WIPO ile ilgili bir soru

Logo Tasarımları - WIPO ile ilgili bir soru ...

Cevapla
WIPO ile ilgili bir soru
aethir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aethir

Eğitimci / İzmir

Dosya23

WIPO ile ilgili bir soru

Alt 12-01-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba

Şöyle bir sıkıntımız var bunu sizinle paylaşarak fikirlerinizi almak istedim.

Bir devle okulunda çalışıyorum. Bu okulun sitesinin rehberlik sayfasında öğrencileri bilgilendirdiğimiz bir yazıda kullanılan el ele tutuşan insan figürleri vardı. Bu figürler yurt dışında bir firmanın logosunda geçmekteymiş. Adamlar bizi telefon açarak uyardılar ve bizde bu uyarı üzerine siteyi değiştirdik. Değiştirme işleminden sonra da firmaya mail atarak siteyi değiştirdiğimizi belirten bir mail attık.

Bunun üzerine firma 2009 dan beri bu logoyu kullandıklarını, WIPO (World Intellectual Property Organization) ya bu logo için her 6 ayda belli bir miktar para ödediklerini, eğer 6 aylık ücreti verirsek konunun kapanacağını yoksa 3 yıllık ücrete istinaden dava açacaklarını söylüyorlar.

Yaptığım araştırmada bu adamların ve logolarının tescilli olduğuna dair ne WIPO'da nede ülkelerindeki patent ofisinde kayıt bulamadım. Yani ne isim tescili nede logo tescil kaydı hiçbir yerde yok.

Sadece resimin WIPO üzerinden telif hakkı alındıysa sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Ancak WIPO üzerinde telif hakkı arama ile ilgili bir arama motoru yok malesef.

- Resimin telif hakkı alınmış olması durumunda, resmin bir bölümünün ticari amacı olmayan bir eğitim amaçlı sayfada kullanılmış olması "adil kullanım" kurallarına girer mi?
- Resme dair gelen uyarıya istinaden, siteden kaldırılması Uyar-Kaldır prensibine uyuyor mu?
- Bu işin yapımında ve yayınlanmasında hiçbir ticari kazanç yok iken, adamların böyle bir dava yı kazanabilmeleri mümkün mü?


Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

BlueX isimli Üye şimdilik offline konumundadır

BlueX

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 12-01-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Dikkat ediniz bu tam bir dolandırıcılıktır. İsim veya telif hakkı alınmış görsel veya yazılar başka bir ticari amaçla kullanılamaz ki doğrudur. Ama ticari amaç olmadan kullanılması yada benzerlerinin kullanılmasında bir sıkıntı yoktur. Ayrıca hiçbir firma bir tescilli bir logosu için 6 ayda bir para ödemez. Tescil ücreti (varsa tescilin süre uzatımı) ödenir iş biter. Size denenlere göre sitemin bir köşesine apple, samsung logosu koyayım adamlar gelsin bu benim tescilli markam öde parasını desin. Böyle saçmalık olmaz.
Gelen uyarı size kim tarafından ve hangi gerekçe ile yapıldığı kanıtlara(patent veya tescilin belgesi) dayanarak belirtildi mi? Sanırım belirtmez sadece size bu budur denmiştir.

Size uyarı gönderenin kim olduğunu, o denilen şirketteki kıdemini, iletişim adresini, dediklerinin kanıtını size sunmasını isteyiniz.Karşınızdaki insandan sürekli bilgi isteyip sıkıştırınız, aynı soruları sorun farklı bir süre sonunda farklı cevaplar alırsınız. Dolandırıcılar hemen tıkanıp kalır.

Hadi her dediğim yanlış olsun ve size dava açılsın. Ticari bir amaç taşımadığınızdan vede logonun tescilli olduğunu bilmediğinizden dava sonucu bir hiçtir WIPO ile ilgili bir soru

Lütfen dikkat ediniz.

EDIT: tescilli logo veya sözlerin orjinali üzerinden değişiklik yapılıp ticari amaçla kullanılması suçtur. Bir de WIPO nun türkiye ayağı mı varda sizi telefonla arıyor merak ettim WIPO ile ilgili bir soru Hadi varsa da telefonla aramaz direk ihtarname gönderir şirketler. tek tek arayıp uğraşma akıl karı bir işmidir WIPO ile ilgili bir soru

BlueX Design

Bu mesajdan alıntı yap
aethir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aethir

Eğitimci / İzmir

Standart
Alt 12-01-2013 #3
Cevabınız için teşekkür ederim. İçim biraz rahatladı.

Artık süreci bekleyip göreceğiz. Hakkımızda hayırlısı artık.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Fireworks ile ilgili bir soru WDesinG Fireworks 0 05-07-2011 10:21:00
corel x5 ile ilgili bir soru ?? wildturk1 Corel Draw Soru ve Sorunlarınız 3 22-09-2010 09:01:09
Sesle ilgili bir soru? fotoyılmaz Edius 2 18-09-2010 12:08:36
corelle ilgili bir soru wildturk1 Corel Draw Soru ve Sorunlarınız 2 15-09-2010 16:35:45
FLASH la ilgili soru? canerrr Flash 0 02-07-2009 20:02:49

Kapat
Şifremi Unuttum?