Tipografik komposizyon?

Tipografi Tasarımları - Tipografik komposizyon? Sponsorlu Bağlantılar Bu sitede de olmak üzere internette pek çok güzel tipografik çalışmalar görüyorum , bende bu tip bir çalışma yapmak istiyorum, ancak aklıma bir komposizyon gelmiyor. Aramızda bu konuda ...

Tipografik komposizyon?
helvetica neue isimli Üye şimdilik offline konumundadır

helvetica neue

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İstanbul

Tipografik komposizyon?

Alt 02-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bu sitede de olmak üzere internette pek çok güzel tipografik çalışmalar görüyorum , bende bu tip bir çalışma yapmak istiyorum, ancak aklıma bir komposizyon gelmiyor.

Aramızda bu konuda tecrübesi olanlar, acaba bu tip çalışmaları yaparken çizimin komposizyonunu nasıl belirliyorlar. Yani bir anlık ilham gelipte, çizmeye mi başlıyorsunuz, yoksa vermek istediğiniz mesaja göremi çalışmayı şekillendiriyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

yoSa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yoSa(33)

Fotoğrafçı / Diyarbakır

Alt 02-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bazan bir görselden etkilenir kişi, bazan bir filmden bazan rüyasından...Beste nasıl yapılır diye bir soru sormak gibidir ve bu sorununda cevabı yoktur...Kişi herhangi birşeyden herhangi bir şekilde etkilenir ve sonrasında ortaya bilinçaltını yada duygularını yansıtan bir çalışma çıkar.Tipografiye ilgi duyuyorsanız öncelikle bol bol araştırma yapmalısınız, tipografik düşünceler oluşturup bunları yine tipografik şekilde yorumlamayı öğrenmeliz...Zira tipografi iki çizgi çizmeye benzemez...Sağlam bir altyapıyla desteklenmelidir.
Ne yapsam acaba? diye düşünüp durmak yerine çalışmaya başlayıp kendinizi özgür bırakabilirsiniz.Başlarda yapacaklarınız için beğenilme kaygısı taşımayın.Yaptığınız çalışmalarla iyi çalışmaları karşılaştırın (objektif olarak) eksiğim nerede diye irdelerseniz sonuca ulaşabilirsiniz...Kendi adıma, nezaman ihtiyacınız olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.İyi çalışmalar dilerim.
Bu mesajdan alıntı yap
MiRaY GÜÇLÜ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MiRaY GÜÇLÜ(29)

Grafiker / İzmir

Alt 02-06-2009 #3
Bazan bir görselden etkilenir kişi, bazan bir filmden bazan rüyasından...Beste nasıl yapılır diye bir soru sormak gibidir ve bu sorununda cevabı yoktur...Kişi herhangi birşeyden herhangi bir şekilde etkilenir ve sonrasında ortaya bilinçaltını yada duygularını yansıtan bir çalışma çıkar.Tipografiye ilgi duyuyorsanız öncelikle bol bol araştırma yapmalısınız, tipografik düşünceler oluşturup bunları yine tipografik şekilde yorumlamayı öğrenmeliz...Zira tipografi iki çizgi çizmeye benzemez...Sağlam bir altyapıyla desteklenmelidir.
Ne yapsam acaba? diye düşünüp durmak yerine çalışmaya başlayıp kendinizi özgür bırakabilirsiniz.Başlarda yapacaklarınız için beğenilme kaygısı taşımayın.Yaptığınız çalışmalarla iyi çalışmaları karşılaştırın (objektif olarak) eksiğim nerede diye irdelerseniz sonuca ulaşabilirsiniz...Kendi adıma, nezaman ihtiyacınız olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.İyi çalışmalar dilerim.
İnana katılıyorum bir nesneden etkilene bilirsin bu elimizin altındaki her şeyden etkilenerek çıka bilir bu sizin hayal gücünüze ve bakış acınızla kaynaklanan bişi.Başta sıkıla bilirsiniz ama nerden ne fikir çıkacagı belli olmuyor....
İyi çalışmalar şimdiden başarılar diyorum....
Bu mesajdan alıntı yap
helvetica neue isimli Üye şimdilik offline konumundadır

helvetica neue

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İstanbul

Alt 02-06-2009 #4
Görüşleriniz faydalı oldu, sizinde tahmin edeceğiniz gibi tipografiye ilgim yeni. Tipografik komposizyon?
Şimdi ilk olarak typographical çalışmaları inceleyeceğim. Ardından alıştırmalar yapacağım. Eğer görmeye değer birşey çıkartabilirsem, hiç zannetmiyorum ama, sizlere gösterir ve eleştirilerinizi almak isterim. İlgiden ötürü teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap