Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü DAĞLARCA vefat etti

Edebiyat - Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü DAĞLARCA vefat etti ...

Cevapla
Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü DAĞLARCA vefat etti
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü DAĞLARCA vefat etti

Alt 15-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Fazıl Hüsnü Dağlarca vefat etti

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca, 95 yaşında hayata veda etti. Dağlarca'nın Pazartesi günü toprağa verileceği açıklandı.

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden  Fazıl Hüsnü DAĞLARCA vefat etti

İSTANBUL (A.A)
Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Altunizade'deki Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kürşad Tokel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 94 yaşındaki şair Dağlarca'nın, kronik böbrek yetmezliği ve kateter enfeksiyon sebebiyle 28 Eylül 2008 tarihinde bir başka hastaneden hastanelerine getirildiğini belirtti. O tarihten buyana hastanede tedavi altında bulunan Dağlarca'nın enfeksiyonun antibiyotiklere yanıt vermemesi sebebiyle bugün yoğun bakıma alındığını kaydeden Prof. Dr. Tokel, tüm müdahalelere rağmen durumu giderek kötüleşen Dağlarca'nın saat 16.50 itibariyle vefat ettiğini söyledi. 26 Ağustos 1914 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Dağlarca, ilk öğrenimini Konya, Kayseri, Adana ve Kozan'da, orta öğrenimini Tarsus ve Adana'daki ortaokullardan sonra girdiği Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. 1935 yılında piyade subayı olarak doğu ve orta Anadolu'nun, Trakya'nın pek çok yerini dolaşan Dağlarca, ordudaki hizmeti 15 yılı doldurunca ön yüzbaşı rütbesiyle 1950'de askerlikten ayrıldı.
1952-1960 yılları arasında iş müfettişi olarak İstanbul'da çalışan Dağlarca, buradan ayrıldıktan sonra İstanbul Aksaray'da kitabevini açtı ve yayımcılığa başladı.
4 yıl "Türkçe" isimli aylık dergiyi çıkaran ve ilk yazısı 1927'de Yeni Adana Gazetesi'nde yayımlanan bir hikaye olan Dağlarca, İstanbul Dergisi'nde 1933'te çıkan "Yavaşlayan Ömür" adlı şiiriyle adını duyurmaya başladı. Varlık, Kültür Haftası, Yücel, Aile, İnkılapçı Gençlik, Yeditepe ve Türk Dili dergilerinde şiirleri yayımlanan Dağlarca, 1967'de ABD'deki Milletlerarası Şiir Forumu tarafından "En iyi Türk Şairi" seçildi.
Toplumculuğunun temelinde insana ve insan hayatına saygı yatan Dağlarca, çok yazan ve üreten bir şair kimliğiyle, bağımsız kalarak hiçbir şairden etkilenmemiş, hiçbir akımın etkisinde kalmayarak şiirlerini yazmıştı.


BAŞSAĞLIĞI DİLEDİLER

Eserleriyle ruh ve fikir dünyamızda silinmez izler bırakmıştır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin yetiştirdiği müstesna bir şair olan Dağlarca, eserleriyle ruh ve fikir dünyamızda silinmez izler bırakmıştır" dedi.

Erdoğan, Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları kaydetti:
"Edebiyatımızın yaşayan çınarı, büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Milletimizin yetiştirdiği müstesna bir şair olan Dağlarca, eserleriyle ruh ve fikir dünyamızda silinmez izler bırakmıştır. Fazıl Hüsnü Dağlarca, Türk şiirinin ve dilimizin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Vefatı, dilimiz ve şiirimiz için büyük bir kayıptır; inanıyorum ki, şiire adadığı 91 yıllık ömrünün meyveleri olan eserleri, yaşamaya devam edecektir. Merhum şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya Allah'tan rahmet, ailesine, edebiyat camiamıza ve milletimize başsağlığı dilerim."


Her zaman saygıyla anılacak
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Türk Dil Kurumu (TDK)Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ölümü nedeniyle mesaj yayımladı.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Dağlarca'nın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Eserleriyle milletimizin sevgisini kazanan Fazıl Hüsnü Dağlarca, yazınımızın usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacak, geride bıraktığı yapıtlarıyla yaşayacaktır" dedi.
Dağlarca'nın şiirleri ve düzyazılarıyla Türk milletinin sevgisini kazandığını ifade eden Yazıcıoğlu, şairin Türk yazınının usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacağını ve geride bıraktığı yapıtlarıyla yaşayacağını kaydetti.
Yapıtları beğeniyle okunan Dağlarca'nın sonraki kuşaklar için de yol gösterici olmayı sürdüreceğini vurgulayan Yazıcıoğlu, "Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Merhumu yüreklerinde daima yaşatacaklarına inandığım sanat dünyasının değerli mensuplarının ve tüm sevenlerinin acılarını paylaşıyorum. Hepimizin başı sağolsun" dedi. DP Genel Başkanı Süleyman Soylu da yayımladığı mesajda, Türk edebiyatının yaşayan en büyük şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı kaybetmenin "derin üzüntüsünü" yaşadığını kaydetti.

"Türk şiirinin ses bayrağı" olan büyük şairin şiirlerini okuyup da kelimeler üzerindeki dehasına hayran kalmamanın mümkün olmadığını ifade eden Soylu, Dağlarca'nın bedeni toprağa girse de Türk edebiyatına kazandırdığı benzersiz şiirleri ile tıpkı Fuzuli gibi, Yahya Kemal gibi, Necip Fazıl gibi sonsuza dek yaşamaya devam edeceğini belirtti. Soylu mesajında, Türk milletine ve Dağlarca ailesine başsağlığı diledi.
TDK Başkanı Prof. Dr. Akalın da mesajında, "Türk şiirinin önemli isimlerinden, Türkçenin ses bayrağı olan şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Arı ve duru Türkçeyle yazdığı şiirleri sonsuza kadar Türkçenin ses bayrağı olarak dalgalanacaktır" dedi. Dağlarca'nın 1958 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü'nü aldığını ve TDK'nın Türk Dili dergisinde Dağlarca'nın şiirlerini yayımlamaktan onur duyduklarını belirten Akalın, Dağlarca'ya Tanrı'dan rahmet, tüm sevenlerine ve Türk ulusuna başsağlığı diledi.


Edebiyat dünyamız için büyük kayıptır
Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk şiirinin uluslararası alanda tanınmasına büyük katkılarda bulunan Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatının, edebiyat dünyası için büyük kayıp olduğunu belirtti.
Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı nedeniyle mesaj yayımlayan Toptan, "Türk şiirinin büyük ustası Dağlarca'nın vefatından derin üzüntü duyduğunu" ifade etti.

Türk edebiyatının simge isimlerinden olan Dağlarca'nın Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli şairlerinden biri olduğuna işaret eden Toptan, şunları kaydetti:
"Birbirinden eşsiz şiirleriyle milletimizin hafızasında derin izler bırakan Dağlarca, edebiyatımızın usta isimleri arasında her zaman saygıyla anılacak ve eserleriyle yaşayacak. Milli mücadelemizi anlattığı destansı şiirlerinin yanı sıra güzel Türkçemize verdiği önemle de herkese örnek olan bu büyük edebiyat çınarımız, gelecek nesilleri aydınlatmaya devam edecektir. Büyük şairimiz Dağlarca, geleceğin teminatı çocuklara olan inancını, kaleme aldığı birbirinden güzel şiirleriyle ortaya koymuştur. Türk şiirinin uluslararası alanda tanınmasına büyük katkılarda bulunan Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı, edebiyat dünyamız için büyük kayıptır. Aramızdan ayrılan Merhum Dağlarca'ya Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına, edebiyat dünyasına ve milletimize başsağlığı diliyorum."

Türk edebiyatının gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Büyük şairimiz Dağlarca en çok yazan ve üreten şair sıfatıyla Türk edebiyatının gelişimine önemli katkılarda bulunmuş, Türk şiirine yeni bir duyarlılık ve ses getirmiştir" dedi.
Günay, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda "Türk şiirinin büyük sesi" Dağlarca'nın vefatını "üzüntüyle" öğrendiğini belirterek şunları kaydetti:
"İnsan, doğa ve evren sevgisiyle kaleme aldığı eserlerinde, 'Türkçem benim ses bayrağım' mısralarıyla ana diline ayrı bir özen gösteren ve saygı duyan büyük usta, ardında bıraktığı eserleri ile Türk okurunun gönlündeki müstesna yerini her zaman koruyacaktır.

Türk edebiyatının asırlık çınarına Allah'tan rahmet, edebiyat dünyamıza ve Türk milletine başsağlığı diliyorum."

15.10.2008..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(38)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 15-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Allah rahmet eylesin; nur içinde yatsın.
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 15-10-2008 #3
Allah rahmet eylesin, değerli bir şairimizi daha kaybettik.
Bu mesajdan alıntı yap
Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 15-10-2008 #4
Nur içinde yatsın...

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN


Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 15-10-2008 #5
Bir kuştu,
Allı allı bir kuş.
Her tüyüne bir çiçek bağladılar
Uçmadı o.
Bir kuştu,
Mavili mavili bir kuş.
Her tüyüne bir boncuk bağladılar
Uçmadı o.
Bir kuştu,
Yeşilli yeşilli bir kuş.
Her tüyüne bir çocuk kordelası bağladılar
Uçtu o.
Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

Allah rahmet eylesin...
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Dağ gibi bir şair

Alt 16-10-2008 #6
Çok çok sevdiğim şairimizi kaybettiğimiz için çok üzgünüm.
O gerçek bir şair... Ve şiirleriyle yaşıyor bence hâlâ...
Şiirlerinin hastasıyım.


Bu şiiri de onun için ekliyorum.

TENHA..

Ben öleceğim, kimse seyretmesin,
Güneş ve düşünceler içinde.
Soyunacağım elbiselerden ve hatıralardan,
Bir semalar sessizliğinde.

Asude ve mahzun ellerimle,
Nasibimi bir kenara bırakıp.
Eski şarkılar söylerken,
Dağlarda ateşler yakıp.

Kimse seyretmesin, aşk ve sonsuzluk,
Garip mezarlıklar -arasından gideceğim.-
Kokulu sularla yıkanarak
Karanlıklarda zevk edeceğim.
Bu mesajdan alıntı yap
aLcaK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aLcaK

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 16-10-2008 #7
Deniz Feneri

Uzanmış koca burun açık denize doğru,
Lacivert ve gri gecenin değerinde.
Karanlıkla başlar bir dünya sevgisi,
Deniz feneri parlar,
Talihe aldırmadan kayalar üzerinde.

Bulutlar birleşir alaca düzlüklerde,
Çöker uzak limanlardan bir sis.
Bir sıkıntı başlar karanlığında kaderin,
Bildirir, yanınca yanınca,
Ömrün neresindesiniz, aşkın neresindesiniz?

Yüreğin mi daralıyor, yıldız ışığında,
Bırak anılar gitsin biraz daha geri.
Ruhu götürmeden vakit yürüyebilir,
Düşün nasıl durmuş sabırla yüzlerce yıl,
Hep bu benekte bu deniz feneri.

Bak deniz savaşlarına, yaşlı korsanlara,
Uçan dalgalara, uyuyan rüzgara bakmış,
Bir tek göz kadar kara ve mavi,
Enginle boş,
Kısmetsiz balıkçılara bakmış.

Saçlarında tuz kokan, ölü kokan bir serinlik,
Yüzünde bir fırtına tadı.
Durursun yorgun, umutsuz,
Birden bir daha yanıp söner, sevinçle titrersin,
Bir şey, belki de yaşaman uzadı.

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

-------------------------------------------------------

Şiirleriyle büyüdük. Aşkı, korkuyu, hüznü, ölümü, yaşamayı ve bir sürü duyguyu onun şiirlerinde hissettik.
Üzgünüm...
Mekanın cennet olsun Fazıl Hüsnü DAĞLARCA...
Bu mesajdan alıntı yap
GRAFİMERVE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GRAFİMERVE(29)

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 16-10-2008 #8
ALLAH rahmet eylesin.
Bu mesajdan alıntı yap
Fatos KESKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Fatos KESKİN

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16-10-2008 #9
Allah rahmet eylesin
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16-10-2008 #10
Tahmin ediyorum ki Türk Milleti herzaman olduğu gibi değerli bir sanatçısını öldükten sonra daha iyi anlamaya çalışacak. Öyle düşünmeme rağmen katılımı oldukça az buldum.
Allahtan Rahmet dilerim. Hepimizin başısağolsun...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
dağlarca, edebiyatının, etti, fazıl, hüsnü, isimlerinden, türk, vefat, önemli

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Öyle bir kılıç salladı ki ucubeye kafası çat etti.. Ali KASAPOĞLU Karakalem 6 10-02-2010 12:19:25
Cem Adrian - Aşk bu gece şehri terk etti Hatice ÇAVDAR Müzik Videoları 7 27-02-2008 12:08:03

Kapat
Şifremi Unuttum?