Vinil Türk Reklam Bannerı

Aylık derginin tasarımları için freelance arkadaşlar arıyoruz.(500 tl )

Sonuçlanan İlanlar - Aylık derginin tasarımları için freelance arkadaşlar arıyoruz.(500 tl ) ...

 
Aylık derginin tasarımları için freelance arkadaşlar arıyoruz.(500 tl )
blackpearl isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blackpearl(34)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #71

Konu o kadar dallanıp budaklanmış ki... Çoğuna kısmen hak veriyorum. Bunlardan en önemlisi de Grafik eğitimi almamış birinin bu meslekte hep bir adım geride olacağıdır. Birkaç iyi iş çıkarması ya da bir işi ile saygı kazanması bir şeyi değiştirmez çünkü o işin nden iyi olduğunu sorduğunuzda size verecek yanıtı yoktur. Doğal olarak kızılan konu da işi bilmeyip de ilandan ilana atlayan, aslında her iki tarafa da zaman kaybettiren kişiler olsa gerek.

Zira, diyelim ki tasarımcı (gerçek olan) bir projeyi 10 tl yede yapabilir 1000 tl yede yapabilir, kendi kararıdır, sonuç olarak kendi emeğini satıyor. Bu durumda başka kişilere laf düşmez sanıyorum ki. Ek olarak, bir ajansta çalıştığınızda da yapılan işlere kıyasla komik ücretler alınıyor maaş olarak.

Ama ne olursa olsun, freelance baz alındığında fiyatlandırmada ilk söz hakkı tasarımcının olmalıdır.
myunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myunder(42)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #72
                             
hiç uzatmayalım siz grafikerinizi bulun sonucu burdan görelim nasıl bir iş çıkıyor...
eraksa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eraksa(39)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #73
İlan başına 16.5-20 TL. arasında bir bedel biçiliyor.

Bunun karşılığında sıralanan beklentiler: Estetik, yaratıcılık, insiyatif, sorun çözme, -kuvvetle muhtemel- telif bedeli ödenmeyen stock görsel kullanımı, kusursuz Türkçe dilbilgisi kullanımı.

İlanverenin profili incelendiğinde, forumdaki ilk topic'i olduğu görülüyor. Belki başka bir nick ile başka 'topic'lerde açmış olabilir. Bunu geçelim.

Bir "alan razı veren razı, sana ne oluyor" ilanı ile daha karşı karşıyayız.

Bir de bu ilana geri dönen arkadaşlar var. Yazık. Kendilerine yazık, geleceklerine yazık.

Tabii benim görüşüme göre en fazla yazık olan kesim ise buraya ilanveren kişinin yayımladığı dergilere ilanveren şirketler.

Hedefleri var, bunun için bedel ödüyorlar. Markalarının durumlarına göre; konumlandırma, tutundurma, satış/prestij odaklı ilan veriyorlar.

Peki bu ilanları kimler hazırlıyor? İlan başına 15-20 TL. almaya razı olan, grafik ve/veya pazarlama eğitimi olmayan bazı arkadaşlar.

Çarpık yapılanma!

Size katılmamak hata olur bence, bu tarz düşünenlere oranlara sırf para kazanabilmek için yanıt veren arkadaşlarımız daha fazla, bu da yaptığımız işe saygımızı mı yitirsek yoksa kendimize paha biçemiyoruz diye tereddüte mi düşsek karar vermekte beni zorluyor açıkçası...
imzaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

imzaci

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #74
korhan bey 17 Mart 1968 tarihinde bir ons altının 34 ABD doları seviyesinde olduğunu pek çok tarih-ekonomi kitabından bulabilirsiniz. şu anda 1 ons altın fiyatı 1000 doların üzerindedir yani kabaca bir hesapla 1 logo tasarımını bu günün parasıyla 1000 dolar civarında olduğunu varsayabiliriz...
EA. Eyyup ACAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

EA. Eyyup ACAR

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #75
Merhaba,

İlgili brieflerinizi yolluyorum. Sizden istediğim, yapabildiğiniz en kısa sürede en yaratıcı tasarımları hazırlamanız. İpucu olarak, çalışma şartlarında günde ortalama 2 tasarım hazırladığımızı ve daha çok minimalist, kompakt ve sunulan hizmetle, markanın bir bakışta algılanabildiği tasarımları beğendiğimi söyleyebilirim.

