Tezhip'in Tanımı

Tezhip - Tezhip'in Tanımı ...

Cevapla
Tezhip'in Tanımı
Mehmet Utku DİLER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet Utku DİLER

Grafiker / Gaziantep

Standart

Tezhip'in Tanımı

Alt 23-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Eski bir süsleme sanatıdır. Sözcük Arapça'da “altınlama, yaldızlama” anlamına gelir. Ama tezhip yalnız altınla değil boya ile de yapılır. Daha çok yazma kitapların sayfalarını, hat levhalarının kenarlarını süslemede kullanılmıştır.

Tezhip doğuda olduğu kadar batıda da uygulama alanı bulmuş bir sanattır. Özellikle ortaçağda Hıristiyanlık'ın kutsal metinlerini, dua kitaplarını süslemede yoğun biçimde kullanılmıştır. Ama zaman içerisinde kitaplarda da resim öne çıkmış, tezhip yalnızca başlıklardaki büyük harfleri süslemekle sınırlı kalmıştır.

Türkler'de tezhibin geçmişi Uygurlar'a kadar uzanır. Mani dininin Uygurlar arasında yayıldığı 9. yüzyılda tezhip sanatı da görülmeye başlanmıştır. Bu dönemde İslam ülkelerinde de tezhip yaygın bir sanattı. Anadolu'ya Selçuklular'ın getirdiği tezhip en gelişkin dönemini Osmanlılar zamanında yaşamıştır. 15. yüzyılda Mısır'da Memlûk sanatçıları ayrı bir üslup geliştirmişler, aynı dönemde İran'da ve ardından Timurlular'ın egemen olduğu Herat, Hive, Buhara, Semerkant gibi merkezlerde tezhip sanatı büyük gelişme göstermiştir. Herat'ta geliştirilen üslup daha sonra da İran tezhip sanatını büyük ölçüde etkilemiştir. Osmanlı sanatçıları da 15.-16. yüzyıllarda İran'la artan ilişkiler sonucunda Herat Okulu'nun birçok özelliğini yapıtlarında kullanmış, yeni bireşimler yaratmışlardır. 18. yüzyılda Osmanlı tezhip sanatı gerilemeye yüz tutmuş, klasik motiflerin yerini kaba süslemeler almaya başlamıştır. 19. yüzyılda ise sanatın hemen her alanını saran batı etkisi tezhibe de yansımış, örneğin Klasik dönemde tek olarak kullanılan çiçek motifleri vazolar, saksılar içinde buketler halinde görülür olmuştur.

Tezhipte temel malzeme altın ya da boyadır. Altın, dövülerek ince bir tabaka haline getirilmiş varak olarak kullanılır. Altın varak su içinde ezilip jelatinle karıştırılarak belli bir kıvama getirilir. Boya ise genellikle toprak boyalardan seçilirdi. Sonraları sentetik boyalar da kullanılmıştır. Tezhip sanatçısı (müzehhip) bir kâğıdın üstüne çizdiği motifi önce sert bir şimşir ya da çinko altlığın üstüne koyarak çizgileri noktalar halinde iğneyle deler. Sonra bu delikli kâğıdı uygulanacağı zeminin üstüne koyarak delikleri yapışkan bir siyah tozla doldurur. Delikli kâğıt kaldırıldığında motifin uygulanacak zemine çıktığı görülür. Bu motif iyice belirginleştirilip altınla ya da boyayla doldurularak tezhip meydana getirilir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 24-12-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tezhip sanatından örnekler,
Tezhip'in Tanımı
Tezhip'in Tanımı

Çalışmalar alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 24-12-2008 #3
Paylaşımlarınız için teşekkürler. Sanırım artık yapımı oldukça zor olan bir sanat dalı arasına giriyor.
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 24-12-2008 #4
Kesinlikle artık sadece meraklıları ilgileniyor.
Bu mesajdan alıntı yap
KADIKIZI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KADIKIZI

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 24-12-2008 #5
İnanılmaz titizlik ve özen isteyen bir sanat.
ben de yeni basladım sayılır. Özgün formatta çalışmama ragmen tezhib desenlerini ancak büyüteçle yapabiliyorum.
ama gercekten keyifli bir dal.:rofl:
Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 30-12-2008 #6
Tezhip (Osm: Tezhib) kelimesi, Arapça zeheb (altın) kökünden türemiş olup, ‘altınlamak’ anlamına gelir. Çoğulu olan “tezhibat” “altınlama süslemeler” demektir. Tezhip günümüzde daha çok İslam kökenli kitap bezeme sanatlarına verilen addır.

Tezhip ile Minyaturu karıştırmamak gerekir. Minyatür daha cok tasvire dayanir.Bitki, hayvan, insan ve/veya mekan tasvirleri icerir. Minyaturler yapildiklari donemin sanat anlayisi ile paralel olarak, genellikle iki boyutlu tasvirlerdir. Tezhip ise basit bir anlatimla cogunlukla stilize edilmis bitki formlari ya da desenlerden olusan kimi zaman simetrik tasarimlardir.Gunumuz Turkiyesinde Tezhip de oldukca tutucu, klasik yaklasim denilen bir akim vardir. Klasik yaklasim, tarih boyunca yaratilmis ve kullanilmis formlar ve desenleri yinelemek, form ve desenlerin ana yapisini bozmadan degisik kompozisyonlarda kullanmaktir. Buna karsin, bazi Tezhip sanatcilari ise klasik form ve desenleri kendi gorus ve algilarina gore degistirerek degisik kompozisyon ve malzemelerle daha ozgur bir yaklasim tarzi kullanmaktadirlar. Zaman icinde unutulmaya birakilmis zarif ve zor sanat son 10 yil icinde bu sanata gonul vermis cesitli grup ve kisilerce canlandirilmistir. Gunumuzde pek cok universitemizde Tezhip bolumleri yetenekli sanatcilar yetistirmektedir. Eski sanatcilara bir kac ornek vermek gerekirse, ilk akla gelen isimler Rikkat Kunt ve Ülker Tansı olacaktir.

Hat ve cilt sanatlarında altınla yapılan tezhibe halkari denir. Rumi ve Hatayi üsluplarında, kitapların zahriye, hatime, başlık, serlevha, mihrabiye kısımları tezhiple süslenir. Küçük yıldız ve çiçeklere nokta, geometrik olanlara mücevher, altıgenlere şeşhane, beşgenlere seberk denir. Kuran'da secde ayetlerine denk gelen yerlerde vakıf gülü, hizip gülü, cüz gülü bulunur. Varakçı ve cetvelkeş denilen ustalar vardı. Kalemfırça, zehmühre, boyalar müzehhebin aletleriydi.

.....alıntıdır.....
Bu mesajdan alıntı yap
fesa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fesa

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 05-01-2009 #7
tesekkürler paylaşımlar için ben de tezhiple uğrasıyorum gerçekten sabır isteyen bir sanat .. ama çok zevkli ... :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
seyyidemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seyyidemin

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 09-01-2009 #8
teşekkürler eline sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
mecbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mecbey

Grafiker / Trabzon

Standart
Alt 14-01-2009 #9
ecdadımız ne kadar ince ruhlu insanlarmış bakar mısınız

bizlere bıraktıkları miras ne kadar ince
Bu mesajdan alıntı yap
yolcu.. isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yolcu..

Öğrenci (Diğer) / Kayseri

Standart
Alt 14-01-2009 #10
tesekkürler paylaşımlar için ben de tezhiple uğrasıyorum gerçekten sabır isteyen bir sanat .. ama çok zevkli ... :wink:

bende tezhip kursuna gitmek istiyorum.tezhiple uğraşan biri olarak ne tavsiye edersiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
tanimi, tezhipin

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Ebru Sanatı Tanımı ve Çeşitleri Mehmet Utku DİLER Ebru 1 10-08-2010 20:23:59

Kapat
Şifremi Unuttum?