İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG) ...

Cevapla
İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(32)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Standart

İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)

Alt 12-03-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar grafik tasarımcı yada değil bir çok meslek grubunda çalışan kişilerin çalışma ortamlarında yaşadıkları stres yahut kişinin işten ayrılmaya zorlanması günümüzde git gide sıkça karşımıza çıkıyor avrupada yaygın olan bu konu artık türkiyede de mevcut ve önümüzdeki aylarda sgk tarafından yasal olarak kabul edileceğini bildirerek herkesin hakkını savunmasına yönelik mobbing'in ne olduğunu yazma kararı aldım biliyoruz ki bu yazıları yöneticiler ve iş verenlerde okuyor o sebeple hepimiz bu konuda ne kadar bilinçlendiğimizi gösterelim istiyorum. çok uzun olabilir ama kesinlikle şahsi haklarınızı koruma adına okumalısınız...

Mobbing Nedir ?
'Mobbing'in sözcük anlamı, psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermektir.'

Mobbing özellikle hiyerarşik bir yapılaşmanın olduğu gruplarda, zayıf bir kontrolün olduğu örgütlerde güçlünün altta kalanlara psikolojik yollardan baskı yapmasıdır.
Son dönemde sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinlerararası çalışılan bir konu haline gelmiştir.
Mobbing sözcüğü önceleri çocukların birbiyle olan zorbalık ilişkilerini tanımlamakta kullanılmıştır. İşyerlerinde de 1950-1960’lı yıllarda yapılan araştırmalar mobbingin sadece çocuklar arasında yaşanmadığını ortaya koymuştur. Mobbing, kökü Latince olan ve bir kimseyi sıkıştırmak, bunaltmak ve taciz etmek anlamında bir sözcüktür. Çoğunlukla işyerlerinde bazen bir kişinin, bazen bir grubun, bir çalışan üzerinde uzun bir süre yani aylar ve yıllar boyu, sistematik bir baskı uygulamalarıdır.

Mobbing Duygusal bir saldırıdır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşverenin İma, alay ve karşısındakinin toplumsal itibarını düşürme gibi saldırgan bir ortam yaratarak onu işten çıkmaya zorlamasıdır.
Kişiye yönelik, yaş, ırk, cinsiyet gibi herhangi bir ayrımcılık olmadan, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır.

Hangi işyerlerinde ve hangi kişilerin mobbinge uğradığına bir göz atacak olursak; (Bir araştırmaya göre) kar amacı gütmeyen kuruluşlar, okullar ve sağlık sektöründe mobbing daha yaygındır. İşsizliğin yüksek olması ve çalışanın değersiz görülmesi de mobbingin oluştuğu işyeri sayısını artırmaktadır. Sonuçta her işyerinde ve her türlü kuruluşta olabilir. Organizasyon bozukluğunun daha fazla olduğu işyerlerinde ise disiplin getirmek, verimliliği artırmak, refleksleri koşullandırma (askeri disiplin) amacıyla yapılır. Psikolog Michael H. Harrison, Ph.D., yakın zamanda A.B.D.’de 9,000 kamu çalışanı üzerinde yapılan araştırmada, kadın çalışanların %42’sinin, erkek çalışanların ise % 15’inin son iki yılda zorbalığa uğradığını, bunun kayıp zaman ve verimlilik açısından 180 milyon dolara mal olduğunun hesaplandığını belirtiyor. Leymann İsveç’te intiharların %15’inin mobbing kaynaklı olduğunu söylüyor.

Mobbinge uğrayanların genel özellikleri ise aşağıdaki sıralamada yeralmaktadır.
 • İşini çok iyi, hatta mükemmel yapan,
 • İlişkileri olumlu ve çevresindekilerce sevilen,
 • Çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, bunlardan ödün vermeyen,
 • Dürüst ve güvenilir, kuruluşa sadık,
 • Bağımsız ve yaratıcı,
 • Zorbanın yeteneklerinden üstün özelliklere sahip olan.
 • Bazen de işyerinde sessiz, iletim kuramayan işçilere yönelebiliyor.
 • Zorbanın genel özellikleri ise (Leyman) aşırı kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açlığı gibi niteliklerle tanımlanır.

Aslında mobbingcinin ve kurbanın kişilik özellikleri ve işyeri koşulları bize mobbingin nedenlerini açıklıyor. Leyman bunları 4 başlık alında topluyor.

Bunlar;
 1. Birisini bir grup kuralını kabul etmeye zorlamak,
 2. Düşmanlıktan hoşlanmak
 3. Can sıkıntısı içinde zevk arayışı
 4. Önyargıları pekiştirmek olarak sıralıyor.

Bunlara ek olarak Mobbingcinin kötü kişiliği, bunu patron olması nedeniyle ilahi hak olarak görmesi, şişirilmiş benmerkezcilik, narsist kişilik, çocukluk travmaları vs. de sayılabilir. Bodsky Taciz edilmiş çalışan adlı kitabında; “taciz ya da rahatsız etme, insanların kendilerini ayrı tutma ve ayrıcalıklarını koruma için kurulu bir işleyişin olmadığı zaman başvurdukları bir yoldur” şeklinde tanımlamaktadır.
Genel olarak mobbing nedir, kimler mobbinge uğrar ve mobbing yapanın özelliklerine değindikten sonra mobbing davranış biçimleri sınıflandırılmasına bakalım.
 1. Kendini göstermeyi ve iletişim oluşumunu etkilemek (sözünüz kesilir, yaptığını iş sürekli eleştirilir, jest ve bakışlarla ilişki kesilir, yazılı ve telefonda tehditler vs.)
 2. Sosyal İlişkilere Saldırılar (Çevrenizdeki insanlar sizinle konuşmaz, size diğerlerinden ayrılmış bir işyeri verilir, sizinle ilişkiye geçmeleri yasaklanır, sanki orada değilmişsiniz gibi davranılır.
 3. İtibarınıza saldırılar (insanlar arkanızdan kötü konuşur, asılsız söylentiler çıkarılır, kararlarınız sürekli sorgulanır, özgüveninizi olumsuz etkileyen bir iş yapmaya zorlanırsınız.
 4. Kişinin yaşam kalitesi ve Mesleki Durumuna Saldırılar (sizin için hiçbir özel görev yoktur, sürdürmeniz için anlamsız işler verilir, sahip olduğunuzdan daha az nitelik gerektiren işler verilir, işiniz sürekli değiştirilir, özgüveninizi etkileyecek şekilde işler verilir.)
 5. Kişinin sağlığına doğrudan saldırılar (fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlanırsınız, fiziksel şiddet tehditleri yapılır, doğrudan cinsel taciz, fiziksel zarar)
Mobbing bir anlaşmazlıkla başlar, bu işin akışına ilişkin ya da bir davranışa ilişkin v.b olabilir. Daha sonra zorbanın saldırgan eylemleriyle devam eder, saldırganlığa zorbanın dışında yönetim veya iş arkadaşlarınızda katılabilir. Bir sonraki aşamada ise; sorunun kaynağı, problemli ya da akıl hastası olarak damgalanırsınız. Süreç işinize son verilmesi yada sizin ayrılmanızla tamamlanır.

Ayrılmanızda işinize son verilmesi de çoğunlukla mobbingin bitmesine yetmez çünkü benzer bir iş kolunda çalışacağınız zaman artık referanslarınız kirlenmiş olur. Ya kötü huylu ya asi ya da işten anlamaz olarak artık damgalanmışsınızdır.

Bu süreç işlerken çalışanların karşılaşacakları olaylara bir bakalım.
 1. Çalışanların Şerefi, doğruluğu, güvenirliği ve mesleki yeterliliğine saldırılar başlar, (mesleki yeterlilik sorgulandığı zaman bu o kişiye güvenilemeyeceği anlamına da gelir eğer mobbinge uğrayana güvenilmiyorsa yaptıkları iş değersizdir ve kendileri de)
 2. Olumsuz, küçük düşürücü, yıldırıcı, taciz edici, kontrol edici iletişim kurulur (verilen süre içinde başarılması zor görevler vermek, izole edilmek, bilginin saklanması, kuralların sıkça değiştirilmesi)
 3. Doğrudan ve dolaylı, gizli veya açık yapılması, (göz teması kurulmaz, tutarsız gösterilirsiniz, görmezden gelinirsiniz, yetkileriniz azaltılır)
 4. bir veya birkaç kişi tarafından yapılması (bu duruma bazen yöneticiler ve çalışanlar da katılır)
 5. Sürekli, çoklu ve sistemli bir biçimde zaman içinde yapılması (mobbingin sıklığı ve süresi zararı büyütür,)
 6. hatanın kurbandaymış gibi gösterilmesi (aniden yetersizmişsiniz gibi gösterilir, önceden şikayet konusu olmayan bazı hatalar sorun yaratmaya başlar)
 7. kurbanın itibarını kaybetmeye, kafasını karıştırmaya, yıldırmaya, onu yalıtmaya yönelik olması ve onu teslim olmaya zorlaması (utandırma eylemleri yapılır)
 8. kişiyi dışlama niyetiyle yapılması
 9. işyerinden ayrılmayı kurbanın tercihiymiş gibi göstermek.
 10. örgüt yönetimi tarafından hoş görülmesi, kışkırtılması, teşvik edilmesi (çare aramak için görüştüğünüz merciler sizi reddeder)