Tasarlanacak Derginin İçeriği
Tasarım çalışmasını yapacağınız dergi, Çekmeköy'de yer alan bölgesel firmaların, KUP10 kitapçığına verdikleri önlü arkalı reklam tasarımlarından ve indirim kuponlarından oluşmaktadır. Her firma, yaprağının ön sayfasında firma imajına arka sayfasında da maksimum 3 adet indirim kuponuna sahiptir. İndirim kuponlarının tasarımı genellikle yalnızca kuponların içeriğinden ibaret, tasarımları da ön sayfanın devamı niteliğinde olduğundan, sizden deneme briefinde yalnızca "ön sayfadaki" reklam bölümlerini tasarlamanızı istiyorum. Sizlere 2 farklı sektörden 2 firmanın brieflerini yolluyorum. Birincisi Goldchef Restaurant ikincisi Sihirliorman Anaokulu. İki firma için de tasarımlarınızı bekliyorum.

Brief 1

Goldchef Restaurant oldukça zengin menüye sahip, şık ve kaliteli bir mekan. Logo ile 3 adet görselini ekte bulabilirsiniz. Tasarımınızda bu görsellerden istediğinizi veya hepsini kullanabilirsiniz. Kendi tasarım unsurlarınızı ( slogan, efektler, grafikler vs ) da çalışmaya eklemekte özgürsünüz. Benim için burada önemli olan elit ve marka odaklı bir çalışma hazırlamanız.

Firmanın Adresi : **********
Firma Telefonu : **********


Brief 2

Sihirli orman anaokulunun logosunu ekte bulabilirsiniz. Firmayla ilgili kısaca şu adreslerden bilgi alabilirsiniz :
*************

Buralardan elde ettiğiniz intibayla, tasarımda kullanacağınız görselleri sizin bulmanızı istiyorum. Yukarıdaki 1. Brief'de bahsettiğim genel şartlar burada da geçerli olmakla beraber bu tasarımda sizden beklentim, yeşillikler içinde huzur ve güven dolu bir ortamda çocukların mutlu olacakları bir ortam havası yaratmanız.

Firma Adresi : Ihlamurkuyu Mah. Petrolyolu Cad. No:141 Ümraniye - Çekmeköy / İSTANBUL

Firma Telefonu : ********


Not :Hazırladığınız tasarım 10.5 x 15 boyutlarında bir kitapçık içinde yer alacaktır.


Başarılar dilerim.

Korhan ÇEKİÇ
KUP10
******
pardon bu e-mail göndermişsiniz fakat ben bişey anlamadım ayrıca aynı e-mail 17 arkadaşa daha göndermişsiniz bu yüzden sizinle bırakın çalışmayı aynı sektörde olduğumuzdan dolayı kahroluyorum. amacınız freelance yani gerçekten işini iyi yapan birilerinimi arıyorsunuz yoksa keyfi bir çalışmamı istiyorsunuz bunu anlamış değilim konuda ücret belirtmenizde ayrıca çok saçma ve çok bilincsizce olmuş boyle bir konun bir işletme tarafından acılması beni çok üzdü ve hiç bir kurumada yakıştıramamaktayım...
ayrıca cvp yazan diğer meslektaş arkadaşlarımın hepsine katılıyorum ve artı yukarıdaki iletimi dahil ediyorum...
son sözüm: arkadaş bizler tasarımcıyız bu yüzden fiyatı siz değil fiyatları bizler belirtiriz işinize gelirse yaptırırsınız gelmezse yaptırmazsınız ayrıca madem bu kadar işiniz var neden kendi bünyenizde bir eleman çalıştırmıyorsunuz ve birilerine ekmek kapısı acmıyorsunuz yaklaşımlarınız bir kurumdan ziyade amator bir aracıya benzemekte yıllarca emek vermişiz bu mesleğe... lütfen biraz saygı gösterin madem bunu beceremiyorsunuz ozaman bulunduğumuz ortamlara katılmayınn...
ssfbengu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ssfbengu(38)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #76
Sayfa başına düşen rakam çok düşük hani 25-30 sayfalık iş için 800-1000 deseniz (bu bile çok düşük) yine düşünülür. Vereceğiniz rakama piyasayı çok iyi bilmeyen yeni mezunlar veya staj görenler yanıt verebilir. :S.
Kolay gelsin.
Korhan528 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Korhan528

