Vinil Türk Reklam Bannerı

Ambalaj ve Web Tasarımı hakkında..

Temel Tasarım İlkeleri - Ambalaj ve Web Tasarımı hakkında.. ...

Cevapla
Ambalaj ve Web Tasarımı hakkında..
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Ambalaj ve Web Tasarımı hakkında..

Alt 12 Şubat 2010 #1

Ambalaj tasarımı

Ambalaj tasarımında göz önüne alınması gereken özellikler: Ambalaj grafiği, grafik tasarımının özel bir uzmanlık dalı olmuştur. Ambalajın üzerindeki grafik tasarım; çekiciliği ve akılda kalıcılığı arttırmakta, ürünün satın almaya değer olduğunu vurgulamaktadır. Ambalaj grafiği çalışmasına iki boyutlu taslaklarla başlanmaktadır. Daha sonra üç boyutlu nesneler üzerinde uygulanmaktadır. Her tasarımın üç boyutlu maketi önceden hazırlanmakta ve renk sayısı taslak üzerinde denetlenmektedir. Renk sayısı arttıkça maliyet de artmaktadır, ancak firmanın görsel kimliğinde yer alan bütün renkler, tasarımda aynen kullanılmaktadır. Ambalaj tasarımcısı, ürünün özelliklerine uygun malzemenin seçiminden de sorumlu olmaktadır. Taşıyacağı ürünün özellikleri malzemeyi belirlemektedir [2].

Ambalaj tasarımlarında göz önüne alınması gereken özellikler şunlardır [9]:

o Ambalajı yapılacak ürünün katı, sıvı, gaz gibi kimyasal ve fiziksel özellikleri incelenir.
o Ürünün geometrik formu göz önüne alır.
o Ambalaj için malzeme cinsi seçilir.
o Ambalajın geometrik açılımı ile renk ve biçimi kabaca çizilir.
o Ambalajın açık biçimi teknik olarak çizilir.
o Örnek olarak hazırlanan ambalajın üzerine, renk ve biçim tasarımı yapılır.
o Ambalajın ön yüzünde ürünün tüm özellikleri yazı ve görüntülerle hazırlanır.
o Ambalajın diğer yüzeylerinde gerekli olan açıklayıcı bilgiler yerleştirilir.
o Katlanacak yerler bıçak iziyle hafifçe belirlenir, katlanır ve yapıştırılır.
o Katlanacak yerlerin ambalajın iç tarafına gelmesi hesaplanır.
o Ambalajın hangi baskı teknikleriyle basılıp çoğaltılacağı bu aşamada düşünülmeli ve buna uygun tasarım düşünülmelidir.
o Ancak tasarımın düşüneceği en önemli aşama, ambalajın renk, görüntü ve geometrik olarak biçim tasarımı olmalıdır.
Önemli bir grafik ürünü olan ambalajın tasarımında renk üzerinde çok çalışılması ve dikkatle planlanması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar rengin satın alma ve seçme sürecindeki rolünü ortaya koymuş, sadece ambalaj üzerindeki etkin renk değiştirildiğinde bile, şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiştir [10].

4.6.12. Web tasarımı

Web sayfaları kağıt yerine, sanal bir ortam olan ekranda tasarlanmaktadır. Renk olarak ekran rengi veya başka bir deyimle ışık rengi kullanılmaktadır. Işık renkleri; R=Red, G=Green, B=Blue, (kırmızı, yeşil, mavi) olarak isimlendirilir. Web tasarımında görüntüler Internet hatlarında veya hava boşluğunda hareket ettiği için tasarlanan dosya boyutlarının çok büyük tutulmaması gerekmektedir. Bu, bilgilerin akış hızından kaynaklanmaktadır. Dosya ne kadar büyük olursa dosyaların açılma hızı da o kadar büyük olmaktadır. Dosya boyutlarının ölçüm biçimleri, byte, kilobyte, ve megabyte olarak değerlendirilmektedir. Dosya boyutları dışında bir başka engel de tasarlanan dosyaların boyutları olarak görülür. Web sayfaları için ekran çözünürlüğü genellikle 640 x 480 veya 600 x 800 piksel olarak tutulmaktadır. Web sayfalarında az yer kaplaması için sıkıştırılmış görüntü formatları seçilmektedir (jpeg, gif gibi) ve resimlerin çözünürlüğü 72 dpi olmaktadır [9].

Ertaş’a göre, Web tasarımı gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar [8]:

o Homepage ve banner’lerin ekrana geliş (scroll) hızı: Bir Internet kullanıcısının bir siteyi ziyaretinde üzerinde durduğu en önemli kriterlerden birisi, scroll hızıdır. Bu sürenin kısalığı, sitenin çekiciliğini arttırır.
o Site tanıtım sayfasının (homepage) anlaşılırlığı: Bir web sitesinin tanıtım sayfası siteyi ziyaret edenler açısından kolay anlaşılır ve aranılan bilgilere kolay ulaşılabilir şekilde tasarlanmalıdır.
o Web sayfalarında renk kullanımı: Web sayfalarında kullanılacak uygun renkler ekranın monotonluğunu azaltacağı gibi, dikkat çekiciliğini de arttıracaktır. Web sayfalarında kullanılacak renklerin kurum kimliğine uygun olarak seçilmesi de kurum imajının yerleşmesini güçlendirici etki yapacaktır.
o Ses ve ses efektlerinin kullanılması: Web sayfalarında seslendirmenin kullanılması halinde, kullanılan müzik ve ses izleyiciye kurgunun bir parçası olduğu hissettirmelidir.
o Homepage içinde kullanılan linklerin kullanışlılığı ve anlamlılığı: Homepage içinde kullanılan linkler yararlı ve siteyi kullananlar açısından anlamlı, basit ve kullanışlı olmalıdır. Zira linkler yön levhalarına benzerler. Kötü tasarlanan linkler kullanıcının kaybolmasına yol açarlar.
o Yön tuşlarının (buttonlar’ın) kullanımı: Homepage içinde yer alan tuşlar kullanıcının elleri gibidir. Kötü tasarlanan yön tuşları kullanıcının sanal ortamda nasıl hareket edeceğini zorlaştırır.
o Yazılımların (software) güncelleştirilmesi: Internet sitesinde kullanılan yazılımlar güncelleştirilerek software dünyasının sağladığı en iyi, en hızlı ve kullanımı en kolay yazılımlar tercih edilmelidir.

grafikerler.net harıcınde yayınlanması yasaktır..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Cam Ambalaj hakkında... shedesign Temel Tasarım İlkeleri 1 13 Mayıs 2014 14:49
ambalaj tasarımı hakkında yardım eder misiniz? gazoz Ambalaj Tasarımı 3 11 Temmuz 2009 12:16
Kek Ambalaj Tasarımı rejber Ambalaj Tasarımı 4 17 Şubat 2008 19:31
Ambalaj Tasarımı Hakkında ufak ufak bilgiler Gökhan TEKİN Grafik Sözlük 10 01 Şubat 2008 08:03

Kapat
Şifremi Unuttum?