Vinil Türk Reklam Bannerı

3 farklı firma 3 benzer logo

Benzer Tasarımlar - 3 farklı firma 3 benzer logo ...

Like Tree1Likes

Cevapla
3 farklı firma 3 benzer logo
r.yildirim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

r.yildirim

Öğrenci (Diğer) / Konya

Standart
Alt 06 Şubat 2011 #21

bence bu logoda çok benzer...
3 farklı firma 3 benzer logo
Bu mesajdan alıntı yap
emirkhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emirkhan

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 06 Şubat 2011 #22
                             
Bir logo tasarlarken, ya da tasarlanmış logolarda seçim yapması gereken birileri varsa, logonun mesajı, kullanım amacı, logonun sergileneceği yoğun medyası ( paket, kutu, ürün, vb ) çok fazla etken vardır. Bazen çok güzel ve radikal logolar seçim aşamasında kaybederken, en basit logolar bu yarışı kazanmaktadır. Eger biz logonun yapım aşamasında ya da seçim aşamasında çalışmamışsak, o logoyu ilk defa gördüğümüzde zaten logo evrimini tamamlamış ve ürünün üstünde yerini almıştır. Dolayısıyla elimizde doğru kriterler yok iken logoyu eleştirmeye başlarız. Başka bir deyişle, siz logoyu yapan değil seçen kurulda olduğunuz zaman sonrasında eleştirebileceğiniz logoları seçme ihtimaliniz çok büyüktür. Mesela konuda gecen ÜLKER logosuna bakalım.
Uygulama alanı; Çokça ürün amabalajı
Ürün gamı/vitrini neresi; Bakkal şimdilerde market rafları,
Hedef kitlesi kim; b ve c sınıf musteri ve çocuklar,
Hedef işletim maliyeti skalası nedir ; en minimum ( yaldız yok, fazla renk yok, görünüpte unutulmaması lazım ama hayatın anlamını değiştirecek kadar da hatırlanmasına gerek yok ), boyutları 2 cm lik sakızda da 50 cm lik kolide de aynı mizaçla durması gerekiyor vee tabi bu parametreler çoğaltılabilir. Kurum kültürü mesela çok büyük etkendir.

Tabi birde logonun sahibi olan şirketin ve ürünün basarısı da bu konudaki en önemli etmenlerdir.
Dolayısıyla yazılanlar gibi bunun tek sebebi ülkemizin grafik tasarımı konusunda kalıplaşmış durumda olması, logo hırsızlığı ya da çokça benzer logoların olması vs değildir. Benzer logo yaparak pazardan pay çalmak işine gelince o daha farklı bir olay grafik tasarımcının ya da işi üstlenen ajansın yapabileceği hiç bir sey yok bu konuda. Zaten tasarlanacak bir logoda olmaz derlerki biz xxx firmasıyız ve bisküvi şirketimiz için logo istiyoruz ve bunun ülkere cok benzemesini istiyoruz. Bundan sonra "yaa öylemi vızdık cızdık" diyecek ajans ya da tasarımcı çok azdır. Bunu diyecek olan ajansta tasarımcıda zaten boyle bir firmanın boyle bir talebini duymaz cunku hic gorusmez kendi musterisi yerleşmiş, sabit ve uzun surelidir.

Mesela şu an pazar bizim ilgi alanımızdaki pazar liderlerine bakalım. Apple mesela, yıllar önceye dönsek ve bizden boyle bir proje için logo istense biz ne yapardık. Simdi apple bakmak kolay dunyada en bilinen, en populer, en guvenilir, markalardan ama bilinmeden öncesine dönelim bir ve proje bize geldi, şu anki başarılı ve eleştirilmeyen logosuna bakalım. Acaba eleştirmekten çekindiğimiz logomu şirketin şu anki popüler lider durumumu? örnekler çoğaltılabilir, HP, Adobe, adobe alt markaları Photoshop logosu mesela grafik efendisinin logosunun kendi programıyla bile yapsanız hic efekt uygulamadan ve yorulmadan çıkarabileceğiniz 5 dakikalık bir iş olması hiç dikkatinizi çektimi?
Konuyu bir turlu kapatamadım 3 farklı firma 3 benzer logo))
fareliadam bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
vatandas2009 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vatandas2009

Grafiker / İstanbul

Standart

Eti ve Ülker

Alt 06 Şubat 2011 #23
Arkadaşlar yorumlar için saolun. Bazı sektörlerde kalıplaşmış logo uygulamaları var bunun dışına çıkılmıyor bunu kabul ediyoruz.Ama bu uygulamaları yaparken çok benzemesine karşıyım ben.Benim yukarıda vermiş olduğum örnekleri incelerseniz çok benzediğini görebiliriz.
Eti ve Ülkeri ele alalım.Eti 1962 yılından beri bu piyasada yer alıyor. Ülker kadar piyasası olan bir firma. Markayı oluştururken benzetmeden orijinal akılda kalıcı çok kratif bir logo ve amblem çizmişler.Ülkerden daha sonra kurulmasına rağmen büyük bir piyasası var. Yapılmak istenirse benzetmeden de Eti örneğinde verdiğim gibi yapılabiliyor. Ayrıca aynı sektörden Bifayıda inceleyin oda çok farklı bir logo.
Bu mesajdan alıntı yap
erdi59 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erdi59

Webmaster / Tekirdağ

Standart
Alt 13 Mayıs 2011 #24
sadece aynı yazı fontunu kullanmışlar o kadar aralarındaki tek fark kırmızı ve beyaz renk değerlerinin farklı olması. 3 farklı firma 3 benzer logo
Bu mesajdan alıntı yap
byzed isimli Üye şimdilik offline konumundadır

byzed

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 05 Kasım 2011 #25
Çok iyi tespit, Tamek'i bilmem ama Ülker 'in dikkatini çekseydi muhtemelen dava konusu olurdu 3 farklı firma 3 benzer logo
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Günün Farklı Saatlerinde Farklı Css Dosyaları ile Sitenize Farklı Bir Hava Kazandırın Ali Emre Php, Asp, Perl, Html 6 12 Kasım 2009 22:42
Yabancı Firma Logo Çalışmaları asacan Logo Tasarımları 13 04 Eylül 2008 23:12
Yeni Firma icin Logo hakirac Logo Tasarımları 12 21 Nisan 2008 19:16
firma için yap tığım logo 159480** Logo Tasarımları 1 10 Nisan 2008 15:30

Kapat
Şifremi Unuttum?