Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Anlatım bozuklukları

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Bu konuyu ayrı bir başlık altında incelemek çok doğru olacak çünkü günlük hayatta en sık rastladığımız hatalar anlatım bozukluğu ile ilgili oluyor.

Peki nedir anlatım bozukluğu? İnsanlar duygu ve düşüncelerini aktarmak için cümleler kurar. Kurulan cümlenin, aktarılmak istenen duygu ve düşünceleri açık ve anlaşılır bir biçimde ifade etmesi gerekir. Aksi halde tam olarak ifade edilememiş bir cümle sonunda "Beni yanlış anladınız" diyeceksinizdir. O zaman doğru anlatmalıyız. Doğru anlatılamayan, gereksiz unsurlar içeren ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek cümlelere bu durumuna anlatım bozukluğu içeren cümle denir.

Benzetmek gerekirse Cümleyi bir araba farzedin ve tek farının yanmadığını düşünün. Araba gider ama gece sizi tek farınızdan dolayı motosiklet sanabilirler:)

Şimdi en çok karşılaşılan anlatım bozukluklarına örneklerle bakalım:

Cümlede gereksiz yere kullanılan kelimelerden kaynaklanan anlatım bozuklukları

Bu tip cümlelerde gereksiz olduğu düşünülen sözcük cümleden çıkarıldığında eğer cümlenin anlamı bozulmuyor veya anlatılmak istenen eksik kalmıyorsa sözcük fazla kullanılmış demektir.

-Durup dururken bana yüksek sesle bağırdı.

Bağırmak zaten yüksek sesle olur. "Yüksek sesle" sözü fazla.

-Takriben 10 km. kadar yol aldık.

Takriben kelimesi zaten cümleye "yaklaşık" anlamını katıyor. Kadar kelimesi gereksiz.

-Toplantıya Selim ile birlikte katıldı.

ile edatı cümleye birliktelik anlamı kattığından, birlikte kelimesi gereksiz yere kullanılmıştır.

- Kocası ile karşılıklı bağrıştılar.

İnsan tek başına bağrışamaz, bağırır. "Karşılıklı"kelimesi gereksiz.

- Ailenin kilosu en ağır çocuğuydu.

Ağır kelimesi burada kilonun fazlalığını anlattığından "kilo" kelimesi fazla.

Eş anlamlı kelimelerin aynı cümlede kullanılmasından kaynaklanan anlatım bozuklukları.

- Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanız beni çok mutlu etti.

- Çok ketum ve sessiz bir yapıya sahiptir.

- Adam çok gülünç ve komik bir duruma düştü.

- Bu sıcaklar galiba, sanırım 3 gün daha sürecekmiş.

- Bu malları geri iade edeceğim.

- Bugün çok sevimli, şen ve neşeli gibisin.

Bir kelimenin yerine yanlış anlam verecek şekilde başka bir kelime kullanımından kaynaklanan anlatım bozuklukları.

-Yaptığı operasyonla hastanın yaşamasına sebep oldu.

Sebep olmak deyimi cümleye olumsuz anlamlar verecek şekilde kullanılır. Hastanın yaşaması olumlu bir durumdur. Dolayısıyla "yaşamasına sebep oldu" yerine "yaşamasını sağladı" deyimi kullanılmalıydı.

-Bu maçı kaybetme şansımız kalmadı arkadaşlar.

Burada da tam tersi bir durum var. Yani olumsuzluk bildiren bir cümlede olumlu anlam katan "şans" kelimesi kullanılmış. "Kaybetme ihtimalimiz" doğru deyim olurdu.

- Müzakerelerde milletvekillerinin etken bir rolü vardı.

Etken yerine "etkin" kelimesi kullanılmalıydı.

- Görmeyeli boyun büyümüş.

Boy büyümez, uzar.

- Beceriksiz olmasını annesinin davranışlarına borçludur.

Borçlu olmak olumlu anlam katıyor.

- İşyerine gelen kız bugün çok çekimserdi.

Çekingen olmalıydı.

Birbiriyle çelişen (zıt) ifadelerin kullanılmasından kaynaklanan anlatım bozuklukları.

- Hiç şüphesiz bu maçı İngilizler kazanabilir.

- Herhalde bütün sebzeler çürüdüğü diye tahmin ediyorum.

- Yaklaşık günümüzden tam 150 yıl önce yaşamış.

- Bugün kesinlikle okuldan kaçabilir.

- Bu hastalığın mutlaka bir çaresi olduğunu sanıyorum.

Devam edecek...

Benzer konular

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Anlatım bozukluğu bence en çok kanayan yaramız. Teşekkurler yararlı paylaşım için.

fillix

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bilgiler için teşekkürler.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Eklerin yanlış kullanımından kaynaklanan anlatım bozuklukları.

- Beni en çok üzen onun kimseye değer vermediğidir. (vermemesidir)

- Sonunda öğrencilerin sınav işlemleri yapmaya başlandı. (yapılmaya)

- Dileğim cevapları doğru yazmak ve sınavı kazanmamdır. (kazanmaktır)

Özne yüklem uyumsuzluğu: Aynı öznenin farklı yüklemlere bağlanması.

Türkçede bazı özneler cümleye olumsuz, bazıları olumlu anlam verir. Öznenin durumuna göre yüklem çekimlenmelidir.

- Kimse soruları cevaplamamış, bütünlemeye kalmış.

Cümlesinde cevaplamamış olanlarla bütünlemeye kalanlar aynı kişiler, fakat cevaplamamış olumsuz, kalmış olumlu bir yüklemdir. Özne "kimse" kelimesi olumsuz yüklemle bitmelidir. İkinci cümle olumlu yüklemle bitmiştir. Düzeltmek için ikinci cümleye olumlu bir özne eklemek gerekir.

- Kimse soruları cevaplamamış, herkes bütünlemeye kalmış.

İşte birkaç örnek:

- Herkes zamanında gitmiş, otobüsü kaçırmamış. (kimse otobüsü kaçırmamış)

-Hepimiz oradan mutlu ayrıldık, üzülmedik. (hiçbirimiz üzülmedik)

- Hiç kimse beni anlamıyor, beni üzüyor. (herkes beni üzüyor)

Cümlede öznenin ifade ettiği şahıslarla yüklemin bildirdiği şahıs arasında bir uyum olmalıdır

- Çiçekleri sadece ben ve kardeşim sulamıştık. (biz)

- Sen ve annen nereye gidiyorsunuz? (siz)

- Buradan babam ve kardeşim birlikte okula gitti. (onlar)

Öznenin insan ya da başka varlıklar olması da yüklemin tekil veya çoğulluğunu etkiler. Eğer özne bitkiler, hayvanlar, cansız varlıklar ya da soyut kavramlarsa, yüklem daima tekil olur. İnsanlar çoğul özne olduğunda ise yüklem tekil veya çoğul olabilir

- Mutluluklar paylaşıldıkça artarlar. (Artar)

- Kediler fareleri kovalarlar. (kovalar)

- Ormanlar böyle yanmamalılar. (yanmamalı)

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
Önder Hocam duyarlılığınız için teşekkürler ;)

Mir@l@y

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Panik yaptığımda çok karıştırırım sözcükleri birbirine :) Dün akşam kardeşimin ödevini araştırıken bu konu hakkında baya bilgi toplamıştım.Burada da okumak güzeldi.

Grafek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
- Ailenin kilosu en ağır çocuğuydu.

Ağır kelimesi burada kilonun fazlalığını anlattığından "kilo" kelimesi fazla.

Hayır, değil.
İsterseniz bir de "kilo" kelimesini çıkararak örneklendirelim;

-Ailenin en ağır çocuğuydu. (Ağır burada mecazî anlam'da kullanılmıştır.)

Açıkçası biri bana böyle bir cümle kurduğunda, kesinlikle kiloyla ilişkilendirmem. Kişinin "Ağır başlı" demesine bile gerek kalmadan davranış bâbında anlarım. Çünkü cümlenin duruma göre başka anlamlar ifade etmesi, yani mecazî anlam söz konusudur. Bu aptallığımdan yahut Türkçe hususunda bilgisizliğimden kaynaklanmamaktadır.

Yani umarım öyledir...

:)

gulumbeyaz

🌱Yeni Üye🌱
anlatım bozukluğunu süper anlatmışsınız teşekkürler

ALİ KARAKAN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.dersafisleri.com
Önder Bey biz bunları öğrencilere derste aynen anlatıyoruz. Doğrusu bir grafikerin bu meseleye bu kadar ilgili olması beni şaşırttı. Türkçemizin kurtarılması adına güzel bir konu açmışsınısz. Türkçe Olimpiyatları'nda yabancı çocukların dilimize karşı ilgisi, bize bir şeyler anlatması lazım. Daha temiz ve güzel Türkçe için el ele.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Önder Bey biz bunları öğrencilere derste aynen anlatıyoruz. Doğrusu bir grafikerin bu meseleye bu kadar ilgili olması beni şaşırttı. Türkçemizin kurtarılması adına güzel bir konu açmışsınısz. Türkçe Olimpiyatları'nda yabancı çocukların dilimize karşı ilgisi, bize bir şeyler anlatması lazım. Daha temiz ve güzel Türkçe için el ele.

Sayın Ali karakan;
Şaşkınlığınıza biryandan anlam veremedim, diğer yandan da hak vermemekte ne yazık ki elde değil. O kadar hor kullanıyoruz ki bize miras kalan değerlerimizi... haklısınız.
Biz grafikerler güne Türkçe'yle başlıyor ve çoğunlukla Türkçe'yle bitiriyorsak hassasiyet katsayımız özellikle artmalı.:angel:

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
paylasım ıcın tesekkurler...bu duyarlı davranısınız ıcın sızı tebrık ederım...basarılar:)