Türk Lirasında İmla Hatası mı yapıldı?

Graficafe - Türk Lirasında İmla Hatası mı yapıldı? ...

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 13-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Türk dili uzmanları, piyasaya sürülen yeni 200 TL’lik banknotlarda imla hatası tespit etti. İşte alanında uzman akademisyenleri bile şaşırtan bu ilginç hata!

Banknotun ön yüzündeki “İKİYÜZ” yazısı, “Sayıların her rakamını ve basamağını gösteren sözcük ayrı yazılır” kuralına uymuyor. Dil bilimciler ‘iki yüz’ yazılması gerekirken ‘ikiyüz’ yazılarak önemli bir hata yapıldığı görüşünde birleşti. Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Bican Ercilasun, “Banknottaki rakam bitişik olarak yanlış yazılmıştır. Ayrı yazılmalıydı” dedi.İstanbul Üniversitesi Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özkan da rakamların sadece çek ve senetlerle birleşik yazıldığını vurgulayarak, “Çek ve senetlerde, araya başka rakamlar koyarak aldatma olmasın diye bitişik yazma esası benimsenmiştir. Para baskıdır, üzerine herhangi bir rakam girme gibi durum söz konusu değildir. Banknotta ‘iki yüz’ yazılmalıdır” dedi.
(Hürriyet Gazetesin'den Alıntıdır)

İKİYÜZ Türk Lirası - İKİ YÜZ Türklirası ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 01-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Daha görmediğim için o parayı inceleme fırsatı bulamadım Türk Lirasında İmla Hatası mı yapıldı? Ama gerçekten ilginçmiş. Bu kadar değerli bir basımda bu yanlış yapılabiliniyorsa ben daha ne diyeyim ki...
Bu mesajdan alıntı yap
oBİwAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oBİwAN(46)

Grafiker / Yalova

Alt 01-02-2009 #3
bence İKİYÜZ doğru olmalı çünkü İKİ YÜZ yazılırsa farklı bir anlamda çıkıyor tabi bu benim fikrim belki yanlış bir fikir edinmiş olabilirim... konu için sağol
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 01-02-2009 #4
Daha görmediğim için o parayı inceleme fırsatı bulamadım Türk Lirasında İmla Hatası mı yapıldı? Ama gerçekten ilginçmiş. Bu kadar değerli bir basımda bu yanlış yapılabiliniyorsa ben daha ne diyeyim ki...
AynenTürk Lirasında İmla Hatası mı yapıldı?D beninde henüz elime geçmediği için yakından inceleme fırsatı olmadı. Şaka bir yana ben gözden kaçan bir hata olduğunu sanmıyorum. Doğru olduğu düşünüldüğü için kontrolden geçti.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
hatasi, imla, lirasinda, turk, yapildi