Vinil Türk Reklam Bannerı

13. İstanbul Uluslararası Belgesel Film Festivali

Yarışma Organizasyonları - 13. İstanbul Uluslararası Belgesel Film Festivali ...

Cevapla
13. İstanbul Uluslararası Belgesel Film Festivali
belge.cigdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belge.cigdem

Hiç Biri / İstanbul

Standart

13. İstanbul Uluslararası Belgesel Film Festivali

Alt 29 Haziran 2010 #1

Merhabalar,

Aşağıda AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ var... ilgilenen arkadaşlar olabilir


13. İSTANBUL ULUSLAR ARASI 1001 BELGESEL FİLM FESTİVALİ
AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Bu yarışma, “13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali”nin tanıtımında kullanılacak afişi belirlemek amacıyla düzenlenmektedir.

Ön Bilgi:
İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, sinemaseverler tarafından yakından izlenen Türkiye’nin ilk ve tek belgesel film festivali. Birincisi 1997 yılında gerçekleştirilen 1001 Belgesel Festivali, Türkiye’deki belgesel sinemanın itici gücü olmuş, uluslararası anlamda tanınmasına ve filmlerimizin sınır ötesine taşınmasına yol açmıştır. Belgesel Sinemacılar Birliği’nin düzenlediği festivaller, 1997 yılından bu yana onlarca ülkenin, onlarca belgeselcisine ve yüzlerce filme ev sahipliği yaptı.

Festival’in amaçları, çok kısıtlı sayıdaki belgesel film izleyicilerinin, tüm dünyadan en önemli belgesellerle buluşabildiği doyurucu bir etkinlik oluşturmanın yanısıra; Türkiye’deki belgesel sinemacılara, bu alanda dünyadaki gelişmeleri takip etme olanağı sağlamak, ülkelerarası işbirliği ve ortak zeminler hazırlamak, Türkiye’de üretilmiş belgesellerin uluslararası alandaki görünürlüğünü artırmaktır.

Festivale katılacak filmler, ilkesel olarak toplu izlemeyle, tartışarak karar alan geniş katılımlı seçiciler komitesi tarafından belirlenir. Bu seçim, filmlerin güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin biribirine tercih edilmeden, biraradalıklarını savunmaları; insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları; farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları temel ölçütleri çerçevesinde yapılır.

Yeryüzünün en eski metropolünde düzenlenen, İstanbul’un konumunun getirdiği şansla, aynı anda iki kıtada birden düzenlenen tek festival, dünyanın en sıcak coğrafyasıyla çevrili konumdadır. İşte bu nedenle İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali dünya belgeselcilerinin gözünde farklı bir yere sahiptir. Doğu ve batıdan belgesel sinemacıların buluşma ve ortak söz söyleme platformu olarak bilinmektedir. İçeriğinde “yarışma” olmayan, buna rağmen uluslararası düzeyde bu denli ilgi gören başka festival yoktur.

KONSEPT

· 13. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin ana teması, “Kültürlerin Buluşması” olarak belirlenmiştir.

· Bu yönüyle bakıldığında diyoruz ki; sistemin bize dayattığı tektipleşmeye inat, doğanın bize öğrettiği çeşitliliği savunuyoruz. Farklılıklarımızı, ayrılık sebebi değil tersine bizi daha çok birleştiren, varolma şansımızı artıran bir zenginlik olarak görüyoruz.

· “güçlü ve evrensel bir sinema dili” ile “insanlığı yücelten değerleri”, “farklı kültürlerin biraradalıklarını” savunan, “insanlığın gelecek tasarımı”na katkı sağlayan ve “farklı ve derin bakış açıları” sunan filmlerin gösterileceği festivalimize, yine bu amaçları ifade eden bir afiş tasarımı arıyoruz.

Afiş Yarışması Katılım Koşulları:

· Yarışmada anlatım tekniği ve malzeme kullanımı serbesttir.

· Yarışma, profesyonel veya amatör tüm sanatçılara açıktır.

· Yarışmacılar en fazla dört eserle başvurabilecektir.

· Afişte tüm yazılar Türkçe ve İngilizce olarak yer alacaktır.

. Tarih ve diğer bilgiler için Belgesel Sinemacılar Birliği adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kullanılacak olan festival logosu için tıklayın.

· Afişte sponsor kuruluşların logolarının yer alacağı bir bölüm bırakılacaktır.

· Çalışmalar max. 50 x 70 cm. boyutlarında (dikey olarak tasarlanmış), orijinal veya dijital baskı tekniği ile hazırlanacaktır.

· Çalışma ya da çalışmalar bir CD ye kaydedilecek, fotoğraflı bir özgeçmiş ve ıslak imzalı başvuru formu (her çalışma için ayrı doldurulacak) ile birlikte kapalı bir zarfla “Belgesel Sinemacılar Birliği, Gazeteci Erol Dernek Sok. No:6 Kat 4, Beyoğlu İstanbul” adresine posta ile veya elden teslim edilecektir.

· Değerlendirme festival düzenleme komitesi tarafından yapılacaktır.

· Proje yarışmasına son katılım tarihi 16 Temmuz 2010 Çarşamba günüdür. Daha sonra ulaştırılan çalışmalar değerlendirilmeye alınmayacaktır. Postadaki gecikmelerden Festival komitesi sorumlu değildir.

· Yarışma sonuçları 30 Temmuz 2010 tarihinde Belgesel Sinemacılar Birliği web adreslerinde açıklanacaktır.


Ödül:

Yarışma sonucunda seçilecek eserin sanatçısı, 1.500 TL, plaket ve başarı belgesi ile ödüllendirilecektir. Kendisi ve çalışmaları festival web sayfasında tanıtılacak, katalog ve basın duyurularında ismine yer verilecektir.


Ödül töreni:

28 Ekim 2010 tarihinde Festivalin açılış töreni sırasında yapılacaktır.

Eserler başvuru adresinden elden geri alınabilirler. Bir ay içinde geri alınmayan eserlerden festival Organizasyon Komitesi sorumlu değildir.

Festival yönetimi yeterli başvuru olmaması durumunda yarışmayı iptal ya da erteleme haklarına sahiptir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Istanbul 1001 belgesel film festivali afiş yarışması mirothekid Yarışma Organizasyonları 0 16 Haziran 2010 15:59
4-19 Nisan İstanbul Film Festivali burweb Afiş Tasarımı 11 13 Nisan 2009 16:07
İzmir 3. Uluslararası Caz Festivali Afişi poseidon Afiş Tasarımı 7 08 Nisan 2008 14:14
17. Uluslararası Akbank Caz Festivali Hades İlginç Videolar 0 09 Ekim 2007 12:06
Afiş Yarışması 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Cahit GÜLDEN Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 0 02 Temmuz 2007 00:31

Kapat
Şifremi Unuttum?