Vinil Türk Reklam Bannerı

Arts and Crafts Akımı

Grafik Sözlük - Arts and Crafts Akımı ...

Cevapla
Arts and Crafts Akımı
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart

Arts and Crafts Akımı

Alt 24 Mart 2008 #1

Sanatlar ve El Sanatları anlamına gelen Arts and Crafts hareketi , 19. yüzyılın sonuna doğru İngiltere'de ortaya çıkan büyük bir sanat akımıdır.

Endüstri devriminin sosyal , ahlaksal ve sanatsal karmaşasına bir karşı çıkış olarak doğmuştur. Bu hareketin önderi William Morris, Viktorya döneminin ucuz ve kötü seri üretim mallarının niteliksizliğini vurgulayarak, geçmişin el sanatlarına dönmeyi amaçlamış, ancak sonuçta geleceğe yön veren tasarım atılımları geliştirmiştir. El sanatlarını yeniden canlandırma çağrısı, malzemeye sadık kalmak , işlevsel nesneleri güzel yapmak, tasarımın işleve uygun olması gibi ilkeler, sonraki nesillerce sanat ve el sanatları değil, sanat ve endüstriyi birleştirme adına uyarlanmıştır.

Akım yaklaşık olarak 1880 - 1910 yılları arasında en parlak günlerini yaşamıştır.

William Morris
Arts and Crafts Akımı

1834-1896 yılları arasında yaşamış İngiliz şair, desinatör, sanat yazarı ve ressam. Morris aynı zamanda mobilya, kumaş, vitray, duvar kağıdı tasarımlarıyla Sanatlar ve Zanaatkarlar (Arts and Crafts hareketi) akımına öncü olmuş bir endüstri tasarımcısı, el sanatçısı, desinatördür. Kelmscott Basımevi'nin kurucusu ve sahibidir. Kurduğu atölyesinde arkadaşları ile birlikte tasarladığı günlük yaşama ait araç-gereç ve mobilyalar ile halkın günlük ihtiyaçlarına ait eşyalarda da estetik kaygılara yönelmesine neden olmuştur. Morris'in kumaş, duvar kağıdı ve kitap bezemeleri ve tasarımları büyük beğeni toplamıştır.

“William Morris’in kitap tasarımlarındaki düzenleme anlayışı sayesinde, Kelmscott Basımevi grafik tasarıma ve özellikle kitap tasarımına katkılarda bulunarak büyük bir hizmet vermiş, Morris’in harf karakterleri tasarımında sağladığı güzellik, bütünü oluşturan en küçük bir ayrıntıyı bile bir tasarım birliği içerisinde ele alması, sonraki nesillere kitap tasarımı konusunda esin kaynağı olmuştur.” (BEKTAŞ Dilek, Çağdaş Grafik Tasarımın Gelişimi, YKY, 1992, sf Arts and Crafts Akımı

Sosyal sorunlarla da ilgilendi. İlk İngiliz sosyalistlerindendir. Şu an "The William Morris Society"-"William Morris Derneği" yazarın düşüncelerini ve eserlerini dünya ile paylaşmakta ve tanıtmaktadır. Başlıca şiirleri: "Aşk Yeter", "Jason'ın Hayatı ve Ölümü", "Dünya Cenneti".
Arts and Crafts Akımı
William Morris tekstil desen dizaynı 1877

Arts and Crafts Akımı
William Morris ipek tekstil desen dizaynı 1878

Arts and Crafts Akımı
Kelmscott Basımevi - "The Nature of Gothic" John Ruskin ve William Morris 1890

Arts and Crafts Akımı
"David's Charge to Solomon" (1882), William Morris ve Edward Burne-Jones'dan vitray-cam pencere çalışması, Trinity Kilisesi, Boston\Massachusetts\ABDWikipedi


..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
arts and crafts, william morris

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
arts crf 90 adet clip art tugi Clip Art 7 25 Haziran 2008 11:08
Arts Magazin mc_mrt Diğerleri 8 28 Mayıs 2008 10:36
Book Arts graphic00 Graficafe 4 21 Temmuz 2007 19:44
Arts of the Month Hades Diğerleri 4 21 Haziran 2007 19:55

Kapat
Şifremi Unuttum?