Türkçe Nasıl Bir Dildir ?

Edebiyat - Türkçe Nasıl Bir Dildir ? ...

Cevapla
Türkçe Nasıl Bir Dildir ?
Standart

Türkçe Nasıl Bir Dildir ?

Alt 16-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Konuşanlarının sayısı bakımından Türkçe dünyada 5. sıradadır. Yapı bakımından dünya dilleri arasında sondan eklemeli denilen "agglutinant" diller arasında yer alır. Ural-Altay dillerinin en önde gelen örneğidir. Kendine özgü eylem düzeni ve biçim yapısı Hint-Avrupa Dillerinden büyük ölçüde ayrılır. Bilinmeyen zamanlardan günümüze dek temel yapısını koruyarak gelmiştir. Sözgelimi Fransızca veya İngilizcenin uğradığı özgün yapıyı bozan ağır dış etkiler Türkçe'yi sarsmamıştır. Buna karşılık söz dağarcığı yüzyıllar boyunca karşılaştığı çeşitli dillerden aldığı yabancı sözcüklerle dolmuştur. Bu durum kimilerince zenginlik kimilerince de yetersizlik olarak yorumlanmıştır. Ancak bu alıntılar Türkçenin yapısını zedeleyememiş ve kendi doğal kaynaklarına dönerek gerek duyduğu sözcükleri kendi yapısının imkanlarıyla üretmiştir. Türkçe'de bütün biçim değişiklikleri hiç değişmeden kalan kök üzerine kurulur. Yapım ve çekim ekleri ile durum ve kişi ekleri belli kurallar içinde bu temeli izler. Yüzlerce yapım eki tek bir kökten onlarca yeni sözcük yapmayı sağlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Standart
Alt 17-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Güzel bilgiymiş teşekkür ederim.Yetersiz diyenlere bakma sen onlarda yeteri kadar akıl yok Türkçe Nasıl Bir Dildir ? Ne Mutlu Türküm Diyene !
Bu mesajdan alıntı yap
Aldore isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Aldore

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 17-02-2008 #3
Türkçe o kadar güzel bir dildirki istediğiniz yoldan kendi duygularınızı yansıta bilirsiniz bu yönden üzerticilik bakımında çok zengin bir dile sahibiz. Ben uzun yıllar yapancı dil eğitimi aldım ama şunu çok iyi biliyorum bizim dilimiz kadar samimi ve özgün bir yok tanıştığım diller arasında. Yabancı dil bilmem rağmen kendi dilimi her zaman koruma taraftarıyım. Konuşmalarımda mümkün olduğunca yabancı kelimeleri azaltmaya çalışıyorum. Hiç bir türkle asla ve asla yabancı terimler kullanarak konuşmam. Bu alıştırma değildir arkadaşlar yada medeniyet yabancı dil konuşmak isteyen biri özellikle ilk önce kendi dilini çok iyi bilmelidir. Aksi taktirde hiç bir şekilde düşünce yoğunluğuna giremez ve dil öğrenemez. Kişi ana dilini bildiği kadar vardır benim için. Ne güzel söylüyoruz dünyada 5. dilmişiz ama konuşmalarımızda ve reklam tabelarında hala çirkin yabancı kelimeler bulunmakta. Bizde ki düşünce şekli çok farklı ülkemize gelen yabancıların kendi müziklerini dinlemeleri onları mutlu ederdiye düşünüyoruz. Evet kısmen doğru ama bu şekilde bir yere gelinemez. Kimi turistler ki bunlar devamlı gelenler gelince türklerin yaşam alanlarına ulaşmaya onların yaşamlarını merak ediyorlar. Ben Türkiye Cumhuriyetinde doğmuş olmaktan çok mutluyum.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
turkce

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
adobe flash cs3 kullanım klavuzu E-BOOK (türkçe) + interaktif (türkçe) yildiz.enes Flash 84 08-02-2013 15:59:31
adobe indesing kullanım klavuzu E-BOOK (türkçe) + internetten interaktif (türkçe) yildiz.enes InDesign 33 11-02-2012 19:44:17
İngilizce- türkçe, türkçe- ingilizce çeviri yapılır janeozlem Sonuçlanan İlanlar 0 06-04-2008 11:08:34

Kapat
Şifremi Unuttum?