chariot" adlı "giyilebilir ulaşım aracı", bacaklarını kaybetmiş ya da ayakta durmakta zorluk çeken insanlara umut oldu.

Aracın içindeki sensörlerin kalça hareketleriyle aktif hale geldiği ve kullanıcının hareketini tahmin ederek eyleme geçtiği bildirildi. Saatte 20 km hıza ulaşan araç, aküyle çalışıyor.

Exmovere'ın yöneticisi David Bychkov "Chariot"ın, özellikle ABD ordusundaki yaralanan üyelerine yardım etmek için tasarlandığını söyledi.

Bychkov, "Üretilen bu arac bizim şirketimiz için hayecan verici. Giyilebilir ulaşım aracı, bizim ülkemize hizmet etmek için yaralanan onlarca askerin yeniden hareket etmeleri için yardımcı olacak" şeklinde konuştu.


Hap gibi!
Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Bugüne kadar birçok farklı MP3 çalar görmüş olabilirsiniz, ama bu cihaz "gerçekten" çok farklı...

Farklı tasarımlara sahip MP3 çalarlara pek yabancı değiliz; fakat bu haberimizde sizlere tanıtacağımız MP3 çalar, benzerlerinden bir hayli farklı bir tasarıma sahip.

Vitamin hapına benzeyen tasarımıyla görenleri kendine hayran bıraktıran MP3 çalar, sadece 6.85cm uzunluğunda ve 30 farklı radyo kanalını destekliyor.

Hap görünümünde olan ürünün fiyatı henüz bilinmezken, ürünün bu yıl içerisinde satışa sunulabileceği konuşuluyor.


Alıntıdır
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Nokia'dan büyük sürpriz

Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Teknoloji dehasının telefonlarında artık dev bir ismin imzasını görebiliriz
Her ne kadar Intel ve Nokia bu konu ile ilgili ağızlarını çok sıkı tutuyor olsalar da, basına sızan bilgilere göre iki dev firma çok önemli bir anlaşmayı imzalamak üzereler. Eğer anlaşma imzalanırsa bundan sonra Nokia'nın cep telefonlarının işlemcilerini Intel üretecek.
Üretim Intel'den
Daha önce üç yıl önce bu konuda ciddi girişimlerde bulunan Intel, cep telefonu sektöründe beklediği ilgiyi görememişti. Ama artık Atom işlemcileri kartını kullanarak yıllardır sürdürdüğü hayalini gerçekleştirmek konusunda çok daha avantajlı. Bu yıl içerisinde en büyük 5 cep telefonu üreticisinden biri ile anlaşmayı kendisine hedef olarak koyan Intel ilk olarak LG ile bu konuda anlaşmaya varmıştı. Nokia ile anlaşmasında bir son dakika pürüzü çıkmazsa, ikinci hedef olan cep telefonu işlemci üreticileri arasında bir numara olma planına da bir adım daha yaklaşmış olacak.


---

ESC tuşuma ne oldu?

Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Bilgisayarlar her geçen gün daha küçülüyor ve daha hızlı hale geliyor ama nedense bu değişimler bir türlü klavyelere yansımıyor. Pek çok üretici klavye konusunda farklı fikirlere sahip olsalar da kullanıcı alışkanlıkları ile ters düşmemek adına bu fikirleri hayata geçirmekten çekiniyorlar. Fakat Çinli Lenovo bu riski almaya karar verdi ve alıştığımız klavye düzeninde ufak bir değişikliğe gitti.

Yaklaşık 1 yıl süren araştırmalar sonucunda Lenovo'nun hayata geçirdiği değişiklikler size çok önemli gelmeyebilir. Aslında tek yaptıkları Delete ve Escape tuşlarını büyütmek. Fakat klavyede bu tarz bir değişiklik gerçekleştirmek şimdiye kadar pek kimsenin cesaret edebildiği bir şey olmadığı için önem taşıyor.

Lenovo'nun 1 yıllık araştırması 30 kişi ile yürütüldü. Ortaya çıkan ise kullanıcıların klavyede en sık kullandıkları tuşlar arasında Escape ve Delete tuşlarının bulunduğuydu. Bu iki tuş ortalama olarak haftada 700 kere kullanılıyordu. Bu yüzden Lenovo bu tuşları daha büyük yapmanın, daha kullanışlı olacağına karar verdi. Buna rağmen en başta bahsettiğimiz alışkanlık konusu hala Lenovo'yu düşündüren bir konu. Bakalım kullanıcılar yeni tuşları sevebilecekler mi?
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28-07-2009 #3
Dikkat! Telefonunuz kapatılabilir!

Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)

Cep telefonu üzerinden görüntülü konuşma 30 Temmuz'da başlıyor.

Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak için 3G uyumlu telefon alışverişine çıkan vatandaşları 'klonlu cep' telaşı sardı. 'Telefonunuz klonlanmıştır. 23 Temmuz 2009'da kullanıma kapatılacaktır.' mesajı alan aboneler soluğu bayide alıyor. Uzmanlar vatandaşların mağduriyet yaşamaması için 392 ile 1.800 lira arasında değişen 3G uyumlu cepleri alırken mutlaka fatura istemelerini istiyor.

Kaçak cep operasyonu klonlu telefonu azaltsa bile tamamen bitiremedi. Yurtdışından getirilen telefonlar sisteme kaydedilmek için Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ndeki cihazların kimlik numarası kopyalanıyor.

Elektronik kimlik numarası kaçak yollarla Türkiye'ye getirilen telefona aktarılan cihazlar kopyalı mal sınıfına giriyor. Abonenin haberi olmadan telefonu üzerinde yapılan bu işlem vatandaşı çileden çıkarıyor.

Telefonuna gelen mesajla cihazının kopyalandığını öğrenen Ahmet Kar'da bunlardan biri. Faturalı telefonuna 'Telefonunuz klonlanmıştır. 23 Temmuz 2009'da kullanıma kapatılacaktır.' mesajı alan Kar, söz konusu karmaşanın kendisinden kaynaklanmadığını belirtiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) kayıtlı cep telefonunun başkaları tarafından kopyalandığını kaydeden Kar, "Bunu düzeltmesi gereken ben değil ilgili kurumlardır. Faturalı telefonumun IMEI numarasını kim kopyaladıysa onu bulup ceza vermeleri gerekir." dedi.

KAYITSIZ GETİRİLEN 3G'LER KLONLANABİLİR

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Başkanı Murat Dursun klonlamanın kayıtlı düzene geçildikten sonra cep telefonu sektöründeki en önemli problem olduğunu söyledi. Dursun'un verdiği bilgiye göre klonlama şöyle oluyor: Kaçak getirilen cep telefonlarının sistem içinde tanınması ve kullanılması için tanımlı olan cihazın IMEI numarası kaçak getirilen cep telefonuna kopyalanıyor.

Ardından asıl cihaz ve kopyalanan cihaz kullanımda oluyor. Her iki telefona da BTK aracılığıyla operatörler mesaj gönderiyor. Faturalı olan telefon açık kalmaya devam ederken, faturasız cep kapatılıyor.

"Tüm tedbirlere rağmen klonlama devam ediyor." diyen Dursun, 3G arifesinde önemli bir uyarıda bulunuyor. Yüksek modellerin farklı yollardan kayıtsız şekilde Türkiye'ye getirilebileceğini aktaran Dursun, "Bunların IMEI numaraları klonlanabilir. Önceden olduğu gibi önümüzdeki süreçte de devam edecektir. Kurumlara büyük görev düşüyor. Bu denetimlerin etkin şekilde yapılması gerekiyor." diye konuştu.

BTK yetkilileri, pahalı telefonların kopyalanmasına karşı vatandaşlara şu uyarıyı yaptı: "Alırken faturasız telefon almayın. Eşleştirirken faturası isteniyor. Faturası yoksa kaçak muamelesi görür. Ve kapatılır."
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 31-07-2009 #4
3G'de sakın bu tuzağa düşmeyin...Teknoloji meraklılarının sabırsızlıkla beklediği 3G, fırsatçıları da harekete geçirdi.

Çin malı telefonlar, 3G ile birlikte kapış kapış satılırken uzmanlardan uyarı geldi: "Tüm detayları inceleyin. Önünde kamerası olan her telefon 3G'li değil..."

Cep telefonu ithalatçıları, henüz Türkiye'de 3. Nesil (3G) uyumlu telefon satışının beklenen seviyelere çıkmadığını belirtirken vatandaşın hizmeti gördükten sonra telefon alması uyarısında bulundu. 150 TL'den başlayan fiyatlarla satılan Çin malı 3G'li telefonların, sistemin şu anda denenememesi nedeniyle yanıltıcı olduğunu vurgulayan uzmanlar hizmet başladıktan sonra mağdur olanların sayısının ortaya çıkacağını belirtiyor.

