Vinil Türk Reklam Bannerı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi

Graficafe - 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi ...

Cevapla
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi

Alt 29 Ağustos 2009 #1

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi

BÜYÜK TAARRUZ

23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Bir kaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis'te vardı. Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Ordusu, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

KIRIK KAĞNI ÜZERİNDE SAVAŞ PLANI YAPILDI

Çalköy’de yıkık bir evin avlusunda kırık bir kağnı arabasının üzerinde durum değerlendirmesi yapan Başkomutan Mustafa Kemal, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak Paşa, Yunan Ordusunun yeniden savunma düzenine geçmesini önlemek ve Yunanları mağlup etmek için İzmir’e girmek gerektiği görüşüne vardı. Mustafa Kemal, burada Batı Cephesindeki tüm subay ve erlere okunmak üzere bir bildiri yayınladı. Bildiride, şöyle denildi:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları; Afyonkarahisar-Dumlupınar büyük meydan muharebesinde, zalim ve mağrur bir ordunun temel varlığını inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve seçkin ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan büyük Türk ulusu geleceğine güvenmekte haklıdır. Savaş alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine aracılık etme görevinin arkasını bırakmayacak, sürekli olarak yerine getireceğim. Ödüllendirme için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe kumandanlığına buyurdum. Bütün arkadaşlarımın, Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”

Böylece Kütahya 30 Ağustos Zaferi ile düşman işgalinden kurtarılırken, bunu 1 Eylülde Gediz, 3 Eylülde Emet ve Tavşanlı ilçelerinin kurtuluşları izledi. 9 Eylülde İzmir’de Yunan ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal’in emrini büyük bir başarı ile yerine getirdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi

ALBAY, SÖZÜNÜ YERİNE GETİREMEYİNCE KENDİSİNİ VURDU

Dumlupınar Kaymakamlığının internet sitesinde “Büyük Taarruz”la ilgili ilginç hikayeler bulunuyor. Bu hikayelerden biri de Büyük Taarruz’da 57. Tümen Komutanı olan ve Çiğiltepe’nin (Çiyiltepe) alınmasının yarım saat gecikmesi üzerine görevini yerine getirememenin üzüntüsü ile kendisini vuran Albay Reşat Bey’e ait.

Mustafa Kemal Atatürk, Albay Reşat’ın şehit oluşunu TBMM’de şöyle anlatıyor:
“Bir taarruz gününde (27 Ağustos 1922) en sol kanatta 57. tümenimiz taarruz ederken, kuvvetlerini biraz birbirinden uzakça bulundurmuştu. Bu nedenle düşman üzerinde kalıcı bir etki yapamıyordu. O tümenin kumandanı Reşat Bey adında bir albaydı. Bu kişiyi çok eskiden tanıyordum ve beraber muharebe yapmıştık. Suriye’de çok muharebeler yaptık ve çok kıymetli bir askerdi. Şahsen bana çok güveni vardı. Telefonla sordum: ‘Niçin hedefinize (Çiyiltepe) hakim olamadınız?’ dedim. cevaben dedi ki; ‘Yarım saat sonra bu hedeflere varmış olacağız’. Halbuki yarım saat sonra bu hedefler elde edilememişti. Tekrar sorduğum zaman telefonda Reşat Bey’in son bir veda namesini okudular. Orada diyordu ki; ‘Yarım saat zarfında size o mevkileri almak için söz verdiğim halde, sözümü tutamamış olduğumdan dolayı yaşayamam’. 15 dakika sonra Çiyiltepe alınmış, ancak şehit komutan Albay Reşat Bey bu müstesna anı görememiştir. Ruhu şad olsun.”
(Alınıtıdır.)

Tüm Grafikerler ailesinin Zafer Bayramı kutlu olsun...:alkis:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 29 Ağustos 2009 #2
                             
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi

Tüm Türk Halkının, 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun =)
Teşekkürler paylaşım için...
Bu mesajdan alıntı yap
acem kızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

acem kızı(32)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 29 Ağustos 2009 #3
teşekkürler,
daha nice zafer bayramı görmek ümidi ile30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi
Bu mesajdan alıntı yap
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Standart
Alt 29 Ağustos 2009 #4
Rica ederim arkadaşlar.Tek temennimiz bu olsun,barış ve huzur içinde nice güzel bayramlarımız olsun30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi
Bu mesajdan alıntı yap
sirine24 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sirine24(37)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 29 Ağustos 2009 #5
teşekkürler sadgraf 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Standart
Alt 30 Ağustos 2009 #6
__________________________________________________ _______________


Herkesin 30 Ağustos Zafer bayramını kutlarım.......30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi
Paylaşım adına çOK teşekkür ederim....
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 30 Ağustos 2009 #7
Zafer Bayramımız Tüm ulusumuzca Kutlu olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Bu mesajdan alıntı yap
Sadgraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sadgraf

Eğitimci / Sivas

Standart
Alt 30 Ağustos 2009 #8
Rica ederim arkadaşlar,böylesine güzel bir paylaşımı sunmaktan gurur duyuyorum,ilginize teşekkürler30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
bir yarışma için yaptığım çalışma... 30 Ağustos Zafer Bayramı yavuz94 Web Tasarımı 1 09 Eylül 2009 14:03
zafer benim(illustrasyon) fairylike İllüstrasyon Çalışmaları 29 29 Haziran 2009 09:25
30 Ağustos Zafer bayramı guvenmx Tipografi Tasarımları 16 08 Aralık 2008 16:48
zafer gecesi ve milli takım caanvar Afiş Tasarımı 9 22 Haziran 2008 20:21

Kapat
Şifremi Unuttum?