Yasa değişiklikleri ve sivil toplum platformu önerisi

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Yasa değişiklikleri ve sivil toplum platformu önerisi ...

Cevapla
Yasa değişiklikleri ve sivil toplum platformu önerisi
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Standart

Yasa değişiklikleri ve sivil toplum platformu önerisi

Alt 28-11-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili grafik tasarımcı, illüstratör ve fotoğraf sanatçısı arkadaşlarım,

Yaklaşık bir aydır Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapısında, dolayısıyla sanat hayatımızın işleyişinde yeni ve önemli bir dönemi başlatacak yasal değişiklikler gündemdedir. Bunlar, özellikle Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün ikiye ayırılması ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'nda yapılacak değişikliklerdir.

Aslında idarî bir düzenleme, bir "teşkilât yasası" gibi algılanması gereken Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün ikiye ayırılması (tefriki), getirilen yasal düzenlemelerin içeriği itibarıyla, sanat hayatımızı doğrudan etkileyecek niteliğe bürünmüştür. Şöyle ki:

- Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne, Türkiye'de telifleri "tek el"den toplayacak kurum olma vasfı verilmektedir. Meslek birliklerinin yetkilerinde önemli sınırlamalar getirilmektedir.

- Sinema Genel Müdürlüğü kurulması yerine, merkezi İstanbul'da olmak üzere, "Türkiye Sinema Merkezi" kurulacaktır.

- Her iki yasal değişiklik de, çok belirgin biçimde, devletin sanat üzerinde doğrudan doğruya vesayetini yasallaştırmaktadır.

- 5846 Sayılı Yasa ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü kuruluş yasalarıyla, her alanda (Güzel Sanatlar, İlim ve Edebiyat Sahipleri, Müzik, Sinema ve Bilişim) TEK bir meslek birliğine izin verilmektedir: Eser sahipleri açısından bir, komşu ve bağlantılı eser sahipleri açısından bir, yapımcı-yayıncılar açısından ise bir... Var olan bütün meslek birlikleri, TEK sayıya indirilecektir. Bu durum, meslek birliklerinin her alanda tek olduğu, 1983 düzenlemelerine, dolayısıyla, 12 Eylül dönemine adeta bir geri dönüş niteliğindedir. GESAM, meslek birlikleri ile ilgili yasal düzenlemeler konusunda ilgili çalıştaylara katılmış ve öteki meslek birlikleriyle birlikte, bakanlığa iletilecek bildirilere imza koymuştur.

Türkiye Sinema Merkezi kuruluşu ile ilgili, Türkiye'deki bütün sinema örgütlerini (meslek birlikleri, dernekler, vakıflar, festival organizasyonları) bir araya toplayan bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Sinema Platformu, çalışma yünütmekte, alternatif yasa taslakları üretmektedir. Çizgi Filmciler Derneği adına, bu sivil toplum platformuna katılmakta, hatta dokuz oy hakkı olan TSP İcra Kurulu'nda (24 Kasım Genel Kurulu'ndan sonra) tek oy hakkı ile temsil edilmekteyiz.

Bu itibarla, sadece sinema sanatçılarımızın değil, güzel sanat alanında eser icra eden bütün sanatçı dostlarımızın, durumdan haberdar olmasını, benzer şekilde çalışmalara katılmasını, hatta gerekirse, bir sivil toplum platformu kurularak yasal sürece müdahil olunmasını can-ı gönülden arzu etmekteyim.

İlgili yasal düzenlemeler, Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde yapılmaktadır. Hükümetin, 2010 başında ilgili yasaları değiştirme sözünü vermiş olmasına binaen, yasalar, 15 Aralık civarı, Meclis'ten çıkmış olacaktır.

Bilgilerinize sunar, Kurban Bayramı'nızı kutlarım.


Levent Elpen
27 Kasım 2009
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Yeni Yasa Sigara İçilmez Uyarı Levhası bymuammer Afiş Tasarımı 45 05-03-2011 10:06:58
Istanbul Barış Platformu Logo Semih Taneri Logo Tasarımları 39 28-09-2009 09:13:09
Sivil Toplum ve Reklam Afişleri wino Afiş Tasarımı 32 19-12-2008 14:52:20
Gençlik Platformu Logo hackervuslat Logo Tasarımları 15 23-02-2008 02:37:27

Kapat
Şifremi Unuttum?