Vinil Türk Reklam Bannerı

33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi - İstanbul 2010

Yarışma Organizasyonları - 33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi - İstanbul 2010 ...

Cevapla
33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi - İstanbul 2010
masey isimli Üye şimdilik offline konumundadır

masey

Bilg. Teknikeri / Uşak

33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi - İstanbul 2010

Alt 03 Ekim 2009 #1

33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi - İstanbul 2010
Düzenleyenler: İstanbul Ekslibris Dernegi, Feyziye Mektepleri Vakfı ve Işık Üniversitesi

Destekleyenler: AKB İstanbul 2010 Ajansı, IMOGA Istanbul Grafik Sanatlar Müzesi, İstanbul Ekslibris Müzesi, GMK Grafikerler Meslek Kuruluşu, Beşiktaş Belediyesi, Atelye Alaturka, 1E1, Milliyet, Lebriz.com, Dergimiz, Dexigner,

Proje Sorumlusu: Prof. Dr. Hasip Pektaş

Yer: Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Maslak - İstanbul

Hazırlık: 01 Ocak 2009 - 20 Agustos 2010
Ekslibris Yarışması Sergisi: 21 Agustos- 23 Ekim 2010
Ekslibris Kongresi: 25 - 29 Agustos 2010

Konu: Sanatçı ve koleksiyoncuların ekslibris konusundaki kültürel paylaşımları

Tanımlar: Ekslibris , kitapseverlerin kitaplarının iç kapagına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve degişik konularda resimlerin yer aldıgı küçük boyutlu özgün baskıresimlerdir. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Ekslibris, sanatçı ve tasarımcılar için yeni ve zengin bir anlatım alanıdır.

1997 yılında kurulan Ankara Ekslibris Dernegi, 2008 yılında İstanbul Ekslibris Dernegi ‘ne dönüşmüş, iki uluslararası ekslibris yarışması düzenlemiş, çok sayıda yurt içi ve yurt dışı ekslibris sergisi, workshop, konferans organize etmiştir. Ocak 2008′de İstanbul Ekslibris Müzesi’ni kurmuştur. 2006′da Nyon’da 33. FISAE Ekslibris Kongresi’ni organize etmeye aday olmuş ve oybirligi ile seçilmiştir. istanbulekslibris.org

Feyziye Mektepleri Vakfı , 1885 yılında Mümeyyiz Tevfik Efendi önderliginde Selanik’te yaşayan Türk ailelerinin, Feyz-i S ı byan adıyla kurdugu, 17 Aralık 1934 tarihinde Atatürk’ün onayıyla “Işık” adını aldıgı, 123 yıllık geçmişini arkasına alarak anaokulundan üniversiteye egitim veren okulları ile ülkemizin en köklü egitim ve ögretim kurumudur. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, günümüzün en gelişmiş egitim ve ögretim sistemlerini uygulamakta ve insan haklarına saygılı, laik ve demokrat, bilimsel düşünen, sosyal yaşamlarında etkin nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır. FMV | Feyziye Mektepleri Vakfı | 1885

Işık Üniversitesi , Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 123 yıllık köklü egitim geleneginin eseri olarak, 1966 yılında kurulmuştur. Şile Kampüsü’nde 3 fakülte, 2 enstitü, Maslak Kampüsü’nde Güzel Sanatlar Fakültesi ile çagdaş egitim anlayışı içinde gençlerimizi “önce iyi insan” ilkesiyle gelecege hazırlamaktadır. Işık Üniversitesi

FISAE Uluslararası Ekslibris Dernekleri Federasyonu, Türkiye’den İstanbul Ekslibris Dernegi’nin de üyesi oldu gu 33 ülkeden 38 Ekslibris Dernegi’nden oluşan bir sivil toplum örgütüdür. 2008-2010 Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş’tır. Ekslibrisi gündemde tutmak, bir ilgi alanı olarak onu desteklemek ve sanatsal özelliklerini geliştirmek amacıyla kurulan bu örgüt, ulusal ekslibris dernekleri arasındaki eş güdümü saglamak, sanatçılar, meraklılar ve kolleksiyoncular arasındaki ilişkiyi desteklemek, sergi ve uluslararası kongrelerin düzenlenmesini teşvik etmek için çalışmaktadır. İlki 1953 yılında Avusturya Kufstein’de yapılan FISAE Kongreleri, her iki yılda bir farklı ülkede düzenlenmektedir. fisae portal

Gerekçeler: 1. 33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi’ne ve 3. Uluslararası Ekslibris Yarışması’na ev sahipligi yapmak.
2. Ekslibris sanatçılarını ve koleksiyoncularını bir araya getirmek.
3. Türkiye’ye ve Kültür Başkenti İstanbul’a ilgi çekmek.

