İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?

Graficafe - İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar? ...

MehmetRecepOzdemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MehmetRecepOzdemir

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 16-12-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Bitürlü anlayamadım gitti.İş görüşmesine gidiyorsun bütün herşeyi konuşuyorsunuz.Adam ana bababınız dahi ne iş yaptığını soruyor konuşup görüşme yapıyorsunuz.Ama illa o ikinci görüşme olacak ! E ya tabi olacak olacakki son rütujlar verilsin görüşmeye.LAKİN neden iş veren ilk görüşmede sorulmasına rağmen ne kadar maaş vereceğini söylemez kardeşim?Nedir bu trip yani?İlla 2.görüşmede söyleyecek,e 2.görüşmede verdiği maaş işime gelmezse ne olacak? Peki o ikinci görüşmeye kadar ben önüme çıkan fırsatları değerlendirmemiş bu işe güvenmişsem (her ne kadar son derece yalnış bir davranış olsada) ilk görüşmede söylersin ne kadar maaş vereceğini bakarım maaş işime gelmiyorsa eyvallah der çıkar giderim.Neden illa "patronluğun verdiği yetkiye dayanarak seni amele ilan ediyorum" felsefesi altında işçi ezilir gider..Özellikle Grafikerin meslek hayatında...Anlam veremiyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

atibin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atibin(47)

Webmaster / İstanbul

Alt 16-12-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Neden işverenden maaş miktarı belirtmesini bekliyorsunuz ki ?
Siz kendiniz biliyorsanız ve güveniyorsanız keni maaşınızı kendiniz belirleyin.

2. görüşme çok makul, sadece siz başvurmuyorsunuz o işe. her şeyin bir kuralı var yani İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?
Bu mesajdan alıntı yap

MehmetRecepOzdemir

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 17-12-2010 #3
Neden işverenden maaş miktarı belirtmesini bekliyorsunuz ki ?
Siz kendiniz biliyorsanız ve güveniyorsanız keni maaşınızı kendiniz belirleyin.

2. görüşme çok makul, sadece siz başvurmuyorsunuz o işe. her şeyin bir kuralı var yani İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?
İkinci görüşmenin olması gerektiğini bende savunuyorum bunda bir yanlış yok ama sizinde dediğiniz gibi başvuranın kendi maaşını belirtmesi için bi fırsatı olması gerekiyor.İlk görüşmede maaş konuşulmuyor sorun burda.Diyelim konuşuldu adam şu kadar dedi baktım bende bu benim seviyeme uygun bir maaş değil diyeceğim belkide?

Şu gerçeğide kabul etmek lazım Türkiyede kendi maaşınızı belirlemeniz ve iş verene bunu kabul ettirebilmeniz çok çok zor.Çok az bir iş veren bunu kabul ediyor.Bu konuyu buraya açtım çünkü üniv tezimdi bu konu konuştuğum bütün çalışan veya işsiz grafikerlerin ortak şikayeti buydu..
Bu mesajdan alıntı yap
graf_ipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graf_ipek

Grafiker / İstanbul

Alt 17-12-2010 #4
kabul ettirmeniz çok zor demişsiniz fakat yine de siz karşı tarafın söylemesini beklerseniz o asla söylemez ay sonunda elinize 3 kuruşu sıkıştırır siz mağdur olursunuz.En başından maaş+ssk+yemek o açmıyorsa sizin açmanız gerek.Unutmayın sadece siz ona muhtaç değilsiniz o da size muhtaç.Bir uzlaşma yolu bulacaksınız.Baktınız olmuyor kolay gelsin iyi çalışmalar...
Bunu kesinlikle anladım işe başlamadan maaş ssk vs. her şartı konuşacaksınız.Bunlarda uzlaşmadan işe başlanmaz gerçekten mağdur olursunuz zamanında ben çektim siz çekmeyin.Sakın taviz vermeyin.
Bu mesajdan alıntı yap

MehmetRecepOzdemir

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 17-12-2010 #5
İlk zamanlar bende aynı sorunu yaşamıştım.Kek gibi konuşmadan işe başlayıp ilerleyen zamanlarda eksiklikleri görmüştüm e tabi butür sıkıntılarda güzel deneyim veriyor insana ağzınız yandığı için...Mesela benim şuan çalıştığım yerde işe başlamadan önce ilk görüşmede bütün gerekenleri konuştuk sonra açık açık dedim benim kafamdaki maaşı söylemeden önce siz kendi fikrinizi söyleyin ? Ki haklıda çıktım..karşı taraf biraz eveledi geveledi ama sonunda söyledi..Benim bu konuya tepki verme noktamda bu tam olarak.Misalen işverenin kafasında 1500 var ama ortaya çıkıp diyorumki kafamdaki ücret 1250 başlangıç.Adam pek tabi kendi fikrini ortaya atmadığı için işine geliyor bu ve kabul ediyor onu.Sorduğunuz zamanda bende öyle bişey söyleyecektim diyor..Ben işe girmeden önce kendimi garantiye aldım.Siz bana ücreti söylemeden benim ağzımdan miktar çıkmıcak dedim ve söyledi oda.Benim beklentimin üstünde bir miktardı bu ve bende kabul ettim..Bilmeden miktarı söylediğiniz zaman karşı taraf cinlik yapabiliyor..buna deli oluyorum ben !
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-12-2010 #6
Öncelikle iş görüşmesinde bırakın istediği her soruyu sorsun İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?
Sonra siz ona yapacağınız işte neler beklediğini sorun :giggle: Sonrasında da bu işleri yapacak kişiye ne kadar bir ücret vermeyi düşünüyorsunuz diye sorun :bigsmile:

Eğer ki ikinci görüşmeye derse, merak ettiğiniz herbir konuda soruyorsunuz, yapılması gereken işleri de bir güzel anlatıyorsunuz, gelgelelim ücret konusunda niye bu kadar cahilce davranıyorsunuz İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar? diyebilirsiniz :giggle:

Eğer ki görüşmede hoşunuza gitmeyen bir durum varsa açıkça söyleyip, benimle iş anlaşması yapmayabilirsiniz ama tek kriteriniz fiyatsa niye bu kadar şey soruyorsunuz da diyebilirsiniz İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?

Arkadaşlar kendi çalışma hayatımda, her zaman fiyat ilk görüşmede belli olmuştur.
Hiç öyle muallakta bir çalışma yapmadım, bunu yapanlar ya ne işi yaptıklarını bilmiyorlar, ya da nasıl bir eleman aradıklarından emin değillerdir diyorum.

Başarılar herkese...
Bu mesajdan alıntı yap
Trace isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Trace

Matbaacı / İstanbul

Alt 17-12-2010 #7
Bence de ciddi bir işyeri sahibi, ciddi bir patron
arkadaş bu işleri yapıyorsan bizim işimizi göreceksen bu kadar lira verebiliyoruz,
işine geliyor mu diye ilk beş dakikada demeli.
çalışana kafanda ne var sorusu, bana göre patronun atmayı düşündüğü ilk gol.
Hem zamanımızda maalesef patronlar (muhakkak ki şartlardan dolayı)
mümkün olan maksimum verimi alıp mümkün olan en ucuz maliyetli eleman istiyor.
Bu mesajdan alıntı yap

MehmetRecepOzdemir

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 18-12-2010 #8
arkadaş bu işleri yapıyorsan bizim işimizi göreceksen bu kadar lira verebiliyoruz,
Kesinlikle katılıyorum !
Bu mesajdan alıntı yap
atibin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atibin(47)

Webmaster / İstanbul

Alt 22-12-2010 #9
Eğer ki ikinci görüşmeye derse, merak ettiğiniz herbir konuda soruyorsunuz, yapılması gereken işleri de bir güzel anlatıyorsunuz, gelgelelim ücret konusunda niye bu kadar cahilce davranıyorsunuz İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar? diyebilirsiniz :giggle:

Eğer ki görüşmede hoşunuza gitmeyen bir durum varsa açıkça söyleyip, benimle iş anlaşması yapmayabilirsiniz ama tek kriteriniz fiyatsa niye bu kadar şey soruyorsunuz da diyebilirsiniz İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?
Yok öyle bir şey İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?
Açıkcası bana böyle bir soru gelirse, çayınızı içtiyseniz diğer başvuruları değerlendiremem lazım diyerek size nazikçe kapıyı gösteririm. İş veren iş görüşmesi sırasında neden Maaş miktarını sır olarak tutar?

Eleman, personel ve işçi yerini bilmeli...
Bilmeli ki çalışabileceği yeri de kendi seçebilmeli.
Bu mesajdan alıntı yap
Dark Water isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dark Water

Matbaacı / İstanbul

Alt 22-12-2010 #10
İlk zamanlar bende aynı sorunu yaşamıştım.Kek gibi konuşmadan işe başlayıp ilerleyen zamanlarda eksiklikleri görmüştüm e tabi butür sıkıntılarda güzel deneyim veriyor insana ağzınız yandığı için...Mesela benim şuan çalıştığım yerde işe başlamadan önce ilk görüşmede bütün gerekenleri konuştuk sonra açık açık dedim benim kafamdaki maaşı söylemeden önce siz kendi fikrinizi söyleyin ? Ki haklıda çıktım..karşı taraf biraz eveledi geveledi ama sonunda söyledi..Benim bu konuya tepki verme noktamda bu tam olarak.Misalen işverenin kafasında 1500 var ama ortaya çıkıp diyorumki kafamdaki ücret 1250 başlangıç.Adam pek tabi kendi fikrini ortaya atmadığı için işine geliyor bu ve kabul ediyor onu.Sorduğunuz zamanda bende öyle bişey söyleyecektim diyor..Ben işe girmeden önce kendimi garantiye aldım.Siz bana ücreti söylemeden benim ağzımdan miktar çıkmıcak dedim ve söyledi oda.Benim beklentimin üstünde bir miktardı bu ve bende kabul ettim..Bilmeden miktarı söylediğiniz zaman karşı taraf cinlik yapabiliyor..buna deli oluyorum ben !
madem işverensiniz ATİBİN bey, arkadaşların söyledikleri size ne kadar haklı veya haksız geliyor?
bu konuda yorum yapmıyorsunuz,size ters gelen yorumlara yorum yapıyorsunuz..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları