Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardım

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardım Sponsorlu Bağlantılar Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar sorunlarıma çözüm bulabildiğim ve de sorunu olanlara kolay bir şekilde yardım edebileceğim ve edebildiğim bir site olduğu için bu siteyi seviyorum ... Gelelim benim ...

canbay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

canbay(24)

Grafiker / İstanbul

Dosya23

Alt 04-06-2014 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar sorunlarıma çözüm bulabildiğim ve de sorunu olanlara kolay bir şekilde yardım edebileceğim ve edebildiğim bir site olduğu için bu siteyi seviyorum Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardım ... Gelelim benim sorunuma şimdi mesela freehand de daha önceden Türkçe karakterle yazılmış olan dosyayı açtığım zaman içindeki türkçe karakterleri görüyor fakatt şimdi yazdığım Türkçe karakteri görmüyor bu sorunu ancak şu şekilde giderebiliyorum daha önceden yaılımış olan Türkçe karakter yazıyı kopyalayıp şimdi yazacağım yazıya kopyalıyorum (ÖRNEĞİN DAHA ÖNCEDEN YAZILMIŞ OLAN ŞEYMA KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ KOPYALAYIP ŞİMDİ YAZACAĞIM ŞERİFE KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ BU ŞEKİLDE TEDARİK EDEBİLİYORUM) sadece bu şekilde halloluyor o eski Türkçe karakterle yazılmış dosyaları başka programlarda açmayı denediğimde İllustrator:görmüyor photoshop:görüyor indesign:görmüyor
NOT: 1.) Macbook kullanıyorum bununla alakalı olabilirmi bilmiyorum ama yine de söylim
2.) Arkadaşımın macbook unda aynı fontu gayet düzgün bir şekilde görüyor
3.) Bu sorunu sadece tek bir fontda yapmıyor başka fontlarda da yapıyor hatta aynen bu şekilde kullandığım başka bir fontu macbook kendiliğinden sildi.
Ne gibi bir hatadan yada bildediğim birşeyden dolayı böyle saçma sorunlar yaşıyor olabilirim

1

2

3

4
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Ultio isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ultio

Magic & Mayhem

Eğitimci / Yurtdışı

Alt 04-06-2014 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bilgisayarınızda ki klavye dil seçeneklerinde sadece Türkçe kullanınız. Alt dil seçenekleriniz var ise, grafik veya başka programlarda özellikle kopyala yapıştır sonrası dil değişir.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 04-06-2014 #3
Gelelim benim sorunuma şimdi mesela freehand de daha önceden Türkçe karakterle yazılmış olan dosyayı açtığım zaman içindeki türkçe karakterleri görüyor fakatt şimdi yazdığım Türkçe karakteri görmüyor bu sorunu ancak şu şekilde giderebiliyorum daha önceden yaılımış olan Türkçe karakter yazıyı kopyalayıp şimdi yazacağım yazıya kopyalıyorum (ÖRNEĞİN DAHA ÖNCEDEN YAZILMIŞ OLAN ŞEYMA KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ KOPYALAYIP ŞİMDİ YAZACAĞIM ŞERİFE KELİMESİNDEKİ "Ş" HARFİNİ BU ŞEKİLDE TEDARİK EDEBİLİYORUM) sadece bu şekilde halloluyor o eski Türkçe karakterle yazılmış dosyaları başka programlarda açmayı denediğimde İllustrator:görmüyor photoshop:görüyor indesign:görmüyor
NOT: 1.) Macbook kullanıyorum bununla alakalı olabilirmi bilmiyorum ama yine de söylim
2.) Arkadaşımın macbook unda aynı fontu gayet düzgün bir şekilde görüyor
3.) Bu sorunu sadece tek bir fontda yapmıyor başka fontlarda da yapıyor hatta aynen bu şekilde kullandığım başka bir fontu macbook kendiliğinden sildi.
Ne gibi bir hatadan yada bildediğim birşeyden dolayı böyle saçma sorunlar yaşıyor olabilirim
Freehand yapı itibariyle ASCII tabanlı fontları destekler oysa günümüz programlarının hemen hepsi unicode font desteğine sahiptir. BU ne demek? Eğer daha önce FH ile düzgün yazılan bir metin CS paketinde sorun çıkartıyorsa

a- unicode desteği yoktur bu yüzden font tablosunun yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

b- zaten Türkçe desteği yoktur (gerçi olduğunu söylemişsiniz o yüzden bu şıkkı eleyebiliriz)

c- sisteminizi bilemediğim için eğer eski bir sistem kullanıyorsanız (10.6.xx ve öncesi) Türkçe klavye carbon betiğini yüklemeniz belki bir çözüm olabilir ama daha yeni bir sistemse eski fontlarınızı elden geçirmeniz gerekecek gibi duruyor.
Bu mesajdan alıntı yap

canbay(24)

