TÜRKÇE konuşacaksak; TÜRK'çe konuşalım...

Türkçe ve Dil Bilgisi - TÜRKÇE konuşacaksak; TÜRK'çe konuşalım... ...

Cevapla
TÜRKÇE konuşacaksak; TÜRK'çe konuşalım...
genc grafiker brc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

genc grafiker brc

Hiç Biri / İstanbul

Standart

TÜRKÇE konuşacaksak; TÜRK'çe konuşalım...

Alt 23-03-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

* çağdaş türk alfabesi dünyanın en ileri, en kullanışlı, en mükemmel alfabelerinden biridir.

* çağdaş türk alfabesi, türkçe’mizin yapısına en uygun alfabedir. 29 harftir ve her harf tek tek türkçe’mize uygun alarak isimlendirilmiştir.

* çağdaş türk alfabesinin resmen kabul edilmesinden beri tüm ilk öğretmenlerimiz,çağdaş ve genç türk cumhuriyetinin pırıl pırıl çocuklarına, önce çağdaş türk alfabesini öğretirler; özenle ve sevgiyle, harf harf.

* gelin, ana baba yarısı ilk öğretmenlerimizin sevgi dolu emeklerini boşa çıkartmayalım! çağdaş ve genç türk cumhuriyetinin, çağdaş alfabesine hiç ihtiyaç duymadığı yabancı harflerin sızmasına engel olalım!

*güzel, anlamlı ve doğru türkçe için, yeni harflere ihtiyaç yoktur!

*gelin, hep birlikte davetsiz misafir yabancı harfleri, yazılışları ve söylenişleriyle, ait oldukları alfabelere uğurlayalım:

“güle güle ‘x’ !”

“güle güle ‘w’ !”

“güle güle ‘ti’ , “güle güle ‘vi’ !”

“güle güle ‘eyç’, ‘aş’, güle güle ‘ef’, ‘en’, ‘em’, ‘si’ !”*gelin, herkesi “tv”ye “ti-vi” yerine “te-ve”, radyolar için “ef-em” yerine “fe-me”, “cd”ler için “si-di” yerine “ce-de”, kişisel bilgisayarlar anlamında kullanılan “pc”lere “pi-si” yerine “pe-ce” demeye, özellikle de türk televizyon kurumlarını , kendi isimlerinin kısaltmalarını, bu örnekler doğrultusunda türkçe telaffuz etmeye davet edelim ki, yarın torunlarımız kendilerini “türkiye cumhuriyeti”, “te-ce” yerine “ti-si” vatandaşı olarak tanımlamasınlar.; “te-ce”, yani “türkiye cumhuriyeti” vatandaşı olarak kalmaya devam etsinler., tıpkı ilk öğretmenleri ,anaları babaları, dedeleri gibi ve “te-ce” , yani türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmakla gurur duysunlar!

*gelin, ilk öğretmenimize sevgi ve saygımızı gösterelim, alfabemizi doğru yazıp telaffuz etmeye herkesi davet edelim!

*gelin, imza toplayalım; gereken kişi ve kurumlara gönderip, onları “türk” olmaya, “türk” kalmaya davet edelim. Kendimizi hayatın her sahasında “türk “ olarak ifade etmenin önemi ve değeri konusunda herkesi içtenlikle uyaralım ve diyelim ki:

“türk’çe konuşacaksak, türkçe konuşalım!”
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Optima Türk Ve Helvatica türk ailesi? mrt71 Fontlar 9 22-01-2012 18:17:49
Ah Bir Ataş Ver - Bir Türk Bunları Duyup Birşey Hissetimiyorsa TÜRK DEĞİL ! Furkan EKMEN Müzik Videoları 0 14-11-2010 14:26:23
Lineage2 Türkçe ve Türk Serverına bekleriz Sancak! tyreal Windows 0 06-04-2010 18:27:00
Türk Cumhuriyetleri Türk edebiyatı Sonay Görkem Türk Edebiyatı 6 08-07-2009 03:50:50

Kapat
Şifremi Unuttum?