Türkiye'de ilk yerli telefon üretimini başlatan Gençcell'in Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, Çin malı telefonların piyasada yaşattığı sıkıntının altını çizdi. Gölcü, 3G uyumlu diye satılan bu cihazlara karşı vatandaşı uyararak, "Önünde kamerası olan her telefon 3G uyumlu değil" dedi.

BİREBİR KOPYASINI YAPIYORLAR

Gölcü, "Çin malı telefonlar adını daha önce hiç duymadığınız markalar altında satılabilirken ünlü markaların tutulan modellerinin birebir kopyası şeklinde de pazara girebiliyor" diye konuştu. Çin malı telefon alan bir tüketicinin vergi kaçırarak ürününü satanlara destek olduğu uyarısında bulunan Gölcü şöyle devam etti:

"Bu cihazlar Çin'de çok düşük maliyetlere üretilip Türkiye'de bu maliyetin iki katına satılıyor. Ayrıca tüketici aldığı ürünün içerisinde olması gereken hiçbir özelliği bulamıyor. Zaten çok kısa süre kullanılan bu telefonlar bozulduğu zaman orijinal olmadığı için tamiri de mümkün olmuyor" diye ko nuştu.

NELERE DiKKAT EDiLMELi?

Tüketicinin 3G uyumlu bir telefon alırken dikkat etmesi gereken hususlar şöyle: "Cep telefonu modelinin teknik özelliklerinde 3G, WCDMA veya UMTS ifadelerinden herhangi birinin yazılı olması gerekiyor. Bu kelimeler telefonun üçüncü nesil şebekeyi desteklediğini gösteriyor. Telefonda şebeke bölümüne girerek veya internette telefonun özelliklerini arayarak bu bilgiye ulaşabilir.

SAR DEĞERLERi YÜKSEK

Gölcü özellikle şu konuya da dikkat çekti: "Tüketiciyi etkileyen en önemli husus, bu telefonların sar değerleri. Sar değeri telefonun yaydığı elektromanyetik güç olarak tanımlanıyor. Çin malı telefonlar Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği standartlar da üretilmiyor. Dolayısıyla yüksek radyasyona maruz kalma riski bu çeşit telefonlar da artıyor."
Bu mesajdan alıntı yap
C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 31-07-2009 #5
Ah çinler ah! Teknoloji Haberleri.. (Güncellenecek)
Teşekkürler bilgilendirme için
Bu mesajdan alıntı yap
Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 31-07-2009 #6
İnternette büyük ortaklık

Microsoft ve Yahoo, internette arama
ortaklığı oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşma, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'a, internette en
büyük ikinci arama motoru olabilme imkanına kavuşturacak. On yıllık anlaşmayla
Microsoft, internette en büyük arama motoru ve reklam lideri Google'a karşı
önemli bir avantaj yakalayacak.

Genişletilmiş anlaşma, Microsoft'un adını "Bing" olarak değiştirdiği
arama motorunun daha fazla kişi tarafından kullanılmasına olanak tanıyacak.

Anlaşmayla Yahoo, ilk 5 yılda kendi sitesindeki tüm arama ve reklam
gelirlerinin yüzde 88'ini alacak ve Microsoft'un bazı internet sitelerinde reklam
satma hakkına kavuşacak.

Yahoo, anlaşmanın, yıllık karını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve
kendi arama teknolojisine yatırım yapmayacağı için yılda sermaye harcamalarında
275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
teknoloji, teknoloji haberleri

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Kaçırılmayacak Clip Art 'lar.. (Güncellenecek) Sonay Görkem Clip Art 20 30-05-2011 12:58:22
Icon ... ( Güncellenecek ) Sonay Görkem Diğerleri 11 13-10-2010 18:07:50
Wallpapers.. (Güncellenecek).. Sonay Görkem Diğerleri 12 10-10-2008 13:14:51
Bir başka 3d logo Sabah Haberleri mesh Logo Tasarımları 12 23-06-2008 19:57:16
Mac - Pc İconları - Sürekli Güncellenecek ScoobyDoo Diğerleri 1 24-06-2007 21:53:49

Kapat
Şifremi Unuttum?