Türkçemiz nereye gidiyor

Edebiyat - Türkçemiz nereye gidiyor Sponsorlu Bağlantılar 21.yüzyıla girdiğimiz şu günlerde elimizdeki değerlerin en önemlilerinden biri olan Türkçe nin nasıl çürüdüğünü hepimiz görüyoruz.Görüyoruz ama bunun için bir şey yapıyor muyuz? Hayır. Mustafa Kemal Atatürk ün ...

Türkçemiz nereye gidiyor
pelin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pelin(34)

Grafiker / İstanbul

Türkçemiz nereye gidiyor

Alt 21-09-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

21.yüzyıla girdiğimiz şu günlerde elimizdeki değerlerin en önemlilerinden biri olan Türkçe nin nasıl çürüdüğünü hepimiz görüyoruz.Görüyoruz ama bunun için bir şey yapıyor muyuz? Hayır.

Mustafa Kemal Atatürk ün 1 Kasım 1928 yılında Arapça yı kaldırıp yerine Latin harflerinden oluşan Türk Alfabesini getirdiğini biliyoruz.Bu devrim Türkiye nin gelişmesi ve dünyaya ayak uydurması adına yapılmış en büyük hareketlerden biridir.Burada düzeltmemiz gereken bir şey vardır.O da "alfabe" kelimesinin bile nasıl dilimizde yer bulduğudur.Alfabe alfa ve beta ile başlayan lisanı temsil eder.Bizim kullanmamız gereken ise "abece" dir.Çünkü bizim dilimiz a,b ve c harfleri ile başlıyor.

Günümüzde artık Türkçe öylesine yozlaşmış ki artık insanlar aralarında konuşurken "ok" "yes" gibi kavramları kendi dillerinde sanmaya başlamışlar.Bir ulusu kontrol altına almanın veya yok etmenin silah kuvveti hariç en etkili yolu kültürünü bozmaktır.Oktay Sinanoğlu bir kitabında batı uluslarının Türkiye deki oyunları arasında en önemlisinin Türkçe ye saldırı olduğunu belirtmiştir.Bu görüş kanımca yüzde yüz doğrudur.

Öyle bir hale geldik ki insanımız artık yabancı dille anlaşmayı övünç sanıyor.İnsanlar kurdukları cümlelerde bazen tamamen İngilizce kelimelerle bazen de Türkçe kelimeler arasına İngilizce serpiştirerek konuşmayı tercih ediyorlar.Bu durumdan da hiç rahatsız olmamaları nasıl bir durumda olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Dilimizin kurallarını hiçe sayan konuşma tarzları sergileyen insanların yeri geldiğinde büyük milliyetçi oldukları gözlerden kaçmayan trajikomik bir durum.Kendileri ile çelişkiye düşen ama bunu onlara söylemedikçe asla farkına varamayan insanlar var. Türkçe yi basit ve sıradan bir dil gibi yorumlayan bu kişilerin kendilerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak nitelemeleri açıkçası üzücü bir durum.

Türkiye Cumhuriyeti nin resmi dili Türkçe dir ve bu ülkede yaşayan insanların da kendi dillerini özenle korumaları gereklidir.Eminim ki bir çoğu anayasada yer alan bu maddenin kaldırılmasından rahatsız duymayacaklardır.Böyle düşünmemin sebebi ise Türkçe yi kullanış biçimlerinden başka bir şey değildir.

Türkçe kullanımında yapılan hataların en başlıcaları bağlaçların yanlış kullanımıdır."de" "ki" bağlaç ve ekleri bilhassa en yanlış kullanılanlardır.Bir diğer olumsuzluk da İngilizce kelimeleri cümlelerinin arasına serpiştirmektir."yes geliyorum" veya "ok" gibi artık kendi dilimizde bir kelime olduklarına bile inanmak üzere olduğumuz bu tür kullanımlarla sıkça karşılaşmaktayız.Bir diğer karşılaştığımız şey de kelimeleri değiştirerek kullanımdır.Sonu z ile biten kelimeleri s ile kullanmak,ı veya i harfleri yerine 1 sayısını koymak,v yerine w kullanmak gibi.

Bu tür kullanımlarda kişinin savunması ise kurduğu cümle kadar komik ve düşündürücüdür:

"Öyle alıştım"

Aslında bu konu hakkında konuşacak pek çok şey vardır fakat konunun aslı "Türkçe nin yok oluyor olmasıdır".Atatürk ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözü eksik biliniyor.Doğrusu "Türk demek Türkçe demektir ne mutlu Türküm diyene" dir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

HORUS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HORUS

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-09-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
güzel konu ve güzel bir anlatım
ancak sizmi yazdınız yoksa alıntımı belirtmemişsiniz
alıntıysa kimden olduğunuda belirtirseniz iyi olur
Bu mesajdan alıntı yap
hakanokmen82 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hakanokmen82(35)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-09-2007 #3
hoş bi konu gerçekten yerinde ve doğru bir konu. Tebrik ederim AŞKIM seni.
Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 21-09-2007 #4
hoş bi konu gerçekten yerinde ve doğru bir konu. Tebrik ederim AŞKIM seni.
Türkçemiz nereye gidiyorDTürkçemiz nereye gidiyor

güzel yazı saol.pelin.
Bu mesajdan alıntı yap

pelin(34)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-09-2007 #5
teşekkür ederim canım. benim en hassas olduğum konulardan biri biliyorsun.Türkçemiz nereye gidiyor

çevremden, internetten yaptığım araştırmalardan alıntılarla birlikte düşüncelerimi yazdım. herhangi bir kişinin yazısı değil.

Türkçemiz nereye gidiyorDTürkçemiz nereye gidiyor

güzel yazı saol.pelin.
ama lütfen Türkçe karakterlerimizi kullanalım Türkçemiz nereye gidiyor)
Bu mesajdan alıntı yap

HORUS

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-09-2007 #6
1- flood yasak
2- yazıyı okumadınızmı ne diyor "Alfabe alfa ve beta ile başlayan lisanı temsil eder.Bizim kullanmamız gereken ise "abece" dir.Çünkü bizim dilimiz a,b ve c harfleri ile başlıyor."
sizin imzanız ne diyor " Türkçemize ve Türkçeye özgü milli değerimiz [COLOR="Red"]alfabemize[/COLOR] sahip çıkalım."

yazdık iyi hoş ama madem uyucaz beraber uyalım bunlara
dimi ama
Bu mesajdan alıntı yap

pelin(34)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-09-2007 #7
yazıyı ben yazdığım için okudum sadece bir dikkat eksikliğinden dolayı yanlış yazım olmuş. Özür dilerim.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-09-2007 #8
teşekkür ve tebrik ediyorum duyarlılığıız ve paylaşımız için sn.pelin
Bu mesajdan alıntı yap

HORUS

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-09-2007 #9
bu arada sanırım yazı başka bir forumdan mysticc nickli bir üyeden alıntı (26 temmuz 2006)
kaynakları belirtmek yazıyı yazan arkadaşlara saygı için gerekli
tabi o siz değilseniz

Türkçenin kullanılışı ve gidişatı ile ilgili tartışmala uzun yıllardır devam edip gitmekte
ben hala olumlu bir sonuç göremesemde çevremde insanların bu çabalarına destek vermeden de geçmemek lazım
an geliyor şu forumda bile bazı üyelerin mesajlarını anlamakta zorlanıyorum

ben bu konuda cahit hocamın mesajını bekliyorum
daha aydınlatıcı olucaktır
Bu mesajdan alıntı yap

pelin(34)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-09-2007 #10
üzgünüm. ben bu yazıyı daha önce kendi şirketimize ait bir sitede kullanmıştım. o site şuan yenileme aşamasında olduğu için inceleyin diyemiyorum.
zaten burada yazınının kime ait olduğunun yada daha önce nerede yayınladığımızı değil Türkçemizi nasıl kurtaracağımızı ve koruyacağımızı konuşuyoruz.
Neler yapmamız gerektiğini araştırıp buraya yazmanızı tercih ederdim. konu bu çünkü.

yıllardır Türkçemiz sömürülüyor. bizde sadece formlarda yada arkadaş sohbetlerinde bunu tartışıyoruz ve korumaya çalışıyoruz. Ama Türkiye kapsamında bir kampanya başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl yaparız bilmiyorum bunu oturup konuşmak tartışmak gerekiyor. ve bir an önce bununla lgili yasaların çıkması gerekiyor. Türkçemizi düzgün konuşmayan ve yazmayan insanları uyarmakla başlayabiliriz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
dilimiz nereye gidiyor, dilimize sahip kalm, gidiyor, kurallarına, nereye, turkcemiz nereye gidiyor, türkçe, türkçemiz, uyalım