Üç Boyutlu Televizyon Yolda

Teknoloji Haberleri - Üç Boyutlu Televizyon Yolda ...

Cevapla
Üç Boyutlu Televizyon Yolda

Üç Boyutlu Televizyon Yolda

Alt 28-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="Red"]
Üç Boyutlu Televizyon Yolda


Üç Boyutlu Televizyon Yolda
[/COLOR]


Türk araştırmacıların önderliğinde [COLOR="Red"]Avrupa Birliği (AB) 6. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen 3DTV (3 boyutlu TV)[/COLOR]
projesini yürüten ekip, görüntülerin elde edilmesinde önemli aşamalar kaydetti. [COLOR="Red"]"Hayalet"[/COLOR] gibi görüntüler verecek 3 boyutlu TV çalışmalarını sürdüren dev kadrolu ekip, 3 yılda elde ettiği birikimle dünya çapında 275 yayına ulaşırken, optoelektronik teknolojisindeki gelişmelerle birlikte bu TV'lerin 8-9 yıl sonra ticarileşmesi bekleniyor.

Proje Koordinatörü Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi [COLOR="Red"]Prof.Dr. Levent Onural,[/COLOR] 3 yıl önce başlatılan ve AB 6'ncı Çerçeve Programı dahilinde yürütülen 3 boyutlu TV projesinin 8 ay içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

Projeye, 7 ülkedeki 19 kuruluştan 180 araştırmacının katıldığını belirten Onural, araştırmacıların tamamının dünyada iyi tanınan bilim adamlarından oluştuğunu kaydetti.

Üç boyutlu TV projesinde senaryodan çekime, kameralardan ekran boyutuna uzanan bir dizi çalışmanın yürütüldüğünü anlatan Onural, aslında 3 boyutlu çekimlerin halihazırdaki 2 boyutlu çekimler kadar eski olduğunu söyledi.

1900'lerin başlarından beri özel gözlüklerle izlenebilen stereoskopik yöntemlerle 3 boyutlu filmlerin çekildiğini, hatta 1950'li yıllarda bu tür filmlerin çok popüler olduğunu ifade eden Onural, o dönemde yapılan 3 boyutlu çekimlerin, teknik sorunlar nedeniyle seyircilerde deniz tutmasına benzer bir his yarattığını belirtti. Onural, geliştirilen yeni sayısal teknolojiler ile bu tür hataların büyük ölçüde ortadan kaldırıldığını söyledi.

Holografik teknoloji ile bir ortamdaki ışığı tüm özellikleri ile kaydedip elektronik ve optik yöntemlerle tekrar oluşturarak [COLOR="Red"]"hayalet"[/COLOR] gibi görüntülerin elde edilebileceğini anlatan Onural, teknolojideki tüm gelişmelere rağmen, ışıkla bu tür sonuçlar çıkarmanın oldukça zor olduğunu dile getirdi.

Hareketli 3 boyutlu görüntülerin elde edilmesine yönelik holografik TV çalışmalarının hızla sürdüğünü ifade eden Onural, [COLOR="Red"]"Benim laboratuvarımda da holografik TV çalışmalarını sürdürmekteyiz ve bu konuda dünya lideri konumundayız.

Bu çalışmalar sonucunda, optoelektronik teknolojilerdeki gelişmelere de bağlı olarak, 8-9 yıl içinde gerçeğinden ayırt edilemeyecek ama sadece ışıktan oluşmuş 3 boyutlu görüntüler elde edilebilir; yani hayalet gibi görüntüler oluşturulabilir"[/COLOR] diye konuştu.

Şimdiki TV'lerde de iki boyutlu görüntülerin bulunduğunu, holografik tekniklerle ise görüntüleri ekrandan dışarı çıkaracaklarını belirten Onural, [COLOR="Red"]"Yani elinizi uzatıp tutmak istediğinizde tutabileceğiniz hissini veren gerçeklerinden ayırt edilemeyecek görüntüler olacak.

Henüz bu kaliteye ulaşmamış, ama biz araştırmacılara heyecan veren, çok önemli adımlar olarak nitelenebilecek holografik görüntüleri laboratuvarda elde edebiliyoruz"[/COLOR] dedi.

3 boyutlu TV teknolojisinin yalnızca görüntülerin üç boyutlu gösterimi ile ilgili olmadığını, aynı anda TV ile ilgili tüm süreçleri de değiştirecek sistemler getireceğini söyleyen Onural, senaryodan, çekime, kameralardan görüntü düzenlemesine kadar pek çok süreçte kökten değişimlerin yaşanacağını kaydetti.

3 boyutlu görüntülerin bir yerden bir yere iletilmesini sağlayacak teknolojinin de günümüz teknolojisinden çok farklı olacağını ve bu konudaki araştırmaların da hızla geliştiğini anlatan Onural, projenin başlamasının ardından geçen 3 yıllık sürede 3 boyutlu TV projesinde elde ettikleri sonuçları şöyle özetledi:

[COLOR="Red"]"Geçen 3 yılda, 180 araştırmacının ortaklaşa hazırladıkları 275 yayın, uluslararası dergi ve konferanslarda yayınladı. Bu makalelerin pek çoğu projede elde edilen yeni sonuçları anlatıyor.

Çekim, iletim, internet üzerinden aktarım, gösterim ve standartların geliştirilmesinde pek çok sonuç elde edilmiş durumda. Standartların geliştirilmesi TV gibi ürünlerin ticarileşmesinde ayrı bir önem taşıyor. Proje ekibimiz, 3 boyutlu TV konusundaki standartların geliştirilmesinde dünyada lider konumunda.

Her ne kadar holografik televizyonlara hala 8-9 yıl varsa da bugünkü teknoloji ile de 3 boyutlu TV mümkün. Elde ettiğimiz 3 boyutlu model görüntüleri çok açılı video biçiminde 3 boyutlu olarak gösterebiliyoruz."[/COLOR]

Onural, değişik fuar ve sergilerde bu teknolojiye dayalı 3 boyutlu TV demoları yaptıklarını belirterek, "Çok açılı video kodlaması alanında da somut başarılar elde ettik. Birbirinden birkaç derece farklı 8-9 açıdan alınmış video görüntülerini aynı anda çeken, sonra da bunları geniş bant internetten geçebilecek şekilde şifreleyerek alıcıya iletebilen sistemler konusunda da somut başarılara ulaştık" diye konuştu.

Onural, kaliteli 3 boyutlu TV'nin evlerde kullanılabilir hale gelmesi için henüz erken olduğunu belirterek, bu süreçte de optiği işleyen elektronik teknolojisinin ilerleme kaydetmesinin gerektiğini anlattı.

Optoelektronik teknolojisinde yapılması gerekenleri çok iyi analiz edebildiklerini söyleyen Onural, bu konuda hızlı sonuç alabilmek için nanoteknoloji biliminden de yardım alabileceklerini ifade etti.

AB 6. Çerçeve Programlarından 6,15 milyon avro ile desteklenen 3 boyutlu TV projesinin pek çok yeni araştırmacıya da ilham kaynağı olduğunu, pek çok üst düzey yetkiliden de takdir topladıklarını anlatan Onural, bu projenin başarısı sonucunda AB 7. Çerçeve Programında 3 boyutlu teknolojilerle ilgili yeni pek çok projenin başlatılmasına karar verildiğini kaydetti.

Kaynak: TÜBİDER
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 28-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Gelecek çok eglenceli olacak galiba Üç Boyutlu Televizyon Yolda
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 28-02-2008 #3
hurrem Sende Bole seylerı Bulmak ıcın Para mı alıyosunÜç Boyutlu Televizyon Yolda Kafamı karıstırma Ben bılgısayarımla MutluyumÜç Boyutlu Televizyon Yolda 3 Boyut Yasıyorum zaten Herseyı Bır de Tv ole ızlerSem
abowww Ben Uçarımm...HEHEHE
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 11-03-2008 #4
Üç Boyutlu Televizyon YoldaD Vallaha Pes Dogrusu Üç Boyutlu Televizyon Yolda Böyle şeyleri nerden Bulursun Bilmemki Üç Boyutlu Televizyon Yolda

emeğine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
x-ir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

x-ir(36)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 11-03-2008 #5
Böyle şeyleri nerden Bulursun Bilmemki Üç Boyutlu Televizyon Yolda
bende merak ediyorum

tvden kurtulmanın yollarını ararken, 3 boyutlusuda çıkarsa yandık :S
Bu mesajdan alıntı yap
onruynk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onruynk

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 03-09-2008 #6
Bunu hologram teknolojisi ile sağlıyorlar ve makaledede bahsettikleri gibi nona teknolojiden faydalanılıyor.Bilim kurgu gerçek oluyor Üç Boyutlu Televizyon Yolda ama bu teknolojinin TVlere adaptasyonu hızlı olamaz.Bi sürü kişi Hologramı nano teknolojiyi yeni duymuşken ve hatta duymamışken bile 3 boyutlu TVden bahsediliyor. Bu bizim teknolojik gelişmeleri ne kadar geriden ama bir o kadarda hızlı takip ettiğimizi gösteriyor.Belki bu durgunluk bir ivme kazanırda teknolojik alanda önemli atılımlar yapabiliriz.Paylaşım için saol faydalı bilgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 03-09-2008 #7
2012 de bir göktaşı çarpması, Antartika nın artık ada olması (enson 25.ooo yıl önce), susuzluğun ve küresel ısınma etkilerinin hızla artığı bir ortamda bunları görememe durumumuzda var..ha tamam herşey lay lay lom gitti..bunun bize girişi kdv si..çoluk çombalaklar (yaşıyor olurlarsa) işlerine yarar sanırım..
Bu mesajdan alıntı yap
Özlem BAYIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Özlem BAYIR

Fotoğrafçı / İstanbul

Standart
Alt 03-09-2008 #8
gelecek giderek karmasıklasıyor..
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
boyutlu televizyon

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
3 boyutLu oBje yapımı Murat Photoshop 1 27-03-2009 18:01:49
3 Boyutlu Afiş koko_mac1 Afiş Tasarımı 10 17-02-2008 01:55:22
Televizyon izleyen insanlar foto(lazım) Mustafa Hakan Fotoğraf - Resim 0 07-12-2007 16:54:37
Üç Boyutlu Bilardo Masası Ali Emre İlginç Videolar 0 25-11-2007 20:36:46
3 boyutlu fırça piti Graficafe 12 30-06-2007 20:11:58

Kapat
Şifremi Unuttum?