Vinil Türk Reklam Bannerı

Afiş Yarışması 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - Afiş Yarışması 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ...

Cevapla
Afiş Yarışması 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(58)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart

Afiş Yarışması 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

Alt 02 Temmuz 2007 #1

10. ULUSLAR ARASI 1001 BELGESEL FİLM FESTİVALİ
AFİŞ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Bu yarışma, “10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali”nin tanıtımında kullanılacak afişi belirlemek amacıyla düzenlenmektedir.


Ön Bilgi:

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, sinemaseverler tarafından yakından izlenen Türkiye’nin ilk ve tek belgesel film festivali. Birincisi 1997 yılında gerçekleştirilen 1001 Belgesel Festivali, Türkiye’deki belgesel sinemanın itici gücü olmuş, uluslararası anlamda tanınmasına ve filmlerimizin sınır ötesine taşınmasına yol açmıştır. Belgesel Sinemacılar Birliği’nin düzenlediği festivallerde 1997 yılından bu yana 56 ülkeden, toplam 877 belgesel film gösterildi. 1001 Belgesel Festivali şimdiye kadar 70 belgesel sinemacıya ev sahipliği yaptı.

Festival’in amaçları, belgesel alanında çok kısıtlı olan izleyicilerin tüm dünyadan en önemli belgesellerle buluşabildiği doyurucu bir etkinlik oluşturmanın yanısıra; Türkiye’deki belgesel sinemacılara bu alanda dünyadaki gelişmeleri takip etme olanağı sağlamak, ülkeler arası işbirliği ve ortak zeminler hazırlamak, Türkiye’de üretilmiş belgesellerin uluslararası alandaki görünürlüğünü arttırmak oldu.

Festivale katılacak filmler, ilkesel olarak toplu izlemeyle, tartışarak karar alan geniş katılımlı seçiciler komitesi tarafından belirlenir. Bu seçim filmlerin güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıklarını savunmaları; insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları; farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları temel ölçütleri çerçevesinde yapılır.

Yeryüzünün en eski metropolünde düzenlenen, İstanbul’un konumunun getirdiği şansla, bu aynı anda iki kıtada birden düzenlenen tek festival, dünyanın en sıcak coğrafyasıyla çevrili konumdadır. İşte bu nedenle Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali dünya belgeselcilerinin gözünde farklı bir yere sahiptir. Doğu ve batıdan belgesel sinemacıların buluşma ve ortak söz söyleme platformu olarak bilinmektedir. Festival, kapsamında hiçbir “yarışma” olmayan, buna rağmen uluslararası düzeyde bu denli ilgi gören başka festival yoktur.KONSEPT

 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin ana teması yukarıda da belirtildiği gibi “Hatırlamak” olarak belirlenmiştir. 10.1001’i hatırlamaya adadık. Çünkü, günümüzde, teknoloji çağı ve küreselleşmenin doğrudan etkilerinden biri olarak; iletişimin yanlı ve yönlendirici kullanımının yaygınlaşmasına koşut biçimde, gerek toplumsal hafızanın, gerekse bireysel hafızanın giderek zayıfladığı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Çünkü, bugünü anlamanın ve geleceği tasarlamanın tek geçerli yolu olarak “hatırlamak” , bunun kabul edilen en anlamlı ve etkin aracı da “belgesel sinemadır”.
 Festival Komitesi, 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’ni, “10.1001” olarak da kullanmakta ve bunun görsellerde de kullanılabileceğini düşünmektedir. (Bu bilgi tasarımcılar için bağlayıcı değildir.)


Afiş Yarışması Katılım Koşulları:

* Yarışmada anlatım tekniği ve malzeme kullanımı serbesttir.

* Yarışma, profesyonel veya amatör tüm sanatçılara açıktır.

* Yarışmacılar en fazla dört eserle başvurabilecektir.

* Afişte tüm yazılar Türkçe ve İngilizce olarak yer alacaktır.

* Kullanılacak olan festival logosu, tarih ve diğer bilgiler www.bsb.org.tr
adresinden temin edilecektir.

* Afişte sponsor kuruluşların logolarının yer alacağı bir bölüm bırakılacaktır.

* Çalışmalar max. 50 x 70 cm. boyutlarında (dikey olarak tasarlanmış), orijinal veya dijital baskı tekniği ile hazırlanacaktır.

* Çalışmalar dijital ortamda, özgeçmiş ve 1 fotoğraf içeren üzerinde 4 rakamlı rumuz bulunan kapalı bir zarfla birlikte, “Belgesel Sinemacılar Birliği, Gazeteci Erol Dernek Sok. No:6 Kat 4, Beyoğlu İstanbul” adresine posta ile veya elden teslim edilecektir.

* Başvuru zarfının üzerindeki rumuz afişin arkasında da bulunacaktır.

* Değerlendirme festival düzenleme komitesi tarafından yapılacaktır.

* Proje yarışmasına son katılım tarihi 3 Ağustos 2007 Cuma günüdür. Daha sonra ulaştırılan çalışmalar değerlendirilmeye alınmayacaktır. Postadaki gecikmelerden Festival komitesi sorumlu değildir.

*Yarışma sonuçları 15 Ağustos 2007 tarihinde www.bsb.org.tr web adreslerinde açıklanacaktır.


Ödül:
Yarışma sonucunda seçilecek eserin sanatçısı, 1000 YTL, plaket ve başarı belgesi ile ödüllendirilecektir. Kendisi ve çalışmaları festival web sayfasında tanıtılacak, katalog ve basın duyurularında ismine yer verilecektir.

Ödül töreni:
2 Ekim 2007 tarihinde Festivalin açılış töreni sırasında yapılacaktır.

Eserler başvuru adresinden elden geri alınabilirler. Bir ay içinde geri alınmayan eserlerden festival Organizasyon Komitesi sorumlu değildir.
Festival yönetimi yeterli başvuru olmaması durumunda yarışmayı iptal ya da erteleme haklarına sahiptir.

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
afi, yarmas, uluslararas, 1001, belgesel, film, festivali

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
İzmir 3. Uluslararası Caz Festivali Afişi poseidon Afiş Tasarımı 7 08 Nisan 2008 14:14
6. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali Başlıyor mavitayfa Sinema & Tiyatro 0 13 Kasım 2007 23:51
FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008 N/A1 Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 0 09 Kasım 2007 19:33
9. İzmir Kısa Film Festivali Afiş Yarışması derim ben Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 2 13 Ekim 2007 16:23
17. Uluslararası Akbank Caz Festivali Hades İlginç Videolar 0 09 Ekim 2007 12:06

Kapat
Şifremi Unuttum?