Grafiker / İstanbul

Alt 04-06-2014 #4
İlginize çok teşekür ederim arkadaşlar ben macbook da resimdeki dil seçeneğini kullanıyorum doğru kullandığımı düşünüyorum ama yalnış mı düşünüyorum

Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 04-06-2014 #5
Sisteminizi belirtmemişsiniz ama makinenizde FH olduğuna göre maksimum 10.6 bir sistem sürümünüz olmalı. Eğer öyleyse makinenize Turkish Carbon klavye betiği bulup yüklemeniz gerek bu şekilde Türkçe desteğine kavuşmuş olursunuz ama bu sadece FH kullanırken işinize yarayacaktır, bunun dışında fontlarınızı bir font edit programıyla (fontlab idealdir) elden geçirmenizi ve unicode tabloya göre düzenlemenizi öneririm.

CS paketi hiçbir şekilde ASCII karakter desteği vermemektedir o yüzden ilerde daha büyük sıkıntılar yaşamamk adına hem fontlarınızı yenilemekte hem de dokümanlarınızı FH'den kurtarmakta fayda var.
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 04-06-2014 #6
Mac OSX 10.5 Leopard sistemde Türkçe karakter sorununun tek bir çözüm yolu vardır o da fontlarınızın formatının Opentype olması. Elinizde bulunan Truetype formatındaki fontlarınızı hem Carbon yazılımlarda ( FreeHand MX, Quark XPress 6.5 vb. ) hem de Unicode yazılımlarda ( Adobe CS serisi, Quark XPress 7 ve üstü vb. ) sorunsuz olarak kulanmak istiyorsanız mutlaka fontlarınızı Türkçe karakterler içerdiğinden emin olduktan sonra Opentype formatına dönüştürmek durumundasınız.

Bunun dışında sisteminize Turkish TU Support ( Turkish-Carbon ) klavye betiğini yüklediğiniz zaman bu betiğin adından da anlaşılacağı gibi Türkçe fontlarınızı yalnız Carbon yazılımlarda düzgün kullanabilirsiniz. Bu klavye betiği Unicode ( Universal ) yazılımlarda herhangi bir yarar sağlamaz.

Bilginize,
Melih Yongacı isimli üyeden Alıntıdır

Buda benden Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardım Fontlarınızı Opentype formatına dönüştürmek için TransType 4 kullanabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

canbay(24)

Grafiker / İstanbul

Alt 04-06-2014 #7
a- unicode desteği yoktur bu yüzden font tablosunun yeniden düzenlenmesi gerekebilir.
unicode tabloya göre düzenlemenizi öneririm.
Evet sanırım unicode sorum var nasıl halletmem gerekir bu sorunu
Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardımTuhaf bir font sorunum var çok acil yardımTuhaf bir font sorunum var çok acil yardımTuhaf bir font sorunum var çok acil yardım
Bu mesajdan alıntı yap

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 04-06-2014 #8
Elinizdeki bulunan bir tane fontu (sorun yaşadığınız) yükleyebilirmisiniz
Bu mesajdan alıntı yap

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 04-06-2014 #9
Tuhaf bir font sorunum var çok acil yardımTuhaf bir font sorunum var çok acil yardımTuhaf bir font sorunum var çok acil yardımTuhaf bir font sorunum var çok acil yardım

FontLab Studio 5 programıyla yapabilirsiniz tek tek ama isterseniz şöyle yapabilirsiniz (deneme amaclı) TransType 4 ile bir kaç fontunuzu Opentype dönüştürün ve eskilerini silip sisteminize aktarın
Bu mesajdan alıntı yap

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 04-06-2014 #10
Fontlab programını bulabilirseniz birkaç denemeden sonra basitçe yapabilirsinz. Tek yapmanız gereken ilgili fontu fontlab aracılığıyla açarak Türkçe karakterleri yerine yerleştirmek yalnız bu gözünüzü korkutmasın çünkü sizin bahsettiğiniz fontlarda Türkçe karakterler zaten mevcut siz sadece bu karakterleri aktif hale getireceksiniz sonrasında ise fontunuzu sorunsuzca kullanabilirsiniz. Bu işlemin nasıl yapılacağıyla ilgili internette üstelik Türkçe kaynak videolar mevcut bunlardan faydalanabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları