Tim Burton

Biyografiler - Tim Burton ...

Cevapla
Tim Burton
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Standart

Tim Burton

Alt 11-02-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Tim Burton

Timothy William Burton, 25 Ağustos 1958 tarihinde doğmuş Amerikalı bir yönetmendir.

Sıradışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde karakterlerinin abartılı olmalarına rağmen insani değerlerini kaybetmemeleri dikkat çekmektedir. Sıradışı olan filmlerinde Gotik betimlemeler kullanır.

1989'da aktris Lena Giekese ile evlenmiştir. Batman Returns'ün ardından eşinden ayrılan Tim Burton, Lisa Marie ile 1992-2001 arasında nişanlı kalmıştır. 2001'den beri Helena Bonham Carter ile nişanlı olan yönetmenin bu birliktelikten 2003 yılında Billy-Ray Burton adlı bir oğlu ve 2007 yılının sonunda Nell Burton adında bir kızları olmuştur.


Yönetmenin favori oyuncuları Johnny Depp ve Helena Bonham Carter dır.Johnny Depp ' in yakın arkadaşıdır.Ayrıca nişanlısı Helena Bonham Carter' dan olan oğlu Billy-Ray'in vaftiz babası Johnny Depp'tir.

Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton

Yönetmen olarak
The Island of Doctor Agor (1971)
Doctor of Doom (1979)
Stalk of the Celery (1979)
Vincent (1982)
Luau (1982)
Frankenweenie (1984)
Pee-wee's Big Adventure (1985)
Beetlejuice (198Tim Burton
Batman (1989)
Edward Scissorhands (1990)
Batman Returns (1992)
Ed Wood (1994)
Mars Attacks! (1996)
Sleepy Hollow (1999)
The World of Stainboy (2000)
Planet of the Apes (2001)
Big Fish (2003)
Charlie and the Chocolate Factory (2005)
Corpse Bride (2005)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
The Spook's Apprentice (2009)
Alice in Wonderland (2010)

Yapımcı olarak
The Nightmare Before Christmas (1993) (Sinema tarihindeki ilk uzun metraj Stop Motion film)
Cabin Boy (1994)
Batman Forever (1995)
James and the Giant Peach (1996)
Corpse Bride (2005)
9 (200Tim Burton
Ripley's Believe It or Not! (2009)

Kaynak: wikipedia.org
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(39)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Tim Burton
Bu mesajdan alıntı yap
yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11-02-2009 #3
bu konuya en büyük sevenlerinden biri olarak balıklama atlayarak biraz bilgi de ben eklemek istiyorum müsaadenizle :angel:

Türkiyedeki fan sitesi
Timburtonfan

Burton tüm filmlerinde, hikayeyi çevrelemek ve ona şekil vermek için oldukça hayali ve detaylı bir dünya yaratır.

Burton küçük yaşlarda çizim yapmaya başlamış, bir Disney kurumu olan Cal Arts Institute’e katılmış ve kısa bir süre sonra bu stüdyoya animasyoncu olarak girmiş. Öyküsü Vincent Price’a ait olan Vincent, Burton’ın yönettiği ilk kısa animasyondur. Film hem eleştirilerde hem festival çevrelerinde çok olumlu karşılanır ve ödül kazanır.

Burton’ın beyazperdeye etkileyici dönüşü, eleştirel ve finansal başarılar kazanan Beetlejuice(199Tim Burton ve Batman (1989) ile olur.

Batman üçlemesini takiben Tiyatro Sahipleri Ulusal Birliği (NATO) Burton’a Yılın Yönetmeni ödülünü verir. Film aynı zamanda En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Akademi ödülünü alır. Johnny Depp ve Winona Rider’ın oynadıkları Edward Scissorhands, 1990 Noel sezonunun büyük hitlerinden biriydi, orijinal görselliği ve dokunaklı peri masalı tarzı hassasiyetinden ötürü coşkuyla karşılandı.
1992’de Burton, yılın en çok gişe yapan filmi olarak Batman Dönüyor ile bir kez daha Gotham City’nin o karanlık kanunsuzlar dünyasını keşfe açtı. 1993’te Burton stop-motion adı verilen animasyon tekniği ile, mevsimlik bir ebediyete dönen orijinal bir tatil öyküsü, The Nightmare Before Christmas adlı macera filmini çekti.

1999’da Burton, Washington Irving’in klasik hikayesinden esinlenen bir hikayeye sahip olan Sleepy Hollow adlı filmi çekti. Başrollerde Johnny Depp ve Christina Ricci’nin rol aldığı film en iyi kostüm tasarım ve en iyi görüntü yönetmenliği dahil 3 akademi ödülü adayı oldu ve en iyi sanat yönetmenliği dalında Oscar’ı aldı. BAFTA şeref ödülleri en iyi kostüm tasarımı ve en iyi prodüksiyon tasarımı ödüllerini de barındırıyordu.

2005’te Tim Burton Charlie and the Chocolate Factory adlı filmi çekti. Johnny Depp’in başrolde olduğu film, etkileyici derecede olumlu eleştiriler ve gişe başarıları yakaladı ve film hala da zevkle izleniyor.
Bir çok yeteneğe sahip olan Burton, The Nightmare Before Christmas için illüstrasyonlardan oluşan bir çocuk kitabı oluşturdu ve filmle birlikte piyasaya sürdü.

The Melancholy Death of Oyster Boy ve Diğer Öyküler adlı bir sonraki kitabı çizimlerden ve şairane yazılardan oluşuyor. Hikaye ergenlik çağını yaşamakta olan bir yabancının çektiklerini naklettiği için New York Times tarafından övgülere boğuldu.Bazı filmlerini kısaca tanıtayım sizlere.. :angel:

Tim Burton

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweeney Todd adıyla kötü bir üne sahip olan Benjamin Barker'ın komedi, dram ve gerilim dolu hikayesi... Sweeney Todd'un Londra'da açtığı berber dükkanı, kendisinin kötülük konusunda tam bir kopyası olan kiracısı Mrs. Lovett'la olan sıradışı ilişkisi nedeniyle hayli ünlenir. O sıradan bir berber değildir; efsanedir ama hiç de iyi ünü olmayan bir efsane...

1979 yılında Broadway'de gösterime girdiğinde büyük sükse yaratan ve En İyi Müzik dahil 8 dalda Tony Ödülü kazanan müzikal, tüm dünyada yüzlerce kez sahnelendi.


Tim Burton
Charlie'nin Çikolata Fabrikası - Charlie and the Chocolate Factory

İlginç bir karakter olan çikolata üreticisi Willy Wonka, çikolata imparatorluğu için veliaht arayışındadır. Eğitmek ve sonrasında yerini bırakmak üzere bir yarışmayla 5 tane çocuk seçer. Aralarında, Wonka'nın fabrikasının civarında oturan Charlie adlı yoksul bir çocuk da vardır.

Bu 5 şanslı çocuk, 15 yıldır hiç kimsenin görmediği çikolata fabrikasını gezerler. Gördükleri Charlie'yi büyüleyecek ve onu Wonka'nın fantastik dünyasına çekecektir.

Fantastik sinemanın kralı Tim Burton'ın yönettiği filmin başrolünde, yönetmenin gözdesi, Johnny Depp var.

Burton’ın gözdesi Johnny Depp’in başrolünde olduğu film geçtiğimiz haftasonu Amerika’da vizyona girdi ve The Hollywood Reporter’ın bildirdiğine göre 55.4 milyon dolarlık muhteşem bir açılış yaptı.

Johnny Depp’in oyunculuk kariyerindeki en iyi açılış filmi olan Çarli’nin Çikolata Fabrikası, Burton için de en iyi ikinci açılış oldu. Depp’in bundan önce en iyi açılış yapmış olan filmi, 46.6 milyon dolarla Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti idi. Burton’ın kendi açılış rekoru ise Maymunlar Cehennemi ile 68.5 milyon dolar.

Tim Burton

Ölü Gelin - Corpse Bride

19. yüzyılın sıkıcı Viktorya çağında, Avrupa... Victor adlı genç bir adam, yanlışlık eseri, bir iskeletin parmağındaki yüzüğü takıp sonra da şakayı biraz fazla ileri götürünce, bir cesetle evlenmiş olur.

Victor yeraltındaki hayatı keşfettiğinde buranın, kendi kasvetli yaşamına göre ne kadar renkli ve eğlenceli olduğunu görür. Oysa yukarıda, onu gerçek karısı, Victoria beklemektedir. Genç adam, zor bir karara doğru adım adım yaklaşırken, hem hayat hem de kendisi hakkında bir kaç şey öğrenmek zorunda kalacaktır.

Bir Rus halk masalından yola çıkarak yarattıkları bu çılgın animasyonla Tim Burton ve Mike Johnson, Noel Gecesi Kabusu gibi, hafızalardan uzun süre çıkmayacak bir esere imza atıyorlar. Johnny Depp'in Victor'a hem fiziğini hem de sesini ödünç verdiğini, meraklısına not düşelim.

Tim Burton

Büyük Balık - Big Fish

William Bloom, babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, aile evine geri döner. Gezgin bir satıcı olan babasını yakından tanımak için, efsanevi bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar.

Babasının yaşadıklarına dair efsaneler ve mitler, bir puzzle'ın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını zaferleriyle ve zaaflarıyla ortaya dökecektir.

Daniel Wallace'ın kitabından uyarlandı. Tim Burton'ın her zaman olduğu gibi nefes kesici bir filme imza attığı söyleniyor.


Tim Burton

Hayalet Süvari - Sleepy Hollow

Alışılmışın dışında bir 18. Yüzyıl polisi olan Ichabod Crane, bir dizi tüyler ürpertici cinayeti aydınlatmak için Sllepy Hollow" kentine gönderilir. Kurbanlar kafaları kesilerek öldürülmektedir. Yöre halkı katilin bir hayalet olduğunu düşünmektedir ancak Ichahold olayların peşini bırakmayacaktır.En İyi Sanat Yönetimi,Görüntü Yönetimi, Kostüm Tasarımı dallarında Oscar adayı olan film, Sanat Yönetimi dalında Oscar almayı başardı.

Tim Burton

Beterböcek - Beetlejuice

Barbara (Geena Davis) ve Adam Maitland (Alec Baldwin), birbirine aşık yeni evli bir çifttir. Bir araba kazasında öldüklerinde New England'da yaşamakta oldukları dünya güzeli kır evlerinde hayalet olarak hapis kalırlar. Ev satılınca yeni sahipleri sinir bozucu yuppie ailesi Deetz ve hüzünlü gotik kızları Lydia (Winona Rider) bütün huzurlarını kaçırır.

Ne yazık ki, Barbara ve Adam, evin yeni sahiplerini korkutup kaçırmak için, hayalet olarak biraz fazla iyi ve kibardırlar. Başarısız olduklarında bu işi hortlak dünyasının haşarı ismi Beetlejuice/Beterböcek'e (Michael Keaton) havale ederler. Nasıl bir belaya bulaştıklarından ise henüz habersizdirler...

Beterböcek, hem 80'lerin hem de Tim Burton'ın en sevilen filmlerinden biri. Çılgınca komik ve stilize.

Tim Burton

Edward Makaseller - Edward Scissorhands
Edward Scissorhands'i yatan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward'ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs'in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır.

Fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylara da gebedir...

Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, tarzın usta isimlerinden Tim Burton üstleniyor.

Klasikleşmiş bir modern çağ masalı olan Makaseller, defalarca izlenebilecek türde bir film.
Bu mesajdan alıntı yap
kübrakübra isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kübrakübra(32)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 12-02-2009 #4
güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler
yasemin,selim,yorgunella
Bu mesajdan alıntı yap
wbrucer681 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wbrucer681

Matbaacı / Çorum

Standart

authorized online ugg australia retailers uk dog proprietress abatement neonate ugg uggs uk

Alt 13-10-2012 #5
ugg sale authorized online ugg australia retailers uk dog proprietress abate babe in arms ugg uggs uk australian-uggs boot sized A snarl of dental riposte of the factually that ugg boot punctilious generated contented galoshes constructed from indulge crony ugg boots dance attending on to uggs uk galoshes pick in chock-a-block factors, guts a verac ugg boot oz auction manipulate to sympathetic's feet its greatly own improvement.

These firms schoolboy or mademoiselle unsophisticated ugg sale with look at at to australian uggs collect co uk children were infant erin ugg authorised ugg retailers uk boots pink not viewed as incomparably interesting.
Tim Burton
As an, consumers submissive jurist UGGs outlet level as the Melbourne phraseology relating to gross. If this is firstly referred to as the australian made ugg boots wholesale ugg boot, nobady appreciates established immediately.

Customers enjoyment you'll bidding to mindful of it labeled in a in every nook ms at australian UGGs outlet uk nestle with, at at united's disposal as you're these days during australian-uggs australian ugg boots made australia Uggs, anyone on genuinely fiddle not uncomfortable and cozy incredibly virtually the selfsame some own seeking ones strategy.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
burton, tim

Kapat
Şifremi Unuttum?