transfer baskı nasıl yapılır

Baskı - transfer baskı nasıl yapılır ...

transfermatik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

transfermatik

Grafiker / Edirne

Alt 03-02-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Digital Baskı

Digital baskı için kullanılan ekipmanlar çok olmasına rağmen son teknoloji ürünlerden bir tanesini tanıtmak isteriz.

ECO-SOL MAX INK özel formülü ile insan ve çevreye duyarlıdır. Tam solvent boyalara göre daha az kokusu vardır. Özel havalandırma ve çevresel tedbirlere ihtiyaç duymaz. Büro ortamında rahatlıkla kullanılabilir.

ECO-SOL MAX, boya, işletme ve bakım maliyetleri bakımından iç mekan ve tam solvent dış mekan makinalarının en büyük rakibi olacaktır.

ECO-SOL MAX, piyasadaki hertürlü vinil, folyo vb. malzemelerde kullanılabilir.
Variable Dot (değişken nokta atımı) teknolojisi ve Roland ColoRIP programı ile boya sarfgiyatı minimuma indirilmiştir.
En yaygın 50 malzemenin ICC profilleri sayesinde en ideal, en ekonomik üretim imkanı sağlanmıştır.

Kolay ve temiz kullanım
ECO-SOL MAX'in kullanımı masa üstü printerlarını kullanmak kadar kolaydır. Özel operatör yetiştirilmesine ihtiyaç duymaz.
Kapalı boya ve temizleme sistemi sayesinde çalışılan ortamda en ufak kirlenmeye neden olmaz.

Yüksek Kalite ve Hız
ECO-SOL MAX, yüksek baskı kalitesini ve yüksek baskı hızını bünyesinde bulundurur.

Sublimasyon Nedir?

Sublimasyon, kelime anlamı olarak maddenin ısı uygulandığında katı halden aradaki sıvı hali atlayıp gaz haline geçmesidir.

Sublimasyon mürekkepleri ile yapılan transfer baskıda oluşan kimyasal reaksiyon bu şekilde gerçekleşir. Sublimasyon boyaları, mürekkep içerisinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunur. Bu boyalar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ile özel bir transfer baskı kağıdı üzerine aktarılır. Bu kağıt, baskı üzerindeki boya gaz formuna geçer. Ortamda polseyter moleküller bulunuyorsa gaz formuna geçen boya polyester molekülleri boyar. Başka bir deyişle polyestere transfer olur. Baskı yapılacak yüzey polyester içermiyorsa boya gaz haline geldiğinde havaya karışır. Bu nedenle sublimasyon sistemi ilesadece polyester veya polyester kaplamalı yüzeylere baskı yapmak mümkündür.

Sublimation teknolojisi, sistem kurulum maliyetleri, baskı kalitesi ve ürün çeşitliliği ile günümüzün en çok tercih edilen dijital transfer baskı sistemidir.Sistem kurulumu için gerekli ekipman, Bilgisayar (Grafik programları kullanabilecek kapasitede), scanner, printer (Sublimation mürekkeplerini kullanabilen) ve ısı transfer presinden ibarettir. Sublimation baskıda kullanılan mürekkebin özelleği 180-220 derece ısıda gaz haline gelerek polimer kaplı yüzeyleri veya polyester dokuları boyamasıdır. Sublimasyon ile özel yüzey kaplamalı ürünlere; yaka kartı, ödül plaket,mouse pad, metal etiketler, kupa(mug), bardak altlığı, anahtarlık, yönlendirme tabelaları, fayans gibi ürünlere ve polyester kumaştan üretilen ürünlere baskı yapılabilir. T-shirt veya kumaş baskılarında, diğer transfer baskı teknolojilerinden farkı kumaşın dokusuna işleyerek, yüzeyde hissedilmemesi ve yıkamaya olan yüksek direncidir.

Sublimasyon Baskı Nasıl Yapılır?

