Vinil Türk Reklam Bannerı

5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun"

Temel Tasarım İlkeleri - 5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun" ...

Cevapla
5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun"
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(58)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart

5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun"

Alt 28 Ocak 2009 #1

5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
28 Ocak 2009 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 27124

KANUN

MARKALARIN KORUNMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE
KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Kanun No. 5833 Kabul Tarihi: 21/1/2009
MADDE 1 – 24/6/1995 tarihli ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 9 – Marka tescilinden doğan haklar münhasıran marka sahibine aittir. Marka sahibi, aşağıda belirtilen fiillerin önlenmesini talep edebilir:
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı mal ve/veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli marka ile aynı olan herhangi bir işaretin kullanılması.
b) Tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsadığı mal ve/veya hizmetlerin aynı veya benzeri mal ve/veya hizmetleri kapsayan ve bu nedenle halk tarafından, işaret ile tescilli marka arasında ilişkilendirilme ihtimali de dahil, karıştırılma ihtimali bulunan herhangi bir işaretin kullanılması.
c) Tescilli marka ile aynı veya benzer olan ve tescilli markanın kapsamına giren mal ve/veya hizmetlerle benzer olmayan, ancak Türkiye'de ulaştığı tanınmışlık düzeyi nedeniyle tescilli markanın itibarından dolayı haksız bir yarar elde edecek veya tescilli markanın itibarına zarar verecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterini zedeleyecek nitelikteki herhangi bir işaretin kullanılması.
Aşağıda belirtilen durumlar, birinci fıkra hükmü uyarınca yasaklanabilir:
a) İşaretin mal veya ambalajı üzerine konulması.
b) İşareti taşıyan malın piyasaya sürülmesi veya bu amaçla stoklanması, teslim edilebileceğinin teklif edilmesi veya o işaret altında hizmetlerin sunulması veya sağlanması.
c) İşareti taşıyan malın gümrük bölgesine girmesi, gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulması.
d) İşaretin, teşebbüsün iş evrakı ve reklamlarında kullanılması.
e) İşareti kullanan kişinin, işaretin kullanımına ilişkin hakkı veya meşru bir bağlantısı olmaması koşuluyla, işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde, alan adı, yönlendirici kod, anahtar sözcük veya benzeri biçimlerde kullanılması.
Markanın sahibine sağladığı haklar, üçüncü kişilere karşı marka tescilinin yayın tarihi itibarıyla hüküm ifade eder. Marka tescil başvurusunun bültende yayınlanmasından sonra gerçekleşen ve marka tescilinin ilan edilmesi halinde yasaklanması söz konusu olabilecek fiiller nedeniyle başvuru sahibi, tazminat davası açmaya yetkilidir. Mahkeme, öne sürülen iddiaların geçerliliğine ilişkin olarak tescilin yayınlanmasından önce karar veremez.”
MADDE 2 – 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 61 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 61 – Aşağıda sayılan fiiller marka hakkına tecavüz sayılır:
a) Marka sahibinin izni olmaksızın, markayı 9 uncu maddede belirtilen biçimlerde kullanmak.
b) Marka sahibinin izni olmaksızın, markayı veya ayırt edilmeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markayı taklit etmek.
c) Markayı veya ayırt edilmeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markanın taklit edildiğini bildiği veya bilmesi gerektiği halde tecavüz yoluyla kullanılan markayı taşıyan ürünleri satmak, dağıtmak veya bir başka şekilde ticaret alanına çıkarmak veya bu amaçlar için gümrük bölgesine yerleştirmek, gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutmak veya ticari amaçla elde bulundurmak.
d) Marka sahibi tarafından lisans yoluyla verilmiş hakları izinsiz genişletmek veya bu hakları üçüncü kişilere devretmek.”
MADDE 3 – 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/11/1995 tarihli ve 4128 sayılı Kanunla eklenen 61/A maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Ceza hükümleri
MADDE 61/A – Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal veya hizmet üreten, satışa arz eden veya satan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
Marka koruması olan eşya veya ambalajı üzerine konulmuş marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldıran kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.
Yetkisi olmadığı halde başkasına ait marka hakkı üzerinde satmak, devretmek, kiralamak veya rehnetmek suretiyle tasarrufta bulunan kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçlardan dolayı cezaya hükmedebilmek için markanın Türkiye’de tescilli olması şarttır.
Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlıdır.
Üzerinde başkasının hak sahibi olduğu marka taklit edilerek üretilmiş malı satışa arz eden veya satan kişinin bu malı nereden temin ettiğini bildirmesi ve bu suretle üretenlerin ortaya çıkarılmasını ve üretilmiş mallara elkonulmasını sağlaması halinde hakkında cezaya hükmolunmaz.”
MADDE 4 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 5 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

27/1/2009

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28 Ocak 2009 #2
                             
Öncelikle böyle bir bilginin paylaşımı için çok teşekkur ederim.
Bu Kanun ile hem çok daha dikkatli olmalıyız. İstemedende olsa benzer bir urun ya da çalışma çıkarmamaya hemde artık çalışmalarımızın kopyalanması ile ilgili daha güvencedeyiz. Benim bu kanundan özetlediğim bu5833 sayılı ''Markaların Korunması Hakkında Kanun"
Bu mesajdan alıntı yap
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(42)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28 Ocak 2009 #3
Geç kalınmış ama kesinlikle olması gereken kararname değişikliği..
bilginlendirme icin teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Smoke6 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Smoke6

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28 Ocak 2009 #4
güzel bir paylaşım teşekkürler. ama maddeler çok ağır.
Bu mesajdan alıntı yap
muyantes isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muyantes

Hiç Biri

Standart

5833 Sayılı Kanun

Alt 11 Mart 2009 #5
bu kanun yürürlüğe girene kadar olan davaların nasıl devam edeceği konusunda Hukuki Yorum adlı sitede detaylı bir makale buldum konu ile ilgilenenlerin bilgisine....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(56)

Karikatürist / İstanbul

Standart

Önce 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gelir

Alt 02 Haziran 2009 #6
Bu kanun, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndaki marka ile ilgili hukukî eksiklikleri tamamlamaktadır. Markaların Korunması Kanunu olmasa bile 5846 Sayılı FSEK kapsamında, dava açılabilir. 5846 Sayılı FSEK, 5 Aralık 1951 tarihlidir. Bu tarihten beri her türlü güzel sanat, edebî-ilmî, müzik ve sinema eseri ile birlikte, bu eserlere bağlı olarak markalar da, hem güzel sanatlar, hem de "fikrî hak" kapsamında koruma altındadır.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
"Mesh Tool" ile "Mutfak Eşyası çizimini" nasıl yaptım? inceleyin... ilkdilek Illustrator Dersleri 15 02 Nisan 2009 23:30
Sıfır dan başlanacak " Dergi Tasarımı Hakkında " Ön Bilgiler. mesutceliq Kitap kapağı, broşür, menü vb. 12 06 Ocak 2009 12:31
Grafik Tasarım Mesleğinin Korunması İçin baygolge42 Graficafe 0 14 Ağustos 2008 10:25
Ünlü Markaların İlk Tasarımları Hades Diğerleri 2 13 Aralık 2007 13:57

Kapat
Şifremi Unuttum?