Vinil Türk Reklam Bannerı

Ayasofya ' nın 160 yıllık sırrı ortaya çıktı!

Graficafe - Ayasofya ' nın 160 yıllık sırrı ortaya çıktı! ...

Cevapla
Ayasofya ' nın 160 yıllık sırrı ortaya çıktı!
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(34)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Ayasofya ' nın 160 yıllık sırrı ortaya çıktı!

Alt 24 Temmuz 2009 #1

Ayasofya'nın 160 yıldır karanlıkta kalmış bir sırrı gün ışığına kavuştu.

En son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati'nin gördüğü, üzerleri sıva ve metal maskeyle kapatılan 700 yaşında olduğu tahmin edilen altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı.

Ayasofya'nın en son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati'nin gördüğü 1.5 X 1 metre ebadındaki altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı. Mozaiğin bugüne kadar çok iyi korunmuş olması uzmanları şaşırttı.

Ayasofya ' nın 160 yıllık sırrı ortaya çıktı!

16 yıldır kubbenin güneydoğu çeyreğinde bulunan iskele, iki hafta süren çalışmaların ardından sökülerek kuzeydoğu çeyreğine kuruldu. Kubbeyi taşıyan pandantifteki, 6 kanatlı melek (kerubim-serafim) figürü üzerinde de çalışmalar yapıldı. Meleğin yüzündeki metal maske çıkarıldı, 6-7 kat badana ve sıva kaldırıldı. Yaklaşık 10 gün boyunca heyecanla yürütülen çalışmaların sonunda uzmanların bile beklemediği derecede iyi korunan mozaik, 160 yıl sonra yeniden günışığıyla buluştu. 9 veya 14'üncü yüzyılda yapılmış olduğu tahmin edilen mozaiğin gerçek yaşı, Ayasofya Yüksek Bilim Kurulu ve Anıtlar Kurulu üyelerinin yapacağı incelemeler ve diğer mozaiklerle karşılaştırmalar sonucunda belirlenecek.

İncil'e göre Tanrı'nın tahtını koruyan melek...

İncil sadece belirli kişiliği olan üç meleğe isim vermiştir. Bunlar, Michael, diriliş, Gabriel ve Satan. Altı kanatlı Serafim ise, Tanrı'nın tahtını korumakla görevli en üst sıradaki melektir. Bu melekler, Tanrı'nın tahtının üzerinde 2 kanatları yüzlerini ve 2'si ayaklarını kapatacak şekilde bekler. Kalan 2 kanat ise uçmak içindir.

Sultan Abdülmecid döneminde caminin onarımı için İsviçreli Mimar Gaspare Fossati görevlendirildi. Osmanlı döneminde, Ayasofya'daki en kapsamlı restorasyonu kardeşi Giuseppe'yle birlikte 1847-1849 arasında yürüten Fossati, mozaiklerle ilgili de kapsamlı bir çalışma yaptı. Dökülen sıvaların altından parıldamaya başlayan mozaikler, Sultan Abdülmecid'in talimatıyla açıldı, bakım ve onarımları yapıldı. Daha sonra tahrip edilmeden sıvayla kapatılarak gizlendi. Fossati'nin yaptığı resimleri topladığı albüm, günümüze ulaşmamış mozaiklerin bilinmesini sağlayan bir kaynak olarak görülüyor.

Ayasofya'nın tarihi 6. yüzyıla uzanıyor

Ayasofya, Bizans İmparatoru I'inci Jüstinyen tarafından 532-537 yılları arasında inşa ettirildi. 916 yıl boyunca Ortodoks dünyasının başkilisesi, 481 yıl boyunca da İslam dünyasının büyük camisi olan Ayasofya, 9'uncu yüzyıldan itibaren figürlü mozaiklerle bezenmeye başladı. 1453'te Ayasofya'nın camiye çevrilmesiyle mozaikler örtüldü. 1934'ten itibaren müze olarak kullanılan Ayesofya'ya yılda iki milyon ziyaretçi geliyor.

Hürriyet ' ten alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

crazyglad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

crazyglad

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 27 Temmuz 2009 #2
                             
Haberinide seyrettim erçekten büyüleyici

Teşekkürler paylaşım için
Bu mesajdan alıntı yap
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(34)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 03 Ağustos 2009 #3
Haberinide seyrettim erçekten büyüleyici

Teşekkürler paylaşım için
Rica ederim :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Adobe Illustrator Kurcalarken ortaya bu çıktı :) sty_grafiker Serbest Çalışmalar 4 29 Mart 2011 12:07
Ayasofya (HDR) eser38 Manzara Fotoğrafçılığı 7 13 Temmuz 2009 02:46
Google'ın Büyük Sırrı Ortaya Çıktı... Dorukhan Google 0 22 Nisan 2009 18:30
LAZUKA Deklanşöre Bastı ve Neler Ortaya Çıktı :) lazuka Fotoğrafçılık 4 27 Mart 2009 18:01
Canım Sıkıldı Böyle Birşey Çıktı Ortaya :) loockle Serbest Çalışmalar 13 22 Temmuz 2008 09:13

Kapat
Şifremi Unuttum?