Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler.... ...

Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 25-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Freehand'den illustrator'a geçtiğimden beri, alışamadığım ve özlediğim tek şey, Fh'nin o evsanevi "align" arayüzü... CS4'e kadar gelen süreç içinde yapılan hiç bir düzenleme o eski güzel günlerin yerini tutmadı... Şu an cs4'te klavye kısa yollarının ayarlandığı yerde malesef hizalama(align) düğmelerine kısa yol atayamadığımı gördüm. (ya da ben bulamadım) Elbette smart guides gibi yardımcı bir çok illustrator aracı olsa da, şu anki hizalama penceresi oldukça hantal ve kullanışsız ve karışık... Oysa freehandin (bana göre) muhteşem align pencresinin o sezgisel ve olabildiğine hızlı çalışma prensibi yeni çıkacak illustratora eklenirse; illustrator evrimini büyük ölçüde tamamlayacak ve kullanıcıları ile arasında büyüyen aşkı efsanevi bir hatıra ile (fh align penceresi) mühürleyecek.

Adobe yetkililerinin, gerek verdiği konferanslarda, gerekse belli başlı firmalara yaptıkları ziyaretlerde kullanıcılarının görüşlerine önem verdiğini biliyorum. hatta bu görüşleri uyguladığını da biliyorum.

örnek vermek gerekirse;

İstanbul'da DB'de çalışrken CS3 ten önce gelmişlerdi, o zaman sağa sola aynalama indesign'da çok karışık ve bulunmaz bir yerdeydi, ben ve bazı arkadaşlarım bunun yukarıdaki değişken menüde gözönünde olması gerektiğini söyledik, bölge temsilcisi bunu not etti, diğer bölgelerde de bizim gibi düşünenler yoğunlukta olacak ki, cs3 çıktığında aynalama düğmeleri, ben burdayım kullan beni diye bağırıyordu adeta...

Bu yüzden bu kalabalık grafikerler platformunda, naçizane bir özlemimi dile getiriyorum. Umarım buradan adobe yetkililerine sesim ulaşır ve umarım Ai cs5'te o muhteşem hizlama arayüzünü bizlerin kullanımına sunar...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

H.Design isimli Üye şimdilik offline konumundadır

H.Design

Grafiker / İstanbul

Alt 25-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
align olayına alıştım ben ama ai nin beni en çok gıcık eden olayı Past Inside.
gerçi ai de bu cliping mask diye geçiyor ama...
Sorun içine gömdüğümüz çerçevenin yada neyse çizimin boyutunu değil de resmin boyutunu baz alması. Bu da özellikle montaj işleminde çok sıkıntı oluyo...
Ondan sonra birde collect olayının olmaması
Bu iki sorun çözülürse ben illustrator e adeta aşık olacam:d
Bu mesajdan alıntı yap

H.Design

Grafiker / İstanbul

Alt 26-03-2010 #3
birde şunuekleyim Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler.... align ı bilmem ama freehand deki 'find and replace' paletini koysalar 10 numara olacak
Bu mesajdan alıntı yap
kurbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurbaa(29)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 26-03-2010 #4
Bende şunu eklemek istiyorum ozaman İllustratorle uğraşmasalar freehandimizi geri verseler Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....
Bu mesajdan alıntı yap
Ufuk Cebeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ufuk Cebeci

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 26-03-2010 #5
Bende şunu eklemek istiyorum ozaman İllustratorle uğraşmasalar freehandimizi geri verseler Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....
evet ya biz freehand i geri istiyoruzYeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....
Bu mesajdan alıntı yap

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 26-03-2010 #6
freehand'i geri istemiyorum ben arkadaşlar. Çünkü freehand muhteşem bir program olmasına ramen asla illustrator kadar stabil çalışmadı. bir sürü problem ve bir sürü sorun üretiyordu. bu yüzden fh yi sadece vektörel özellikleriyle kullanabiliyorduk. bunun dışında herhangi bir efekte ihtiyacımız olduğunda PS devreye giriyordu. ve bunu bir çok takip edilmesi gereken püf noktası ve detayı bulunuyordu, bu da hatrı sayılır bir zaman ve konsantrasyon kaybıydı...

Oysa Ai'de gerçekten gerekmedikçe hiç bir ek programa ihtiyaç duymadan nerdeyse bütün işlerimi yapabiliyorum. ekranda ne görüyorsam baskıda onu alıyorum. pdf'e çevirmek için 1001 takla atmam gerekmiyor ya da PS de dekupe edilmiş bir imajı aynı özelliklerle çağırırken...

Ya da pdf olarak gelmiş bir belgeyi istediğim gibi açıp istediğim gibi üzerinde oynayabiliyorum...

Ben Ai yi FH ile kıyasladığımda arada çok büyük uçurumlar buluyorum. Ama gerçekten de FH nin bazı akıl dolu uygulamaları Ai de çok büyük gedikleri kapatabilir hala.

Bana göre FH Ai'nin örnek alması ve onun gibi olmaya çalışması gereken bir duayyen durumunda...

bununla beraber.

h.design isimli arkadaşın söylediği problem cs4 ile ortadan kalkmıştır. aynı FH de ki gibi çalışmaktadır clipping path olayı.

ve

illustratorde de bir find and replace var aslında ama fh deki kadar başarılı olmadığına katılmamak elde değil. Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....

Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-03-2010 #7
@Grafink, AI ve FH'nin align ve distribute işlemleri arasında pek fark göremiyorum. İkisinde de bir çok tıklama yapmak zorundasınız. FH'deki Align penceresini AI'ye entegre etseniz de (ki bu CS5 için zaten artık çok geç çünkü 12 Nisanda CS5 çıkıyor, tabi daha önce birileri dile getirip eklenmişse o ayrı) bence CorelDRAW'daki asıl efsanevi hizalam işleminin yerini tutamaz Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....

FH'deki Find&Replace penceresi bugüne kadar eşine hiç bir yazılımda rastlamadığım çok mantıklı düzenlenmiş ve çok işlevsel bir çözüm. AI'ye eklenmesi çok çok iyi olacaktır.

AI bence yolunda emin adımlarla ilerliyor. Aslında Indesign'daki bir kaç özelliği ekleseler daha kolay olur sanırım. Örneğin Bevel efekti AI'de yok fakat ID'de var. Ayrıca bir nesneye transparan gradient uygulamak istediğinizde AI'de maskelerle takla atarken ID'de sadece bu iş için özel bir araç var. Bir tıklama ve sürüklemeyle yapılabiliyor. Mesela bunu eklesinler AI'ye.

Neyse bakalım 12 Nisan'da neler hepimiz yenilikleri göreceğiz.

Bu arada şu aynalama (yansıtma) olayının kısayolu nerde? Bulamadım da...
Bu mesajdan alıntı yap

H.Design

Grafiker / İstanbul

Alt 26-03-2010 #8
Grafink teşekürler abim
cs4 te düzeltilmiş gerçekten bende cs3 te hazırlanmış işler var sürekli geliyo cs3 le açıp montaj yapıyorum normalde cs4 kullanıyorum bilgisayarımda hem cs3 hem cs4 var Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....ama bu olayı fark etmedim maskelenmiş bir işi cs4 te montaj vs. yapmadığım içindir heraldeYeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....

find and replace paletine gelince ai deki fh dekiyle kıyaslanamaz bence. Sadece bi kaç font işlemi vs. yapıyo.
Mesela bi işi renklerine ayırmada fh deki find and replace çoook kolaylık sağlıyodu.
Ai de renk global olmak şartıyla rengi değiştirdiğimizde aynı işlem oluyomuş gibi gelibilir ama sadece seçili alana yada sayfaya müdehale etmek yok komple dökümandaki rengi kullanan objeyelere etki ediyo. Bilmiyorum belki de bunun bi püf noktası vardır bileniniz varsa söylesin bi zahmet Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....
Gerçi ben direk sperations dan ayıryorum renkleri ...
Bu mesajdan alıntı yap

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 26-03-2010 #9
aynalama cs3 ve cs4 te; aşağıdaki gibi,

elbete fh deki F&R ai ile kıyaslanamaz. ai de bu iş daha farklı yapılıyor zaten, mesela belirli bir rengi seçip değiştirmek için F&R kullanmıyorsun, Select menüsünden Same' girip ordan kontur, renk, şeffaflık gibi bir çok spesifik değişkeni bir kerede seçebiliyorsun, bunu seçtikten sonra renk paletinden istediğin renkle değiştiriyorsun...

yani çalışma prensibi farklı. Ai deki F&R daha farklı şeyler için oldukça kullanışlı;
Mesela, dosyadaki bir metinde birden fazla space olup olmadığına tek tek bakmak yerine 2 space li bir alanı seçip tek space li hale bir kere de getirebiliyorsun. Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler.... ya da aklına gelebilecek herhangi bir metin objesini bu şekilde düzenleyebiliyorsun.

Corel'in hizalamalarını bilmem, ama yanlış hatırlamıyorsam bir sürü f li kısa yolla yapıyordunuz.
FH deki Panel ile kıyaslanamaz bile Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....

en başta oyun gibidir fh paneli her hizalama ayrı bir eğlence yaratır. ben çok özlüyorum dediğim gibi Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....

mesela bir objeyi sayfa kenarlarına hizamak istiyorsun, hem üste hem de sola 0 gelsin istiyorsun, FH arayüzünde karenin üst köşesindeki birleşim noktasına "tık tık" yaptınmı mevzu çözülüyor. yani düğer tüm programların en az 2 harakette yaptığı işler bu panelle tek tıklama ile ve eğlenceli bir halde...

Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 26-03-2010 #10
aynalama cs3 ve cs4 te; aşağıdaki gibi,

Bu AI'nin arayüzünden çok ID arayüzüne benziyor. Yanılıyor muyum? AI'deki Control BAr'da aynalama (yansıtma) yok bildiğim kadarıyla.

Corel'in hizalamalarını bilmem, ama yanlış hatırlamıyorsam bir sürü f li kısa yolla yapıyordunuz.
FH deki Panel ile kıyaslanamaz bile Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler....
Corel kullanmadığınız için bilmiyorsunuz, F'li kısayol hizalamda kullanılmaz. Zaten özellikle corelDRAW'ı örnek verdim. Çünkü en pratik hizalama gerçekten de CorelDRAW'da. İki nesneyi seçip sadece "L" harfini tuşlayın, nesneler soldan hizalanır. Ya da bir nesneyi seçip "P" tuşlayın, nesne sayfanın ortasına yatayda ve düşeyde hizalanır.

mesela bir objeyi sayfa kenarlarına hizamak istiyorsun, hem üste hem de sola 0 gelsin istiyorsun, FH arayüzünde karenin üst köşesindeki birleşim noktasına "tık tık" yaptınmı mevzu çözülüyor. yani düğer tüm programların en az 2 harakette yaptığı işler bu panelle tek tıklama ile ve eğlenceli bir halde...
CorelDRAW'da tıklamaya gerek olmuyor Yeni Illustrator da Freehand in efsanevi align penceresini istiyoruz diyenler.... Yukarıda da anlattığım gibi. İki nesneyi ya da daha fazla nesneyi seçip sadece klavyeden bir harf tuşlayarak hizalamaları ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu harfleri shift'le birlikte tuşladığınız zaman distribute yapabiliyorsunuz.

FH'de ve AI'de hizalamada yetersiz olan nesnelerin kafasına göre hareket etmesi. Bir nesneyi diğer bir nesnenin sağına hizalamak isterseniz FH'de kilitleme ya da nesnenin diğer nesneye göre pozisyonunu değiştirmek dışında ne yapılabilir bilmiyorum ama AI'de sabit kalmasını istediğiniz nesneyi bir kez daha tıklamak zorunda kalıyorsunuz. Key Object olan bu nesne sabit kalır ve Align simgelerine tıklayarak hizalama yapılır.

Oysa ki CorelDRAW'da son seçtiğiniz nesne sabit kalır. Yani bir nesneyi bir nesnenin soluna hizalamak istersek

AI için
1. tık nesne seç
2. tık diğer nesne seç
3. tık key object seç
4. tık Align panelinden ya da Control çubuğundan Aligng simgesine tıkla.

CorelDRAW
1. tık nesne seç
2. tık sabit olacak nesne seç
4. L harfine tuşla (dikkat edin burası tıklama değil harf tışlama. Tıklamadan çok daha hızlı bir işlem)

hizalamayla ilgili örnekleri ne kadar çoğaltırsanız çoğaltın (belki sayfa kenarlarına hizalama haricinde) CorelDRAW her zaman daha pratik olacaktır.

FH bu hizalama örneğini siz açın lütfen.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları