Vinil Türk Reklam Bannerı

Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri )

Fotoğrafçılık Dersleri - Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri ) ...

Cevapla
Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri )
vipmatbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vipmatbaa

Grafiker / İzmir

Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri )

Alt 23 Aralık 2008 #1

Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri )


Amatör Fotoğrafçılık

“Profesyonel fotoğrafçı önce çeker, sonra düşünür. Amatör fotoğrafçı ise önce
düşünür sonra çeker; ama pozu kaçırmıştır.” (Bir sinema filminden) Amatör fotoğrafçı genellikle çekimlerinden para kazanmayı hedeflemeyen fotoğrafçıdır. Onun içinde alet ve ekipmanlara fazla yatırım yapmaz. Hatta gelir düzeyi yüksek değilse film ve diğer malzemelerde de tasarrufa gider. Onun içindir ki amatör fotoğrafçı bu poz iyi çıkar mı? Çeksem mi, şöyle mi çeksem, duraksamalarında poz değişmiştir ve pozu kaçırmıştır.
Aslında amatör fotoğrafçı, salt keyif için fotoğraf çeken kişidir. Basit ya da daha
komplike bir makine kullanabilir. Çektiği fotoğraflar bir deniz, bir aile büyüğü veya bir özel gün olabilir. Amatör taraf asla teknik ve ekipmanlar vb. kaygı taşımadan sadece fotoğrafa duyduğu sevgiden hareketle çekim yapar. Amatör fotoğrafçıyı harekete geçiren, zamanda bir an yakalayıp sonsuza dek birilerinin görebileceği bir görüntü olarak tutabilmek duygusudur. Bir amatör için para hiçbir zaman birinci neden değildir.

Dijtal fotoğraf makinesi özellikle amatör fotoğrafçılık dünyasında ciddi bir değişimi beraberinde getirmiştir. Amatör fotoğrafçılığı iki sınıfta değerlendirebiliriz.

�� Aile içi ve çevresi çekimler (Anlık)
Gündelik ve özel gün fotoğrafları, önemli aile olaylarını belgelemek vazgeçilmez bir tutkudur. Karşılaşılan olayları fotoğrafa kaydetmek zevklidir. Anlık olayların
fotoğrafını çekme fırsatlarını kaçırmamak için, makinenin her zaman elinizin altında olması gerekir. İyi fotoğraf çekmenin bazı ip uçlarını şöyle sıralamak
mümkündür.

Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri )

• Manzarada var olan ışık neyse, onu kullanmaya çalışın. İç mekanda,
gerektiğinde flaş kullanın. Dış mekanda ise gölgede veya keskin gölgelere
engel olmak için parlak güneş ışığında, dolgu flaşı özelliğini
kullanabilirsiniz.

• Sade, fakat uygun bir arka plan kullanmak önemlidir. Ancak, fotoğrafı
çekme fırsatını kaçırma riski varsa kusursuz arka planı arayarak vakit
kaybetmemek gerekir.

• Olup biteni açıkça görebilecek kadar yakının, eğlenceyi engellemeyecek
kadar uzak durun.

• Hareketli anlar varsa, bol fotoğraf çekin. Arada iyilerini seçme şansınız
artar.

• Fotoğraf makinesinin bakış açısını seçerken, insanların hareketlerine uyum
sağlayın. Gerektiğinde makinenizi yan çevirip, açısını değiştirin. "An"ı yakalamak, tüm tavsiyelerden daha önemlidir.

İnsanların, diğer kişilerin fotoğraflarını çekmelerinin en yaygın nedeni, doğumlar, doğum günleri, mezuniyet törenleri, düğünler ve yıldönümleri, tatiller gibi önemli anların saklanmasını sağlamaktır. Her yıl, çocuklarınızın tek tek veya tüm ailenin bir arada fotoğrafını çekerek, ailenizin tarihini belgelemek mümkün. Çekim yaparken şu önerileri dikkate almak faydalı olabilir.

Çocuk fotoğraflarında

o Çocuğun boyu ölçülürken
o Çocuk, okulun ilk gününde Aile fotoğraflarında
o Aile, topluca evin önünde duruyor.
o O yılki seyahatin ilk durağına varıldığında

Yıllar içinde tutarlılık sağlamak için, her yıl aynı yeri aynı makine yüksekliğinde
çekmekte yarar vardır.

• Fotoğrafını çektiğiniz kişilere, yüzlerinin görünmesini sağlayacak kadar
yaklaşın.

• Sabırlı olmak gerekir ve fotoğraflanacak kişinin rahatlamasına yardım
edilmeli. Daha güzel ve doğal fotoğraflar elde etmek mümkün.

• Çekime çıkmadan önce, fotoğraf makinenizin çalışıp çalışmadığı kontrol
edilmeli. Taze pil takıp; ayrıca, bir takım yedek pil bulundurulmalı. Yedek
film bulundurunuz (ya da dijital fotoğraf makinenizde yedek bellek kartı).
Çekim anı geldiğinde makineniz, filmi takılmış ve çekime hazır olmalı.

•İstediğiniz ışığı elde etmek için günün hangi saatinin uygun olduğuna önceden karar
vermelisiniz. Yanan mum ışığını çekebilmek için flaşınızı kapatmalısınız.

Fotoğrafın bulanık olmaması için makinenizi bir zemine, masa üzerine koyarak ya da bir kapı çerçevesine dayayarak hareketsiz kalmasını sağlayın, ya da üçayak kullanın.

• İç veya dış mekanlarda, kapalı havalarda pencereden sızan ışık gibi, yumuşak ve dağılmış ışık kullanmak iyidir. Keskin ve ayrıntıları göstermeyen gölgeleri kontrol edebilirseniz.

• Kişinin tamamını gösterin. Böylece, çevreyi de fotoğrafa katmış
olursunuz. Yerleşik zoom'lu objektifiniz varsa çevreyi fotoğrafa daha fazla
katmak için geniş açı ayarını kullanın.

• Makinenizi yüksek, düşük açıda veya göz hizasında tutarak fotoğrafınızı
çekin.

Birçok insan, amatör bir şekilde bebeğinin gelişimini adım adım takip eder. İlk
gülümsemesini, ilk banyosunu, ilk dişini, ilk adımını fotoğraflar. Bebekler inanılmayacak kadar çabuk değişir; geçmişe karışıp gitmeden bebeğinin her anını yakalamaya çalışır. Bebeğinin yaşamından bir günü fotoğraflar. Sabah uyandığında gerinmesinden, akşam uyku vakti esnemesine kadar, çocuğunun tam bir gününü izler. Sonraki yıllarda keyifle anacakları bir dizi fotoğrafları olur.

Duyguları yakalayın

Unutulmaz fotoğraflar yaratan gülümsemeleri, göz yaşlarını, sürprizleri ve
kucaklaşmaları yakalayın. Fotoğraf makineniz her an elinizin altında bulunsun; böylece anlık ifadeleri yakalayabilirsiniz.Bir sırıtma, bir esneme, bir ağlama yalnızca güzel gülücükleri değil, tüm duyguları yakalayın. Bebekler rahat ve özgürdür. Fotoğraflarınızda bunu yansıtın.

Yaklaşın

Vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.
Vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp, kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf
makinenizin zoom'unu kullanın. Fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini
öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

Farklı açılar deneyin

Fotoğraf çekmeye bebeğinizin göz seviyesinden başlayın. Bebeğin birisinin omzunda düzgün durmasını sağlayın. Birkaç afacanı koltuğa sıralaya da bilirsiniz. Ardından, farklı bir şey deneyin - örneğin (sağlam!) bir sandalye üzerine çıkın ve yatağındaki bebeğin fotoğrafını çekin.

Fotoğrafları göz seviyesinden çekin

Gerçek yaşamda olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur.Bu durumda, yere oturup çocuğunuzun perspektifindenbirkaç fotoğraf çekmeyi deneyin. Bu yolla ifadeler daha
doğal, flaşla çektiğiniz fotoğrafların ışık dağılımı baştan aşağı daha dengeli ve arka plan da muhtemelen daha güzel görünecektir. Bu teknik ev hayvanlarında da işe yarar

Habersiz fotoğraflar çekin

Fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. Onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin.

Fotoğrafa diğer insanları da katın.

Bebekle birlikte diğer insanları çekin; abla kardeşini beslerken, büyükbaba torunuyla dans ederken. İki bebeği birbiriyle tanıştırın; o an aralarında oluşan bağı gözlerinde yakalayın.Bazı fotoğraflara çocuğunuzun arkadaşlarını katmayı unutmayın. Gelecek yıllarda bu fotoğraflar onlara mutlu zamanları ve güçlü bağları hatırlatacaktır.

"Bak! Bu fotoğraf
Funda kendi saçını kesmeye kalkıştığında çekildi!" "Sahi Ahmet şimdi ne yapıyor?" "Kim
bilir neye gülüyorduk."

Odağı kilitleyin

Çoğu otomatik odaklı fotoğraf makinesi vizörün ortasındaki nesneye
odaklanacağından, birçok kişinin olduğu fotoğraflar bulanık çıkabilir. İki kişinin fotoğrafını çekerken tam bir düş kırıklı yaşayabilirsiniz. Arkadaki ağaç tam ortada olacağından çektiğiniz insanlar bulanık çıkabilir.

Sade bir arka plan kullanın

Tıka basa doldurulmamış bir arka plan dikkati fotoğrafı çekilen obje üzerinde toplar ve daha güzel sonuç verir. Fotoğrafını çektiğiniz objeyi sade ve dikkat çekmeyen bir arka plan üzerine yerleştirin. Bazen kendinizi (ve fotoğraf makinenizi) hafif sağa sola hareket ettirerek görüntüdeki gereksiz fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Amatör Fotoğrafçılık ( Çekim teknikleri )

Doğal ışık kullanın

Bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size
şaşırtıcı gelebilir. Parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. Kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. Kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz. Fotoğrafını çektiğiniz kişiye doğrudan objektife değil omzunuza bakmasını söyleyin.

Kırmızı gözü engelleyin

Kırmızı göz, flaş, gözün arka kısmına vurup makinenin lensine geri yansıdığında
oluşur. Odadaki tüm ışıkları yakmak da yardımcı olabilir. Makinenizin "kırmızı göz azaltma" fonksiyonu varsa bunu kullanın. Dijital fotoğraf makinelerinin tipik flaş mesafesi 1.8 - 3 metre arasında, video kameralarının ise 4.5 metreye kadardır. Flaş mesafesinin dışında kalan nesneler ya çok karanlık ya da çok aydınlık çıkar. Makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyin ve fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin flaş mesafesinde olduğundan emin olun.

Sanatsal ve hobi çekimleri

Fotoğraf dernekleri; çok sayıda amatör fotoğrafçının, fotoğrafı ya da daha doğrusu, fotoğraf ile ilgili ön bilgileri öğrendiği yerlerdir kuşkusuz. Fotoğrafla beraber nelerin fotoğrafının çekileceğini / çekilemeyeceğini de öğrenirler. Öğrenirler derken, yani başkaları en çok ne fotoğrafı çekiyor ise onlar da o
konulara yönelir. Usta olarak gördükleri kişiler nelerin fotoğrafını çekiyor ise, gösteri ve sergilerde en çok ne tür fotoğraflar görüyorlarsa, yarışmalarda en çok hangi tür fotoğraflar pirim yapıyor ise o tarz fotoğraflar çekilmeye çalışılır.
Böylece, fotoğrafa yeni başlayanlarda, hiç konu sıkıntısı çekmeden kendilerinden önceki fotoğrafçıların çektiği, benzer konulara yönelir.

Zamanla iyi fotoğraf nedir?, Nasıl olur? gibi sorgulamalar yapıp belirli bir birikime ve düzeye erişince kendine ait konuları olur ve sitilini de geliştirir.
Amatör ile profesyonel fotoğrafçı arasındaki fark, para kazanma kaygısı dışında birde fotoğrafın kendi içindeki kuralları ve estetik değerlerinin vurgulanması kaygısı vardır. Profesyonel fotoğrafçı ne çekmesi gerektiği konusunda nettir ve onu yakalamayı hedefler. Amatör fotoğrafçının böylesi kaygıları yoktur, sadece güzel bir poz yakaladığında sevinir ve mutlu olur.


Sağlıcakla kalın...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 23 Aralık 2008 #2
                             
Bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler. Eğer paylaşım yaptıysanız alıntı ibaresini eklemekte fayda vardır.
Bu mesajdan alıntı yap
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 16 Nisan 2009 #3
Konuyu yanlis yere acmissiniz... Ben sizin icin tasiyorum ama bir daha ki sefere lutfen dikkat edin.. Tesekkurler...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
amator, cekim, eknikleri, fotoğraf, fotografcilik, teknikleri

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
aydınlar fotoğrafçılık kingdesigner Logo Tasarımları 16 10 Ocak 2011 22:44
alyans fotoğrafçılık kingdesigner Logo Tasarımları 25 10 Ocak 2009 01:51
4-5 amatör çekim.. ( Kuzguncuk, Adalar ) te0man Fotoğrafçılık 42 03 Ocak 2009 10:48
Fotoğraf Dersleri : Çekim teknikleri N/A3 Fotoğrafçılık 9 09 Ocak 2008 13:23

Kapat
Şifremi Unuttum?