Vinil Türk Reklam Bannerı

360 derece resimler

Photoshop ve Tablet kullanımı - 360 derece resimler ...

360 derece resimler

360 derece resimler

Alt 22 Şubat 2008 #1

arkadaşar bunu nasıl yapabiliriz örnek site adresihttps://www.foto360derece.com
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

azrailin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

azrailin

Webmaster / Ankara

Alt 22 Şubat 2008 #2

net bir bilgim yok ama mekanın tam ortasına geniş mercekli kamera yada foto makinesini koyup mekanın görüntüsünüalıyorsun her açıdan sonra uygun proğramla birleştiriyorsun daha sonra flashın içine yerlerştirirsin
Bu mesajdan alıntı yap
thematrix isimli Üye şimdilik offline konumundadır

thematrix(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 23 Şubat 2008 #3
bende merak ettim gerçekten bilen bir arkadaş ayrıntılı bir şekilde açıklarsa çok güzel bir paylaşım olur 360 derece resimler
Bu mesajdan alıntı yap
OKTAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

OKTAR(39)

Fotoğrafçı / İstanbul

360 derece fotoğraf çekim teknikleri

Alt 23 Şubat 2008 #4
360 derece fotoğraflar çekmek için;

360 derece resimler

1- tripod şart
2- auto çekim modunda en uygun enstantane ve diyafram değerlerini tespit edip manuel çekim moduna geçip bu değerleri kendiniz girmelisiniz ki sonra hep aynı değerlerle fotoğrafı tamamlayabilesiniz
3- makinanın beyaz ayarını CLOUDY (bulutlu) yapın, auto bırakırsanız her çekimde farklı sonuçlar çıkabilir
4- ilk kareyi netledikten sonra makinanızın autofocus özelliğini devre dışı bırakın ki her çekimde farklı şeylere odaklama yapmasın
5- self-timer özelliğini kullanarak titremeyi minimuma indirebilirsiniz
6- çekime başlamadan önce kendi belirlediğiniz bir işaretin (mesela parmagınızın) fotosunu çekin, seriyi bitirince de aynı şeyi çekin, böylece bilgisayarda birleştirmek için uğraşırken önceki ve sonraki fotoğraflarla uğraşmak zorunda kalmazsınız
7- kendi etrafınızda dönerek çekim yaparken mutlaka her kareye önceki kareden 1/4 oranında denk getirin
8- manzara çekiyorsanız seriyi mümkün olduğunca hızlı bitirmeye çalışın çünkü manzara şartları bulutlar vs değişebilir, bu da fotoğrafın bütününü bozabilir
9- son olarak bu fotoğrafları birleştirecek programlar kullanmalısınız..

Lens konusunda tercihinizi geniş açıdan kullanmanız ve zoom lens tercih etmeniz avatajınıza olacaktır, ben tripodsuz da elde uygun panoramik çalışmalar elde ettim tabi ışık konusunda uygun bir ortam olmak koşuluyla, tripodla sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum (dengede olmak koşuluyla dengede değilse kayma yapacaktır.) (Bu amaç için özel tripod kafaları görmüştüm internette inceleyebilirsiniz)

Size fazlasıyla yakın objeleri kare dışı bırakmaya çalışın. birleştirme esnasında program yanılabiliyor yakın objelerde. Çektiğiniz karenin bitim noktalarını aklınızda tutup diğer kareyi ona göre ayarlarsanız birleştirmede rahat edersiniz.

Makinayla ilgili önerim olacak beyaz dengesi ayarını otomatikte bırakmayın. uygun bir değere ayarlayıp çekimi o değerde tamamlayın. Makinayı M (manual) ayarında kullanarak diyafram ve perde hızının kareler boyunca değişmesinin önüne geçerseniz birleştirme sırasında açıklı koyulu bölgeleri en aza indirmiş olursunuz.

Yine CS3 kullanıyorum, hatırladığım kadarıyla 2 de de aynı yerde idi
Files>Automate>Photom erge.. seçip açılan ekranda browse tuşu ile birleştireceğiniz kareleri seçiyorsunuz program size bir taslak çıkarıyor siz onun üzerinde oynamalar yapıyorsunuz.
Benim tavsiyem CS2 yerine bu işe özel yazılım olan The Panorama Factory yazılımını kullanmanız genelde CS2den daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Bir sorununuz olursa tüm kardeş sitelerde bizi bulabilirsiniz..
Bu mesajdan alıntı yap
thematrix isimli Üye şimdilik offline konumundadır

thematrix(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 23 Şubat 2008 #5
Bilgi İçin Çok Teşekkürler, aslında kardeş sitelerde sizleri bulmak yerine sizi sitemizde bulsak daha etkili olur diye düşünüyorum, 360 derece resimler gerçekten çok güzel bilgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

extaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

extaz

Webmaster / Erzurum

Alt 04 Nisan 2008 #6
Arkdaşlar Merhabalar;

Bu işlem için ben kısa ve hızlı bir şekilde açıklama yapmaya çalışacağım

Öncelikli olarak Fish Eye bir mercek yardımıyla öncelikli olarak hangi açıdan çekmek istedğinizi belirleyerek bir tripod eşliğinde ve hızlı çekim yapabilme özelliği ile aktif olarak kullanılabilen SLR makine tercih etmenizi tavsiye ederim.
Benim tavsiyem bu konuda " Canon Eos 20 D " olacaktır. her türlü çekim modu ile uygun diyafram aralığında bir başlangıç noktası belirmek şartı ile ki bunu çu şekilde kolaylaştırabilirsiniz. tam kamera merceği ile tripot arasına kırmızı bir bant ile çizgi koyduğunuz zaman başlangıç noktasına döndüğünüzde tam 360 derecelik bir açı yapmış olursunuz.
bunun yanı sıra eğer %100 e yakın doğrulukta çekim yapmak isterseniz tam açısal bir tripot iel işaretlme yaparak çekmenizi tavsiye ederim.
Ardından köşeden köşeye çekimlerinizi uygun oranları belirleyerek birleştirmeniz bu olayı çözümleyecektir.
ayrıca 360 derce programları yardımıylada bu görüntüleri hiç uğraşmadan ama tam uygun doğrultularda ve doğrulukta çıkmayabilir garantisi olmaz çünkü otomatik olarakta birleştirebilirsiniz.
ardından flash yazılım ile ki buda hazır bir yazılımdır resmi eklemeniz yeterli olmaktadır.

kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.
Bu mesajdan alıntı yap
bird35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bird35

Grafiker / İzmir

Alt 05 Mayıs 2008 #7
aradaşlar 360 derece çekimleri yapan özel bir makine olduğunu biliyorum ben ama zaten tavan ve taban görüntüsü de var verilen siteye bakarsanız ama
Bu mesajdan alıntı yap
Vehbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Vehbi

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 07 Mayıs 2008 #8
Basit bir dijital makine ile de yapabilirsin eğer kesin sonuç istersen tripod şart.Daha sonra belirlediğin aralıklarla mekanın fotoğraflarını kare kare çek.Sonra photoshopda birleştir.Gerisi farklı bir program yapıyor. 360 panorama diye arat bulursun.Ama işin çekimde bittiğini unutma 360 derece resimler
Bu mesajdan alıntı yap
gkbrkbykn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gkbrkbykn

Grafiker / Ankara

Alt 04 Ağustos 2008 #9
Eğer ortaya çok net bir şey çıkmasını istemiyorsan sony ericsson'un kameralı modellerinde panorama çekim modu var360 derece resimler360 derece resimler
Basitçe işine yarayabilir belki...
Bu mesajdan alıntı yap
atalay43 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atalay43

Öğrenci (Diğer) / Hakkari

Alt 04 Ağustos 2008 #10
manısayı spıl dağından bu sekıl cekmıstım trıpod sart deıl ustten alttan bırbırını tamamlıyor kesılıyor zaten
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Etiketler
360, derece, resimler