Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur Biri Yardım Etsin.

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur Biri Yardım Etsin. ...

kiok isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kiok

Grafiker / İstanbul

ünlem

Alt 07-02-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar,

Ben bu sene kısmet olursa liseyi bitirip üniversiteye girmeyi planlıyorum.Ancak şöyle bir durum var ki İstanbul gibi bir yerde yaşamama rağmen İstanbuldaki üniversitelerde '' Grafikerlik'' tarzında bir bölüm bulamadım(Devlet Üniversiteleri Özele Gidecek Durumum Malesef Yok).Sadece Haccettepe Üniversitesi dikkatimi çekti.Orada internet ortamından araştırdığım kadarıyla böyle bir bölüm var ve yetenek sınavı ile alıyor.Şimdi asıl olay ve Kafamı Karıştıran Sorular Şunlar;

*Üniversite Alanlarındaki ''Grafik Tasarım'' ile ''Grafikerlik'' Aynı şey mi?
Yani Bilgisayar Ortamında Freehand Corel Gibi Bazı Programlarla Yaptığımız Çalışmaların Bulunduğu Alan mı?

*Bu Grafik Bölümü Yetenek Sınavlarında Ne Soruyorlar veya Ne Yaptırıyorlar Acaba ?

*Birde Aramızda Grafik Bölümü Olarak Üniversitede Okuyan Bi Abi veya Abla Varsa Beni Aydınlatırsa Sevinirim.Bu Grafik Bölümü Üniversitelerdeki Çizim Üzerine mi Oluyor Yoksa Bilgisayar Ortamındaki Çalışmalar mı?

Çok Aklım Karıştı Lütfen Yardım Edin. Şimdiden Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.:crying:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 07-02-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhabalar,

Ben bu sene kısmet olursa liseyi bitirip üniversiteye girmeyi planlıyorum.Ancak şöyle bir durum var ki İstanbul gibi bir yerde yaşamama rağmen İstanbuldaki üniversitelerde '' Grafikerlik'' tarzında bir bölüm bulamadım(Devlet Üniversiteleri Özele Gidecek Durumum Malesef Yok).Sadece Haccettepe Üniversitesi dikkatimi çekti.Orada internet ortamından araştırdığım kadarıyla böyle bir bölüm var ve yetenek sınavı ile alıyor.Şimdi asıl olay ve Kafamı Karıştıran Sorular Şunlar;

*Üniversite Alanlarındaki ''Grafik Tasarım'' ile ''Grafikerlik'' Aynı şey mi?
Yani Bilgisayar Ortamında Freehand Corel Gibi Bazı Programlarla Yaptığımız Çalışmaların Bulunduğu Alan mı?

*Bu Grafik Bölümü Yetenek Sınavlarında Ne Soruyorlar veya Ne Yaptırıyorlar Acaba ?

*Birde Aramızda Grafik Bölümü Olarak Üniversitede Okuyan Bi Abi veya Abla Varsa Beni Aydınlatırsa Sevinirim.Bu Grafik Bölümü Üniversitelerdeki Çizim Üzerine mi Oluyor Yoksa Bilgisayar Ortamındaki Çalışmalar mı?

Çok Aklım Karıştı Lütfen Yardım Edin. Şimdiden Emeği Geçen Herkese Teşekkürler.:crying:

Güzel Sanatlar Fakültesine Giriş
buradan ulaşabilirsiniz

Faydalı Olması Dileğiyle...
Bu mesajdan alıntı yap
bycapkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bycapkin

Grafiker / Bolu

Alt 07-02-2012 #3
Merhaba güzel kardeşim. İyi bir tasarımcı olursan iyi bir Grafiker olursun. Bunun için öncelikle bu işi sevmelisin. Beyninde canlandırıp, bilgisayar ortamında veya kağıt üzerinde yaptığın her şey senin yarattığın bir tasarımdır.
Genel olarak üniversitelerde Grafik Tasarım bölümü olarak geçer. 4 yıllık düşünüyorsan 1. sınıfta eğiitimini alırsın. 2. yada 3. sınıfta bölüm seçersin. Grafik/Tasarım - Serigrafi - Matbaacılık vs.
Şahsen 2 yıllık Üniversite mezunuyum. 1. sene'm ssayısal derslerle ve 1 kaç sözel derslerle geçti bunların yanında desen dersi baskı teknikleri dersi ve fotografcılık gbi dersler aldım.
2. Sınıfta Agırlıklı olarak bilgisayar üzerinde uygulamalı dersler aldım. Bu okul/hoca olarak değişir. Ben pek şanslı değildim işi part-time çalışarak öğrendim.
Yetenek Sınavı için bildiğimi söyleyim. Mesela Önüne 3-5 obje koyarlar bunlara 1 dakika bakma süresi verirler sonra üstünü kapatırlar çizersin Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin. yada bir portre.. yetenek sınavı ile girersen karakaleminin iyi olması gerekir.
Bu mesajdan alıntı yap

kiok

Grafiker / İstanbul

Alt 07-02-2012 #4
Murat Vardar ve bycapkin Sizlere Teşekkür Ederim.

Ben 6.Sınıftan beri Matbaalarda Çalışan abimin Matbaacı Olmasından Dolayı Bu işi Öğrenmeye Çalışmış Biriyim, Freehand 9 vardı Benim Zamanımda Şimdi Mx cıkmış sanırım. Freehand iyi kullanırdım, Diğer Programlarda Acemilik Çekerdim, Şu ana kadar Bi 6 Sene Kadar Oldu Matbaada Bişeyler Öğrendim,Ancak Profesyonel Olduğum veya muhteşem olduğumu söylemiyorum kendimi Beğenmişlik yapmakta istemem Grafiker Daima Kendini Geliştirmeli Derler Bana Görede Bu Böyledir.Grafikerlik Çok Sevdiğim ve Zamanında Hayal Ettiğim Birşeydi.Ancak Kafamda Kalemle çizilen olarak yapılan grafikerlik ve Pc Ortamında Yapılan Grafikerlik Olarak Ayrım Olmuştu. Yeni Öğrendim Çizimide içinde Barındırdığını Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin.. Etrafımda Bu Mesleğe Olanak Sağlayan Çok yerde var açıkçası Matbaacılar siteleri Olsun Grafik Tasarım Yerleri vs. Ancak Sınava 1.5 ay kaldı ve El çizimi Hiç Çalışmadım Bilgimde Yoktu Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin. Severek Yapabileceğim ilk 3 Meslekten Biriydi Grafikerlik Bunada Engeller Çıktı Hayırlısı artık ne diyelim. Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin.
Bu mesajdan alıntı yap
KastiDesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KastiDesign

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 08-02-2012 #5
Istanbulda Mımar Sınan Unıversıtesı var bu bolumu bıtırıp de bunu bılmemen cok tuhaf bende bu sene mezun olucam grafık tasarım bolumunu bıtırdım ama unıversıtesıne gırıs yetenek sınavıyla oldugu ıcın ve benım de karakalemım kotu bu yuzden reklamcılık okumaya karar verdım kazanırız ınsallah Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin.
Bu mesajdan alıntı yap
zzx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zzx

Forumdan Uzaklaştırıldı

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 08-02-2012 #6
sakın öyle bir saçmalık yapma
Bu mesajdan alıntı yap

kiok

Grafiker / İstanbul

Alt 09-02-2012 #7
Marmara Üniversitesi ve Mimar Üniversitesi Var Öğrendiğim Kadarıyla ve Sanırım Yetenek Sınavları Zormuş. Dediğim Gibi Benim Resim veya Çizim Tarzı Hiç İşim Olmadı,Devamlı Programlarda Bişeyler Yapmaya Çalıştım.Umarım Olabilirim,Sınavlar Agustostaymıs Galiba Eğer bu Doğruysa 5-6 Ay Çalışıp Deneriz Şansımızı Olmadı Bir Sonraki Seneye Kısmetse Hayırlısı Neyse o Olsun.
Bu mesajdan alıntı yap

kiok

Grafiker / İstanbul

Alt 09-02-2012 #8

Neden Saçmalık ?
Bu mesajdan alıntı yap
suledrk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

suledrk

Öğrenci (Grafik) / Bursa

Alt 09-02-2012 #9
Meslek lisesi grafik ve foto. bölümü son sınıf öğrencisiyim yanlış bilgilerle karar vermek istemiyorum buaralar basım yayım teknolojileri bölümünü kendime uygun gördüm bu bölümü secersem grafik foto bölümünden mezun olucağım için okuldan ek bi puan gelirmi yoksa gelmezmi ? yardımlarınız bekliyorum şimdiden çok teşekkürler Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin.
Bu mesajdan alıntı yap
GrafikvMedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GrafikvMedya

Grafiker / İstanbul

Alt 09-02-2012 #10
Bence arkadaşların akıllarını karıştırma, günümüzde en iyi mesleklerden biri Grafikerlik.

Grafikerliği düşünen arkadaşlara önerim, tasarım gücünüz yüksekse okunabilecek güzel bir bölüm Üniversite İçin Grafikerlik Düşünüyorum Ne Olur  Biri Yardım Etsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
grafik, grafik tasarım, grafik tasarım bolumu, grafikerlik