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #77
Şecaat arzederken sirkatini söylemek böyle bir şey herhalde...

Evet sizde bir tek "Nike lakırdısı" var, o da argüman değil… Çünkü bir istisna ve kaideyi bozmaz demiştik. Var mı mutabık kalacağımız ikinci bir örnek? İkincisini de buldunuz diyelim, zorlasanız bir üçüncüsü çıkar mı? Suni teneffüsle veya kalp masajıyla kazazedeleri hayata döndüren ahaliden hareketle “ameliyat olmam gerek, hastabakıcı arıyorum” gibi bir ilan verebilir misiniz? Veya Nike’ı tasarlayan genç, grafik tasarım öğrencisi değil de “ahaliden sıradan biri” ise tutturduğu başka logolar da olabilir miydi, var mıdır? Mesela "hadi koçum Puma’nın amblemini de çiz!" deselerdi şöyle tek bir hamlede kıvırabilir miydi? Şöyle bir çırpıda kaligrafik logolar, illüstratif amblemler çıkarabilir miydi? Ayrıca temel tasarım prensiblerinin okuldan öğrenebilineceğini(şu yetenek meselesine hele hiç girmeyelim) kabul ediyorsanız ilanınıza en azından “grafik tasarım öğrencisi-stajyer arıyorum” gibi bir şart koyardınız…

Falanca çalışmanın ucuz olması da bir ölçü değilki; tasarımcılardan dostuna, ahbabına veya falanca derneğe hayrına karşılıksız iş yapanlar da çıkar, bu onların takdiridir ve bunu baz alarak fiyat tarifesi belirlenmez. Mesele ihtisas sahibi uzman tasarımcıların hak ettiği makul bedelin, asgari çıtanın ne olduğudur? Neresidir bunun dibi?

Yani boyumuzdan büyük işlere kalkışıp “doktorculuk” oynamayalım diye tekrar edelim uzatmadan…
O kadar yazıya hala birtek nike lakırdısı var o da istisna diyorsanız, bu benim anlatım eksikliğim falan değil, sizin algı seviyenizle ilgili bir durum demektir. Artık aynı yazıdan bir alıntı daha yapamayacağım zira gözünüz görmek istemedikten sonra alıntı yapmanın bir anlamı olmadığını anladım.
O örnekler çoğaltılabilir siz de istisnalar kaideyi bozmaz dersiniz, olur biter. İstisnalar kaideyi bozmaz ama genellemelerin hepsinin yanlış olduğunu da gösterir aynı zamanda.
Bu işin hassas terazisi falan yok, 15tl lık tasarım anca şöyle olur diye bir kural olmadığı gibi. Siz ister kabul edin ister etmeyin, her meslekte tecrübeli insanları cebinden çıkaracak işlere imza atan genç insanlar her zaman vardı, şimdi de varlar. Siz kendinizi kalp ameliyatı yapan cerrahlarla bir tutuyorsunuz ama ben ben hayatımda hiç internette freelance ameliyat kovalayan doktor görmedim. Her meslek gibi bunun da kuralları kaideleri vardır elbet,küçük gördüğümden değil ama gidersiniz okuluna öğrenirsiniz, halka ameliyat falan yaptırmaya çalışmıyoruz, işini bilen ve sürekli bir ek gelire ihtiyacı olan bir tasarımcı arıyoruz. Duyan atomu falan bölüyorsunuz zannedecek.
Ayrıca benim bütçem sebebiyle, zaten doğal hedef kitlem yeni mezun genç tasarımcılar veya mezun olmak üzere olan öğrenciler. İşinde tecrübeli olup da yine de bu işi almak isteyen birileri varsa, ben neden buna baştan - öğrenci arıyorum diyerek- engel olayım. Bu da gayet anlamsız bir önerme ama ameliyat benzetmesi favorim oldu. Sizi tebrik ederim.
Korhan528 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Korhan528

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #78
korhan bey 17 Mart 1968 tarihinde bir ons altının 34 ABD doları seviyesinde olduğunu pek çok tarih-ekonomi kitabından bulabilirsiniz. şu anda 1 ons altın fiyatı 1000 doların üzerindedir yani kabaca bir hesapla 1 logo tasarımını bu günün parasıyla 1000 dolar civarında olduğunu varsayabiliriz...
Son model arabaydı, mustang porsche gibi birşeydi, şimdi de bu çıktı. Altına yatırsaydı parasını ne olurdu.
Bunu söyleyerek aslında şunu söylemiş oluyorsunuz. O genç 1971 yılında aldığı 35$ ı, kullanabileceği en iyi yatırım araçlarından birine -yani altına- yatırsaydı ve bugüne kadar sabırla bekleseydi, parası yaklaşık 40 senede 1000$ a ulaşmış olurdu. Ben de size eeee ?! diyorum. Konumuz altının ne kadar değerlendiği değil farkındaysanız Aylık derginin tasarımları için freelance arkadaşlar arıyoruz.(500 tl ) Bu kadar uğraşıp, sonunda bu işin çok ucuz bir paraya yapıldığı için o rakamın wikipedia'da dahi yer aldığını anlayabildiğiniz zaman, istisna o, pumayı çiz desem çizemezdi falan diyorsunuz ya, asıl ironi orada Aylık derginin tasarımları için freelance arkadaşlar arıyoruz.(500 tl )
Korhan528 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Korhan528

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #79
Merhaba,
İstanbul sultanahmette hikametgah etmekteyim
Bu mesleğe emek ve yıllarımı vermişim biri olarak sizinlede çalışmak ve tasarımlarınızı yapmak ve imzamı atmak isterim sizde uygun görürseniz...

Kullandığım Pc ve İşletim Sistemleri.
Apple Mac ve Pc
Mac OS X
Windows (Tüm Serilerini)
Pardus
Ubunt
Linux

Şuan Kullanmakta Olduğum Bilgisayar Donanımım
Mac Pro.
MacBook
Asus NetBook
1 Adet Toplama Pc i7 İşlemcili

Kullandığım Programlar.

Adobe Photoshop (.psd) / Profesyonel
Adobe Illustrator (.ai) / Profesyonel
Adobe Indesign (.ind) / Profesyonel
Adobe After Affects (.aep) / Orta Düzeyde
Adobe Flash (.fla) / Orta Düzeyde
Adobe Dreamweaver (.dwt) / Orta Düzeyde
Macromedia Freehand (.fh) / Profesyonel ( İhtiyaç Duymadıkca Kullanmamaktayım)
CorelDraw (.cdr) / Orta Düzeyde ( İhtiyaç Duymadıkca Kullanmamaktayım)

Referanslarım için lütfen irtibata gecerek ister basılık isterseniz PC ortamından görmeniz mümkündür.

Saygılarımla.
EA. Eyyup ACAR
WebMaster ve Görsel Tasarım Sanatcısı.
*******
E-mail ve Msn.: *********

Bu yukarıdaki cevap size ait değil mi ? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ?! Oturduğunuz semtten, bu mesleğe kaç yıl verdiğinize kadar yazan siz değil misiniz ? Benim ilanımda bu iş için ne kadar bütçe ayırdığım o zaman da yazmıyor muydu ? Bu işi ben yapmak istiyorum diyen siz değil misiniz ? Sizi neye göre seçmeliydim, oturduğunuz semte göre mi, deneme briefinizi yolladım sonra kahrolmuşunuz nedense. Bir de üstüne size attığım maili burada bütün siteyle paylaşmışınız. Sizi de tebrik ediyorum.
pardon bu e-mail göndermişsiniz fakat ben bişey anlamadım ayrıca aynı e-mail 17 arkadaşa daha göndermişsiniz bu yüzden sizinle bırakın çalışmayı aynı sektörde olduğumuzdan dolayı kahroluyorum. amacınız freelance yani gerçekten işini iyi yapan birilerinimi arıyorsunuz yoksa keyfi bir çalışmamı istiyorsunuz bunu anlamış değilim konuda ücret belirtmenizde ayrıca çok saçma ve çok bilincsizce olmuş boyle bir konun bir işletme tarafından acılması beni çok üzdü ve hiç bir kurumada yakıştıramamaktayım...
ayrıca cvp yazan diğer meslektaş arkadaşlarımın hepsine katılıyorum ve artı yukarıdaki iletimi dahil ediyorum...
son sözüm: arkadaş bizler tasarımcıyız bu yüzden fiyatı siz değil fiyatları bizler belirtiriz işinize gelirse yaptırırsınız gelmezse yaptırmazsınız ayrıca madem bu kadar işiniz var neden kendi bünyenizde bir eleman çalıştırmıyorsunuz ve birilerine ekmek kapısı acmıyorsunuz yaklaşımlarınız bir kurumdan ziyade amator bir aracıya benzemekte yıllarca emek vermişiz bu mesleğe... lütfen biraz saygı gösterin madem bunu beceremiyorsunuz ozaman bulunduğumuz ortamlara katılmayınn...
Korhan528 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Korhan528

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2010 #80
hiç uzatmayalım siz grafikerinizi bulun sonucu burdan görelim nasıl bir iş çıkıyor...
Bence de haklısınız bunu uzatmanın bir anlamı yok. Sizin önerdiğinizi daha önce başka bir arkadaş da önerdi, ben de bugüne kadar çıkan sayıların da aynı ekonomik koşullarla çıktığını, şu an baskıda olan sayıyı gösterebileceğimi, yorumlarını almaktan da memnun olacağımı belirttim. Ulusal bazı markalarla yaptığım anlaşmalar gereği, çalışmayı burada yayınlamadım ama kendisine özel olarak gösterdim, hatta bununla ilgili yazışmalar da hala duruyor. Kendisi de tasarımları çok beğendi hatta 500 tl 'ye yapıldığını duyunca çok şaşırdı, pek de inanmadı zannediyorum. Size de gösterebilirim.
Bakın 500 tl kulağa az geliyor biliyorum ancak hem benim şartlarım bunu sağlayabiliyor hem de 1500-2000 arası geliri olan biri için, akşamları 2 saatini ayırarak yapacağı 1-2 tasarım sonucu düzenli olarak gelirini 1/3, 1/4 oranında arttırma imkanı olarak bakarsanız, bunu olumlu da bulabilirsiniz. Sonuçta bu sürekli bir iş, bu sebeple ilan başı 15 tl hesabı çok da mantıklı değil.
Herhangi bir ajansta çalışırken, size teklif edilen maaşı, sizden beklenen iş veya saate bölerseniz de çıkan sonucu beğenmezsiniz. Buradaki mesele de bunun aynısı.
 

Etiketler
dergi, freelance, reklam, tasarımcı aranıyor

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Çocuk ürünleri için freelance illüstratör arıyoruz. zeyse Sonuçlanan İlanlar 4 06 Eylül 2010 10:05
Açılacak cafemiz için freelance logo tasarımcısı arıyoruz bbaharr Sonuçlanan İlanlar 29 03 Mart 2010 19:15
Freelance çalışabileceğimiz grafiker arkadaşlar arıyoruz konfucyus Sonuçlanan İlanlar 1 28 Nisan 2009 14:30
Aylık çıkan bir derginin ilk kapağı fatihtemel Kitap kapağı, broşür, menü vb. 4 23 Aralık 2008 18:17
Pixelart oyun grafikleri çizimi için freelance grafiker arıyoruz rancu Sonuçlanan İlanlar 2 14 Temmuz 2008 09:46

Kapat
Şifremi Unuttum?