Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.

Web Tasarımı - Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz. ...

Cevapla
Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.
dizaynplus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynplus

Hiç Biri / Bursa

Standart

Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.

Alt 26-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Web 2.0 nedir?
Basit bir dille web 2.0 yeni bir siteme geçişimizi anlatan bir deymimdir. O'Reilly Media tarafından 2004'de kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners-Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.
Yani web 2.0 sitenizi açık bir dille tartışmak gerekirse diğer sitelerden kaynak bilgiler çekerek sitenizi güncel dinamik tutmanıza yarar bi diğer özellikleri ile sunucuda kurulan yada kullanıcıda kurulan programlarla site kullanımını kolaylaştırmakla birlikte kullanıcıyı site sahibi gibi benimsetmektir.

yani web 2.0 bir sitede üyeliğiniz varsa o site size izin verdiği gibi kendi alanınızı oluşturabilir (facebook örneğidir.) ve resimler yükleyebilirsiniz bunları arkadaşlarınız ve tüm dünya ile paylaşabilirsiniz. aynı zamanda sitenin web 2.0 olarak size tanıdığı en güzel özellikler sistemin verdiği programlar ile resimlerinizi site üzerinde boyutunda oynayabilir rengini değiştirebilirsiz. Hatta ve hatta kendi bilgisayarınıza kurduğunuz javalar ile hızlı resim upload etmek gibi oyunlarda oynayabilirsiniz.
Görsellikte Web 2.0
Görsellik olarak web 2.0 ı anlatarak bitirmek çok zordur. Fakat web 2.0 olabilmenin kurallarıda yeni sezonda sıklıkla kullandığımız cam, yansıma, 3 boyutlu görsel butonlar bannerlar ve arkaplanlardır. Kısacası Flash veya resim olarak sitenizde 3d görseller (yansıma, cam, saydam) kullanarak web 2.0 olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Örnek web 2.0 Buton, ikon v.s.ler

Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.

gibi gibisinden çok geniş bir kapsam altındadır.
Web 2.0 da sunucuda kurulan örnek yazılaımlar
örneğin sunucuda kurulan ekstra yazılımlar ile yüklediğiniz resimlerin üzerine logo yazabilir ve her yüklediğiniz resim üzerine hızlı bir şekilde size ait olduğunu anlatan bir logo (saydam bir şekilde istediğiniz x,y ekseninde) atabilirsiniz.

ve zip unzip yazılımları ile sunucuya yüklediğiniz 10 resmi sıkıştırarak sunucudan rar olarak inmesini sağlayabilirsiniz. yada tam tersi rar bir dosya attığınız sunucuda ki dosyayı sunucuda açabilirsiniz..
Bilgisayarımıza kuduğumuz web 2.0 yardımcıları
Öncelikle face bookta sıklıkla kullandığımız bir yardımcı çoklu resim için bilgisayarımıza kurduğumuz hızlı resim yükleme javası.

Yada Rss(yayın akışı) yayını alabilmek için kurduğumuz ekstra araç çubukları.
Web 2.0 da başarı sırasıyla öyküleri;
MySpace
YouTube
Giriş Yap | Facebook
Wikipedia
www.bebo.com
Digg - All News, Videos, & Images
Welcome to Flickr - Photo Sharing
Netvibes
Delicious
meebo - online web IM for AIM, MSN, Yahoo, Google Talk messengers

Bu siteleri gezerek web 2.0 hakkında hem görsel hemde programsal olarak örneklere bakabilirsiniz.

Eksiklerimizi zamanla burada beraber tamamlama dileğiyle..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

solmaz1981c isimli Üye şimdilik offline konumundadır

solmaz1981c

Grafiker / Mersin

Standart
Alt 30-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Web Grafikerleri açısından dikkat edilecek nokta web 2.0 stilinin görsellik boyutudur.Benim gibi Photoshop ile tasarımı yapıyorsanız ilk uzmanlaşmanız gereken menü blending option bölümüdü[email protected]'un dediği gibi yansımalar,3 boyutluluk,saydamlık vs gibi efektler web 2.0 stilinin göze çarpan yanlarıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
attrition isimli Üye şimdilik offline konumundadır

attrition

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-01-2009 #3
bilgiler için teşekkür ederim!
Artık vveb 3.0 bile çıkmış.Tebrik ederim. Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.
Bu mesajdan alıntı yap
dizaynplus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynplus

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 01-02-2009 #4
hazklısın attrition şimdi web 3.0 üzerinde bir makale hazırlıyorum yarım yamalak bilgim var ama detaylı ve kusursuz olarak açıklamak isterim Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.

solmaz1981c ın dediği gibi web 2.0 olarak çalışmalar yapmak istiyorsanız photoshopta layeri çift tıklayarak (yada sağ click blending operations [KARIŞIM ÖZELLİKLERİ] ) biraz daha görsel buton, banner, backgroundlar hazırlayabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
sevimsli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevimsli

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 01-02-2009 #5
Benim bidiğim kadarıyla web 2.0 ın görsellikten çok sadece text reklamlar , text alanlar , seo lara ağırlık yazılı banner sistemi , panel uygulamalarına yatkınlık anlamına geliyor . Web 3.0 da rss ve xml olayları ağırlıkta css dışında xml çekimi kullanabileceğiniz ,performans ve dataların artık veri tabanı haricinde xml entegrastyonlarında kullanılması arama entegrasyonları mashups lar ön planda butonla yada görsellikle ilişki li değil web 2.0 veya 3.0 örneğin web 1.0 yok iken web sitelerinde data panel olayları yok idi web 1.0 ile access panelin veri tabanı olarak kullanılmaya başlandı .

Facebook gibi bir site tamamen web 2.0 , 3.0 widgetleri mevcut ama site tam 3.0 olamadı , ama wikipedia 3.0 şu anda

şu anda web 3.0 için sementic databaseler ve sementic searchler ve mashubslar agırlıkta ve tabiki full flash ile değil mashups sistemli widgetsler gelmiştir .Bu terimlerin zaten internette farklı nelerdir gibi konuları rahatlıkla bulabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
tunctolgahan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tunctolgahan(23)

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Standart
Alt 01-02-2009 #6
Web 2.0 önceleri hep merak etmişimdir nedir, ne işe yarar? diye. Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
dizaynplus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynplus

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 02-02-2009 #7
Benim bidiğim kadarıyla web 2.0 ın görsellikten çok sadece text reklamlar , text alanlar , seo lara ağırlık yazılı banner sistemi , p.................... internette farklı nelerdir gibi konuları rahatlıkla bulabilirsiniz.
Web 2.0 bir görsellikle belli olur diye ibare yoktur. web 2.0 sitelerde hızlı kullanım ve kişiye özel siteler için server tarafında yardımcı programlar kurulabilir kısacası dinamik + görsel + daha hızlı sistem ve kişiye özelleştirilebilir olmalarıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
sevimsli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevimsli

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 04-02-2009 #8
Web 2.0 bir görsellikle belli olur diye ibare yoktur. web 2.0 sitelerde hızlı kullanım ve kişiye özel siteler için server tarafında yardımcı programlar kurulabilir kısacası dinamik + görsel + daha hızlı sistem ve kişiye özelleştirilebilir olmalarıdır.
İşte bende diyorum ki görsel liğin 2.0 daki yeri nedir bilmiyorum ama butonlarla yada kullandığınız hareketli ifadelerle web 2.0 olmadığını biliyorum . Katılıyorum dinamik + sistem + data teknolojisi ve yukardaki yazdığım teknolojilerin kullanımıyla 2.0 veya 3.0 ölçülüyor . Aksi halde web 2.0 teknolojisi denmez web 2.0 siteleri denirdi . Ha evet işin tasarım boyutunda elemanlar şöyle aranır web 2.0 veya 3.0 teknolojiye uygun tasarımlar yapabilecek tasarımcılar diye . Bunun anlamı bazı kriterler vardır , css kullanımını çok ii bilmesi , xml veri yapılarına uygun tasarım çıkarabilmesi , seo kontrollerine uyum sağlayan yazı formatlı text butonları çok ii optime edip tasarlayabilmesi gibi web 2.0 teknolojisindeki tasarımcılar genelde bu kriterde aranır ama buton koyup görselleştirmek tasarımcının bileceğin iştir. Aksi halde görsellik çok önemli olsa facebook sırf yazı karakterlerine sahip görsellikte ve ajax ile kullanılmıştır . Wikipedia 3.0 dır ve görsellik yoktur. Örnekler çoğaltılabilir....
Bu mesajdan alıntı yap
gkbrkbykn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gkbrkbykn

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 05-02-2009 #9
Web 2.0 internetin bugün günlük hayatımızla bu kadar iç içe olmasında en büyük etmendir. Web 2.0 görsellikten ziyade artık internet ortamında bağzı şeylerin değişmesinden sonra ortaya çıkan bir kavramdır. İnternet siteleri önceleri site yöneticisi odaklı iken artık kullanıcı odaklı olmaya başladı. Yani daha önceleri internet sitelerinde sadece yöneticilerin ekledikleri kısıtlı verilere ulaşabilirken ziyaretçilerinde site üzerinde söz sahibi olmaya başlamalarıyla site içerikleri birden patlama yaşadı ve buda interneti olan ilgiyi arttırdı. Forumlar, wiki'ler vs. Web 2.0'ın yenilikleri denilebilir yani kısaca...
Bu mesajdan alıntı yap
dizaynplus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dizaynplus

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 06-02-2009 #10
Web 2....
aslında yazıları okumaktan çok görselleri incelediğin belli olmuş gökberk Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz. fakat benim satırlarca yazdığım yazıyı gerçekten 3 satıra herkezin anlayabileceği bir dilde açıkladığın için saol Web 2.0 Hakkında merak ettikleriniz.

Web 2.0 görsellikten ziyade artık internet ortamında bağzı şeylerin değişmesinden sonra ortaya çıkan bir kavramdır. İnternet siteleri önceleri site yöneticisi odaklı iken artık kullanıcı odaklı olmaya başladı. Yani daha önceleri internet sitelerinde sadece yöneticilerin ekledikleri kısıtlı verilere ulaşabilirken ziyaretçilerinde site üzerinde söz sahibi olmaya başlamalarıyla site içerikleri birden patlama yaşadı ve buda interneti olan ilgiyi arttırdı. Forumlar, wiki'ler vs. Web 2.0'ın yenilikleri denilebilir yani kısaca
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
ettikleriniz, hakkinda, merak, web, web 2.0, web 2.0 style, web 20 style, web20

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Adobe Illustrator'u Merak Ediyorum segahman Illustrator 10 17-04-2009 01:22:54
SSL ve Hakkında merak ettikleriniz .. dizaynplus Web Tasarımı 0 31-07-2008 12:00:34
sadece merak mı? quick Graficafe 9 24-02-2008 22:08:52
hangi ünlüye benzediğinizi hiç merak ettinizmi ? evrenk Graficafe 8 25-12-2007 01:42:02
Fazla Merak İyi Değildir!... N/A8 Graficafe 1 24-09-2007 06:41:19

Kapat
Şifremi Unuttum?