Vinil Türk Reklam Bannerı

Bilim, İnsandaki 9 davranışı açıklayamıyor!

Graficafe - Bilim, İnsandaki 9 davranışı açıklayamıyor! ...

Cevapla
Bilim, İnsandaki 9 davranışı açıklayamıyor!
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(29)

Webmaster / İzmir

Standart

Bilim, İnsandaki 9 davranışı açıklayamıyor!

Alt 11 Ağustos 2009 #1

Atomu bölen, insanın aya kadar gitmesini sağlayan ve hatta DNA'sını çözen bilim, insanoğlunun bazı gizemli davranışlarını açıklamak konusunda yetersiz kalıyor.
İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan habere göre, The New Scientist dergisi, insanların, bilim dünyasının açıklayamadığı davranışlarını sıraladı. Nedenlerine ilişkin değişik teorilere de yer verilen listede şu davranış biçimleri sıralandı:

YÜZ KIZARMASI:
İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin, insanın yalan söylediğinde diğerlerinin bunu anlamasını sağlamak için yüzünün kızaracağı şekilde evrimleştiği teorisiyle açıklamaya çalıştı. Bazı bilim adamları ise bunun zayıflığı ifşa ederek, olaylarla yüzleşmeye ya da daha içten davranmaya yardımcı olduğu fikrini savundu.

KAHKAHA ATMAK:
İnsanın ruh halini iyileştiren endorfin hormonu nedeniyle güldüğü düşünülüyor. Ancak 10 yıllık bir araştırmanın sonuçları, insanın espriden çok vasat sözler karşısında kahkaha attığını ortaya koyuyor.

ÖPÜŞMEK:
Tüm toplumlarda görülmeyen, bu doğrultuda genetik olamayacağı yargısına varılan öpücük, emzirme ve eski insanların çocuklarını ağızlarıyla besleme alışkanlıklarıyla ilişkilendiren teorilere bağlanıyor.

RÜYA GÖRMEK:
Avusturyalı nörolog Sigmund Freud'un, rüyaların bilinç altını yansıttığına ilişkin teorisine şüpheyle yaklaşılıyor. Rüyanın, genel olarak hisleri yansıttığı söylenebilir, ancak garip düşler görülmesinin nedeni henüz tam olarak açıklanamadı.

BATIL İNANÇLAR:
Dinin, bir anlam taşımayan, tuhaf, ancak rahatlatan alışkanlıklar olarak nitelendirilen batıl inançları tetiklediği düşünülüyor.

BURUN KARIŞTIRMAK:
Her dört gençten biri, günde ortalama 4 kez burnunu karıştırıyor ve bunun nedeni bilinmiyor. Burun karıştırmanın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inananlar var.

ERGENLİK:
Diğer hiçbir hayvanın (İnsanlarda Omurgalı Hayvanlar Kategorisindedir.)bu dönemden geçmediğine dikkati çekiliyor. Bazı bilim adamları bu dönemin, insan beyninin olgunluk çağına geçmeden önce kendini yeniden düzenlemesine yardımcı olduğunu ya da gelecekteki sorumluluk dolu yıllar öncesinde insanın, davranış biçimleri açısından kendini denemesine izin verdiğini düşünüyor.

FEDAKARLIK YAPMAK:
Bu davranışın, insanlar arasındaki bağların geliştirilmesine yönelik olabileceği gibi sadece keyif verdiği için yapılabileceği savunuluyor.

SANATSAL FAALİYETLER:
Dans etmekten, heykel tıraşlığa tüm sanat biçimlerinin, kişinin kendisini gösterme ve beğendirme isteğinden kaynaklanabileceği belirtiliyor. Nitekim bunun, sadece bilgi ve deneyim paylaşımı için bir araç olabileceği de düşünülüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 11 Ağustos 2009 #2
                             
Açıklanamayacak kadar zor şeyler değiller bence...

En basitinden yüz kızarması, insanların heyecanlanıp kan akışının hızlanması sonucu yüzün kızarmasına sebep olur Bilim, İnsandaki 9 davranışı açıklayamıyor!
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Bilim Ve Teknoloji Dergi Kapağı Çalişmasi ZirZoop Kitap kapağı, broşür, menü vb. 16 05 Mayıs 2009 13:23
bilim teknik dergisi çalışmam aysesevinc Kitap kapağı, broşür, menü vb. 2 27 Mart 2009 13:50
Türkiye Bilim ve Teknoloji Bakanlığı mecbey Logo Tasarımları 17 23 Ocak 2009 17:15
7. Eğitim ve Bilim Şenliği nilay91 Afiş Tasarımı 17 25 Kasım 2008 11:08

Kapat
Şifremi Unuttum?