bu davranışlara maruz kalan kurbanın nasıl etkilendiğine gelince;
Mobbing insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedeler, kişinin kendine yönelik kuşkusunu artırır, Paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olur, Kurban kendine güven duygusunu yitirir. Kendinizi yalıtabilir, huzursuzluk korku, utanç, öfke ve endişe duyguları ile dolabilirsiniz. Ağlama, uyku bozukluklarından,depresyon, yüksek tansiyon,panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratır.

Nasıl Başa çıkılabileceğine gelince;
En çok yeni bir iş aramanız, yardım almanız, kendinizi yalıtmamanız, özgüveninizi geliştirmeniz, olasılıkları hatırlamanız, yaranızı sarmaya çalışmanız, yasal işlem yapmanız ve sendikanıza başvurmanız önerilmektedir. Mobbingin psikolojik bir saldırı olduğu düşünülürse psikolojik savunma yöntemleri geliştirmeniz büyük önem taşımaktadır. Böylece aldığınız yaranın derinleşmesini önleyebilir ve iş yaşamının dışına atılmaktan kendinizi kurtarabilirsiniz. Yukarıdaki araştırma mobbingin yarattığı etkiyi gözler önüne sermektedir.

MOBBİNGİ DURDURABİLİR YA DA ENGELLEYEBİLİRMİYİZ?
Aslında durdurmak ya da engellemekten önce bu sorunun varlığını anlamamız gerekiyor. Çünkü Türkiye’de ne yasal olarak tanımlanmış ne de bilinen bir olgu haline gelebilmiştir. Sınırlı sayıda insan kaynakları uzmanı ve sayılı psikologun dışında ne sendikalar ne de çalışma bakanlığı böyle bir sorunu gündemine almamıştır. Bu durumda sendikanıza danıştığınızda ya bu sorunu anlamayacak ya da işyerlerinde doğal bir süreç olarak göreceklerdir. Çünkü yaygın işsizlik ortamında sizin yerinize çalıştırmak istedikleri birisi mutlaka bulunmaktadır ve sırf bu nedenle size bu davranışı yöneltiyor olabilirler. Mobbing aslında sıkça kaşılaştığımız yıldırma kavramından çok uzak gibi görünmüyor. Fakat bugün yıldırma olgusu genel kabul görmüş ve üstünde bir çalışma yapmayı ya da engelemeyi pek de aklımızdan geçimediğimiz bir duruma dönüşmüştür. Bu nedenle hem olayın psikolojik boyutlarının hem de karunma ve önlemlerin öne çıkarılması açısında mobbingi kullanmayı tercih etmek gerekiyor. peki bu kavram üzerinden yani mobbing sürecinde çözümsüz müyüz? Önce aşağıdaki yollara bir bakalım
 1. Zorbaya açıkça duruma itiraz ettiğinizi söyleyin, taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını isteyin. Yanınızda güvendiğiniz ve gerekirse tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun.
 2. Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydedin.
 3. İlk fırsatta zorbayı yetkili birine rapor edin, eşitiniz ise üstünüze, üstünüz ise yönetim kurulu ve insan kaynaklarına durumu açıklığıyla ve kanıtlarıyla bildirin.
 4. Gerekiyorsa, tıbbi ve psikolojik yardım alın, hem yardımcı olacaktır, hem de kanıt oluşturacaktır.
 5. Şikayetiniz hakkında kuruluşunuz içinde ne yapıldığını araştırın.
 6. İş arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın, onlar da aynı şekilde rahatsız olabilirler, grupça başvurmanız daha etkili olabilir.

Bunlar mobbingi bir bütün olarak durdurmuyorsa hukuksal başvuru için elinizde yeterince malzeme toplanmış olur. Suç olarak tanımlanmasıda uygulamaların azalmasında katkı sağlayacaktır. Hem mobbingcilerin geri çekilmesine hem de kurbanların çaresiz kalmasını engeleyecektir.

Avrupa da çok sayıda konuyla ilgili dava ve ağır para cezaları bulunmaktadır. benzer davaların Türkiye’de de açılmasının sağlanması, mobbing konusunda bir bilinç oluşturulması ve işverenin keyfi davranışlarının sınırlandırılması ve son kertede ortadan kaldırılması, sendikaların bu konuda etkinliklerinin artırılması mobbingin azaltılması yönünde önemli bir adım olacaktır. Bu anlamıyla, Türkiye'de Şubat 2006'da Jeoloji Mühendisleri Odasına, Mayıs 2006'da Toprak Mahsülleri Ofisi'ne yönelik açılmış 2 mobbing davası bulunmaktadır.

Hürriyet İ.K'dan Alıntıdır.

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ozkanozel16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozkanozel16(37)

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 13-03-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Elinize sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
grafiker_emrah isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker_emrah(28)

Arı Üye

Grafiker / Afyonkarahisar

Standart
Alt 13-03-2012 #3
güzel bi konuya deyinmişsiniz teşekkürler İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(32)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 13-03-2012 #4
avea reklamındaki gibi "lütfen bilinçlenelim" modundayız İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 13-03-2012 #5
avea reklamındaki gibi "lütfen bilinçlenelim" modundayız İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)
Eğitim şart!!!!! İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)

Güzel bir konuya değinmişsiniz, herkes adına teşekkür ediyorum. İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(32)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-03-2012 #6
gerçekten eğitim şart valla yöneticiye de işçiye de herkes yerini bilecek şekilde işini yapmalı işçi çalışan zihniyetinden çok çalışma arkadaşı zihniyetini benimsemek gerekiyor.. bunları benimseyemeyen kişilerinde mutlaka yaptırımlarla karşılaşması gerekiyordu sonun hak yerini buluyor...

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 14-03-2012 #7
Bilinçlendirme azminiz için sizi kutluyorum İş Yerlerinde Psikolojik TACİZ yada YILDIRMA POLİTİKASI (MOBBİNG)

Bu patron çalışan ilişkisi kör nokta gibi, ne tarafa geçerseniz geçin açıyı tutturamazsınız..

Ama bu paylaşımınız ufukları genişletmek konusunda faydalı olacaktır. Teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
dilayyalcin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dilayyalcin

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14-03-2012 #8
iş hayatında herkes birbirini ezme mücadelesinde bir şirket sahibi olarak firmalardan biraz daha anlayış bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(32)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14-03-2012 #9
kimse kimsenin ekmeğiyle oynamamalı psikolojik savaş iş yerlerini haddinden fazla zarara uğratır evet kimse kimseyi sevmek zorunda değil fakat aynı iş ortamında herkes herkese katlanmak zorunda çünkü hepimiz hayatımızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız, bu sebeple iş verenin en verimli yatırımı çalışanına sunduğu imkanlardır, çalışanlara yapılan yatırım en etkili ve en kısa sürede dönüşümü olan bir kazançtır malesef ülkemizde işletmelerin kazanç veya sermaye anlayışları beşeri değildir. Bundandır ki bir çok işletme devam sürecini tamamlayamamakta ve hem kendisine hemde çalışanlarına toplumsal zararlar vermesin diye mobbing ülkemizde de kanunlaştı. Umarım bu kanun yaptırımlarla desteklenerek uygulanır. kısmende olsa çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bunu şimdiye kadar farklı isimlerle uyguladı uzun süren mahkemeler sonucunda dava acan ve mağdur olan herkes kazandı.

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
iş yerinde mobbing, işyerinde taciz, nevrotik yönetici, yıldırma politikası

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
deniz yada suya bayrak yada resim ekleme emrah40 Photoshop Soru ve Sorunlarınız 2 24-02-2011 14:56:29
Cine4D yada Tridimax bilen Bursada ikamet eden yada edebilecek efgolife Sonuçlanan İlanlar 2 23-10-2010 11:57:09
Psikolojik Bir Afiş:) eymi Afiş Tasarımı 30 28-08-2009 08:07:52
Çalışanlara Psikolojik Destek lovies Graficafe 8 04-06-2009 02:57:57
Modern Yaşam ve Psikolojik Sorunlar lovies Graficafe 0 04-06-2009 02:25:58

Kapat
Şifremi Unuttum?