Yeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...

Türkçe ve Dil Bilgisi - Yeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!... ...

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 17-09-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="White"]........[/COLOR]Yeni bir yazım dili türettik sonunda!..

[COLOR="White"]........[/COLOR]Yeni türettiğimiz ve daha tüketmeden yine yenisi ürettiğimiz onca saçma şeylerin yanına hiç olmadık bir sebeple birde yeni yazım dili türettik..

[COLOR="White"]........[/COLOR]2009'un son aylarına geldimiğimiz bu günlerde biz sevgili gençler artık yozlaşmanın sınırları aşmış bulunmaktayız; giyim tarzı, müzik tarzı, kültür, gelenek, örf, adet derken sonunda çok değerli bir şeyimizi daha TÜRKÇE mizi yozlaştırmış, katletmiş bulunmaktayız. Hadi diyelim değişen zaman, gelişen insan ve normal olarak tükenen, değişen kültürler davranışlar normal, hadi diyelim avrupai yaşam, hadi diyelim farklı milletlerin kültürel sentezi... Peki ya DİL? HAYIR!.. HAYIR!.. HAYIR!.. asla kabul edilemiyecek bir yozlaşmanın eşiğini geçip dibine vurmuş bulunmaktayız, forumlarda, mesajlarda yazdığımız şeylerin anlamsızlığından öte iletilerimizi bir garip şekil içinde sunmaya başladık birbirimize ve adına "EMO" dedik, "CON CON" dedik "COOL" olmak dedik.

[COLOR="White"]........[/COLOR]Ben demiyorum DİL'imize yeni kelimeler girmesin diye, ve yine ben ısrar etmiyorum TÜRKÇE'nni tüm kurallarına uyun diye, elbette bu yazıda dahil bir çok noktalama ve birçok yazım yanlışı yapılmış olabilir fakat! bilerek ve isteyerek kelimelerle oynamak, çekiştirmek, alfabemizde olmayan harfleri kullanmak, yanlızca yozlaşmış bir toplumun yozlaşmış beyinleriyle yapılacak bir hatadır.

[COLOR="White"]........[/COLOR]Artık yeter! diyorum ve

[COLOR="White"]........[/COLOR]"oii choq tatlı cıkms yha" - "güsel bir gündü" - "HayaTım PerfeCtO OlmushuN. Nie Bu KADar taTlısın Ky Number=1...SheKyll" gibi saçma sapan yazım şeklinden vaz geçin, illa ben farklı olacağım, farklı dilde yazacağım diyorsanız ÇİN'ce öğrenin Almanca öğrenin bir LİSAN bir İNSAN dır, peki anlamsız ve anlaşılmaz bir şekilde TÜRKÇE'yi katletmek?...

Onur KARADAĞLI
17 Eylül 2009
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

tuNc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuNc(25)

Webmaster / İzmir

Alt 17-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Söylediklerinin tamamında haklısın...

Türkçemiz kimliğimizdir ve sahip çıkmalıyız.

Farklı olmak adına türkçeyi katledenlere artık bi dur demenin zamanı çoktan gelmişti zaten yüreğine sağlık Yeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...
Bu mesajdan alıntı yap
mengeser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mengeser

Grafiker / İzmir

Alt 17-09-2009 #3
Merhaba Onur Bey...
Haklı bir serzenişle birlikte konuyu kafe bölümünde açmışsınız.
Maalesef ki, konu hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki...
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dilimize yerleşen kelimeler gibi.
Örneğin bazı platformlarda "çet dili" ve "msn dili" vardır gibi tartışamlara bile gitmiş...
Gençlerimiz "msn" ya da "çet" yaparken öyle anlamsız kelimler kullanıyorlar ki,
anlayana aşkolsun.
Türkçemiz yazıldığı gibi okunur, okunduğu gibi yazılır. Zamanla telaffuz ettiğimiz gibi yazmaya kalkarsak... İnanın on sene sonrasını bile düşünmek istemiyorum.
Bir de aklıma gelmişken söyleyeyim, bir iletişim kurumumuz kelime içerisinde sesli harfleri atacak kadar ileri gitmiş, bunla ilgili bir sms sözlüğü bile yayınlamıştı.
Ve düşünebiliyor musunuz? TDK (Türk Dil Kurumu) ses bile çıkarmamıştı...
Çok yazık çoook.
Bu mesajdan alıntı yap
damla1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

damla1(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 17-09-2009 #4
Çok haklısın Onur dilimize sahip çıkmalıyız.Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı en azından forum içerisende duyarlı davranıp saçma sapan yazım şeklini aramızda çürütmeliyiz...Teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
mengeser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mengeser

Grafiker / İzmir

Alt 17-09-2009 #5
Konu Türkçe olunca kafede konu açılması bile farketmemiş...
Sağlık olsun... iş BAŞa düştü anlaşılan. Yeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...
Bu mesajdan alıntı yap

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 17-09-2009 #6
Konu Türkçe olunca kafede konu açılması bile farketmemiş...
Sağlık olsun... iş BAŞa düştü anlaşılan. Yeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...
İşte!!.. Bu söze aslında bu konu kilitlenmeli ama neyse... Belki yorum yazmıyorlardırda sadece okuyorlardır, bu da bir şey değilmi?
Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Alt 17-09-2009 #7
Türkçemiz kimliğimizdir ve sahip çıkmalıyız.
Son zamanlarda anlamını bilmediğimiz,o kadar gereksiz,saçma sözcükler
kullanmaktayız ki maalesef bu konuda herkes üzerine düşeni
yapmalı artık !

