Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine !

Corel Draw - Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine ! Sponsorlu Bağlantılar Sizlerden gelen soru ve sorunlar neticesinde; Corel Draw versiyonlarında Ai, eps, Ps, Pdf, Prn vb. uzantılı dosyaların çekilmesi / açılmasında yaşanan zorlukları vede sorunların çözümlerini ele alacağız... Corel ...

Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 09-05-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Sizlerden gelen soru ve sorunlar neticesinde; Corel Draw versiyonlarında Ai, eps, Ps, Pdf, Prn vb. uzantılı dosyaların çekilmesi / açılmasında yaşanan zorlukları vede sorunların çözümlerini ele alacağız...

Corel Draw X3 - X4 - versiyonlarında yaşadığımız bu çekilmeme / açılmama olayı Corel Draw ‘ın X5 versiyonunda Ghostscript filtresini standart olarak sunmasıyla son bulmuştur.

Ghostscript nedir?
Ghostscript açık kaynak kodlu bir Postscript ve devamı olan PDF tercümanı-yourmlayıcısıdır. Patentleri ve kaynak kodları tamamen Adobe'nin elinde bulunan kapalı bir sistem olan PostScript ve PDF için Adobe yazılımlarının dışında daha çok destek sağlanabilmesi için GhostScript bir alternatif filtre sağlayıcıdır.

CorelDRAW önceki sürümlerinde PS, EPS ve PRN dosyalarını açabiliyordu. Fakat sadece Postscript Level 1 ve Level 2 ile kaydedilmiş dosyaları açabiliyordu. GhostScript ile birlikte kazandığı yeni özellik sayesinde artık PostScript 3 dosyalarını da CorelDRAW 'da açabilirsiniz. Böylece her EPS 'yi açamama sorunu da sanırım çözülmüş oluyor. CorelDRAW X5 ile Adobe Acrobat 9 biçimindeki PDF dosyalarını açabilirsiniz. CorelDRAW X4 İllustrator dosyalarını açabiliyordu. Fakat bu dosyaların sıkıştırılmamış olarak kaydedilmesi gerekiyordu. Bir başka deyişle sıkıştırılmış Ai dosyaları CorelDRAW X4 'te açılamıyordu. CorelDRAW X5 'in yeni Ai filtresiyle İllustrator dosyalarını sıkıştırılmalı olsa dahi açabiliyorsunuz. Ai dosyaları genelde sıkıştırmalı olduğu için dosyayı Ai 'de açıp tekrar sıkıştırmasız kaydetmenize gerek kalmıyor.

Peki X4 - X3 kullanıcıları bu sorunu nasıl çözecek sorusunun cevabıda aşağıdaki linklerde...

64 bit işletim sistemi için ;
http://hotfile.com/dl/117247503/d539...02w64.exe.html
https://rapidshare.com/files/461556758/gs902w64.rar

32 bit işletim sistemi için ;
http://hotfile.com/dl/117248131/770f...02w32.rar.html
https://rapidshare.com/files/461557592/gs902w32.rar

GhostScript güncel sürümlerini işletim sisteminiz 32 bit / 64 bit hangisi ise indirip / çalıştırıp bu sorunların bir çoğundan kurtulabilirsiniz...

X5 kullanıcılarına da tavsiyem bu Ghostscript ‘in son güncel sürümünü işletim sistemlerine kurmalılar çünkü;
Corel X5 ‘i kurarken eğer bilmeyerekte olsa pasif bıraktıysanız aşağıdaki örnek resimdeki gibi
bu sorun ve sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz....

Daha öncede Corel Draw Programsal Sorunlar ve Çözüm Adımları / 1 başlıklı konuda SP1 ve SP2 yamalarının güncel sürümlerini paylaşmıştık.

Ayrıca bir Corel hazinesi olan :
http://www.grafikerler.net/corel-pho...a-t109193.html
http://www.grafikerler.net/corel-pho...a-t109197.html
corel photo-paint dersleri / 3
corel photo-paint dersleri / 4

konularına bakmanızı ısrarla tavsiye ediyorum...

