Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı

Logo Tasarımları - Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı ...

Cevapla
Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı
yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(34)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Standart
Alt 03-09-2009 #21
Sponsorlu Bağlantılar

İnan kardeş, dört dörtlük diyebileceğim bir çalışma fakaaat Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı

1. Ortada S harfini temsil eden amblemi ben simetrik değil asimetrik algıladım doğru mudur? Denge simetri ile de asimetri ile de sağlanabilir. Amblemle ilgili düşünce ve uygulamayı da açıklasaydın daha sağlıklı yorumlar yapabilirdim.

2. Amblem neden turuncu tonlarında? Turuncu canlılık, hareketlilik, sıcaklık gibi nasıl derler daha hoppa duygular uyandırıyor insanda.. Başlangıçta yürüttüğün mantıkla çelişiyor mu dersin? Daha asil sayılabilecek renkler, nasıl desem biraz daha soğuk renkler olabilir miydi. Bordo, koyu turkuaz, pastel koyu mor gibi... Fikir tabi ki...

3. E harfindeki küçük kare ve amblemin ortasındaki yuvarlak senin tarafından anlamlandırılmış ama malesef ben ilk etapta bende uyandırdığı görsel tepkisine baktım... Logotaype'ın genelinde 3 hareket var. Birincisi E harfindeki ayrık çizgi, ikincisi ortadaki amblem (bütünüyle) üçüncüsü onun da ortasındaki yuvarlak nokta... Vazla mı hareket var...? E harfi olduğu gibi kalabilirdi sanki...

Ama herşeye rağmen çok çok iyi bir çalışma, tebrik ediyorum...

Öncelikle detaylı yorumun adına teşekkür ederim abi.Akabinde yorumlarına cevap vermeye çalışayım.

1-Kesinlikle asimetriylede uyum sağlanabilir,ancak ilk etapta tercih edilen alışılagelmiş olan simetridir sanırım.Amblemle ilgili düşüncem şu yöndeydi,

S harfi için; orta alanında boşluğu kullanıp bir "S" izlenimi yaratmak ve yine aynı izlenimin dış hatlarda da oluşması yani estetik bir görünüm...Bunun yanında renk değişiminede gidildi zaten, renkler bahsettiğin tonlara yakın , S harfinin üst parçası mavi, ortadaki nokta kızıl, alt parçasıda yeşil olarak uygandı.Mantığıda; gök-yer bağlantısı, hertürlü proje sahasında uygulama...

2-İlk olarak turuncu seçmemde ki sebep, ara ara bahi geçince belirtiyordum ben inşaat mezunuyum yani inşaat sektöründe görev yaptım , o sektörde canlılık ve dinamizm şart, sanırım bu yüzden bütün inşaat makinalarından tutunda diğer hertürlü malzeme ve ekipmanlar turuncu olarak seçiliyor (uyarıcı niteliklerini saymıyorum bile) ama renkler değiştiği için şu alık bir sorun yok.

3-Yorumunun ardından çalışmaya şöyle birdaha objektif baktım da; evet hareket fazla gibi.Ancak belirttiğim gibi inşaat mezunu olmam sebebiyle projelerle sık sık haşir neşir oluyordum (halende ara ara oluyorum) projelerde yuvarlak hatlar kesinlikle boru vs gibi uygulamaları , kare yada dikdörtgen tarzındaki uygulamalar ise detay olarak bina vs gibi yapıların sembolize edilmesinde kullanılıyor.Yani TESLA firması bunu zaten çok iyi biliyor , adamlar zaten mühendis.

Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım abi...İlgin için tekrar teşekkür ediyorum.


gerçekten çok başarılı bir çalışma. ellerine sağlık. birçok kişiye faydalı olacaktır. (elbette ben dahil)
benim içinde faydalı bir çalışma oldu Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı sizede faydası dokunursa ne mutlu bana...Teşekkür ediyorum.

Verilen emeğe bir de yaratıcılık eklenince ortaya süper bir çalışma çıkmış, tebrik ederim, emeğine sağlık,
Teşekkür ederim...

benim anlamakta zorlandığım yapılan çizimi kademe kademe anlatırken 1500 tane font içerisinden şekilde gösterdiği hazır fontu seçip onun üzerinde E ve S harflerinin üzerinde oynama yaparak yol ve kanalizasyon sembollerini ortaya çıkarmış doğrumu anlamışım.
teslanın kim olduğu beni ilgilendirmez. yapılan işe bakarım bence 1500 tane font arayana kadar çok basit bir font stili zaten kendisi çizmeliydi. Zaten dünyada bu logo tasrarımla uğraşan grafikerler hazır font kolay kolay kullanmazlar.
bu projede bütün aşamalar tek tek anlatılmış ama son aşamalara yaklaşırken çok dikkatli inceleyin seçtiği fonttaki S harfi başkalaşıyor birden. bana bu kısmı nasıl değiştirdiğini anlatsın yukardaki basitçe font seçimi ve üzerindeki uygulamasını değil. eksik anlatımlı bu proje:wink:
Sayın VATANDAŞ;

Birçok konuda bilgi eksiğinizin olduğunu yazdıklarınıza bakarak anlayabiliyorum.

Öncelikle; Font tasarımı basit bir iş değildir, bu iş uzun uğraş ve hesaplamalar sonucunda yapılır.İnternetten araştırınız lütfen.

İkinci olarak; Ben hergün düzenli olarak çalışma yapsamda yapmasamda 100-200 civarı fontu hızlı bir şekilde inceliyorum.Bunun ne gibi bir etki bırakacağını bilmediğiniz için ağzınıza geleni söylemişsiniz.
Ben size açıklıyayım;Hergün bir miktar font incelemeniz sizin algı gücünüzü arttırır, göz aşinalığı sağlar ve bir süre sonra yapacağınız uygulama için hangi fontu seçeceğiniz uygulamanın sonlarına doğru kendi kendine belli olur.bunun avantajlarını bu işlemi yaparken anlarsınız.

FONT TASARIMI tıpkı logo tasarımı gibi hafife mi alınıyor??? siz almaya devam edin!

Gelelim diğer söylediklerinize.Neyin nasıl yapıldığı çok net olmalı ki bunca insan anlıyor,yorumluyor.Siz anlayamıyorsanız bizim yapabileceğimiz birşey yok.
"BANA ANLATSIN" gibi haddinzi aşan bir cümle kurarsanız bu sizin özel ders almanızı gerektirir, zira size özel çokta güzel anlatabilirimTesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı tabiki ücreti karşılığında. Ben bu çalışmayı size özel hazırlamadım , beğenirsiniz yada beğenmezsiniz, zorunuza gidecek bir durum yok, sakin olun ve herkes kendine nasıl pay çıkarıyorsa sizde öyle yapın!
font tasarla gibi, font tasarımını küçümseyen,aşağılayıcı cümleler kuramazsınız.

Çokmu anlıyorsunuz font tasarımından, hazırlayın bir font serisi, buyrun ilk önünüzde ben eğileceğim! yok beceremiyorsanız susun.bu kadar sistemli derin mantıklı düşünceye
bu kadar güzel uslüba akıcılığa açıklığa(...)
baktığımda çalışma beni tatmin etmedi

neden dersen; bu S'deki esprisiyle benzerlik gösteren çok çalışma gördüm
bir de kanalizasyon - yol olarak anlam yüklediklerin bence aşırı soyut

ama samimiyetimle söylüyorum ki; çok etkilendim çalışma sisteminden
tebrik ederim bu tarz açıklayıcı çalışmalarını merakla bekleyeceğim
HASAN BEY;

Kare ve yuvarlak şekle yüklediğim anlam şahsıma ait olmayıp mühedislik sektöründe blca kullanılıyor, yukarıda yazdığım yazılardan birinde bunu cevaplamıştım, arzu ederseniz tekrar yazıp kirilik yaratmayayım.

Logonun yeterliliği konusunda inanın hiç tereddütüm yok,bence olması gerektiği gibi sade ve etkilidir.Tabiki düşüncelerinize saygım sonsuz...İlginiz için teşekkür ediyorum.Bu tip sunumları ( haddini aşanlar olmadığı sürece) sürdürmeyi bende istiyorum ki birlikte öğrenelim , bu mesleğin yoğun çaba gerektirdiğini herkese birlikte gösterelim...ki ADI; "LOGO YAPTIM NASIL OLMUŞ ? " olmasın.
Bu mesajdan alıntı yap
vatandas2009 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vatandas2009

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03-09-2009 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
ben art niyetli hiç bir şey söylemedim sadece teslanın projesinde eksiklik olduğunu söyledim. Sorumu tekrar soruyorum projenin son aşamasındaki S harfinin vektörel çizimi değişiyor ve bu nasıl yapıldığını öğrenmek istedim kötü birşeymi söyledim. Sizse benimle ilgili hiç bir bilginiz yokken ağır ithamlarda bulunuyorsunuz. site yönetimi bu hakaretleri görür inşallah

(S harfini bana anlatsın) diyerek farkında olmadan emirvaki bir cümle çıkmış olabilir ağzımdan.Kusura bakmayın bundan rahatsız oldunuz sanırım. Yalnız şunu belirtmeliyimki burada herkezin gözü önüne bir sunum hazırladığınız zaman bunu öncelikle kendinizi çok iyi incelemelisiniz tabiki bu projenin hazırlayıcısı kimse S harfini ben ona sorabilirim. Yoksa sorunun muhattabı siz olmak durumunda kalıyorsunuz. oradaki S harfini bana sizin anlatabilmeniz için Oradaki S harfinin punto sunun (matematiksel değerlerini,açısını) bilmeniz gerekir. Benim bu projenin anlatımındaki eksik olmasını kastım bu. saygılar
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 04-09-2009 #23
*Çalışmada kullanılan semboller ve bunların font içine yerleşimi,
*Tipografik harflerle sürekli ilişkili olarak, harflerle konuyla ilgili izlenim yaratman çok hoş.
*Siyah bir düzen içinde turuncu bir renk kullanarak canlılık kazandırman güzel...
*Sunum çok hoş diyeceğim, fakat göründügü üzere buna bu görünümü katan çalışmanın ta kendisi Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı

Hep kullandıgım bir atasözü: "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az" =)

Grafik tasarım da olması gereken ve şahsi olarak da üzerinde durdugum en büyük nokta özgünlük, amacına uygunluk ve EMEK HARCAMAKtır, bu çalışmanın özelliği; 3 özelliğide taşımasıdır Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı

Emeğine sağlık İnan, sana yakışır bir çalışma olmuş...
Bu mesajdan alıntı yap
larana isimli Üye şimdilik offline konumundadır

larana

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04-09-2009 #24
Güzel konuydu. Konuyu açan arkadaşa teşekkürler. Her türlü yoruma saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
pcfaresi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pcfaresi

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 04-09-2009 #25
çok zekice bir çalışma emeğine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
bulletproof isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bulletproof

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04-09-2009 #26
Özellikle düşünce şekliniz ve sunum tarzınızdan etkilendim. Elinize sağlık..
Bu mesajdan alıntı yap
vatandas2009 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vatandas2009

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04-09-2009 #27
Tesla Proje Mühendisliği / logo Eskiz ve Mantığı

gerçekten süper anlatım çok güzel sunum paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
davulator isimli Üye şimdilik offline konumundadır

davulator

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 05-09-2009 #28
mükemmel analiz!! her logo için aynı yolu izlediğinizi sorabilirmiyim? özellikle denge için yaptığınız çalışmalar çok güzel.
elinize sağlık iyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(34)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Standart
Alt 06-09-2009 #29
Teşekkür ederim arkadaşlar.

-----------------

Sayın davulator;

Her çalışma için farklı bir çalışma programı izliyorum.Her yeni çalışma bir öncekinden farklı bir metod içeriyor genelde...

Ancak bu çalışma için şöyle söyleyebilirim; Proje ve mühendislik firması için tasarlanan bir logo, içerisinde matematiksel oran ve mantıklar barındıran bir süreçten geçmliydi, ve projelendirilmeliydi. Onlar proje mühendisliği yapıyorsa , logoları dahi proje ile yapılmalıydı diye düşünüyorum.İyi günler.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuğu Güzellik merkezi/logo ve eskiz çalışması yoSa Deneme Çalışmalar 7 03-04-2009 11:39:26
logo eskiz yorumlarınızı bekliyorum (first power car care products) Ebru ANIL Logo Tasarımları 12 16-06-2008 14:24:49
geleceğin mesleği artık e- ticaret mühendisliği zombie Graficafe 0 17-05-2008 15:01:37

Kapat
Şifremi Unuttum?