Sublimasyon baskı yapmak için öncelikle sublimasyon mürekkebi ile çalışan bir yazıcı ve bu yazıcıya bağlanabilen ve içerisinde mürekkepleri barındıran bir mürekkep besleme ünitesi gereklidir. Baskısı yapılacak çalışma bu sistem ile özel bir transfer baskı kağıdına aktarılır. Daha sonra bu kağıt baskı yapılacak yüzey üzerine konularak bir transfer baskı presi yardımı ile doğru ısı, vasınç ve süre ayarlarında ürün üzerine transfer edilir.

Sublimasyon Sistemi ile Hangi Ürünlere Baskı Yapılabilir?

Sublimasyon ile sadece polyester yüzeylere baskı yapılabilmektedir. Bu konuda polyester kaplamalı metal, plastik, ahşap, tekstil, seramik, ve benzeri birçok ürüne baskı yapabilirsiniz. Önemli olan basılacak yüzeyin polyester yada polyester kaplamalı olmasıdır.

Sublimasyon Ürünler ve Kullanım Alanları

- Polyester kumaşlar; t-shirt, yazlık atkı, flama, bayrak, banner, forma, bez takvim, boyun bağı, mouse pad.

- Polyester kaplı metallar; Plaket, kapı isimliği, makine etiketi, yaka isimliği, masa isimliği, rozet, kol, kravat iğneleri, kitap ayıracı, tasma, takılar, asker künyesi vs...

- Polyester kaplı plastiklerler; Kapı isimliği, Anahtarlık, kapı numarası, yaka kartı, rozet, masa ve duvar saatleri, bavul ve çanta isimlikleri.

- Polseyter kaplı ahşaplar; Bardak altlıkları, çerçeveler, kapı isimlikleri, yönlendirme plakaları, saatler, dekoratif ürünler, plaketler.

- Seramik ürünler; Fayanslar, renk değiştiren kupalar, beyaz kupalar, renkli kupalar, sevgi kupaları vs...

- Polyester kaplamalı cam ve akrilik ürünler; polyester kaplı filmler, kendinden mıklatıslı plakalar, etiketler, cam dekorasyonu ve benzeri dekoratif uygulamalar.

- Puzzle'lar (yap-boz'lar).

Sublimasyon baskı yapılacak ürünlerin büyüklükleri (ebatları) çıktı alınacak yazıcı ve presin büyüklüğü (ebatı) ile sınırlıdır. Geniş format baskı yapan sublime yazıcılar ve büyük presler veya kumaş baskısı yapan ısısal merdaneli makineler ile metrelerle ifade edilen genişlikte ürünlere baskı yapmak mümkündür.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
er75er isimli Üye şimdilik offline konumundadır

er75er

Baskıcı / Bursa

transfer baskı

Alt 18-02-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
dijital transfer baskı ( tekstil pigmenti )uyumlu bir cihaz arıyorum varmıdır yada altarnatifi nedir ? ve sürekli kullanımda sorun çıkarırmı bukonuda bilgilendirirseniz sevinirim

İYİ ÇALIŞMALAR KOLAY GELSİN

EROL ÖZTÜRK
Bu mesajdan alıntı yap
cemalettiin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cemalettiin

Baskıcı / Eskişehir

Alt 23-04-2010 #3
polyester t shirt nasıl bulabilirim acaba
Bu mesajdan alıntı yap

transfermatik

Grafiker / Edirne

Alt 06-08-2010 #4
polyester tişört vardır 4,5 tl kdv dahil fiyatı her boy bulabilirsiniz çocuklar içinde mevcut.

transfermatik.com/sublimasyon-tisort-polyester,PR-11.html
Bu mesajdan alıntı yap
bluenext isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bluenext

Ressam / Muğla

Alt 21-11-2011 #5
değerli süblimasyoncu kardeşlerim
ben yeni başlıyorum yazıcımı ekipmanımı aldım şu sırlar corel çalışıyorum ama konuda kafam karıştı bana yardım edebilecek birileri çıkarsa sevinirim.
1-pamuklu tişört baskımı daha verimli polyester katkılı süprem kumaşmı*?
2-polyester katkılı süprem kumaşı nasıl anlarız
3 mürekkep konusuda muaamma hangisi karar veremedim
4-asıl amacım koyu renk tişörtler baskı yapmak normal beyaz tişöert gibi kağıttan direk basamıyormuyuz? ots de inceledim kagığı kesmek gerekiyormuş ploterla kesmek mümündeğilmiş falan koyu tişörtler basabiliyorsak hangi firma hangi kağıt
ben a3 printer aldım rulo kağıt kullanmak için ama çeşitili kağıtlar var işte pamuklu siyahzeminsert zemin gibi bunların çogunun rulo satışı yok nerden bulabilirim
arkadaşlar bililerinizi paylaşırsanız sevinirim en çok kağıt konusunda kafam karışık birde pamulumu peolyestermi konusu
birde kağıtlara göre baskı ısısı ve baskı şekli değişiiyor kiminde kağıt hemen alınıyor kiminde soguyunca çıkarın diyor
durumumu anladınız bu işi bilmiyorum
saygılar msn den ban ulaşabilirisniz
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
hll12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hll12

Grafiker / İstanbul

Alt 12-12-2011 #6
merhaba koyu zeminli tshirtlere nasıl baskı yapıldığını biliyormusunuz ya da baskı kağıdının nasıl konulduğu hakkında bilgisi olan ?? çünkü ben baskıyı yaptıktan sonra transferin arkasındaki kağıt kuruyup kalıyor...
Bu mesajdan alıntı yap
theopia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

theopia

Grafiker / Yurtdışı

Alt 26-02-2012 #7
Merhabalar,ben de sizler gibi tisort uzerine transfer baski yapmak istiyorum,transfer kagitlarim hazir,normal printerden alacagim ciktilarla yapamazmiyim,yazici ekipman edinebilmek icin marka ve turu konusunda bilgi verebilirseniz veya bir siteye yonlendirirseniz sevinirim,baski yapilan tisortlerin uzun sure kullanilabilirligi varmidir,bunun icin kullanilacak boya markasi ne olmalidir,sevgilerimle..
Bu mesajdan alıntı yap

transfermatik

Grafiker / Edirne

Alt 13-07-2012 #8
SÜBLİMASYON BASKI SİSTEMLERİ

SÜBLİMASYON FORUMU VAR ARTIK BÜTÜN SORULAR BURADA CEVAPLARIDA TABİKİ.
Bu mesajdan alıntı yap
burakoktay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burakoktay

Grafiker / Kocaeli

baskı sorunu

Alt 20-07-2012 #9
süblimasyonda yeniyim,
tişört baskısını çok net yapabildim fakat, frp baskılarda netlik sağlayamıyorum. Problem nedir.
epson sx130, en iyi foto ve düz kağıt seçeneğinde; sert zemin kağıdı kullandım.
Lütfen yardımcı olun
Bu mesajdan alıntı yap
atelyecitlembik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atelyecitlembik

Ressam / Hatay

Alt 25-07-2012 #10
öncelikle merhabalar-denizli- kız teknik ve meslek lisesinin grafik ve fotoğraf bölümüne sublimasyon baskı sistemi kurmak istiyorum-okul bütçesi 3000 tl civar ıcihazları inceledim-transfermatik ve benzeri sitelerde 5 li COMBO set adı altında hem tişört hemde kupa şapka plaket tabak vs. basan çoklu sublimasyon makinaları var-bu makinalar iş görür mü-sitelerde farklı markalar mevcut- hangisini önerirsiniza 3 baskı renkli injekt yazıcılar sublimasyon için lazerlere göre daha kullanışlı galiba -bu yazıcılardan doldurulabilen(yada bitmeyen kartuşlu)hangi yazıcıyı önerirsiniz-Ayrıca kumaş dışında havlu gibi kalın ve dokulu malzemeye baskı yapılabilir mi-Okulun döner sermayesi için kullanılacak- iş görecek bir makina lazım yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar-denizli imkb-grafik ve fot.öğrt.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
transfer baskı çeşidi, transfer baskı nasıl, transfer baskı tekniği