Yeni Baslayanlar Icin Ambalaj Tasarim

Ambalaj Tasarımı - Yeni Baslayanlar Icin Ambalaj Tasarim Sponsorlu Bağlantılar Ambalaj Tasarim a merak sarmis biri olarak, 1 Hangi programlarla calismaliyim? 2 Herhangi bir cizim becerim yoksa, programlari iyi kullanmam bu is yeterlimi? gibi sorularima cevap verecek arkadaslara, ...

Freelens isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Freelens

Grafiker / Yurtdışı

Alt 03-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Ambalaj Tasarim a merak sarmis biri olarak,

1 Hangi programlarla calismaliyim?
2 Herhangi bir cizim becerim yoksa, programlari iyi kullanmam bu is
yeterlimi? gibi sorularima cevap verecek arkadaslara, simdiden cok cok tsk
ediyorum....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ben program olarak,
Gözlerimi, ruhumu, elimi ve tecrübemi bilgimi ve eğitimimi kulanıyorum.
Çalışmalarımı görmüş ve beğenmiş iseniz tavsiyem budur...
Bu mesajdan alıntı yap

Freelens

Grafiker / Yurtdışı

Alt 03-07-2008 #3
Ben program olarak,
Gözlerimi, ruhumu, elimi ve tecrübemi bilgimi ve eğitimimi kulanıyorum.
Çalışmalarımı görmüş ve beğenmiş iseniz tavsiyem budur...

Cok politik bir cevap olmus? Calismalarinda bir tekrar gormekle beraber elbette begeniyorum. Hatta bu soruyu sordugumda, keske Nukhet cevaplasin dedim icimden.
Bu mesajdan alıntı yap
LuNaTiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LuNaTiC(34)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-07-2008 #4
Benim en merak ettiğim konu baskı teknikleri. Mesela normal basım işlerindeki gibi çalışılıyormu yoksa daha farklı yöntemlerimi var? Bu konuyu öğrenmeyi çok istiyorum ve malesef çevremde bilgisinden faydalanabileceğim bir usta yok. Böyle bir fırsatım olmasını çok isterdim.
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-07-2008 #5
Cok politik bir cevap olmus? Calismalarinda bir tekrar gormekle beraber elbette begeniyorum. Hatta bu soruyu sordugumda, keske Nukhet cevaplasin dedim icimden.
Ben cevabimin politik olduğunu düşünmüyorum.
Benim çalışmalarımda tekrar değilde benzerlik olabilir... Nedeni ise sanat için değil para için çiziyor + ambalaj tasarımı yapıyor olmamdır. Gerçek olan bir nokta daha ambalajlanacak ürünün pazarlama sonuçlarının aynı olmasından ve hedef kitlenin belirgin özelliklerinden dolayı çerçevenin dışına ne yazık ki çıkmak benim için zaman kaybına neden oluyor. Ben mutluyum (Allah bozmasınYeni Baslayanlar Icin Ambalaj Tasarim) )

Sorunun cevaplarına yeniden geleyim,
Ben çalışmalarıma ürünü tanimakla, ürünün sağlık yada tarım köyişleri bakanlığı tarafından verilen izinlerini okumakla başlıyorum.
ikinci sırada ise ürünün paketleneceği, paketleme makinasının özeliklerini öğrenmek ve teknik çizimi istemek oluyor.
Sonra markete dalıyorum, ürününü ne kadar rakibi varsa satın alıyorum. (Çünkü, ne istiyorsunuz sorusunun cevabı hep aynı)
• Kırmızı olsun
• X ürünün ambalajina benzesin ama dava açılmasın
• Çok güzel olsun
• Çok satsın

Ürünü yiyor, içiyor kullanıyor, parçalara ayırıyor, suyunu sıkıyor ve çizmeye başlıyorum. Bir kalem ve kağıt... kabaca eskizi scan edip pohotoshopta başlıyorum işleme...ilustrasyonu yaparken CMYK değilde uygun pantone renkleri düşünerek ve kanallarda çalışıyorum.
(Örneğin bir portakal çiziyorsam 3 pantone yeter.pantone 102, 144, 485 gibi)
Bu özel renkler çok önemli çünkü ambalajin genel silindir sayısını belirlemiş ve üretici firmaya bildirmiş oluyorum.Onlarında maliyet çalışmasına başlamasını sağlamış oluyorum. Ürün illutsrasyonumun okeyini aldıktan sonra ambalaj tasarımının alternatiflerini oluşturmaya başlıyorum. Genellikle freehand kullanıyorum çok nadirde illustrator. Nedeni ise, alışkanlık ve freehandi seri kullanıyor olmam. Genel tasarım okeyini aldıktan sonra, silindir ayrımı yapıp Cd teslim ediyorum. Bu kadar....

LuNaTiC,
Şöylesi bir cevabım olacak,
Türkiyede ambalaj tasarımi ile ilgili detayları ulu orta söyleyebilen belkide ilk kişiyim.
Esnek ambalaj sektörü Türkiye koşullarında iyi paraların kazanıldığı bır sır kutusudur. Çok emek isteyen zor bir konudur. Bütün bildiğiniz, grafikerlik ve matbaa bilgilerinizin x4'ü gibi birşeydir. Türkiyede esnek ambalaj fabrikaları çok büyük tesisler olup, kendi bünyelerinde teknik açıdan çok gelişmiş durumdalar. Müşteriye bir ajans aracılığı olmaksızın çok kaliteli biçimde direkt hizmet verebiliyorlar. (ajan iş alır ofset tesisinde işini bastırır, bu konuda ise bu mümkün değil, müşteri malzemesini kendi bastırıyor. Nedeni maliyetlerin çok yüksek olması) Bu durumda, ajanslar teknik anlamda iş yapmadiği için gelişememiş oluyor. Birde konuyu ofset baskı teknigi gibi değerlendiren, kompleksli grafikerlerimiz yüzünden ne yazikki bilgi ilerliyemiyor. Baskı tesilerinde bu bilgiler kalıyor ve müsteri o tesise muhtaç kalıyor. Döngü budur.
Ben, bir esnek ambalaj fabrikasında yetişmiş ve tifdruk baskı tekniği bu şekilde öğrenmiş o zor kabuğu, çok zor kırıp dışardaki özgürlükle karışabilmiş birisiyim. Yalnız çalışıyorum. Benimle birlikte çalışmak isteyen yeni tasarımcı teklifi ile hergün yüzyüze geliyorum. Bu duruma olumsuz karşılıklar veriyorum. Nedeni, bilgilerimi paylaşmak istememek değildir. Çok hızlı hareket eden, tasarım yaparken dünya ile iletişimini kopartan bir kişiyim. Yeni gelen nesilin, çok zeki olmakla birlikte, disiplin içine giremedigini, ilgi dağınıklığının olduğu, sanal kişilik sorunları yaşadiğini ve sorumluluk almakta zorlandıgı fikrindeyim. (Bu fikre denemelerim sonuçunda vardım) inancım olmamakla birlikte, bir gün gerçekten o cevheri bulursam yanımdan ayırmıyacağım.
Bu mesajdan alıntı yap
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(54)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Alt 03-07-2008 #6
Nüket hanım, eğitim ağırlıklı sitemizde, bir eğitimci gibi bildiklerini sonuna kadar paylaşan
mükemmel bir tasarımcı. Nüket hanıma bu nedenle çok çok teşekkür ediyorum, bizleri
bilgisiyle bu kapalı alanda tabiri caizse aydınlattı. Siz Nüket hanıma politik derken zannederim diğer tasarımcılarla karıştırdınız. Bu siteye bağlı herkes buna Nüket hanımda dahil bildiklerini noktasına virgülüne varıncaya kadar paylaşır. Bu nedenle insanlara politik, apolitik gibi birtakım sıfatlar yakıştırmak yerine sizinde enerjinizi doğru kullanarak bilgilerinizi paylaşmanızı öneririm.

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
LuNaTiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LuNaTiC(34)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-07-2008 #7
Cahit hocam çok haklı. Bu bilgileri başka bir yerde bulmanız neredeyse imkansız. Buranın ve ustalarımızın kıymetini bilelim.
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-07-2008 #8
Çok teşekkürederim ama ben gerçekten alınmadım. Belki ilk cevabim az ve espirili geldi. Haklıda sonraki mesajimi önce yazmam gerekiyordu.
Bu mesajdan alıntı yap
SHGİPTAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SHGİPTAR

Grafiker / İstanbul

Alt 04-07-2008 #9
Gerçekten çok anlaşılır ve bilgilendirici yazmış Nüket hanım
Bende o ambalaj firmalarından birinde çoooook uzun süredir çalışan ve halen çalışmaya devam eden biri olarak eklemek istedim
Evet Nüket hanım gibi işini gerçekten düzgün yapan, ve yaptığı çalışmanın basıldıktan sonra nasıl olacağını bilen kişiler makbulümüzdür:smile:

Matbaaların büyük kısmında grafik servisleri bulunur. Bu servisler firmaların bazen ajanslara çalıştırdığı bazende hiç çalışma yaptırmadan doğrudan gönderdiği işleri alıp grafik servislerinde çalıştırır, Repro servislerinde matbaasında basılacak hale getirir
Ajanslardan gelen çalışma matbaa şartlarına uygun çalışılmadı ise;
Mesela renk fazlalığı varsa,silindir adedi fazla oluyorsa (en fazla 9 renge kadar +vernik+lak şeklinde) renk profilleri matbaa ile konuşularak uygulanmadı ise,bir örnek baskı yada renk numunesi gönderilmedi ise, basılacak malzeme tanınmıyorsa, baskı yönü bilinmiyorsa vb...
İşte bu gibi şartlarda repro servislerindeki çalışmalar önem kazanır,çünki sizin istediğiniz ile matbaanın istekleri ortak bir noktaya getirmeye çalışılır.

Silindir hazırlama,baskı aşaması,kesme aşaması gibi aşamalar sonunda ürün
firmaya hazır hale getirilir
Bu mesajdan alıntı yap

Freelens

Grafiker / Yurtdışı

Alt 04-07-2008 #10

Urünün paketleneceği, paketleme makinasının özeliklerini öğrenmek ve teknik çizimi istemek oluyor.
Nuket hanim, ilk once beni yanlis anlamadiginiz icin cok tsk ederim.
Yukarida alintisini aldigim yazinizda sunu anlasam yanilirmiyim. Bir urunun teknik cizimi paketleme yapan firmanin kendisinden geliyor. Yani biz o teknik cizimi aldiktan sonra uzerine tasarim giydiriyoruz.

Silindir ayrimi diye bir seyden bahsetmissin, biraz acmani rica etsem. Yada soyle bir eklentiyle soruya cevirsem. Normal ofset baskiya verdigimiz gibi bir isi teslim etmemiz yetmiyormu?

Yardimlariniz icin tekrar tsk ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ambalaj, baslayanlar, icin, tasarim, yeni