Amaçlar: 1. Türkiye’nin ekslibris sanatında geldigi noktayı uluslararası platforma taşımak, ekslibris yoluyla ülkemizi, kültür ve sanatımızı yurt dışına tanıtmak, dünya ülkeleri arasında bir kültür köprüsü yaratmak.
2. Özgün ekslibris çalışmalarını de gerlendirerek, ekslibris sanatının yaygınlaşmasını saglamak ve yaratıcılarını teşvik etmek.
3. 450′ye yakın ekslibris sanatçısı ve koleksiyoncusunun, eşsiz tarihi ve do gası ile kültürlerin buluşma noktası olan İstanbul’u keşfetmelerini ve birer kültür elçisi olarak ülkelerine dönmelerini sa glamak.
4. Kongre katılımcılarının İstanbul, Ankara, Kapadokya ve Antalya’da yapacagı geziler ile ülkemizin tarihi ve turistik bölgelerini tanımalarına fırsat vermek.
5. Ülkemizin sahip oldugu zengin kültür mirasını paylaşmak.

Etkinlikler: 1. Ekslibris sanatçısı, tasarımcısı ve koleksiyoncularının ekslibris degiş tokuşu yapması, siparişler alması.
2. Üçüncü Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi . GSF, Maslak
3. İstanbul Ekslibris Müzesi ve IMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Koleksiyon Sergileri, Üsküdar
4. Mühürlü Kitaplar Sergisi. GSF, Maslak
5. Kongre Anıları Sergisi.
6. Yerebatan Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Kapalı Çarşı Gezileri
7. Tekne ile Bo gaz Turu
8. Son akşam yeme gi

Hedef Kitle: Ekslibris sanatçıları, baskıresim sanatçıları, grafik tasarımcılar, koleksiyoncular, sanat egitimcileri, ögrenciler, kitapseverler, ekslibris kullanıcıları, yayıncılar, galericiler, sanatseverler.

Projenin Yararları: 1. Otuza yakın ülkeden 450 ekslibris sanatçısı ve koleksiyoncusunun ülkemizi, kültür ve sanatımızı tanıması.
2. Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi ve İstanbul Ekslibris Müzesi ve projeye inanan kurum ve kuruluşlar ile uluslararası bir etkinli gin paylaşılması, deneyim kazanılması, özgüvenin geliştirilmesi.
3. Ülkemiz sanatçı ve tasarımcılarının başka ülke sanatçıları ile iletişim kurarak ekslibris sanatındaki farklı yaklaşımları tanımaları.
4. Avrupa Birligi ile bütünleşme sürecine katkı saglaması.

İlişkili Etkinlikler: 1. I. Uluslararası Ekslibris Yarışması - Ankara 2003.
2. II. Uluslararası Ekslibris Yarışması - Ankara 2007.
3. I. Uluslararası Baskıresim Bienali - İstanbul 2008.
4. Türkiye’den Çagdaş Baskıresimler ve Ekslibrisler Sergisi - Belçika 2008.
5. Yurtiçinde 11 büyük kentte, KKTC, Kanada, Finlandiya, Belçika, Meksika, Rusya’da açılan sergiler.
6. Ekslibris konusunda yapılan workshoplar, konferanslar, TV programları.
7. Avusturya, İsviçre, Çin’de yapılan, Meksika ve Rusya’da yapılacak Ekslibris Kongrelerine katılım, Türkiyenin tanıtımı.

Sürdürülebilirlik: 1. 20 yıldır sürdürülmekte olan ekslibris sanatının tanınması ve yaygınlaşması sürecinin hız kazanması. Yeni ekslibris sanatçı ve tasarımcılarının yetişmesi.
2. Ekslibris koleksiyonculu gunun gelişmesi.
3. Bu sanat dalında uluslararası ortamda elde edilen başarıların giderek artması.
4. İstanbul Ekslibris Müzesi koleksiyonunun nitelik ve nicelik olarak artması, ilginin yogunlaşması.

İletişim: Prof. Dr. Hasip Pektaş
,
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
3. Uluslararası Ekslibris Yarışması - İstanbul 2010 grafikçe_ Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 0 11 Nisan 2009 16:58
İstanbul AKB 2010 maxonesis Afiş Tasarımı 11 13 Mart 2009 15:45
İstanbul 2010 sempatiweb Afiş Tasarımı 4 04 Mart 2009 17:19
İstanbul 2010 yasirarslan İllüstrasyon Çalışmaları 7 17 Ocak 2009 11:56
FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008 N/A1 Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 0 09 Kasım 2007 19:33

Kapat
Şifremi Unuttum?