Türkçe Fontlar hakkında

Tipografi Tasarımları - Türkçe Fontlar hakkında Sponsorlu Bağlantılar "Günümüzde bilinçli olarak bir metin yazmak için font aradığınız zaman binlerce font arasından otuz tane font çıkmaz. Her makinada kullanılan Times karakteri bile çok küçük nüanslarla dört defa ...

Türkçe Fontlar hakkında
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Türkçe Fontlar hakkında

Alt 03-03-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

"Günümüzde bilinçli olarak bir metin yazmak için font aradığınız zaman binlerce font arasından otuz tane font çıkmaz. Her makinada kullanılan Times karakteri bile çok küçük nüanslarla dört defa değişikliğe uğramıştır. Helvetica, Futura bazı küçük değişiklikle, farklı isimler altında yeniden tasarlanmıştır."

"Birkaç gün önce büyük bir firmanın yarım sayfaya yakın ilanı vardı. Bu ilanı bir ajans yapmış. Manşetteki 200punto Ş harfinin Türkçe işareti en çok 30 puntoyla uyum sağlayacak büyüklükte ve kötü idi. Sadece okunulabiliyor. Yani toplumumuzda yazı kültürü yok denecek düzeyde. Genelde çok kötü Türkçeleştirilmiş fontlar kullanılmaktadır."

"Kurum kimliği olan firmalar, fontlarını ajanslara kendileri veriyorlar veya ajansların önerdiği fontları satın alarak, Türkçeleştirilmesine de ayrıca ücret ödeyerek kullanıyorlar. Fakat bunların sayısı oldukça az. Ayrıca günümüzde aynı fontu kurum kimliği gibi tüm işlerinde kullanan büyük kuruluşlar var."
Dergi Şubat 2007 Sayısı - Kaligrafiye ve Fontlara Adanmış Bir Ömür: Abdullah Taşçı | Photoshop Magazin

"Bir fontun ailesini kullanmak daha iyi. Bizim metin fontumuz Palatino. Palatino'yu aldık, sonra Zaman Palatino yaptık. Böyle bir uygulama var; mesela alırsın Times'ı, sevmediğin yerini değiştirirsin ve ismini değiştirirsin. Mesela benim bir saplantım var. Karakterleri Türkçe'ye çevirirken kanca koyarlar. Bunu hiç sevmem. Çünkü tek kalınlıklı bir yazıya çift kalınlıklı bir kanca koyarlar. Güzel bir çözüm değil. Bunlar hep dikkati dağıtan unsurlar."
Dergi Nisan 2006 Sayısı - Fevzi Yazıcı | Photoshop Magazin

Grafiker aleminde, Türkçeleştirilmemiş veya farklı farklı kişilerce Türkçeleştirilmiş veya iyi Türkçeleştirilmemiş fontlar el altından dolaşımda...

Öyleyse sormadan edemeyiz:

1- Türkçeleştiren kişinin liyakatine güvenebiliyor musunuz? Alfabe tasarımı/tipografi uzmanlığı olduğundan emin misiniz?

2- Bu çerçevede, düzgün Türkçeleştirilmiş fontlara sahip misiniz? Mesela elinizde iyi bir Türkçe Helvetika veya Futura var mı? Emin misiniz ve nasıl buldunuz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Alt 18-09-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Cevap yok, olmaz zaten...

"Günümüzde bilinçli olarak bir metin yazmak için font aradığınız zaman binlerce font arasından otuz tane font çıkmaz. Her makinada kullanılan Times karakteri bile çok küçük nüanslarla dört defa değişikliğe uğramıştır. Helvetica, Futura bazı küçük değişiklikle, farklı isimler altında yeniden tasarlanmıştır. Ben de çok istememe ve yazı bilgime rağmen henüz metin fontu tasarlayamadım. Serifli ve serifsiz metin fontu tasarlamayı istemişimdir."

Özel fontlar tasarlayan bir kaç tasarımcı var ama:

http://www.farukakin.com/default.asp?lang=tr&cat=font

http://muratdorkip.com/

http://vimeo.com/10133158

Metin fontu tasarlamış bir kimse biliyor musunuz? Selahattin Hoca'nın da yazı ve kaligrafi uzmanlığı vardı ama metin fontu tasarlamış mıydı hiç hatırlamıyorum:

http://www.selahattinganiz.com/

Rasgele font mont indirerek grafik tasarımla dalga geçmeyi ve gülünç duruma düşmeyi bırakalım da şu işi ciddiye alalım artık...
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 18-09-2011 #3
Bilgisayarında onbinlerce fontun olmasıyla övünmek yetiyor insanlara.
Üstelik, hepsi de sisteme yüklenmiş.. Türkçe Fontlar hakkında
Bu mesajdan alıntı yap
Arif ARINMIŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arif ARINMIŞ(29)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Alt 19-09-2011 #4
Bilgisayarında onbinlerce fontun olmasıyla övünmek yetiyor insanlara.
Üstelik, hepsi de sisteme yüklenmiş.. Türkçe Fontlar hakkında
font listesine tıkla ve 5 dk bekle :P
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-09-2011 #5
Ben fontlister kullanıyorum...

Sisteme yüklemeden kullanıyorum.
Eski bi sürüm XP de çalışıyor...
Bu mesajdan alıntı yap
muhendisane isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhendisane

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 08-06-2012 #6
http://www.turkcetipografitoplulugu.org/
http://www.facebook.com/tipografi

Turkey | Typophile

Türkçe Fontlar hakkında

Türkçe Fontlar hakkında

http://www.barincilt.com.tr/eminGrafik.html

1994 yılında font Türkçeleştirme çalışmalarına başlayan Tipograf; zaman içinde bilgi birikimine dayalı bir biçimde çağdaş tipografik ilkelere uygun olarak çok sayıda yazı karakterini Türkçeleştirdi. Mevcut fontlarda düzenlemeler yapılmasını istediğinizde Tipograf’a başvurabilirsiniz.

Tipograf’ta fontlar; Macintosh işletim sisteminden, Windows işletim sistemine veya Windows işletim sisteminden, Macintosh işletim sistemine dönüştürülüyor.

Şirket logoları fonta dönüştürülerek hem Macintosh, hem de Windows işletim sistemlerinde
– özellikle kelime işlem programlarında – logoların daha rahat kullanımı sağlanıyor.

Carbon (MacOS 9 ve MacOS X) programlar için yapılmış Türkçe fontlar, hem Carbon hem de Unicode programlarda çalışır hale getirilebiliyor.

http://www.tipograf.com/

Para simgesi bir amblem değildir, her şeyden önce (genellikle majiskül) bir karakterdir ve sonuçta tipografinin bir unsurudur. Klavyelere girmeyen ve fontlara eklemlenmeyen bir simge kullanılamaz. Bu bakımdan her fonta kolay uyarlanabilmesi önemlidir. Mesela yazıyı Times’la yazıp serifsiz ve et kalınlığı uygun olmayan bir simgeyi araya sokuşturmak mümkün değildir. Bugünlerde gazetelerin TL simgesini hevesle kullanırken ne gibi abukluklara imza attıklarını görüyoruz, çünkü simgenin yanındaki fontlarla uyumu yok. Bu simgenin, bir yazı tipinin stil, ağırlık ve genişliğine uyumlu hale gelmediği sürece o yazı tipinin yanında yer alması tipografinin genel ilkelerine aykırıdır. Bir karakterin (hayali) satır çizgisi üzerindeki konumu, sarkıt ve dikitleri, et kalınlığı gibi nitelikleri nasıl belli ölçütlere tabiyse para simgesi olarak kullanılacak karakter de aynı ölçütlere tabidir. İşte bu yazıda $, €, £ ve ¥ gibi simgeleri uluslararası klaveylerden bulup yazının fontuyla kullanabiliyorum, oysa yazının konusu Türk Lirası simgesi olduğu halde bu simgeyi kullanamıyorum. Yoksa herkes gibi ben de simgenin aplikasyonunu bilgisayarıma indirebilir ve yazıda kullanabilirdim. Olur muydu? Olmazdı.

Her şeyden önce bir uzmanlık konusunu herkesin katıldığı ve uzman olmayanların değerlendirdiği bir yarışmaya dönüştürmek son derece yanlıştı. Daha önce benzer yarışmalarda hasbelkader jüri üyeliği yaptığım için biliyorum, beş bin başvuru arasından beş tane düzgün iş bulabilirseniz şanslısınız demektir. Bu da önemli değil, o beş tane işin yukarıda sözünü ettiğim kriterlere uygun olma ihtimali ise sıfırdır.

Yarışmanın değerlendirme kriterlerinden biri de simgeyi mesela en az beş fonta uyarlamak olsaydı, eminim böyle bir form ortaya çıkmazdı. Ya da bu yazının başlığındaki soruyu jüri üyelerinin hiç olmazsa birbirlerine sormaları beklenirdi. (Bürokratları kastetmiyorum, onlar seçimlerinde hangi kriterli kullandılar, bunu da gerçekten merak ediyorum.)

Türk Lirası simgesi yaratılırken her fonta kolay uyumunu sağlamak için mevcut karakterlerden istifade etmek mantıklı olurdu. Bu işin en güvenli yolu, hiç çıpa mıpa kıvrımlarına girmeyip elle yazmayı zora sokmadan kapital L’nin (isterseniz de T’nin) ortasına iki çizik atmaktı, Japon Yeni (¥) simgesinin Y’nin ortasına iki çizik atılarak tasarlandığı gibi. Böylece font uyumu sorunu yaşanmazdı.

Bu yöntemi güvenli, fakat çok mu sıradan buluyorsunuz? O durumda da işi, dünyadaki (zaten sayıları fazla olmayan) birkaç yetkin font tasarımcısına sipariş eder, ortaya çıkan tasarımlardan birini seçerdiniz.

Bir de jüri üyelerinin, bu pek beğenerek birinci seçtikleri simgeyi elle meşk etmeleri yanlış yaptıklarını anlamaları açısından çok iyi olurdu. Nitekim, el yazısı kitabi bir font olmasa bile, herkesin yazısı ayrı bir karakterdir (El yazısından karakter tahlilleri bile yapılıyor, biliyorsunuz.) ve Latin yazısında formların oluşmasıyla elle yazma kolaylığı (en az çaba yasası) arasında kesin bir bağ vardır. İsterseniz bir kalem ve boş kağıt alıp sınayın, görecekseniz ki bütün harfleri yukarıdan aşağıya ve soldan sağa el hareketleriyle yazıyorsunuz. Aşağıdan yukarıya doğru hareketin birkaç istisnası O, U, V gibi karakterlerdir. Fakat O ve U, bizim para simgemizdeki gibi aşağıdan yukarıya çıkarken herhangi bir kırılmaya uğramazlar. V ise, aşağıda keskin bir kırılmaya uğramakla birlikte, yukarıya çıkan kanat düzdür. Oysa para simgesi, yukarıdan aşağıya 90 derece inen bir çizgiden sonra kırılmakta, o noktadan itibaren de yukarıya O’nun sağ alt çeyreği gibi kavis çizerek çıkmaktadır. Şunu söyleyeyim, emin olun bu hareketi elle yapmak kolay olsaydı, harfler arasında formu buna benzer bir harf mutlaka olurdu. Veya alfabede böyle bir karakter olsaydı, bu simgeyi yazmak da mutlaka kolay olacaktı.
http://selimtuncer.blogspot.com/2012...yapabilir.html
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 08-06-2012 #7
Türkçe Fontlar hakkında Bana bunun Franklin Gothic’ini yapabilir misin Abidin?
... emin olun bu hareketi elle yapmak kolay olsaydı, harfler arasında formu buna benzer bir harf mutlaka olurdu. Veya alfabede böyle bir karakter olsaydı, bu simgeyi yazmak da mutlaka kolay olacaktı.
Ben, bu sorunlarından dolayı yeni simgeyi kullanmamayı, yerine hiçbir arızası olmayan TL simgesini kullanmayı yeğliyorum. Fakat bazı müşteriler yeni simgeyi kullanmaya heves ettikleri için, ajansta arkadaşlar, bunu kullandıkları fontlara uyumlu hale getirmek üzere olabildiğince yeniden tasarlamak zorunda kalıyorlar. Gazetelerden hayır yok da, belki hassasiyet gösteren reklamcıların çabalarıyla simgenin en azından belli başlı fontlara adapte edilmiş formları yaratılmış olur.
Teşekkürler muhendisane
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Alt 17-07-2012 #8
rezerve :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
bweijk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bweijk

Grafiker / İzmir

Alt 30-08-2012 #9
tokat yemiş gibi oldum
Bu mesajdan alıntı yap
muhendisane isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhendisane

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 30-08-2012 #10
Metin fontu tasarlamış bir kimse biliyor musunuz?
Glip - Typeface on the Behance Network
good things

Türkçe Fontlar hakkında
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları