Vector Çizim - Hatlar ve Renklendirme.

Photoshop Dersleri - Vector Çizim - Hatlar ve Renklendirme. ...

Eraser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Eraser

Webmaster / Kocaeli

Alt 05-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Biraz uzun süren bir işlemdir! Umarım Sabırlı bir kişiliğe sahipsinizdir Wink

ADIM - 1 İlk önce firçamızın ayarı ile işe başlıyalım.Aşağıdaki resimdede gördünüz gibi
kullanıcağımız fırçamızı secip gerekli ayarl değerlerini fırcamıza uyguluyoruz.

- Brush Tip Shape Ayarları

Diameter :5 Px " Fırca Boyutumuz
Angle :-128 Derece
Rcundness:10%
Hardness :100%
Spacing :1%

Vector Çizim  - Hatlar ve Renklendirme.

ADIM - 2 Shape Dynamics Ayarları

Aşağıdaki resimde gördüğünüz ayar değerlerini giriniz.

DİKKAT: Control : Kısmında ılk olarak verdiğpimiz ayar degerı " Fade - 250 " dir bu ayar degerını verdıkden sonra akabınde
Control Kısmında bulunan acılır menuden bu sefer " Pen Pressure " ayarını verıp fırça ayar işlemlerini yapmış oluyor.

Neden basta FADE -250 degerı ve sonrasında Pen Pressure ayarını gırdık.Fade secenedınde fırcamıs Koyucan Saydama dogru gıcedek ve resmımızde belırleyecegımız
hatlarda ıse guzel bır goruntu elde edemıyecektık Pen Pressure sayesınde fırcamızın belırlıyecegımız hatların bası ve sonu dogrultusunda saydam bır sevıyeye gelecek ve guzel hat cızgılerı
cızmıs olacagız Wink

ADIM - 3 Çizmek ıstedıgımız resımımızı acıp ardından ıkı tane Yenı LAYER acıyoruz resımınızın hem ustunde bulunacak Layer bır renk verıyoruz genelde beyaz en guzelıdır.Fırcamısın rengı " sıyah olacagı ıcın"
Dıgerıne ıse hatlarımızı cızecegımız ıcın "Hatlar " ısmında bı layer halıen getırıyoruz.

ADIM - 4 Hatlarımızı cızmek ıcın " Peen Tol " kullanıyoruz.

ADIM - 5 Belirlediğimiz hat kısmını cızdıkden sonra Mouse Sağ tusunu tıklıyor ve karsımıza gelen menuden " Stoke Path..." Secenegını tıklıyoruz.

ADIM - 6 Stroke Path Secenegı tıkladıgımızda karsımıza araclar menusu gelecektır. Tool : acılır penceresınden "Bursh " Ayarlamıs oldugumuz fırcamızı secıyoruz ve "Simulate Pressure" Secenegını ısaretlı hale getırıp "OK" dıyoruz

ADIM - 7 Asagıdakı resımdede gordugunuz gıbı belırledıgımız hatları cızıp gereklı ayarları yaptıgımızda hatlarımızın cızgısı olusmus hale gelıyor.
Hatırlarsanız ılk basta fırcamısın Genıslık degerını " 5 PX " olarak vermıstık bu degerı resmınıze gore sız ıstedıgını olculerı gırebılırsınız.

ADIM - 8 Yenı bır Layer Acıp Resmımızde bulunan Kısı/Kısıler Saclarını cızmeye baslıyoruz. Bunun ıcın yıne Peen Tol aracılı kullanıp sac kısmını komple cızılı hale getırıyoruz.
Başlangıc ve Bitiş noktalarımızı bırlestırden sonra " CTRL+ENTER" tuslarına bastıgımızda sacımız secılı hale gelecek ve bu sayede sacımızın rengını kolayca verebılecegız.Sac Rengını vermek ıcınde
ALT+DELETE tuslarını kullanmanız yeterlı olacaktır

ADIM - 9 Resımde gozuktugu gıbı 8 nci adımda yaptıgımız ıslemlerın ardından sacımızın durumu

ADIM - 10 Resımımızın hatlarını ve Sacını ayarladıkdan sonra " Ten " rengıne geldı sıra...
Ten rengını gırmeden onca yenı bır Layer acıyoruz.Ve layer ımızı Arka plan olarak kullanıcagımız layer ın ustunde tutuyoruz
Fırcamızı secıp ayar degerını " 5 den daha yuksek bır deger gırıp " Ten rengımızıde " #FFC78C " değerlerini giriyor ve fırcamısla ten kısımlarını boyuyoruz.Bunu fırca degılde Peen Tols aracı ılede yapabılırsınız
Ama bu ıslem bıraz uzun surecektır sızın ıcın...

ADIM - 11 Ten rengımızı belırledıkden sonra ıse YÜZ kısmına geldık.Yenı bır Layer acıp Yüz kısmında KAŞ ve Kirpiklerin ciziminde Penn Tol aracı ıle Secılı hale getırıp Sac ıslemınde yaptıklarımızı yapıyoruz.
Goz altı ve Burun hatlarında ıse Fırcamızın Pixell ayarını "3 PX " yapıp Peen Tol ıle hattı belırleyıp ADIM 5 ve 6 da yaptıgımız ıslemlerı uyguluyoruz.

ADIM - 12 Göz işleminde göz bebegımızın dıs kısmında bulunan yerlerı beyaz olarak belırleyıp yıne Fırcamız ıle beyaz renge boyuyoruz. Dikkat edın Goz beyaz olarak actıgım layer " Yuz" hatlarını belırledıgımız layer ın altında olmasına Wink

ADIM - 13 Göz hatlarımızı belırledıkden sonra yenı bır Layer acıp bu Seferde Göz bebegımızı cızıyoruz. Actıgımız layer ıda Beyaz olarak belırledıgımzı layer ın ustune acıyoruz." Elliptical Marquess Tool " Aracını kullanıp Goz bebeklerımızı cızıyoruz.

ADIM - 14 Yüz hattını cızdıgımız gıbı resımde bulunan karekterımızın dudak hattını cızmek ıcın yenı bır layer acıp Peen Tol aracı ıle dudak hatlarını belırlıyor akabınde yenı bır layer acıp fırcamıs ıle dudak rengımızı ayarlayıp " ruj diyim " boyuyoruz.

SONUÇ

Ve Resım ıslemımız bıtmıs oluyor. Hatlarınızı ne kadar dıkkatlı cızer ısenız okadar ıyı bır sonuc elde edebılırsınız. Bu resmın daha detaylı bır sekılde anlatmak ısterdım arkadaslar ama kaba taslak anlatmayı sectım ınce ıslemlere gecersem anlatımım uzun surecek
ve bırakın resmı cızmeyı sanırım bır cogunuz anlatımı gorunce sıkılıcaksınız...

Resım golgelendırme ve Goz bebegının gercekcılıgı sızlere kalmıs bırseydır. Göz cızımı konusunda acıkcası ıyı oldugumu soyleyemıcem... Of yaa

Elımden geldıgınce sızlere bunu anlatmaya calıstım her ne kadarda anlatımımda ve uslubumda bır hata var ıse sımdıden affola kusura bakmayın.
Tıkandıgınız bır yer oldugunda bu baslık altından yardım ısteye bılır elımden geldıgınde sızlere yardım etmeye calısıcagımı soyleyebılırım

Sizlere sımdıden kolay gelsın... Wink
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

poetmen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poetmen

Grafiker / Mersin

Alt 10-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
yüregine sağlık başka bişe demiyorum denmez çünki ben okurken daraldım. birde anlasam cok iyi olacak. bu resimdeki yeşil desenleri vektörel yapmak istiyorum anlatırsan cok sevinirim şimdiden tşk ler
Bu mesajdan alıntı yap
Muhammed Tumbul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Muhammed Tumbul

Forumdan Uzaklaştırıldı

Öğrenci (Diğer) / Sivas

Alt 10-05-2009 #3
Emeğine sağlık..Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Eraser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Eraser

Webmaster / Kocaeli

Alt 11-05-2009 #4
yüregine sağlık başka bişe demiyorum denmez çünki ben okurken daraldım. birde anlasam cok iyi olacak. bu resimdeki yeşil desenleri vektörel yapmak istiyorum anlatırsan cok sevinirim şimdiden tşk ler
Resimdeki Yeşil Desenler Derken. Yeşil Desen içeren Resim Göremiyorum ?
Bu mesajdan alıntı yap
karantina isimli Üye şimdilik offline konumundadır

karantina

Hiç Biri / İstanbul

Alt 11-05-2009 #5
anlatımın gayet başarılı teşekkürler emeğin için
Bu mesajdan alıntı yap
dorule isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dorule

Grafiker / Sakarya

Alt 09-06-2009 #6
çok teşekkürler emeğne sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
burak1709 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burak1709

Öğrenci (Diğer) / Bursa

Alt 13-06-2009 #7
anlatım için sağol denedim hemen,birazcık kötü gibi ama ilk daha olsun Vector Çizim  - Hatlar ve Renklendirme.
işte sonuç:
Bu mesajdan alıntı yap
ponti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ponti(33)

Hiç Biri / Ankara

Alt 15-06-2009 #8
Emeğinize sağlık..Bende hemen hemen aynı şekilde yapıyorum fakat hat olayını yapmıyorum bir an önce deneyeceğim.Ben bu tip çalışmalara çok meraklıyım,o yüzden daha detaylı ve uzun bir ders hazırlarsanız sıkılmadan takip ederim.Benim gibi bir çok arkadaş olduğuna da inanıyorum..Sonuçta sabır etmeden hiç bir şey olmuyor değil mi?..
Şimdiden emeğiniz için teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
hrn35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hrn35(24)

Öğrenci (Grafik) / İzmir

Alt 15-06-2009 #9
güzel anlatım teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
tsira_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tsira_(35)

Grafiker / Ankara

Alt 18-06-2009 #10
ben de deniycem. hep yapmak istediğim bişeydi.Vector Çizim  - Hatlar ve Renklendirme. teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları