Yazı bloğunu otomatik doldurma ?

InDesign - Yazı bloğunu otomatik doldurma ? ...

salih_kent isimli Üye şimdilik offline konumundadır

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 07-02-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba,

indesign'da bir yazı bloğumuz var. İçinde de tireleme özelliği açık iki yana yaslı uzun bir metnimiz var. Yazı bloğunun ölçüleri sabit kalmak koşuluyla, tek bir komutla indesign'ın bloktaki yazının uzunluğunu ayarlayıp alanı doldurmasını sağlayabiliyor muyuz?

Biraz karışık sordum galiba şöyle örnek vereyim;

mesela, 10 pt. bir yazıyı bir komutla büyütüp küçültme yapmak, yani puntonun kaç olması gerekiyorsa program bunu kendisi yapsın, 10,2 veya 9,7 gibi ama metin bloğu tam doldursun...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 08-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
merhaba,

indesign'da bir yazı bloğumuz var. İçinde de tireleme özelliği açık iki yana yaslı uzun bir metnimiz var. Yazı bloğunun ölçüleri sabit kalmak koşuluyla, tek bir komutla indesign'ın bloktaki yazının uzunluğunu ayarlayıp alanı doldurmasını sağlayabiliyor muyuz?

Biraz karışık sordum galiba şöyle örnek vereyim;

mesela, 10 pt. bir yazıyı bir komutla büyütüp küçültme yapmak, yani puntonun kaç olması gerekiyorsa program bunu kendisi yapsın, 10,2 veya 9,7 gibi ama metin bloğu tam doldursun...
Biraz tersten sordun sanırım önemli olan metin kutusunun boyu değil yazının kendisi. Metin kutusunu yazıya göre ayarlarsın. Tersini yapmak garip sonuçlar doğurur. Bunu içinde seçili yazına tıklar, object/fitting/fit frame to content dersin. Metin kutun ayarlanır otomatik olarak.

Ama illa dersen benim dediğim nasıl olacak şöyle; ctrl+b ile metin kutusu seçili iken text frame özelliklerine bakarsan oradan ayarlar yaparsın örn;vertical justificationa, justify girersen herşey kutuya eşit oranda dağılır. Ama dediğin tam olarak bu değil. Çünkü Text alanına içeriği çerçeveye uydur komutu verilemez neden? bu özellik içeriği bozacaktır da o yüzden.

vertical justificationa vereceğin komutlar satır araları ve espasları açar, sonuçta metin bu şekilde çerçeveye uymuş olur. Bu özellik bazen görev çubuğundada görülür ordan daha kısaca yapabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
salih_kent isimli Üye şimdilik offline konumundadır

salih_kent

Grafiker / Denizli

Alt 08-02-2009 #3
teşekkürler açıklaman için feylosoft...

Evet yapmak istediğim biraz saçma gibi dursa da bazen gerekli olabiliyor, özellikle uzun metin ve dar sütunların kullanıldığı alanlarda son sütun altta 2 satır boş kalabiliyor mesela. Burada espaslarla ve satır aralarıyla oynamakta çözüm olmayabiliyor bazen. Onun için puntoyu çok küçük miktarlarda oynayarak oturtmak gerekiyor. Bunun belki kısa bir yolu vardır diye sormuştum...
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 08-02-2009 #4
teşekkürler açıklaman için feylosoft...

Evet yapmak istediğim biraz saçma gibi dursa da bazen gerekli olabiliyor, özellikle uzun metin ve dar sütunların kullanıldığı alanlarda son sütun altta 2 satır boş kalabiliyor mesela. Burada espaslarla ve satır aralarıyla oynamakta çözüm olmayabiliyor bazen. Onun için puntoyu çok küçük miktarlarda oynayarak oturtmak gerekiyor. Bunun belki kısa bir yolu vardır diye sormuştum...
Ha şuda var metin kutun seçiliyken "e" tuşuna basarsan sanki bir nesneymiş gibi yazı alanını çekip büzebilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
blogunu, doldurma, otomatik, yazi