Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi

Web Tasarımı - Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi ...

idgen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

idgen

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-11-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İlk olarak web sitesi tasarımı + programlaması nedir ?

Adımları basitçe sıralayım...
1- Sitenin grafik tasarımı (Photoshop, Fireworks, Gimp neyse...) (1-2 gün)
2- Sitenin içinde kullanılacak resim vs.. hazırlanması, düzenlenmesi.. (boyut,renk....) (1 gün + ....)
2- Grafik tasarımın HTML / CSS / Javascript kodlaması (navigasyon dahil) (1-2 gün)
3- gerekliyse Flash (AS) kodlarının yazılması / grafiklerinin hazırlanması / animasyonun yapılması. (1 gün + ... )
4- İstenilenlere göre veritabanı tasarımı ve programlanması ( 1 gün - 2 hafta)
5- Admin / Yönetici sayfalarının veritabanı ile bağlantısı ve programlanması ( 1 gün - 2 hafta)
6- Veritabanı bağlantılarının statik kodla bağlantısı ( 1/2 gün – 1 hafta )
7- Tüm sitenin browserlarla uyumu için faso fiso kodlama (2 gün – 1 hafta)
8- Sitenin SEO için hazırlanması meta taglar, robots.txt....vs..vs.. (1 gün + ...)
9- Sitenin sunucuda denenmesi, varsa hataların giderilmesi.. (1 gün + ....) 

*- Statik sitelerde : 4,5,6 adımları atla
** - Açık kaynak kodlu yazılımların (Joomla/Wordpress...vs) kullandığın sitelerde : 4,5,6 atla ve bazı durumlarda bunların yerine 
4- template/şablonun uyması için programlama ekle. (2-3 gün)
5- modül ayarlanması / eklenmesi.... (1gün – 1 hafta)
not. kendi kodlama sürelerim yazdığımdan kat kat azdır o yüzden ortalama süre koydum.

Ne ücret vermeliyim?

İlk olarak kendi saat ücretini hesapla :

A1

Aylık giderlerinin tümü (kira + elektrik + internet + su + yemek + içmek + giysi + sağlık + kedi fonun + balık yemi paran... herneyse sadece gerçekçi ol) / (aydaki çalışma günü (31 gün - hafta sonu günleri - 2 hasta günü)sayısı) x (çalışma saati sayısı (günde 8-10 saat))
 = hayatını sürdürmen için saat başına kazanman gereken minimum tutar.( H)
(örn farz edelim bu düşük ve H= 6 TL/saat civarında )

A2

(bölgendeki / ülkedeki normal grafik tasarımcının aldığı ortalama maaş + html programcısının + veritabanı programcısının + seo uzmanının maaşı ) / 4 = ortalama maaş
(örn kafadan atıyorum, bu 1000TL + 2000TL + 3000TL + 500 TL ... )
(bilgi için kariyer sitelerine bak..buradaki teklif edilen ücretlere bak..bu pozisyonlar için)

ortalama maaş / (aydaki çalışma günü (31 gün - hafta sonu günleri sayısı) x (çalışma saati sayısı (günde 8-10 saat))  = ideal durumda milletin ortalama saat başına eline geçen para miktarı. (Ort)
(örnekteki Ort = 8.83 TL / saat)

A3
 Eğer  (H) > (Ort) o zaman, (H) + 1 = (Ha)

Eğer (H) <  (Ort) o zaman : (( H + Ort ) / 2) + 2 = (Ha)
(örn. H < Ort ...yani Ha = 9.42 )

A4

Şimdi yukarıdaki iş için bir profesyonelin harcaması gereken iş saatini hesapla ve bunu yukarıdaki kendi çarpanınla çarp.. bu o site için harcadığın zaman için alman gereken minimum tutardır. (Site ücreti)
(örn. 100 saat, Ha = 100 x 9.42 =942 )

A5
Şimdi bir iki çarpan hazırlayalım...
  1. (Ç1) = 1+ (yaşın + konularla ilgili tecrüben / 100) örn 24 yaşında, 4 yıl programlama, 4 yıl grafik, 1 yıl SEO için ... çarpan = 1.33 dür. 34 yaş, 15 yıl programlama, 13 yıl grafik tasarım, 5 yıl SEO için... çarpan = 1.67 dir.
  2. (Ç2) = 1+ ( kullandığın bilgisayarının yaşı + günde tüketiğin sıvı miktarı / 100) örn. 3 yıllık bir bilgisayar ve 5lt lik bir tüketim için 1.08 dir.
A6
Şimdi (Ha) x (Ç1) x (Ç2) = (Hb) site için alman gereken maks tutar.
( örn. 24 yaşındaki için çarpanı kullanalım..ve ikinci örnekteki çarpanı Hb = 942 x 1.33 x 1.08 = 1353 TL )

A7
The W3C Markup Validation Service

The W3C CSS Validation Service

Total Validator Service

bu linkleri aç kendi sitenin her sayfasını hepsinde kontrol et toplam hata sayısını bul (K)

(Hb) - (K) = (Hson)  

Bu hatalarından dolayı hak ettiğin maks fiyat. 

(K) > 900 ise işi bırak program yazmasını bilmiyorsun, yada siteni önce bitir öyle bak.. 

900 > (K) > 150 ise kendine daha programcı demeye yetkin yok.. ögreneceğin daha çok şey var  

150 > (K) > 50 ise standartlar değişiyor kardeş bir bakıver..

50 > (K) > 0 biraz dikat etmekte yarar var..

(K) = 0  iyi ... .çok iyi..
p.s. (K)=0 ı daha göremedim bu ülkede.. gördüğüm en yüksek 9140 civarında hataydı.. iş görüşmesine gittiğim bir firmaydı ve direkt bonus yapmışınız dedim.. SEO yu bırakın sizin daha bukadar basit HTML / CSS kodunda hata yapıyorsanız diğer kodlarınız kimbilir nasıldırdan girdim.. SEO'cu çalışanları absürd 10 kelimelik bir sorguda 20 000TL harciyarak Google da bir numara oldukları ile gurur duyuyordu..... 50 kişilik programlama bölümü takım liderliği içindi bu görüşme, güldüm ve çıktım.

(örn. 15 hata bulundu... diyelim ... 1353-15 = 1338 TL)

Son olarak:

Örneğimiz için, 100 saat harcanacak bir site için verilmesi gereken teklif 942 TL – 1338 TL arasındadır. not : Bu sadece hızlı bir örnek.

Yurt dışında yapacağınız işler için bu ücret saat yöntemini kullanabilirsiniz, ancak ortalama ücretleri işi yapacağınız ülke olarak almanızı tavsiye ederim.. ve TL ek yerine EU yada $ kullanın.

Web sitesi yaptıracakların dikatine :

Yukarıdanda anlaşıldığı gibi statik sitelerin süresi bir hafta ve dinamik bir site için toplam harcanması gereken emek daima bir haftadan fazladır, hızlandırmanın tek yolu standart basma kalıp sitelerdir.. Eğer size bu tarz işler için 100-400 TL ücret veriliyorsa, bilin ki o işi bedavadan kendiniz yapabilirsiniz.. (çünkü büyük ihtimal sitenin tasarımı + html kodları çalıntıdır (şablon aka internetten), dinamik ise büyük ihtimal açık kaynak kodlu bir yazılımın gelişi güzel uyarlanmasıdır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

FlashDeveloper isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FlashDeveloper(29)

Webmaster / İzmir

Alt 07-11-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
yararlı bir bilgi olmuş teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
uskudar1908 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uskudar1908

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Alt 27-11-2009 #3
on numara bilgi olmus üstad ellerine saglık eger bıyerden alıntı falan yapmadıysan..
Bu mesajdan alıntı yap
atibin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atibin(47)

Webmaster / İstanbul

Alt 27-11-2009 #4
Malesef bir çok yönleri abartılı ve yanlış fiyatlandırmalar Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi
Hiç bir zaman böyle yöntemler de kullanılmaz. html tasarımcısına da 2000 maaş veren hangi firma onuda ayrıca çok merak ettim Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi ( en azından Türkiye'de )

Bu arada hani burada mali kriterler Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi faturalandırma vergi stopaj vs.
Bahsi geçen benimde çok tasvip etmediğim 300-500 e ful site yapanlardan bir farkı yok ki bu süslü hesap formüllerinin Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi sadece süslenmiş hali.
Bu mesajdan alıntı yap
Rawkon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rawkon

Webmaster / İzmir

Alt 27-11-2009 #5
# (Ç2) = 1+ ( kullandığın bilgisayarının yaşı + günde tüketiğin sıvı miktarı / 100) örn. 3 yıllık bir bilgisayar ve 5lt lik bir tüketim için 1.08 dir.
günlük tükettiğin sıvı derken?!
mazotla mı çalışıyoruz?
Bu mesajdan alıntı yap
idgen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

idgen

Hiç Biri / İstanbul

Alt 27-11-2009 #6
on numara bilgi olmus üstad ellerine saglık eger bıyerden alıntı falan yapmadıysan..
Alıntı yok, 10-11 yıldır bu şekilde freelance olarak çalışıyorum.

günlük tükettiğin sıvı derken?!
mazotla mı çalışıyoruz?
Mazotla değil suyla çalışıyoruz.. Web tasarımı + programlaması için ücret hesaplama yöntemi kafana göre çarpan üret, yukarıdaki yazdıklarım sadece birer örnek. Genelde bilgisayar başında geçen zamanlarda en çok tüketiğim kahve + kola gibi içicek olduğundan, litre olarak kullanmak fena olmuyor en azından benim için...
Bu mesajdan alıntı yap
berdos isimli Üye şimdilik offline konumundadır

berdos

Webmaster / Ankara

Alt 03-12-2009 #7
Birde bunu exel yapan olursa değişkenleri ekleyip bir sonuç cıkarabiliriz sanırım. Bir ara vardı bende böyle bir hesaplama formülü.
Bu mesajdan alıntı yap