Duyarlı ve anlamlı paylaşımın için çok teşekkürler arkadaşım
emeğine,yüreğine sağlıkYeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 17-09-2009 #8
Onurcum bu konuyu dile getirip duyarlılığını göstermiş olduğun için teşekkür ederim.

Lisedeki Türkçe öğretmenim sayesinde kazanmış olduğum bu Türkçeyi düzgün kullanabilmek, kullandırabilmek takıntısı, bunu yapamayanlarla da naçizane bilgilerimi paylaşmak çabası ve bu konuda her yerde ve her durumda verdiğim mücadele illa ki bu konu için de birşeyler yazmak ihtiyacı hissettirdi banaYeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...

Mesele keşke sadece Türkçe dilinin düzgün kullanımıyla sınırlı olsa... Malesef bundan çok daha ciddi boyutlarda... Bir toplumun dili kesinlikle yadsınamayacak kadar önemlidir. Dil toplumların ruhudur, belkemiğidir, yaşam direğidir, kültürüdür, tarihidir, yaşam tarzıdır, gelenekleri, erdemleridir. Bir devletin sınırları, rejimi ve hatta bayrağı kadar önemlidir. Dolayısıyla zarar görmesi, yıpranması uzun vadede içten içen diğer unsurları da etkiler. Bir dilin yok oluşu, aynı zamanda medeniyetin de yavaş yavaş yokoluşu demektir.

Msn dili, chat dili, Moda, Kadıköy sokaklarının, tikilerin, cikslerin dili vs. ne denilirse denilsin özentiden bir adım öteye geçecek kadar tehlikelidir. Hem herşey bir yana Türkçe ciddi anlamda çok zengin bir dildir. Yapı itibariyle sadece üretilen teknolojiler bakımından yetersiz kalmıştır ki bu da bir gerçektir, teknolojiyi kim üretirse ismini o koyar. Mesela gırgır kelimesi, hala gırgır dediğimiz şu elektrikli süpürgenin babası niteliğindeki aleti biz icat ettiğimiz için ismini de biz koymuşuzdur. Yoğurt, ayran, kebap gibi kelimeler bizim kültürümüzün ürünleri olduğundan ismini biz koymuşuzdur. Bunun dışında bizim üretmediğimiz yeni teknoloji ürünlerinde de TDK'nin büyük hizmetleri olmuştur. Bugün belki de farkında olmadan kullandığımız buzdolabı, bilgisayar gibi kelimeler dilimize kazandırılmıştır. Hal böyle iken aslında birçok durumda Türkçe dışında bir kelimeye ihtiyaç duymamaktayız. Ama buna rağmen Türkçesi olan kelimeleri bile bir özenti uğruna farklı dillerde kullanmak bir yaşam tarzı olmuş insanlarda.

Ben diyorum ki gelin özentiyi bir kenara bırakıp olmamız gerektiği gibi olalım. Atamızın bizden istediği gibi gençler olalım ve bunu dilimizi düzgün kullanarak ve çevremizdekileri uyarmak yöntemiyle duyarlı olduğumuzu göstererek yapalım. Türk genci olalım, Türk olalım, Türk gibi düşünüp, Türk gibi hareket edip, Türk gibi konuşalım. Halihazırda bu topraklarda binlerce yıldır hüküm sürmüş tüm medeniyetlerin üzerinde oynanan oyunlar, iç ve dış mihraklar yetmiyormuş gibi, biz gençler olarak bu olumsuzluklara, bu düşmanlara çanak tutmayalım. Onların oyunlarına gelmeyelim. Bizim dilimizi almaya çalışıyorlar, dinimizi, kültürümüzü, erdemlerimizi, Türk'ü Türk yapan ve diğer tüm ırklardan (bana göre) üstün bir şekilde ayıran temel niteliklerimizi, tarihimizi bozmaya, yoketmeye çalışıyorlar. Bunlara yardımcı olmayalım. Yunus Emre'leri, Pir Sultan'ları, Mevlana'ları, Aşık Veysel'leri unutmayalım. Atatürk'ü unutmayalım. Ve unutturmayalım. Hiçbir medeniyetin, kültürün ve devletin etkisi altında olmayalım, özenti olmayalım. Bilgiyi alalım ve kullanalım ama başka kültürleri benimsemeyelim, kendi kültürümüze zarar verecek hale getirmeyelim. İnanın Türk kültürü o kadar zengin ki hiçbir ek kültüre ihtiyacımız yok, sonsuza kadar da olmayacak. Bizim canım ekmek arası köftemiz varken sözümona burger bozuntularına 100 yıl aç kalsak ihtiyacımız mı olur sizce? Dille ne alakası var diyeceksiniz ama dil; kültürü ve toplulukları yok etmenin kapısı. Buradan içeri girmeye çalışıyorlar.

Bize düşen çok basit aslında; Atatürk'ün gençliğe hitabesini okuyup, ezberlemek ve onun önerdiği gibi yaşamak... Yani Türk genci olmak...

Saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 17-09-2009 #9
Önder abininde bu konudaki hassasiyeti ve değerli bilgileriyle, artık konu olması gerektiği yere taşınmıştır. Umarım bir çok arkadaşımız konu hakkında ki ciddiyeti fark eder ve en azından kendini düzeltme yolunda bir adım atar..
Bu mesajdan alıntı yap
vasili_zaitzev isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vasili_zaitzev

Grafiker / Konya

Alt 17-09-2009 #10
Kızların bu yozlaşmada payı biraz büyük gibi geliyor bana kızmayın da.Harbiden bazı cümlelerini anlayamıyorum :S Aynı dili konuşuyoruz güya ama bi kelimesini bile anlayamadığım zamanlar oluyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları