Yazı Karakterleri

Corel Draw - Yazı Karakterleri ...

Yazı Karakterleri
a.payza isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.payza

Grafiker / İstanbul

Yazı Karakterleri

Alt 10-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Herkese Merhaba,
Arkadaşlar benim bildiğim bir kaç ücretsiz yazı karakteri olan site var örneğin dafont.com gibi... fakat ben onlardan istediğim yazı karakterlerini genelde bulamıyorum mesela adam bana bu logonun fontu Futura dediğinde ben onu ararsam genelde hep ücretli siteler karşıma çıkıyor... Bu sadece basit bir örnek tabi ama bazen acil bir iş oluyor ve o yazıkarakterini bulamadığım için en baştan yapmak zorunda kalıyorum çizimi, peki ya siz nasıl arşivinizi oluşturuyorsunuz? nerelerden bu yazı karakterlerini temin ediyorsunuz? Çünkü satın almaya kalkarsak al al bitmez binlerce Font mevcut o nedenle tecrübeli grafiker üstadlarıma danışmak istedim, Ücretli olan bir yazı karakterini ücretsiz bulmanın yolu var mı?

2. sorum ise Örneğin tarattığımız bir resimdeki yazı karakterini algılayıp adını bulan programlar varmış en iyisi ve kullanışlı olanı hangisi acaba?

Not: Forumda acemi olduğumdan konuyu sanrım yanlış yere açmışım kusuruma bakmayın Yazı Karakterleri Yönetici arkadaştan rica etsem konuyu ilgili bölüme taşıyabilirmi...

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
komsukizi105 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

komsukizi105

Grafiker / İzmir

Alt 10-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşlarından font CD si isteye bilirsin veya font Cd si satın alabilirsin biraz kurnaz ol Yazı Karakterleri 2. sine gelince eğer yayıncılık veya kitap işi yapmıyorsan gerek yok. tara çiz 2 dk. ama tabi karakteri bulabilmen daha güzel olur.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 10-05-2008 #3
Herkese Merhaba,
Arkadaşlar benim bildiğim bir kaç ücretsiz yazı karakteri olan site var örneğin dafont.com gibi... fakat ben onlardan istediğim yazı karakterlerini genelde bulamıyorum mesela adam bana bu logonun fontu Futura dediğinde ben onu ararsam genelde hep ücretli siteler karşıma çıkıyor... Bu sadece basit bir örnek tabi ama bazen acil bir iş oluyor ve o yazıkarakterini bulamadığım için en baştan yapmak zorunda kalıyorum çizimi, peki ya siz nasıl arşivinizi oluşturuyorsunuz? nerelerden bu yazı karakterlerini temin ediyorsunuz? Çünkü satın almaya kalkarsak al al bitmez binlerce Font mevcut o nedenle tecrübeli grafiker üstadlarıma danışmak istedim, Ücretli olan bir yazı karakterini ücretsiz bulmanın yolu var mı?
CorelDRAW'ı satın aldıysanız binlerce ücretsiz opentype fonta sahip olmuşsunuz demektir. Bu fontların en güzel özelliği de Türkçe karakter kodlaması içermesi yani Türkçe destekli olmasıdır. CorelDRAW ile birlikte verilen fontlar çok kullanılan ve bilindik fontlardır. Sizin yerinizde olsam bilgisayar toptancılarından eski sürüm coreldraw satın alırdım. Çok uygun fiyatlara stoklarda kalmış ürünleri bulabilirsiniz.

2. sorum ise Örneğin tarattığımız bir resimdeki yazı karakterini algılayıp adını bulan programlar varmış en iyisi ve kullanışlı olanı hangisi acaba?
Birkaç yazılım var fakat en iyisi myfonts'un whatthe font servisidir. Online bir hizmet olduğu için sürekli gücellenen veri tabanında istediğiniz fontu bulabilirsiniz. Ayrıca CorelDRAW X4 sürümü içine entegre edilmiş bir sistemdir. CorelDRAW X4'te tek yapmanız gereken tex>whatthefont komutuna tıklamak ve yazının olduğu alanı seçmek. Gerisini coreldraw kendisi yapıyor ve myfonts'a bağlanıp en yakın veya aynı karakteri browserınıza getiriyor.
Bu mesajdan alıntı yap
a.payza isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.payza

Grafiker / İstanbul

Alt 13-05-2008 #4
Konuya ilginizden dolayı hepinize tşk ederim

Boş zamanlarımda amcama corel draw çizimleri konusunda yardımcı oluyorum ama bendeki fontlar onun işine yaramayınca bende sizlere bir danışayım dedim çünkü birkaç tane haricinde bildiğim pek site ismi yoktu ( ücretsiz font için )

Zaten ben genelde çok şekilli el yazısı gibi fontlara ihtiyaç duymuyorum
Bana daha düz karakterler lazım oluyor
Pantoğraf ile ilgili işlerde onlar lazım çünkü...

Hepinize iyi çalışmalar

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
karakterleri, yazy