Vinil Türk Reklam Bannerı

Aniloks Ofset..

Temel Tasarım İlkeleri - Aniloks Ofset.. ...

Cevapla
Aniloks Ofset..
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Aniloks Ofset..

Alt 12 Şubat 2010 #1

ANİLOKS OFSET
Aniloks (anilox) tabir edilen ve mürekkep mandalları olmayan mürekkep ünitelerinden oluşan ofsettir. Amerika ve Japonya’da gazete basımı yapılan veb ofsetlerin bazılarında bu sistem kullanılmaktadır.
Flekso baskıdaki tramlı merdaneyi ve buna temaslı hücre rakeli kullanılmaktadır. Kalıba mürekkep veren merdanelerin çapı, düzenli bir mürekkep için kalıp kazanı çapı ile aynı tutulmuştur.
Bu makinada prensip olarak mürekkep kısa yoldan baskı kalıbına ulaşmaktadır.
Fire miktarı günümüzde ; ilk baskıya girişte 400 -500 silindir turudur..
Dur-kalk tan sonra fire miktarı 150-200 silindir turudur.
Bu süreçlerdeki harcanan zaman çok önemlidir.
ANİLOKS MERDANE
Aniloks merdaneler; yüzeyi küçük, düzenli derin çukurlardan oluşmaktadır. Baskı kalıbına mürekkep itmekle sorumludur. Aniloks merdanenin yüzeyinin sürekli aynı ısıda (32°C) tutulması önemlidir. Böylece çok yüksek tirajlarda dengeli üretim, özellikle çok az densite farklılıkları sağlanmaktadır.
Anilox merdane (Tramlı merdane) :
Görevi hazne merdanesinden aldığı mürekkebi baskı silindirine aktarmak olan anilox merdane krom veya seramikle kaplı metalden yapılmış olup üzerinde lazerle oyulmuş olup eşit derinlikte gözenekler bulunmaktadır.
• Aniloks ofsette mürekkep transfer miktarı için tramlı merdanenin çukur çeperi, çukur hacmi ve satıh(?) durumu önemlidir.
• Mürekkep transfer miktarı için köprü çukur nispeti(?) çukur derinliğinden daha önemlidir. Bu yüzden köprülerin dayanıklılığına özellikle önem verilmektedir.
• 60 lı tram çukurları, 19 mikron çukur derinliği ve köprü çukur nispeti % 30 – 38 olan plastik kaplı merdaneler kullanılmaktadır.
• Yüzeyinde 1 inchlik bir alana 60 veya 80 adet sekizgen çukurcuklar bulunur. Ve bu sayede mürekkep haznesinden her dönüşünde eşit miktarda mürekkep alınmasını sağlar.
• Mürekkep, merdane üzerindeki hücrelere eşit mikarda dolduğundan merdanenin her kısmında aynı mürekkep hacmi oluşmaktadır.
• Bu sistemde mürekkep merdane yüzeyindeki çukurculara eşit miktarlarda aktarılmakta, yine de her ihtimale karşı merdane dönüşünde bir bıçak yardımı ile mürekkep sıyrılmaktadır ve bu şekilde kalıba fazla mürekkep gitmesi önlenmiş olur.ANİLOKS MERDANE ÖZELLİKLERİ
Özel Materyal
Kısa mürekkepleme veya diğer adıyla aniloks mürekkepleme ünitesinde sadece bir tane dozajlayıcı ve dağıtıcı bıçak olduğundan dolayı standart mürekkepleme sistemlerine nazaran daha fazla hassaslık ve homojenlik gerekmektedir.
Bu sebepten dolayı aniloks ofset sistemlerde çok daha kapsamlı davranış özelliği gösteren özel merdaneler kullanılmalıdır.
Yüzey Yapısı
Mürekkep dağıtıcı noktalarının sayısı az olmasına rağmen hassas ve homojen merdane yüzeyi sayesinde istenmeyen dokuların oluşmasını engellenmektedir .
Hem tramlı alanlar hem de tire alanlar kolaylıkla basılabilir
Uzun periyodlu kullanımlarda bile yüzeyde tortu birikiminin çok az olduğu ve
kalitenin aynı kaldığı göze çarpmaktadır.
Geometri
Kısa mürekkepleme sistemlerinin hassaslığından dolayı merdane üretimi sırasında merdanenin silindirik formu ve yoğunluğu açısından çok dar toleranslar gözetilmiştir.
Merdanenin geometrik biçimini tüm kullanım süresi boyunca koruyabilmesi için yüksek elastikiyete sahip, yüksek hız ve dinamik kuvvetler altında minimum ısı üreten özel bir kauçuk malzeme kullanılmıştır. Merdanenin ürettiği ısının düşük olması termal genişleme katsayısının da o derece düşük kalmasını sağlar.
ANİLOKS OFSETİN AVANTAJLARI
• Basit makine yapısı ve basit kağıt yollarından dolayı makine kullanımı kolay ve daha süratli çalışma sağlanmıştır.
• Aniloks ofsette, klasik ofsette çok zor sağlanan mürekkep dengesi sağlanmaktadır. Bu da aniloks ofsette manuel ayar imkanlarının kısıtlı olmasından ve zaten gerekli olmamasından kaynaklanmaktadır.
• Aniloks ofsette fire oranı daha düşüktür.
• Nokta şişmesi, klasik veb ofsetlerle aynıdır, düşük ve fazla değildir.
• Makine hazırlık süresi kısalmıştır.
• Kağıt yolları basitleştirilmiştir.
• Baskı randımanı artmıştır, çünkü baskıya daha çabuk girilmekte ve kesintisiz baskı süresi artıştır.
• Makinanın kirlenmesi çok daha azalmıştır.
• Çiftleme olayı olmamaktadır.
aniloks ofset ülkemizde kullanılmamaktadır. dünya üzerinde çok yaygın olmasa da bulunmaktadır en buyuk ozellıgı boya haznelerının makıneye olan durumu ve yerıdır..

Aniloks Ofset..


grafikerler.net harıcınde yayınlanması yasaktır..
konu araştırması ve yazı şahsıma aıttır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
ybs ofset el broşürü gece_ay_isigi_ Kitap kapağı, broşür, menü vb. 21 01 Aralık 2014 17:25
Ybs ofset matbaa gece_ay_isigi_ Logo Tasarımları 21 01 Aralık 2012 12:48
ms ofset matbaacılık gece_ay_isigi_ Kitap kapağı, broşür, menü vb. 18 24 Şubat 2009 21:03
ybs ofset gece_ay_isigi_ Serbest Çalışmalar 1 16 Ekim 2008 17:07
Özgün Ofset erdemirs Web Tasarımı 11 06 Eylül 2008 00:50

Kapat
Şifremi Unuttum?