Çökmeyen, Göçmeyen vede Kasmayan Bir Corel ‘le “ Keyifli Tasarımlar “ Herkese....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

apricot isimli Üye şimdilik offline konumundadır

apricot(46)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-05-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
teşekkürler verdiğin bilgiler için...
Bu mesajdan alıntı yap

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 09-05-2011 #3
teşekkürler verdiğin bilgiler için...

rica ederim faydalı olması dileğiyle....
Bu mesajdan alıntı yap
musdemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdemir(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-05-2011 #4
teşekkürler murat abi iyiki varsın Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine ! hakkını nasıl öderiz emeklerin için çok sağol var ol abi...
Bu mesajdan alıntı yap
Seyit Tiken isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Seyit Tiken

Grafiker / Mardin

Alt 09-05-2011 #5
Murat bey, elinize-emeğinize sağlık, gerçekten harika bir şey, dersler son derece güzel, söylenenlerin aksine, Photo-Paint kendi dalında başarılı, bu izlenimden sonra fikrim değişti, birde, Murat bey, yazı efektleriyle ilgili bir ders hazırlayabilirseniz memnun oluruz, Paint'te yazıya nasıl efekt verebiliriz, ordan yazılar kırık görünmeden Corel'e nasıl aktarabiliriz? gibi, konularda bir ders hazırlayabilirseniz faydalı olur diye, düşünüyorum, kolay gelsin, saygılarımızı sunuyoruz.
Bu mesajdan alıntı yap

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 10-05-2011 #6
teşekkürler murat abi iyiki varsın Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine ! hakkını nasıl öderiz emeklerin için çok sağol var ol abi...
Murat bey, elinize-emeğinize sağlık, gerçekten harika bir şey, dersler son derece güzel, söylenenlerin aksine, Photo-Paint kendi dalında başarılı, bu izlenimden sonra fikrim değişti, birde, Murat bey, yazı efektleriyle ilgili bir ders hazırlayabilirseniz memnun oluruz, Paint'te yazıya nasıl efekt verebiliriz, ordan yazılar kırık görünmeden Corel'e nasıl aktarabiliriz? gibi, konularda bir ders hazırlayabilirseniz faydalı olur diye, düşünüyorum, kolay gelsin, saygılarımızı sunuyoruz.

-mustafa; bizlerde senin çektiğin bu bilgi ve ders sıkıntılarını çektik Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine ! o günlerin bu eksikliğini sizler çekmeyin diyerek bilgi ve paylaşımlar konusunda hassas davranıyorum bildiğim ve yapabildiğim kadarıyla... umarım faydalı olur Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine !

-seyit kardeşim; yeni dersler ve konular yolda fırsat buldukça paylaşımlar devam edecek ara sırada olsa bununla ilgili bölüme göz atmanda fayda olacaktır...
saygılar bizden Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine !
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-05-2011 #7
Teşekkürler Murat Abi. Bu konularda kafasında soru işareti kalan olmayacaktır artık tahminimce. Olan olursa da zaten buradasın.Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine !
Bu mesajdan alıntı yap

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 10-05-2011 #8
Teşekkürler Murat Abi. Bu konularda kafasında soru işareti kalan olmayacaktır artık tahminimce. Olan olursa da zaten buradasın.Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine !

rica ederim faydalı olması dileğiyle....

hayat paylaştıkça güzel Tüm Corel Draw Kullanıcı Arkadaşların Dikkatine !
Bu mesajdan alıntı yap
qwerty1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

qwerty1

Grafiker / Ankara

Alt 10-05-2011 #9
gelecekte bu mesleği benimseyecek olan biz öğrenciler için bulunmaz bir bilgi paylaşımı bu anlattıklarınız. seviyeli vede saygın uslubunuz corel draw 'a olan hayranlığımı bir kat daha arttırdı, verdiğiniz altın değerindeki bilgilerden dolayı gerçekten çok teşekkür ederim...
sıkı bir takipciniz olacağım umarım çok şey kaçırmamışımdır, ayrıca site yönetimini de kutlamak istiyorum, bünyesinde böylesine işinin uzmanlığını kazanmış ve ispatlamış üyelerinin olmasından dolayı bir kez daha teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 10-05-2011 #10
gelecekte bu mesleği benimseyecek olan biz öğrenciler için bulunmaz bir bilgi paylaşımı bu anlattıklarınız. seviyeli vede saygın uslubunuz corel draw 'a olan hayranlığımı bir kat daha arttırdı, verdiğiniz altın değerindeki bilgilerden dolayı gerçekten çok teşekkür ederim...
sıkı bir takipciniz olacağım umarım çok şey kaçırmamışımdır, ayrıca site yönetimini de kutlamak istiyorum, bünyesinde böylesine işinin uzmanlığını kazanmış ve ispatlamış üyelerinin olmasından dolayı bir kez daha teşekkürler.

teşekkürler!
samimi düşünce ve cümleleriniz için...
faydalı olması dileğiyle!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
açma sorunu, corel'de ai, eps